Videolu Anlatımlar

WordPress Site Kurmak – 2021 Rehberi

wordpress site kurmak

WordPress site kurmak aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Bu rehber altında adım adım, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan nasıl bir blog veya web site açılır anlatacağım.

Bu rehberi okumak ve uygulamak için herhangi bir kodlama bilgisi veya tasarım bilgisine sahip olmanıza, daha önce bir site açmış olmanıza gerek yok. Hayatınızda ilk defa bu işe girip bir site kurmak istemiş olabilirsiniz.

Biraz bazı terimler hakkında bilgi sahibi olmanız açısından blog nedirwordpress nedir makalelerini incelemenizi öneririm Bu konularda bilgiye sahibseniz aşağıdaki rehberden direkt devam edebilirsiniz.

Hiç uzatmadan uygulamanız gereken adımları ve okumanız gereken makaleleri sıralıyorum.

  1. HANGİ KONUDA YAZACAĞIM?

Hangi konuda yazacağınıza karar vemek herseyini başlangıcı aslında. Yani hangi konuda makaleler üretebilirsiniz, bu konuda illa bir uzmanlık gerekmiyor. Günlük hayat hakkında bile yazabilirsiniz. Veya mesleğinizin hakkında bir blog veya site açabilirsiniz.

Bu konuda başlangıç için size fikir vermesi adına şu makaleleri inceleyin:

En çok tıklanan blog konularıİlginç blog konularıPara kazandıran blog konularıPopüler blog konuları En çok okunan blog konularıHangi konuda blog açabilirim

Bu konu başlıklarında hangi konularda yazabileceğinizi az çok tahmin etmişsinizdir umarım. Burada önemli olan sıkılmadan içerik üretebileceğiniz bir alanı seçmek. WordPress site kurma aşamasının ilk basamağını böylelikle bitirmiş olacaksınız.

2. NASIL İÇERİK ÜRETECEĞİM?

Konuyu seçtikten sonra o konu hakkında daha fazla içerik nasıl üretirim derseniz blog konuları yazımı incelemeniz yararınıza olacaktır. Burada içerik üretmenize yarayacak +100 üzerinde fikir var.

3. SİTEMİN DOMAİNİ (ALAN ADI) NE OLMALI?

Şimdi sıra geldi sitenize uygun bir domain (alan adı) bulmaya. Karar verme sürecinde size isim üretmesi için hazırladığım makalelere bakmanız işinizi %100 kolaylaştıracaktır.

Bu konuda siz fikir vermesi adına şu makaleleri incelemenizi tavsiye ederim.

Web sitesi açmak için domain önerileriBlog isim önerileri

Uygun alan adı kafanızda oluştuğunda diğer aşamaya artık geçip sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

4. DOMAİN ve HOSTİNG’İ NASIL ALACAĞIM?

Hangi konuda yazacağınıza karar verdiniz, domaini buldunuz artık sitenizi açmak için size gerekli olan 2 şeyi alıp sitenizi kurabilirsiniz. Bunlar alan adı ve hosting. Domain (alan adı) 2. madde de zaten karar verdiğiniz sitenizin ismi. Host ise sitenizinin dosyalarının, yazılarının internette barınacağı bir yerdir diyebiliriz kısaca.

Bu aşamada okuyup adım adım uygulamanız gereken konu blog nasıl açılır sayfasıdır. Sayfanın içinde VİDEO olarak anlatımda mevcut. Takip edip açmanız için hiçbir kodlama bilgisi bilmenize gerek yok.

Video içinde:

WordPress ile hangi siteler açılır?
Host nedir?
Domain nedir?
Tema nedir?
WordPress tam olarak ne işe yarar?
Nasıl domain ve host alınır?
Tema nasıl kurulur?
Nasıl WordPress tema değiştirilir?
SSL sertifikası ile site nasıl güvenli yapılır?
Siteye yazı nasıl yazılır?
Nasıl resim eklenir?
Sitenizin SEO ayarları nasıl yapılır?
Google’a site nasıl eklenir? hepsinin cevaplarını bulacaksınız.

Tek yapmanız gereken adım adım takip edip site yapımı aşamalarını uygulamak olacaktır.

5. SİTEMİ NASIL YÖNETECEĞİM? WORDPRESS’İ NASIL KULLANACAĞIM?

Bu aşamaları bitirdiğinizde site içindeki bazı ayarları, wordpress’i kullanmayı öğrenmeniz gerekecektir. Yani nasıl yazı yazılır? Nasıl kategori oluşturulur? Menü nasıl eklenir? gibi temel ayarları öğrenmelisiniz. Bu çok basit bazı tıklamalardan oluşmakta aslında. WordPress nasıl kullanır yazımı okumanız ve uygulamanız yeterli olacaktır bu ayarlamaları yapmanız için.

6. SİTEMİ NASIL GÖRÜNÜR YAPACAĞIM? NASIL ZİYARETÇİ ÇEKECEĞİM?

Yukardaki 4 aşamayı bitirdiğinizde artık siteniz Google’da zamanla görülmeye başlayacaktır. Tabi bunu hızlandırmanın bazı yolları var. Bu yollara SEO çalışmaları deniyor. Bu aşamada kesinlikle incelemeniz gereken makale google ilk sayfaya çıkmak yazısı olmalıdır.

Bu makalede yazan kuralları uyguladığınızda web siteniz zamanla Google’da üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır.

Google siteniz üst sıralarda çıktıkça ziyaretçi sayınız artacaktır. Ziyaretçi sayınızı artırmak için başka bir yöntemde sosyal medyayı kullanmak olmalıdır. Bu konuda Sosyal medya ile site hiti artırmak yazıma bakmanızı öneririm.

7. SİTEMDEN NASIL PARA KAZANACAĞIM?

Bu ziyaretçilerden para kazanmak için sitenize reklam alabilirsiniz. Bu konuda hazırladığım 2 makale size yol gösterici olacaktır. Google ile para kazanmak ve blog yazarak para kazanmak makalelerini ve web site açarak para kazanmak adlı videoyu dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. WordPress site kurmak özellikle para kazanma konusu bir çok kez sorulan sorular arasındaydı. Umarım bu makaleler size bir cevap verecektir.

8. SİTEMİ NASIL DAHA GÜVENLİ VE HIZLI YAPARIM?


Para kazanma konusunu da nasıl çözeceğinizi anlattıktan sonra size artık biraz daha detay bilgiler ile sitenizi güçlendirmeniz yararınıza olacaktır.

WordPress sitelerinin ziyaretçilerinize daha hızlı açılmasını sağlamak için wordpress site hızlandırma, wordpress sitelerinizin hacklenmesi veya çökmesi gibi sorunları önlemek için wordpress güvenlik önlemleri yazımı incelemenizi ve uygulamanızı tavsiye ederim.

Bu maddedeki bilgileri hemen uygulamak veya hepsini uygulamak zorunda değilsiniz. Zamanla siteniz geliştikçe sizde sitenizi bu yöntemlerle güçlendirebilirsiniz.

! Son olarak aklınızda bir soru kaldıysa sitemin sağ altında bulunan KIRMIZI konuşma balonuna tıklayarak bana online olduğum zamanlarda sorunuzu sorabilirsiniz. Eğer yukardaki anlatımlar yeterli gelmediyse ve sitenizi benim kurmamı isterseniz blogacmakcom@gmail.com adresine mail atarak şurada verdiğim hizmeti sizin içinde uygulamamı isteyebilirsiniz.

WordPress Site Kurmak İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yukarıda anlattıklarınızla hangi tür siteler kurulabilir?

Bu konuda bir limit yok, aklınıza gelecek tüm tarzlarda siteler kurulabilir. blog, eticaret, emlak, kurumsal şirket siteleri, sözlük, forum, onedio tarzı siteler, haber, eğitim portalları, sosyal medya siteleri… gibi aklınıza gelen tüm site türleri kurulabilir.

WordPress site kurmak zor mu?

Kesinlikle değil, herhangi bir kodlama bilgisine ne kurmak için, ne de yazı yazmak için gerek yok. Blog nasıl açılır sayfasında gördüğünüz gibi sadece mouse tıklamaları ile sitenizi kurabilirsiniz.

Siteyi kurdum ama Google’da çıkmıyor?

Sitenizi kurar kurmaz sitenizi google (google.com’a) eklemez. Bunun için ilk önce site içeriğinizi oluşturmanız gerekli. Ondan sonra yukarıda paylaştığım Google ilk sayfada çıkmak yazısı içinde geçenleri uyguladıktan sonra sosyal medyalarda yazdığınız yazıları paylaştığınızda Google’da çıkmaya başlayacağınızdan emin olun.

Peki web site ile para kazanılır mı?

Evet, web sitesi ile para kazanılır. Hatta düşündüğünüzden çok daha fazla kazanılır. Burada belirleyici olan sizin içerik üretebilmeniz. Doğru içeriği ürettiğinizde web sitenize reklam alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. “Nasıl reklam alacağım?” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için yukarıdaki 7. maddeye bakmanız yeterli 🙂

Web sitesi kurmak pahalı mı?

Kesinlikle değil. WordPress dediğimiz arayüz zaten ücretsiz bir hizmet siz sadece alan adı ve web hosting parasını ödemek zorundasınız. Bunun için yılda 1 kere ödeme yapmanız gerekli. Bu da size site açma maliyeti olarak 1 yıllık toplam 180-200 tl gibi bir rakam tutar.

(Not: Benim yukardaki wordpress site kurmak ile ilgili anlatımımda SSL sertifikası dediğimiz, sitenize giren ziyaretçilere güvenli olduğunu belirten sertifikayı ücretsiz alıyorsunuz. Bu özellikle google açısından çok önemlidir.)

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

blog açmak arka planı

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir