Videolu Anlatımlar

+10 En Hızlı WordPress Teması 2023 (Tüm Hız Testleri)

en hızlı wordpress teması

WordPress tema havuzu, içine girince kaybolacağınız bir yer. Binlerce tema arasından size uygun olanı ve optimizasyonu iyi olanı seçmeniz gerek. Biraz yardım fena olmazdı öyle değil mi? O zaman gelin sizin için seçmiş olduğum 2023 yılının en hızlı WordPress temasına bir göz atın. 

Bir Tema Neden Hızlı Olmalı ? 

Öncelikle çok kısa bunun üstünden geçeyim. Hızlı açılan bir tema, en başta ziyaretçileriniz için bir avantajdır. Hiç kimse yavaş bir sitede gezmekten memnun olmaz. Yavaş temalar, sitenizi ağırlaştırarak, hemen çıkma oranı gibi metriklerde Google’da ilk sayfada çıkma çalışmalarınızda olumsuz sonuç almanıza neden olur. 

Hızlı temaların ekmeğini yiyeceğiniz bir diğer nokta ise SEO’dur. Google, hızlı açılan siteleri arama sorgularında üst sıralara atar. Bu da size ekstra ziyaretçi ve kazanç olarak geri döner. Bugün geldiğimiz bu noktada, site hızı resmen bir SEO kriteridir. 

Bu 2 paragraf ile site hızının önemini az çok anladığınızı düşünüyorum. WordPress sitenizin açılış hızını düşürmek için, WordPress site hızlandırma rehberine de göz atabilirsiniz. 

Site Hızı Ölçme Araçları

Sizlere bu makalede sunacağım 10 tema için, belirli ölçüm araçlarından hız verileri paylaşacağım. Bu araçlar ve prensipleriyle ilgili temel şeyleri bilmek işinizi kolaylaştırır. 

Pingdom: Pingdom, 2007’den bu yana aralarında ‘’Facebook, Twitter, Spotify, Pinterest, MailChimp’’ gibi sitelerin de bulunduğu 850.000’den fazla siteyi analiz eden bir site. En sonunda sunucularını dünyanın 100’den fazla yerine yerleştirdi. Bugün, hız konusunda oldukça net sonuç alacağınız araçlardan biri. 

GTMetrix: GTMetrix, site hızınızı Yslow ve Pagespeed olarak 2 farklı şekilde puanlandıran bir ölçüm aracı. İkisinde de 100 üzerinden puanlandırılıyorsunuz. Bunun yanında, sitenizi yavaşlatan faktörleri size birer birer sıralıyor. Hangi kaynaklardan gelen isteklerin sizi yavaşlattığına kadar görebiliyorsunuz. 

Sonuçlarda göreceğiniz ‘’Pagespeed’’ ve ‘’Yslow’’ verileri, GTMetrix verileridir. 

Google Pagespeed: Google’ın site hızı ölçüm hizmeti olan Pagespeed İnsight; tıpkı GtMetrix gibi 100 üzerinden bir puan veriyor ve sitenizi yavaşlatan sebepleri sıralıyor. Bu aracın avantajı, Google çıkışlı olması. Neticede SEO için en çok dikkate aldığımız arama motoru Google, bizi sıralayan da Google. O nedenle onun verileri bizim için oldukça önemli.

En Hızlı WordPress Teması – İlk 10

Seçtiğim 5 tema, site hızı ölçme araçlarından iyi sonuç alarak bu listeye girdi. Temiz kod yapılarından ve optimizasyonlarından dolayı, bu temalar iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. 

Astra WordPress Teması

En Hızlı WordPress Teması - Astra
En Hızlı WordPress Teması – Astra

Astra WordPress teması, WordPress üzerindeki en hızlı temalardan biri. 1 milyondan fazla web sitesinde yüklü olan Astra, WordPress tema dizininde 4200’den fazla 5 yıldızlı değerlendirme almış. En hızlı wordpress temaları arasında yerini uzun bir süredir korumakta.

jQuery’nin kullanılmadığı tema, içinde çeşitli özelliklerle birlikte geliyor. Astra ayrıca, WooCommerce, Beaver Builder gibi araçlarla tam uyumluluk içinde çalışabiliyor. Bu kadar özellikle dolu olan temanın, yarım saniyeden daha kısa bir süre içinde açılması gerçekten şaşırtıcı. 

Astra’nın genel yapısına baktığımız zaman, kurumsal havada bir tema olduğunu söyleyebilirim. Tabii kapsamlı bir tema olduğu için, kendinize göre ayarlar yaparak istediğiniz şekle sokabilirsiniz. 

Liquid Web, WooCommerce için Astra’nın da dahil olduğu 50’den fazla temayı performans testine sokmuş. Bunun sonucunda Astra, diğer rakiplerinden net şekilde üstün gelmiş, en hızlı yüklenen web sitesi teması olmuştur. 

Astra Hız Sonuçları

Astra, kendi paylaştığı verilere göre, aşağıdaki ölçüm araçlarından şu sonuçları almış:

Pingdom: %100 

Google Developer: %95

Yslow: %91 

Astra Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

En Hızlı WordPress Teması - Astra Detay

Astra temasını, WordPress tema yükleme panelinden ücretsiz şekilde yükleyebilirsiniz. Bu yüklediğiniz sürüm, biraz yalın kalabilir. O nedenle Astra’nın ücretli planlarından birine yükselmek, iyi fikir olabilir. 

Astra ücretli planları, kendi içinde farklı temalar içeriyor dersem yanlış olmaz sanırım. Örneğin 2. ve 3. planlardan birini aldığınızda, 55 adet ajans temasına erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu temalar muhtemelen ana Astra temasıyla uyumlu. Bu sayı 1.plan için 20 olarak verilmiş. 

Astra Demo | Astra Fiyatlar

Newspaper X

En Hızlı WordPress Teması - NewsPaper
En Hızlı WordPress Teması – Newspaper X

Newspaper X WordPress teması; WordPress üzerindeki en ünlü temalardan biri olmasının yanı sıra, optimize anlamıyla da gayet başarılı bir tema.

Newspaper X teması, makale yayınlamak için biçilmiş kaftandır. Newspaper X’i, web tasarım kategorisinden moda kategorisine kadar istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz.

Newspaper X, ‘’Google Ads,Adsense,BuddyPress, WooCommerce vb.’’ sistemlerle entegre bir biçimde gelir. Bu tema; aralarından seçim yapabileceğiniz 1000’den fazla premim düzen, 90 kaliteli e-posta şablonu içerir. 

Bütün bunların üstüne, bu temanın en hızlı WordPress temaları listesinde yer alması da cabası. 

NewsPaper X Hız Sonuçları

Newspaper X, kendi paylaştığı verilere göre, aşağıdaki ölçüm araçlarından şu sonuçları almış:

GtMetrix: A %99

Google PageSpeed: 98/100

Yslow Performance Grade: A %91

NewsPaper X Fiyat,Demo ve Diğer Bilgiler

Newspaper X, ThemeForest üzerinde 59$’a satılmakta. 

Newspaper X Demo | NewsPaper X Detaylar

GeneratePress

En Hızlı WordPress Teması - GeneratePress
En Hızlı WordPress Teması – GeneratePress

Sade tema sevenlerin gönlünü çalacak olan GeneratePress, hızlı ve kullanıcı dostu bir temadır. Bunun dışında, temiz kodlanma biçimiyle birlikte SEO uyumludur. 

GeneratePress, ana sayfadan 10kb’dan daha az bir yükleme yapar. Temanın hafifliğini buradan da anlayabilirsiniz. Sanki boş bir sayfaya içerik giriyormuş hafifliği ile farkı anlayamayacaksınız. 

Hızın dışında kullanıcı ve SEO dostu olduğundan bahsetmiştim.Generate Press; erişilebirlik konusunda iyileşmek için, WCAG 2.0 standartları takip edilerek kodlanmış. Buna ek olarak, kendi deyimlerine göre, kodlama standartları WordPress topluluğundaki liderler tarafından bağımsız olarak incelenmiş. Bu da wordpress güvenlik kısmına bir artı demek.

GeneratePress, temanızın mobil ve masaüstü versiyonlarını ayrı ayrı düzenleyebileceğiniz Elementor ile uyumludur. Sosyal medya siteleri ile de entegre olması diğer temalar ile karşılaştırıldığında ön plana çıkmasını sağlar.

GeneratePress Hız Sonuçları

GeneratePress, aşağıdaki ölçüm araçlarından şu sonuçları almış:

Page Speed: A %99

Yslow: A %94

GeneratePress Fiyat,Demo ve Diğer Bilgiler

En Hızlı WordPress Teması - GeneratePress Detay

GeneratePress, 3 milyondan fazla indirme sayısına sahip ve şuan 300.000’den fazla sitede aktif olarak kullanılıyor. 

GeneratePress temasını, WordPress tema panelinizden ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, pek çok özellikten faydalanamayacaksınız. O nedenle tema demosundaki gibi bir görünüm istiyorsanız, premium kullanmanız gerekli. 

Generate Press Demo | Generate Press Premium

Neve

En Hızlı WordPress Teması - Neve
En Hızlı WordPress Teması – Neve

Neve, en hızlı WordPress temaları arasında başı çeken temalardan biridir. Bazı ölçümlerde, yukarıda bahsettiğim Astra temasından da hızlıdır.

ThemeIsle tarafından kodlanan Neve, multifonksiyonel bir temadır. Kitap mağazasından tutun petshopa, petshoptan tutun eczane sayfasına kadar pek çok dizaynı mevcuttur (Bunları aşağıda vereceğim linkte görebilirsiniz, örneğin ben bu makale için araba servisi demosu resmini aldım)

Neve, yeni başlayan kullanıcılar için de oldukça fazla kolaylık sunar. Kod gerektirmeyen sayfa oluşturucuların neredeyse tamamıyla uyumludur. Yukarıda bahsettiğim kategori demolarını, neredeyse hiç kod kullanmadan sitenize aktarabilirsiniz. 

Neve Hız Sonuçları

Neve, aşağıdaki ölçüm araçlarından şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %99

Yslow: A %93

Neve Fiyat,Demo ve Diğer Bilgiler

En Hızlı WordPress Teması - Neve Detay

Diğer pek çok premium temada olduğu gibi, Neve temasının da yalın versiyonunu ücretsiz olarak WordPress’e kurabilirsiniz. Premium versiyon, yukarıda bahsettiğim demoları ve daha pek çok özelleştirmeyi kapsar. 

Neve Tüm Detaylar (Tema demolarını sayfanın en altında göreceksiniz)

Blocksy

En Hızlı WordPress Teması - Blocksy
En Hızlı WordPress Teması – Blocksy

Creative Themes tarafından kodlanan Blocksy, çok amaçlı kullanım için harika bir temadır. Hayır kurumu sitesinden e-ticaret sitesine, e-ticaret sitesinden uygulama tanıtım sitesine kadar dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. (Benim seçtiğim haber sitesi tarzı.)

Blocksy, e-ticaret olarak düşünenler için WooCommerce ile sorunsuz olarak çalışır. 

Bütün bu iyi özelliklerin üstüne, SEO dostu olarak ve hız konusunda iyi performans vererek, sitenizden aldığınız dönüşümleri arttırır.

Blocksy, Elementor gibi sayfa düzenleyicileriyle de uyumludur. Bunun yanı sıra, sürükle-bırak yöntemi ile de sayfalarınızı kolayca düzenleyebilirsiniz. Bu, yeni başlayanlar için güzel bir kolaylıktır. 

Blocksy Hız Sonuçları

Blocksy, aşağıdaki ölçüm araçlarından şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %98

Yslow: B %86

Blocksy Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

En Hızlı WordPress Teması - Blocksy Detay

Bazı özelliklerden arındırılmış yalın halini ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz. Buna ek olarak, premium alarak pek çok işlevsel özelliği deneyimleyebilirsiniz. 

Premium fiyatları 49,69,99 $ olmak üzere 3 çeşit. Bu fiyat farkları, kaç siteye lisansladığınıza göre değişkenlik göstermekte. 49$ 1 site, 69$ 5 site, 99$ sınırsız site lisanslama hakkı vermekte.

Premium fiyat sayfasına, demoya ve premium özelliklerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Blocksy Demo (İstediğiniz demoyu seçebilirsiniz) | Blocksy Premium Özellikler | Blocksy Premium Fiyatlar

Bu yazıdaki 5 hızlı WordPress temasının hepsi, fiyatlarının hakkını veren temalar. Dilediğinizi alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, spesifik bir alanları olmadığı için her kategoriye uygundurlar. 

Umarım bu temalar WordPress hızlandırma konusunda yol kat etmenizi sağlar. 

Zakra

En Hızlı WordPress Teması - Zakra Teması
En Hızlı WordPress Teması – Zakra

Zakra teması, çok amaçlı kullanıma uygun WordPress temalarından biri. Üstte saydığım diğer temalarda olduğu gibi, çeşitli demo seçenekleriniz var. Gezi sitesinden hosting sitesine, hosting sitesinden hediye sitesine kadar temayı şekillendirebilirsiniz. Ayrıca, Zakra temasını ‘’Elementor, Gutenberg, Brizy’’ gibi yazılımlarla entegre bir biçimde kullanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, bu listede yer almasını sağlayan hız özelliklerinden bahsedeyim. Zakra, sizin içerik boyutunuza yaklaşık 37kb’lık bir ekleme yapıyor. Üstteki 10kb’lık temalar kadar olmasa da, 37kb da çok çok iyi bir değer.

Zakra Hız Sonuçları

Zakra, aşağıdaki ölçüm metriklerinden şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %98

Yslow: A %92

Zakra Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

Zakra teması, bu listedeki pek çok temada olduğu gibi ücretli ve ücretsiz versiyon olarak 2 biçimde sunulmuş. Ücretli versiyonun yalın hali olan ücretsiz versiyonda, pek çok tema özelliğinden yoksun kalıyorsunuz. Ücretli versiyonda ise temanın potansiyelini tam olarak kullanabiliyorsunuz. Zakra yapımcıları, ücretli ve ücretsiz versiyonun farkını açıklayan bir sayfa da yapmışlar. 

Zakra teması, kendi istatistiklerine göre 50.000’den fazla sitede kullanılıyor. Aynı zamanda Wp.org üzerinde 330 adet 5 yıldızlı değerlendirme almış. 

Zakra Demo (İstediğiniz demoyu seçebilirsiniz) | Zakra Fiyatlar | Zakra Ücretli ve Ücretsiz Versiyon Farkları

OceanWP

En Hızlı WordPress Teması - Ocean Teması
En Hızlı WordPress Teması – Ocean WP

OceanWP; adını genellikle Astra ve GeneratePress ile göreceğiniz, başka bir çok amaçlı WordPress temasıdır. 

OceanWP; listedeki diğer temaların aksine, tasarıma daha çok odaklanan bir tema. Buna rağmen hız konusunda harika performans verir. Hızdan feragat ettiğinizi, tasarımdan geri alırsınız. ‘’Buna değer mi ?’’ derseniz, evet değer. Zaten hızlı olmayan bir WordPress temasının bu listeye giremeyeceğini biliyorsunuz. 

OceanWP teması site demoları ortalama 243kb boyutunda. OceanWP, en hızlı WordPress temaları listesindeki diğer temalardan çok az yavaş olsa da, temalar arasındaki hız farkı nüansını anlamanız çok zor.  

OceanWP temasının da popüler site düzenleyicilerle (elementor, beaver builder,brizy, site origin vb.) uyumlu olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

OceanWP Hız Sonuçları

OceanWP, aşağıdaki ölçüm metriklerinden şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %98

Yslow: B %87

OceanWP Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

OceanWP temasının temel sürümünü ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Premium kullanmak isterseniz 27$,47$,77$ olmak üzere 3 farklı paket mevcut. Bu paketlerin içerdiği demo sayısı gibi özellikleri farklı, aşağıdaki linkten detaylıca inceleyebilirsiniz.  

OceanWP Demo (İstediğiniz demoyu seçebilirsiniz) | OceanWP Fiyatlar

Schema

En Hızlı WordPress Teması - Schema
En Hızlı WordPress Teması – Schema

En hızlı WordPress temaları listesinin 8. teması Schema, birçok ünlü temada imzası bulunan MyThemeShop tarafından kodlanmış.

Bu listedeki diğer temaların aksine, Schema’da çok amaçlı kullanım skalası geniş değil. Demo sayfasında sadece 3 farklı demo sunulmuş. Schema, blog yazılarını ön plana çıkarmak isteyenler için oldukça uygun bir tema. Gördüğünüz gibi sade ve kullanımı kolay. 

Schema Hız Sonuçları

Schema, aşağıdaki ölçüm metriklerinden şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %97

Yslow: B %87

Schema Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

Schema temasının lite versiyonunu ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz. Yalnız WordPress tema panelinden erişim sağlayamıyorsunuz, MyThemeShop tema sayfasından indirmeniz gerekli. 

Lite versiyon yeterli gelmiyorsa 3 site için 59$ ödeyerek bu temanın premium versiyonuna sahip olabilirsiniz. Bu tarz fiyat kampanyaları ve ücretsiz tema fırsatları, MyThemeShop’ta zaman zaman değişebiliyor. 

Schema Demo | Schema Detaylar

Airi

En Hızlı WordPress Teması - - Airi
En Hızlı WordPress Teması – Airi

AThemes tarafından yayınlanan Airi WordPress teması, kurumsal siteleriniz için biçilmiş kaftan. 

Airi, WooCommerce gibi sistemlerle tam uyumluluk içinde çalışıyor. Modern birçok görünüme sahip olan tema, bu modernliğe sahip olurken hızdan feragat etmemiş. Bunu test sonuçlarında görebilirsiniz.

Airi Hız Sonuçları

Airi, aşağıdaki ölçüm metriklerinden şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %97

Yslow: B %84

Airi Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

Airi temasının edinebileceğiniz ücretsiz bir versiyonu bulunmakta. Premium almak isterseniz de 59$’lık bir fiyatı var. Detaylara tema sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Airi Demoları | Airi Detaylar

Revolution

En Hızlı WordPress Teması - Revolution Teması
En Hızlı WordPress Teması – Revolution

Hızlı wordpress temaları listesinin son teması olan Revolution, başka bir çok amaçlı tema. Fitness, video ajansı, mimarlık, hukuk, sağlık, müzik vb. gibi pek çok demo seçeneği ile birlikte geliyor. 

Sadelik konusunda kusursuz iş çıkarılan Revolution teması, bu sadelikten de kaynaklı olarak çok iyi hız sonuçlarına sahip. Buna ek olarak, 250’den fazla kullanabileceğiniz özelliğe sahip. 

Revolution Hız Sonuçları

Revolution, aşağıdaki ölçüm metriklerinden şu sonuçları almış:

PageSpeed: A %92

Yslow: B %89

Revolution Fiyat, Demo ve Diğer Bilgiler

ThemeForest üzerinde satılan Revolution teması, 59$’lık bir fiyata sahip. Temanın ThemeForest üzerindeki satışını fuelthemes üstleniyor. Tema, şuana kadar yaklaşık 4000 kez satılmış ve 600’e yakın yorum almış. 

Revolution Demo ve Diğer Detaylar

Bu yazıdaki 10 hızlı WordPress temasının hepsi, fiyatlarının hakkını veren temalar. Dilediğinizi alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, birçoğu çok amaçlı temalar olduğu için neredeyse her kategoriye uygun.

Hız konusunda unutmamanız gereken bir durum ise, site hızınızın sadece temanıza bağlı olmadığı. Evet, temalar hız konusunda kilit taşı rolünde. Ama her şey demek değil.

Hız; sitenizde kullandığınız resimlerden tutun, veri çektiğiniz kaynaklara kadar değişkenlik gösterebilen bir parametre. O nedenle kullandığınız platformu da göz önünde bulundurarak, hız konusunda ayrı çalışma yapmalısınız. WordPress kullanan kullanıcılar için hazırladığım WordPress site hızlandırma rehberi, hız konusunda epey yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir