Videolu Anlatımlar

Google’da İlk Sayfada Çıkmak için 2023 Rehberi

google da ilk sayfaya çıkmak

Google’da ilk sayfada çıkmak o kadar önemli ki düşünsenize blogunuzu hayata geçirdiniz fakat insanların bundan haberi yok! Veya ürün sitesi açtınız ama kimse sitenizi bulup girmiyor.

Peki, blog sayfanızı veya sitenizi insanlara nasıl duyuracaksınız?

Google’da ilk sayfalarda çıkmakistiyorsanız bunun için bazı işlemler yapmanız gerekli. Sanal dünyada Google’da üst sıralara çıkmak için yapılacak işlemlere SEO yani Search Engine Optimization ( arama motoru optimizasyonu ) kuralları adı veriliyor.

SEO kapsamında sunulan birçok eğitim ve işlem için sunulan anlatımlar yabancı kaynaklarla sınırlı kalması; Türkiye’de birçok Webmaster tarafından yanlış adımlar atılmasına neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek için hazırlamış olduğum bu yazıda; SEO çalışmalarında uygulanan bazı yanlış yöntemlerden bahsedecek ve bu hataları nasıl giderebileceğinizi anlatacağım. Dürüst bir SEO çalışması ile kalıcı başarının nasıl sağlanacağını anlatacak, Google’da ilk sayfada çıkmak için doğru ve etkili sonuç almanın yöntemini paylaşacağım.

google'da ilk sayfaya çıkmak

İnsanoğlu tarafından geliştirilen projelerin yaratıcılığı en iyi şekilde yorumlamayı başaran Google, gelişmiş algoritması sayesinde Dünya çapında en iyi sonuçlar sunmayı başaran arama motoru olmuştur. Bu nedenle herhangi bir internet sitesi için Google’da üst sıralarda çıkmak hayati bir öneme sahip. İnternet sitesinin sıralama başarısını artırmak için uygulanacak SEO çalışmalarının Google algoritmaları ile çelişmemesi, doğru ve etik bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Bir internet sitesiyle ilgili herhangi bir konu ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmaması aynı zamanda Google tarafından da hoş karşılanmayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda dev arama motoru sitenizi cezalandıracak ve sıralamalarda geriye düşürecektir. Bu nedenle Google’da ilk sayfada çıkmak, başarı elde etmek ve iyi yerlere gelmek için çalışmalarınız Google’ın gözünde geçerlilik kazanması gerekmektedir. SEO her ayrıntısına dikkat edilerek uygulanması gereken bir çalışmadır. Peki, SEO’nun amacı nedir? SEO, web siteleri için neden çok önemlidir?

#SEO’nun Önemi Nedir?

SEO, Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Yani SEO, Google da 1. sayfaya çıkmak için web sitelerin uyması gereken kurallar bütününü ifade etmektedir. Web siteleri Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorlarsa, gerek site içi gerekse site dışı çalışmalarını SEO kurallarına uygun şekilde yapmalıdırlar. Uygulanan SEO çalışmaları, seo paketleri neticesinde internet sitelerinde sunulan bilgi, ürün ve hizmetler hedeflenen kitleye daha çabuk ulaşabilecektir. Böylece, sanal ortamdaki faaliyetlerden elde edilen kar oranı da yükselmektedir.

google ilk sayfa dönüşüm oranı

İnternet üzerinde yayınlanmış milyonlarca başlık ve içerik mevcuttur. İnternet siteniz bu içerikler arasında nasıl fark edilecek? Bu sorunun cevabını tam olarak kavradığınız anda Google’da ilk sayfada çıkmak için neler yapılmasını gerektiğini de anlamış olacaksınız. SEO çalışmalarının önemi tam olarak bu noktada devreye girmektedir.

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu aramış olduğu hizmet ya da ürünü Google’da aratıyor ve çoğunlukla ilk sayfada yer alan sonuçlar arasından ihtiyacını karşılıyor. Neredeyse tüm kullanıcılar 2. sayfaya geçmeden arama sayfasından ayrılmaktadır. Bunun temel sebebi ilk sayfada yer almayı başaran hizmet ve sayfalara daha fazla güven duymalarıdır. Bu nedenle, Google’da üst sıralara çıkma web sitesi sahipleri için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Eğer sıralamalarda istenmeyen bir durumla karşılaşırsanız potansiyel müşterilerinizin neredeyse tamamını kaçırırsınız. Bu da gerçekleştireceğiniz satışları kaybetmeniz anlamını taşıyacaktır.

Google ilk sayfasında yalnızca 10 sayfaya yer vermektedir. Bu açıdan bakıldığında Google’da ilk sayfada çıkmak için yaşanan rekabet ortamında yerinizi almak istemez misiniz? Cevabınız evet ise SEO’nun önemini anlamanız ve Google’da üst sıralara gelmek için gerekli çalışmaları yapmanız gerekir. Peki, nedir bu çalışmalar?

Google’da ilk sayfada çıkmak neye göre belirleniyor?

Site Hızı

Google sıralama kriterlerinden biri de sitemizin teknik altyapısının ne kadar güçlü olduğudur. Yani içerik olarak kod yığını olan bir site ve yavaş açılan bir sitenin Google açısından değeri çok düşük olacaktır. 2023 yılı için bir blogger‘ın sitesinde çözmesi gereken ilk problem site hızıdır diyebiliriz.

seo konusunda hızın önemli

!!!Google özellikle HIZLI açılan sitelere ayrı bir önem vermektedir. Google sıralama kriterlerini bir sıralamaya koymak gerekirse site hızı en önemlilerinden biridir.

Yazı içeriğiniz veya temanız ne kadar kaliteli olursa olsun yavaş açılan bir site Google açısından olumsuz olarak değerlendirilir ve sıralamalarda üst sıralara çıkamaz. Bunun aslında en önemli sebebi Google kullanıcısını yönlendirdiği sitelerde zaman kaybetmesini istemiyor oluşu. Madem Google üzerinden gittiler o siteye hemen sonuca ulaşsın istiyor. Buna engel olan yavaş açılan siteleri de ne yazık ki hemen sıralamadan düşürüyor.

Bunun en iyi örnekleri YouTube, sahibinden, hürriyet gibi sitelerdir. Bu sitelere girdiğinizde açılış sayfalarında bir çok resim, video olmasına rağmen bir o kadar da hızlı açıldığını fark edeceksiniz. Bu firmalar Google’ın sırf HIZ kriterini karşılamak için aylık on binlerce TL server ve host parası ödemekteler.

Peki biz site hızını artırmak için ne yapalım?

Google’da ilk sayfada çıkmak için bizim bireysel kullanıcı olduğumuz düşünüldüğünde sadece host için onca para harcayamayacağımızı göz önünde alarak ucuz ama bir o kadar da etkili bazı yolları deneyebiliriz.

#İlk olarak yapmanız gereken benim de kullandığım W3 Total Cache eklentisini kurmak. Bu eklentiyi kurmak için:

 • WordPress panelinizden > Eklentiler > Yeni Ekle > Arama kutusuna “W3 Total Cache” yazmanız yeterli çıkan ekrandan eklentiyi kurup yine Wordpress panelinizden > Eklentiler > Yüklü Eklentiler > Etkinleştir demeniz yeterli. Eklenti otomatik olarak sıkıştırma işlemlerini yapacaktır.

#Host Firmanızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız, değiştirin.

Eklentiyi kurdunuz ama hala bir etki göremiyorsanız, büyük ihtimalle bulunduğunuz host firması size gereken hızı sağlamıyordur. Bu sebeple bir çok sitemde kullandığım Hostinger firmasının hostuna taşınmanızı tavsiye ederim.

Özellikle hız ve güvenlik konusunda (ddos koruma ücretsiz) şu anda Dünya’nın en iyisi diyebiliriz.

#CDN servislerini kullanın. Google’da ilk sayfada çıkmak ve özellikle resim ve video içeriği çok olan hızını maksimuma çıkarmak isteyen firmalar için CDN hizmeti çok önemlidir. Bu hizmeti hosting paketinizin Türkiye veya dünya üzerine dağıtılmış versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Yani sitenize ulaşmak için giren kişiler en hızlı hangi serverden ulaşabilecekler ise ordan siteniz açılacak. Son çare olarak kullanılabilinir.

#Her şeyi yaptınız olmadı ise son çare sitenizi daha basit bir temaya taşımak olacaktır.

İçerik

Google’da üst sıralara çıkma istediğinizi gerçekleştirmeniz için başarılı bir SEO çalışması yapmayı öğrenmeniz gerekir. Yani en çok aranan siteler arasına girmeniz için anahtar kelimelerinizin Arama Motoru Optimizasyonu olması gerekir. Peki, SEO uyumlu site çalışması için hangi adımlar izlenir? SEO mantığı nedir?

Üst Sıraya Çıkmak İçin Özgün ve Faydalı İçerikler Üretin

Herkesin hayali olan Google’da üst sıralara çıkmak için ilk olarak kaliteli bir içerik üretilmesi gerekmektedir. Google içerik konusunda çok hassastır. Bu nedenle hazırlanan içeriklerin Google’da üst sıralarda yer almanız açısından önemi çok büyüktür.

Google en doğru ve kaliteli bilgileri üreten web sitelerine ulaşmayı temel amaç edinmiştir. Bunu sağlamanın ilk yolu da tamamen özgün ve kopya olmayan içerikler üretmektir. En iyi SEO yönetiminin temeli kaliteli içerik üretebilmektir.

Aynı anahtar kelime ile Google’da ilk sayfada çıkmak için  web sitelerin tamamının aynı içerik ürettiğini düşünelim. İçlerinden bir web sitesinin tamamen farklı ve özgün bir içerik üreterek kendi cümleleri ile aynı anahtar kelimeyi anlattığını fark eden Google, bu siteye sıralamada öncelik tanır. Bunun için sizlerde SEO uyumlu bir web sitesi hazırlamak istiyorsanız içeriğinizin özgün olmasına, diğerlerinden daha kaliteli bir içeriği olmasına dikkat etmelisiniz. Google’da ilk sayfada çıkmak için bu çok önemlidir.

Doğru keyword analizi ile hedefi 12’den vurun

Tamam, çok güzel bir makale yazdınız diyelim. Ancak hiç aranmayan bir konuda 10000 karakterden oluşan bir makale yazmanız sitenize hit getirmeyecektir. Peki o zaman nasıl bir içerik hazırlamalıyız ki, Google’da üst sıralara çıkalım.

İlk yapmanız gereken doğru konuyu bulmak. Bunu bir örnek ile açıklayalım;

 • Araba” kelimesinde Google’da ilk sayfada çıkmak istediğinizi varsayalım. Google’da bu kelimeyi aradığımda karşıma çıkan siteler bu işe yıllarını vermiş, yüzlerce çalışanı olan siteler. Benim gibi bireysel bir kullanıcının bunları geçmesi ne yazık ki mümkün görünmüyor.
  google araması
 • Peki ne yapmalı? Hemen alternatiflere yöneliyorum ve “Elektrikli Araba” kelimesine geçiyorum. Bu kelime de araştırma yaptığımda ortaya çıkan sonuç genellikle haber sitelerinin yayınladığı yazılar. Bu konuda yapmam gereken şey bu kelimeye bağlı alternatifleri bulmak.
  google araması
  Bu sonuçlardan bazı kelimeleri seçip yazımı hazırlamaya;
  -Başlık: Elektrikli Araba
  -Alt Başlık 1: Elektrikli Araba Yapımı
  -Alt Başlık 2: Elektrikli Araba Fiyatları
  -Alt Başlık 3: Çin Elektrikli Araba Fiyatları bu şekilde başlık içlerini doldurup anahtar kelimelere vurgu yaparak yazımı hazırlıyorum.”Elektrikli Araba” kelimesi size Google’da üst sıralara çıkmak için zor geldiyse onun yerine Alt başlıklardan birini ana başlık olarak seçip “(Elektrikli Araba Fiyatları) o kelime ile arama alternatiflerinden faydalanabilirsiniz. Bu yöntem google’da ilk sayfada çıkmak için çok önemli bir anahtar kelime bulma yöntemidir.

Google’da üst sıralarda çıkmak için başka neler yapılmalı?

Doğru Domain seçimi

Web siteleri kurulurken temel amaç Google’da ilk sayfaya çıkmak olmaktadır. Bunun için ilk olarak domain almanız gerekmektedir. Bu aşamada tamamen stratejik düşünerek en iyi anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekir. Domain alındıktan sonra site yapılandırması kısmında SEO uyumuna çok dikkat edilmelidir. Bu bağlamda her sayfa için ayrı bir SEO çalışmasının yapılması gerekir. Domain seçimindeki kararınız sizi SEO konusunda daha fazla bütçe ve emek harcamaktan kurtaracaktır.

Örnek: Elektrikli arabalar üzerine açılacak bir sitenin domaininde geçen elektrik veya araba kelimeleri size rakiplerinizi geçmede büyük bir avantaj sağlayacaktır. Tabi her şey bu kadar basit değil, sadece domain alıp 1. sayfada çıkmayı hayal etmek yanlış olur. Yapılması gereken diğer çalışmaları unutmamak gerekir.

Tamamen SEO Uyumlu Link Üretin

Google arama motoru, sitenin ve içeriğinin özet halini SEO uyumlu linkte de görmek istemektedir. SEO uyumlu bir web sitesi oluşturmanın can alıcı noktalarından biri de budur. Peki, bu nasıl yapılabilir? Domain içinde verilen hizmetlerin ya da hedeflenen anahtar kelimelerin geçmesi web sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasını sağlar. Hatta google’da ilk sayfada çıkmak için bu önemli kriterlerden biridir.

Yani oluşturacağınız yazılar konunuz ile alakalı bir uzantıda olmalı. “Elektrikli araba” ile yazdığınız yazı siteadresiniz.com/elektrikli-araba şeklinde olmalı. Hatta yukarıda bahsettiğim gibi domaininiz içinde “elektrikli araba” kelimesinin geçmesi sizi o konudaki otorite sitelerden biri yapma konusunda yardımcı olabilir.

Popülarite Kelimesinin Gereklerini Yerine Getirin

Web dünyasında meşhur olmak anlamına gelen popülarite, Google’da üst sıralarda yer almak için en etkili yollardan biridir. Web sitenizi popüler hale getirmek amacı ile yapılan her türlü reklam ile tanıtımlar sizi üst sıralara taşıyacaktır. Peki, sitenizin popüler olduğunu nasıl anlayacaksınız? Elbette bunu öğrenmenin kolay bir yolu vardır.

Popüler olan bir web sitesinin ziyaretçi sayısı sürekli olarak artar ve site içerikleri sosyal platformlarda doğal yollardan paylaşılmaya başlanır. Bu paylaşımlar ne kadar çok artar ise web sitesi de daha sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Doğal Popülarite Esasına Dayalı Bir Site İçeriği Oluşturun

SEO uyumlu web sitesi çalışmalarında anahtar kelimelerden biri doğallıktır. Doğal web siteleri arasında yapay içerikler üreten web siteleri Google tarafından fark edilmektedir. Google bu siteleri asla dikkate almaz. İçerikleriniz sadece hit çekmeye yönelik olmamalı.

Bu tarz hazırlanan siteler doğal SEO çalışmaları ile yani site sahiplerinin bilgisi dışında yapılmış olan paylaşımlar; bu da sitenin faydalı görülerek paylaşımlarının yapıldığını hissettirmektedir. Doğallığı yakalamanın temelinde ise çeşitlilik yatmaktadır. Tek düzen yapılan çalışmalar (sadece facebook paylaşımı, sadece twitter paylaşımı) yapay göründüğü için yapılan SEO çalışmalarının zamanının, yapısının, sayısının ve uygulama biçiminin çeşitlilik göstermesi web sitenizin kalıcı bir şekilde yükselmesini sağlar.

Sadeliği İhmal Etmeyin

Birçok web sitesinin atladığı ancak çok önemli olan konuların başında sadelik gelmektedir. Google’a göre en iyi görsellik sadeliktir. Kolay ve sade bir ara yüz oluşturmak Google’da bot memnuniyetinizi sağlar. Bu da direkt olarak SEO açısından etkili olarak web sitenizi hedeflediğiniz üst sıralara taşır.

Site Dışı SEO Çalışması 2022’de de Önemini Koruyor

Her ne kadar “içerik kraldır” desekte, sadece çok kaliteli bir içerik yazılarak tüm sorunları çözemiyoruz. İlla sitemizin başka siteler tarafından bahsedilmesi yani linklenmesi gerekmekte.

Bu doğal yollardan şu şekilde oluyor; siz çok güzel bir yazı yazıyorsunuz bu yazıyı duyurmak için bazı forumlarda yazdığınız makaleden bahsediyorsunuz, sosyal medya da hesaplarınızda makalenizi paylaşıyorsunuz. Makalenizi okuyan insanlar o konuda bir yazı yazacaklarında sizin makalenizi referans veya kaynak gösteriyor. İşte bu durumda size doğal yollardan backlink dediğimiz linkleme gelmiş oluyor. Yani Google tarafından o konuda otorite siteler arasına giriyorsunuz.

Peki ya sizden hiç kimse bahsetmiyorsa?

🙂 İşte o zaman bu işi para ile yaptırmanız gerekiyor. Nasıl mı? Yazdığınız konu ile ilgili Google’da arama yapıp, sizin konunuzda daha önce yazılan blog sayfalarına gidip, blog sahiplerine iletişim bölümünden mail atarak “tanıtım yazısı” yayınlatıyorsunuz. Gerçi bu yazının adı şu sıralar “haber bülteni” şeklinde popülerleşti. Olay bu kadar. Onlar yazınızı yayınladığında sizin de Google gözünde popülerliğiniz artıyor ve üst sıralara çıkıyorsunuz.

Veya twitter, facebook sayfa sahipleri ile iletişime geçip onlardan sitenizden bahsetmenizi istiyorsunuz. Tabi bunun içinde ödeme istiyorlar sizden 🙂 Biliyorum az çok işin ucu paraya çıkıyor ama Google da ilk sayfaya çıkmak size blog ile para kazandıracağını da unutmayın tabi. Bu parayı toplamak için internetten para kazanmak adlı yazıma bakarak başka alternatiflere de göz gezdirebilirsiniz.

Kısa Özet:

Gördüğünüz gibi Google’da ilk sayfada çıkmak için SEO uyumlu web sitesi çalışması yapmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları site içi ve site dışı SEO olmak üzere iki kısma ayrılır. Site içi SEO çalışmalarında, sitenin hem yazılım hem de tasarım açısından SEO’ya uyumlu hale getirilir. Site dışı SEO’da ise Backlink adı verilen referanslar kullanılmaktadır. SEO açısından sektöre göre önemi değişse de genel olarak % 60 oranında etki göstermektedir.

Web sitenizin hedeflediğiniz kullanıcı kitlesine ulaşmasını ve Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız Google arama motoru kurallarına uymalısınız. Arama motorunun mantığını çözerek gerekli çalışmaları yapmanız halinde Google’da en çok aranan web sitesi olmayı başarabilirsiniz. Tabi bunu söylemesi yapmaktan daha kolay kesinlikle. 🙂

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

12 Responses

 1. Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş.Yeni yazmaya başlayan biri olarak çok beğendim iyi çalışmalar dilerim.

 2. Öncelikle yazınız çok açıklayıcı olmuş teşekkürler benimde bir blogspot blogum var ve elimden geldigince içerik eklemeye çalışıyorum ve hergün reklamını yaptığım siteler var ama google aratdırdıgım da ilk sayfayı geçtim hiç çıkmıyor rica etsem bana yardımcı olbilirmisiniz

  1. Yüksek kalitede içerikler yazman lazım Efe. Şuan için Google’ın önceliği bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir