Videolu Anlatımlar

Seo

SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu; sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için yaptığınız optimizasyonları kapsayan terimdir.

Çok basit bir örnek vererek ilerleyeyim: SEO kelimesini merak ettiğinizde, Google’a ‘’Seo nedir?’’ yazar ve sayfalarca sonuç arasından muhtemelen ilk 3 siteden birine tıklayıp tavsiyelere bakarsınız. Girdiğiniz site sizin sayenizde bir ziyaretçi kazanır ve belki reklam gelirleri de artar.

Peki ya diğer girmediğiniz siteler? Onlar sizden hiçbir şey kazanamaz çünkü ziyaret etmediniz. Onlar da tıklanma oranının daha yüksek olduğu ilk sayfa ve ilk 3 sıra gibi yerlerde olsaydı, belki tıklardınız.

İşte diğer siteler de sıralamasını yükseltmek ve tıklama oranının yüksek olduğu kısımlarda yer almak için, sitelerinde bazı optimizasyonlar yaparlar. Buna SEO denir. 200’den fazla kriteri olduğu için hepsini tek tek saymayacağım, genel olarak anladığınızı düşünüyorum.

Ben de bu SEO kategorisi altından sizlere, sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını arttırmanız için tavsiyeler vereceğim. SEO kriterleri; Google başta olmak üzere, arama motorları tarafından sürekli güncellendiği için, sizleri bu güncellemelerden de haberdar edeceğim. Bu kategorinin kesinlikle okunması gereken makalesi google ilk sayfada çıkma yazıdır.