Videolu Anlatımlar

WordPress Site Kurmak – 2023 Rehberi

wordpress site kurmak

WordPress site kurmak aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Bu rehber altında adım adım, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan nasıl bir blog veya web site açılır anlatacağım.

Bu aşamalardan bahsederken konu ile ilgili birçok alt makale paylaştım. Bu yazıları okuyarak konu hakkında tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

WordPress Site Kurmak İçin Uygulanması Gerekenler

Bu rehberi okumak ve uygulamak için herhangi bir kodlama bilgisi veya tasarım bilgisine sahip olmanıza, daha önce bir site açmış olmanıza gerek yok. Hayatınızda ilk defa bu işe girip bir site kurmak istemiş olabilirsiniz.

Bu sayfada hiçbir tasarım/kodlama/website kurma bilgisi olmayan kişiler için baştan sona bir rehber bulacaksınız.

Biraz bazı terimler hakkında bilgi sahibi olmanız açısından aşağıdaki makaleleri inceleyerek başlayabilirsiniz.

 

Bu konularda bilgiye sahipseniz aşağıdaki rehberden direkt devam edebilirsiniz.

Hiç uzatmadan uygulamanız gereken adımları ve okumanız gereken makaleleri sıralıyorum.

Hangi Konuda Yazacağım?

Hangi konuda yazacağınıza karar vemek herseyini başlangıcı aslında. Yani hangi konuda makaleler üretebilirsiniz, bu konuda illa bir uzmanlık gerekmiyor. Günlük hayat hakkında bile yazabilirsiniz. Veya mesleğinizin hakkında bir blog veya site açabilirsiniz.

Bu konuda başlangıç için size fikir vermesi adına şu makaleleri inceleyin:

Bu konu başlıklarında hangi konularda yazabileceğinizi az çok tahmin etmişsinizdir umarım. Burada önemli olan sıkılmadan içerik üretebileceğiniz bir alanı seçmek. WordPress site kurma aşamasının ilk basamağını böylelikle bitirmiş olacaksınız.

Nasıl İçerik Üreteceğim?

Konuyu seçtikten sonra o konu hakkında daha fazla içerik nasıl üretirim derseniz;

yazılarımı incelemeniz yararınıza olacaktır. Burada içerik üretmenize yarayacak +100 üzerinde fikir var. Blog veya site konunuzu belirledikten sonra o konu üzerinde içerik üretmek çok daha kolay olacaktır. 

İsterseniz fikir edinmek için en iyi blog siteleri yazısını inceleyebilirsiniz. Bu siteleri kopyalamayın ancak onlardan ilham alın. 

Sitemin (Alan Adı) Domaini Ne Olmalı?

Şimdi sıra geldi sitenize uygun bir domain (alan adı) bulmaya. Karar verme sürecinde size isim üretmesi için hazırladığım makalelere bakmanız işinizi %100 kolaylaştıracaktır.

Bu konuda siz fikir vermesi adına şu makaleleri incelemenizi tavsiye ederim.

Uygun alan adı kafanızda oluştuğunda diğer aşamaya artık geçip sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Domain ve Hosting’i Nasıl Alacağım?

Hangi konuda yazacağınıza karar verdiniz, domaini buldunuz artık sitenizi açmak için size gerekli olan 2 şeyi alıp sitenizi kurabilirsiniz. Bunlar alan adı ve hosting. Domain (alan adı) 2. madde de zaten karar verdiğiniz sitenizin ismi. Host ise sitenizinin dosyalarının, yazılarının internette barınacağı bir yerdir diyebiliriz kısaca.

Bu aşamada okuyup adım adım uygulamanız gereken konu blog nasıl açılır sayfasıdır. Sayfanın içinde VİDEO anlatım olarak mevcut. Takip edip açmanız için hiçbir kodlama bilgisi bilmenize gerek yok.

Video içinde:

 • WordPress ile hangi siteler açılır?
 • Host nedir?
 • Domain nedir?
 • Tema nedir?
 • WordPress tam olarak ne işe yarar?
 • Nasıl domain ve host alınır?
 • Tema nasıl kurulur?
 • Nasıl WordPress tema değiştirilir?
 • SSL sertifikası ile site nasıl güvenli yapılır?
 • Siteye yazı nasıl yazılır?
 • Nasıl resim eklenir?
 • Sitenizin SEO ayarları nasıl yapılır?
 • Google’a site nasıl eklenir? hepsinin cevaplarını bulacaksınız.

Tek yapmanız gereken adım adım takip edip site yapımı aşamalarını uygulamak olacaktır.

Sitemi Nasıl Yöneteceğim? (WordPress)

Bu aşamaları bitirdiğinizde site içindeki bazı ayarları, wordpress’i kullanmayı öğrenmeniz gerekecektir. Yani nasıl yazı yazılır? Nasıl kategori oluşturulur? Menü nasıl eklenir? gibi temel ayarları öğrenmelisiniz. Bu çok basit bazı tıklamalardan oluşmakta aslında. Bu ayarlamaları yapmanız için WordPress nasıl kullanılır yazımı okumanız ve uygulamanız yeterli olacaktır.

Tema seçim aşamasında da aşağıdaki makaleler işinize yarayacaktır.

Siteme Nasıl Ziyaretçi Çekeceğim?

Yukardaki 4 aşamayı bitirdiğinizde artık siteniz Google’da zamanla görülmeye başlayacaktır. Tabi bunu hızlandırmanın bazı yolları var. Bu yollara SEO çalışmaları deniyor. Bu aşamada kesinlikle incelemeniz gereken makale google ilk sayfaya çıkmak ve blog seo ayarları yazısı olmalıdır.

Bu makalede yazan kuralları uyguladığınızda web siteniz zamanla Google’da üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır.

Google siteniz üst sıralarda çıktıkça ziyaretçi sayınız artacaktır. Ziyaretçi sayınızı artırmak için başka bir yöntemde sosyal medyayı kullanmak olmalıdır. Bu konuda sosyal medya ile site hiti artırmak yazıma bakmanızı öneririm.

Her şeye rağmen sitenize ziyaretçi gelmiyorsa sitem Google’da görünmüyor konusuna bakmanızı tavsiye ederim.

Sitemden Nasıl Para Kazanacağım?

Bu ziyaretçilerden para kazanmak için sitenize reklam alabilirsiniz. Bu konuda hazırladığım aşağıdaki makaleler size yol gösterici olacaktır:

Bu makaleler harici aşağıda eklediğim videoda size blog veya web sitenizden nasıl para kazanacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

WordPress site kurmak özellikle para kazanma konusu bir çok kez sorulan sorular arasındaydı. Umarım bu makaleler size bir cevap verecektir. Bu kazançlarınızla zaten blogunuzun veya sitenizin masrafını ilk aydan itibaren çıkarabilirsiniz.

Sitemi Nasıl Daha Güvenli ve Hızlı Yaparım?

Para kazanma konusunu da nasıl çözeceğinizi anlattıktan sonra size artık biraz daha detay bilgiler ile sitenizi güçlendirmeniz yararınıza olacaktır.

WordPress sitelerinin ziyaretçilerinize daha hızlı açılmasını sağlamak için wordpress site hızlandırma, wordpress sitelerinizin hacklenmesi veya çökmesi gibi sorunları önlemek için wordpress güvenlik önlemleri ve en iyi wordpress güvenlik eklentisi yazımı incelemenizi ve uygulamanızı tavsiye ederim.

Bu maddedeki bilgileri hemen uygulamak veya hepsini uygulamak zorunda değilsiniz. Zamanla siteniz geliştikçe sizde sitenizi bu yöntemlerle güçlendirebilirsiniz.

!Son olarak aklınızda bir soru kaldıysa sitemin sağ altında bulunan KIRMIZI konuşma balonuna tıklayarak bana online olduğum zamanlarda sorunuzu sorabilirsiniz. Eğer yukardaki anlatımlar yeterli gelmediyse ve sitenizi benim kurmamı isterseniz blogacmakcom@gmail.com adresine mail atarak şurada verdiğim hizmeti sizin içinde uygulamamı isteyebilirsiniz.

WordPress Site Kurmak İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yukarıda anlattıklarınızla hangi tür siteler kurulabilir?

Bu konuda bir limit yok, aklınıza gelecek tüm tarzlarda siteler kurulabilir. blog, eticaret, emlak, kurumsal şirket siteleri, sözlük, forum, onedio tarzı siteler, haber, eğitim portalları, sosyal medya siteleri… gibi aklınıza gelen tüm site türleri kurulabilir.

WordPress site kurmak zor mu?

Kesinlikle değil, herhangi bir kodlama bilgisine ne kurmak için, ne de yazı yazmak için gerek yok. Blog nasıl açılır sayfasında gördüğünüz gibi sadece mouse tıklamaları ile sitenizi kurabilirsiniz.

Siteyi kurdum ama Google’da çıkmıyor?

Sitenizi kurar kurmaz sitenizi google (google.com’a) eklemez. Bunun için ilk önce site içeriğinizi oluşturmanız gerekli. Ondan sonra yukarıda paylaştığım Google ilk sayfada çıkmak yazısı içinde geçenleri uyguladıktan sonra sosyal medyalarda yazdığınız yazıları paylaştığınızda Google’da çıkmaya başlayacağınızdan emin olun.

Peki web site ile para kazanılır mı?

Evet, web sitesi ile para kazanılır. Hatta düşündüğünüzden çok daha fazla kazanılır. Burada belirleyici olan sizin içerik üretebilmeniz. Doğru içeriği ürettiğinizde web sitenize reklam alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. “Nasıl reklam alacağım?” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için yukarıdaki 7. maddeye bakmanız yeterli 🙂

Web sitesi kurmak pahalı mı?

Kesinlikle değil. WordPress dediğimiz arayüz zaten ücretsiz bir hizmet siz sadece alan adı ve web hosting parasını ödemek zorundasınız. Bunun için yılda 1 kere ödeme yapmanız gerekli. Bu da size site açma maliyeti olarak 1 yıllık toplam 180-200 tl gibi bir rakam tutar.

(Not: Benim yukardaki wordpress site kurmak ile ilgili anlatımımda SSL sertifikası dediğimiz, sitenize giren ziyaretçilere güvenli olduğunu belirten sertifikayı ücretsiz alıyorsunuz. Bu özellikle google açısından çok önemlidir.)

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

3 Responses

 1. Blog açmanın en pratil yolu En güzel sitesi bence bilgiler ve faydalarıda çok Teşekkürler blogaçmak

 2. Site nasıl kurulur nasıl bir yol izlenir hepsini öğrendim yazı açıklanıyıcı olmuş teşekkür ederim

 3. Aklımdaki fikirler için bir blog açmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemediğim için hep erteledim. Verdiğiniz bilgiler sayesinde ne yapmam gerektiğini artık biliyorum. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir