Videolu Anlatımlar

En İyi Serp Takip Araçları – Kaliteli 9 Araç

Blog yazarak para kazanmak, büyük ölçüde bloğun ziyaretçi sayısını arttırmaya bağlı. Bloğun ziyaretçi sayısını da temelde SEO üzerinden arttırabiliyorsunuz. Sitenizin SEO’su ne kadar kuvvetli olursa, o kadar iyi ziyaretçi sayısına ve bu kitlenin düzenliliğine sahip oluyorsunuz (yani geçici ziyaretçi sayısı artışlarından bahsetmiyorum). Sitenin SEO tarafını rahat bir biçimde kuvvetli kılmak için ise, bazı analiz araçlarına ihtiyacımız var: Bu araçlardan SERP kısmına odaklananlara SERP takip araçları deniyor. Bu makalede size, bu araçlardan en popüler 9 tanesini listeleyecek ve detaylandıracağım.

SERP Nedir?

SERP, Search Engine Result Page teriminin kısaltmasıdır. Yani bir kelime arattığınızda karşınıza çıkan sayfadan bahsediyorum. Bu sayfadaki sitelerin o kelimeyle olan ilişkisi ve gücü, sitelerin o kelimeyle ilgili backlinkleri, o kelimenin zaman içinde sıra değişimleri, kelimenin zorluğu ve bunlar gibi spesifik bir SERP ile ilgili pek çok veriye size sunacağım analiz araçlarıyla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, sunacağım araçların çoğunda sıra takibi için alt araçlar bulunuyor. Sitenizi ve sitenizin sıra aldığı herhangi bir kelimeyi ekleyip, sitenizin zaman içinde o kelimedeki sırasının değişimini takip edebilirsiniz.

En İyi SERP Takip/Analiz Araçları

1. Ahrefs

En Kaliteli Serp Takip Araçları - Ahrefs
En Kaliteli Serp Takip Araçları – Ahrefs

Ahefs, dünyadaki en popüler SEO analiz araçlarından bir tanesidir. Kendisini kullanarak içerik analizinden teknik analize, teknik analizden backlink analizine, backlink analizinden para kazandıran konuların analizine ve bunlar gibi pek çok analize rahatlıkla erişebilirsiniz. Ahrefs ile ayrıca sitenizin sıra aldığı tüm kelimeleri ve bu kelimelerle ilgili analizleri görme şansınız bulunuyor. Sadece kendi sitenizin de değil, rakibinizi sorgulattığınızda rakibinizin de sıra aldığı tüm kelimeleri ve sırasını görüp ona göre bir yol haritası çizebiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak, spesifik bir kelime eklemeye gerek kalmadan, sitenizin sıra aldığı tüm kelimelerdeki sıra değişimlerini inceleyebiliyorsunuz. Örneğin hangi kelimede hangi tarihte hangi sıraya geldiğinizi Ahrefs ile görebiliyorsunuz. Ancak yine de “Rank Tracker” adı altında sıranızı takip eden ekstra bir araca sahip olduğunu hatırlatayım, bu araçtan hangi kelimelerin spesifik olarak takip edilmesi gerektiğini seçebiliyor ve kelime ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca, detaylı olarak istediğiniz bir keywordün (anahtar kelimenin) aranma hacmi ve tıklama başı maliyet gibi verilerine erişebiliyor, keywordün zaman içindeki değişimini görebiliyorsunuz.

Ahrefs’in 4 adet üyelik tipi mevcut ve bunlar Lite, Standard, Advanced ve Agency olarak şekilleniyor. Farklı üyelik tiplerine göre araçlarda farklı sayıda sorgu hakkına sahip oluyorsunuz. Fiyatlar ise aylık 99$ – 999$ arasında değişiyor.

https://ahrefs.com

2. Semrush

En İyi SerpTakip Araçları - Semrush
En İyi SerpTakip Araçları – Semrush

Ahrefs ile birlikte adı en iyi SEO araçları arasında anılan araçlardan biri olan Semrush, Ahrefs ile benzer bir kompleksliğe sahip ve SEO ile ilgili pek çok araca kendisini kullanarak erişebiliyorsunuz. Kendi sitenizin ya da rakibin sıra aldığı bütün kelimeleri Semrush ile görebiliyorsunuz. Ek olarak, bu kelimelerin aranma hacmi ve Adsense para kazanma ile ilgili fikir veren CPC (Cost Per Click – Tıklama Başına Maliyet) gibi verilerine erişebilmeniz mümkün. Sıra takibi konusunda Ahrefs gibi size genel bir bilgi sunuyor (sorgulattığınız sitenin anahtar kelimelerini göstermesi gibi) ve eğer dilerseniz Ahrefs gibi ekstra bir sıra takip etme aracı bulunuyor.

Semrush ile Ahrefs, araçların benzerliği konusunda birbirine çok yakın ve ikisi de SERP analizi konusunda oldukça başarılılar. Şunla çalışırsanız kesin başarılı olursunuz diyemem ancak ben Ahrefs’in veri tabanının ve örümceklerinin bir tık daha kuvvetli olduğunu düşünenlerdenim.

Semrush’ın Pro, Guru ve Business adı altında 3 tip üyeliği var ve bu üyeliklerin fiyatları aylık 119$ – 449$ arasında değişiyor. Ahrefs gibi üyelik tipinize göre bir sorgu sayısı elde ediyor ve çeşitli araçlara erişip/erişemiyorsunuz.

https://www.semrush.com/

3. Wincher

En İyi SerpTakip Araçları - Wincher
En İyi SerpTakip Araçları – Wincher

Wincher, Ahrefs ve Semrush kadar kompleks bir araç olmasa da SERP takibi üzerine kurulmuş bir araç. Wincher üzerinden etkili ve cebinize uygun bir biçimde anahtar kelimelerinizin sıra değişimini gözlemleyebiliyorsunuz. Şu anda sadece Google üzerindeki kelimelerin takibinin yapılabildiği araç, İsveç merkezli kişiler tarafından oluşturulmuş.

Bunlara ek olarak, her ne kadar aşırı kompleks bir araç olmasa da, kullanabileceğiniz birkaç özelliği var. “Sayfa analizi” sayesinde içeriğinizde geliştirilmesi gereken noktaları öğrenebiliyorsunuz ancak Türkçe desteği olduğunu pek zannetmiyorum. Ayrıca kısmen yeni bir araç olduğu için de ne kadar verimli olduğu tartışılır. Bunun yanı sıra rakip analizi ve rakiplerinizle kendi sitenizin kıyaslamasını elde edebiliyor ve neleri yanlış yaptığınız ile ilgili ufak da olsa bir fikir edinebiliyorsunuz.

Kaliteli SERP takip araçları arasında olan Wincher’ın üyelik planları kelime sorgu sayısına göre şekilleniyor. 500 anahtar kelimelik başlangıç paketi aylık 29€, 1000 kelimelik Business paket aylık 59€ ve 5000 kelimelik Enterprise paket aylık 249€ olarak fiyatlandırılmış. Paketler arasında sorgu sayıları dışında çeşitli özelliklere erişim farkı da bulunuyor. 29€’luk paket düşünüldüğünde piyasaya göre uygun bir fiyat olduğunu söyleyebilirim.

https://www.wincher.com/

4. SERPWATCH

En İyi Serp Analiz Araçları - Serpwatch
En İyi Serp Analiz Araçları – Serpwatch

SERPWATCH, tıpkı Wincher gibi tamamen SERP analizi üzerine kurulu olan bir araç. Basit bir arayüze sahip olan SERPWATCH, işini doğru yapıyor ve anahtar kelimenizdeki sıra değişimlerinizi doğru olarak görmenize yardımcı oluyor. Ayrıca yerel arama sonuçlarının analizi birkaç veriye de erişebiliyorsunuz. Araç her ne kadar SERP analizi üzerine kurulu olsa da ufak tefek yan araçları da kullanıcıların erişimine sunmuş.

15 günlük ücretsiz deneme süresi bulunan SERPWATCH; 250 kelime için aylık 49$, 750 kelime için 99$ ve 2500 kelime için 349$ olarak fiyatlandırılmış. Yıllık plana geçtiğinizde 5 aylık bir indirim kazanabiliyorsunuz. Sadece SERP analizi üzerine bir araca ihtiyacınız varsa deneyebilirsiniz.

https://serpwatch.io/

5. Serpstat

Kompleks SEO Araçları - Serpstat
Kompleks SEO Araçları – Serpstat

Serpstat, her ne kadar adından sadece SERP üzerine kurulu olduğunu düşünebileceğiniz bir site olsa da öyle değil. Ahrefs tarzı bir kompleksliğe sahip olan Serpstat; kullanıcılarına backlink analizinden içerik analizine, içerik analizinden anahtar kelime analizine, anahtar kelime analizinden teknik analize kadar pek çok analizi yapmalarına olanak sağlıyor. SERP açısından da bir kelimenin elde edilebilecek bütün detaylarına erişebiliyor ve dilediğiniz kelimede sıra takibi yaptırabiliyorsunuz.

Lite, Standart, Advanced ve Enterprise olmak üzere 4 tip üyelik bulunduran Serpstat, bu üyelikleri aylık 69$ – 399$ arasında fiyatlandırmış. Yıllık alımda %20 bandında bir indirim elde edebiliyorsunuz. Fiyatların alt ölçekte Ahrefs’e yakın olması sebebiyle kullanıcılar bu iki araca kıyaslamaya girişebilir. Serpstat her ne kadar kuvvetli ve Ahrefsvari bir araç olarak bilinse de, Ahrefs’in veri tabanı ile boy ölçüşebileceklerini sanmam.

https://serpstat.com/

6. MorningScore

En İyi SEO Analiz Programları - MorningScore
En İyi SEO Analiz Programları – MorningScore

MorningScore, “En İyi Serptakip Araçları” listemdeki pek çok araç gibi “hepsi bir arada SEO çözümü” mottosunu belirlemiş yani kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği pek çok alt aracı bünyesinde barındırıyor.

Daha önceki araçları detaylandırışımdan türlerini tahmin edebileceğiniz bu araçlar, SEO gelişiminizde size büyük katkı sağlayabilir. Örneğin MorningScore üzerinden sitenizin tam teknik analizini (alt etiketleri, 40X hataları, büyük resim boyutları vb.) yapabilirsiniz. Konu özelinde yani SERP analizi ve takibi bazında değerlendirecek olursam, MorningScore fena bir iş yapmıyor ancak birkaç eksiği var. Sadece Google’ın masaüstü sonuçlarını takip edebiliyor ve SERP konusunda pek ekstra analizler sunmuyor.

Fiyatlandırma konusunda sahip olduğu 3 paketin aylık ücreti 65 USD – 237 USD arasında değişiyor. Spesifik olarak sıralama takibi ve kapsamlı SERP analizi hedefiniz varsa MorningScore’un 14 günlük ücretsiz deneme sürecinden faydalanabilirsiniz. Araçların tatmin etme oranı kullanıcıdan kullanıcıya değişebileceği için en iyisi sizin denemeniz.

https://morningscore.io

7. SE Ranking

En Kaliteli SEO Analiz Programları - SERanking
En Kaliteli SEO Analiz Programları – SERanking

Bütçeye uygun SERP/SEO analiz programları arasında değerlendirebileceğim SE Ranking, basitçe işini yapan temiz bir site.

SERP analizinin ve takibinin yanı sıra, pek çok aracın yaptığı gibi SE Ranking de yan araç bulundurmayı ihmal etmemiş:

  • Website Analiz Aracı
  • Backlink Takip ve Analiz Aracı

gibi araçları SE Ranking bünyesinde bulabilmek mümkün.

SE Ranking’in en güçlü tarafı esnek fiyatlandırma kısmı. Eğer haftalık kelime güncelleme alma konusunda herhangi bir sorun görmüyorsanız ve 250 kelimelik bir takip limiti sizin için uygunsa, aylık 23.40$’a Essential üyeliğin haftalık yenileme kısmını satın alabilirsiniz. Eğer bu sizin için uygun değilse, 23.40$ ve 89$ arasında pek çok üyelik tipi bulunuyor. Bu üyelik tipleri, kelimelerin sıralarının güncellenme sıklığı ve kelime limiti gibi farklarla birbirinden ayrılıyor.

https://seranking.com/

8. AccuRanker

Google Sıralama Takip Araçları - AccuRanker
Google Sıralama Takip Araçları – AccuRanker

AccuRanker, kendi tanımlarıyla “Dünyadaki en hızlı ve en doğru sonuç veren anahtar kelime takibi sitesi”. Buradaki tanımın doğruluğu üzerine kanıtlara bakalım. AccuRanker, tanımdaki “hızlı” kelimesiyle istediğiniz zaman anahtar kelimenizin sırası için bir güncelleme alabilmenize vurgu yapıyor. Yani dilediğiniz zaman tek butonla anahtar kelimenizin sıra değişimlerini inceleyebiliyorsunuz, hem de gün içinde defalarca! Pek çok araç size günlük ve haftalık olarak limitler koysa da, AccuRanker bundan kaçınmış.

Arayüz olarak da oldukça basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduklarını söyleyebilirim. Sadece Google üzerinden takip imkanı veren bazı araçların aksine AccuRanker; Google, Bing, Baidu, Yandex ve Youtube gibi arama motorlarının da sıra takiplerini yapma imkanını kullanıcılarına sunuyor.

Danimarka merkezli bir SERP takip aracı olan AccuRanker, 1000 kelimeden 3000 kelimeye kadar limitlere ve aylık 99$ – 279$ arasında fiyatlara sahip üyelikler bulunduruyor. Kendinize göre inceleyebilirsiniz.

https://www.accuranker.com/

9. NightWatch

En Faydalı SEO ve SERP Analiz Siteleri - Nightwatch
En Faydalı SEO ve SERP Analiz Siteleri – Nightwatch

NightWatch, isminden de anlaşılabileceği gibi “sitedeki her materyali ve siteyi tamamen siyah yapma” mottosu üzerine kurulu bir SEO analiz aracı.

Listemdeki pek çok SERP takip aracının yaptığı gibi Nightwatch, sizlere SERP takip ve analiz hizmeti sunmanın yanı sıra bazı ek araçları da bulundurmayı ihmal etmemiş. SERP analizi kısmında da snippet analizleri, yerel analizler ve ek bilgi kutuları gibi bölümler bulunuyor.

Fiyatlandırma olarak piyasaya göre fena olmadıklarını söyleyebilirim. Yıllık alımda güzel avantajlar elde edebilirsiniz. Nightwatch, 500 kelime için aylık 39$, 1000 kelime için 99$ ve 5000 kelime için 369$’lık fiyatlara sahip. Yıllık alımlarda %40’a varan indirimler elde edebiliyorsunuz. Dilerseniz 14 günlük deneme süreci de bulunuyor.

https://nightwatch.io/

Umarım bu makalede paylaştığım SERP takip araçları, size analizleriniz için faydalı olur. Önerileriniz ve siteler ile ilgili düşünceleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir