Videolu Anlatımlar

Blog İsim Önerileri – En İyi Blog İsimleri

Blog isimleri arayanlar için hazırladığım yazıma hoşgeldiniz,Sosyal medya ve internet kullanımının giderek yaygınlaşması ile birlikte giderek daha popüler hale gelen Blog sayfaları; içeriğiyle ilgisini çekmeyi başardığı insanlar tarafından takip edilen platformlar haline geldi.

blog isim önerileri

Hazırlamış olduğum blog isim önerileri başlıklı yazımda; insanların ilgisini çekmeyi başaracak blog sayfaları oluştururken isim seçimini nasıl yapabileceğinize dair bazı tüyolar paylaştım.

Oldukça popüler blog konularının başında insanları şaşırtmayı başaran ilginç paylaşımlar üzerine kurulmuş blog sayfaları yer alıyor. Ayrıca insanların düzenli olarak takip etmekten keyif aldığı leziz lezzetlerin yer aldığı yemek tarifleri blogları da oldukça revaçta. Seçmiş olduğunuz konu ne olursa olsun ilgisini çekmeyi başaracağınız bir grup olduğundan eminim. Bu nedenle birçok kişi kendine özel blog açarak sahip olduğu bilgileri, duygu ve düşüncelerini insanlarla paylaşmak için kendisine bir şans tanımak istiyor.

Makalede Neler Var?

Bir blog açma kararı aldıktan sonra işin en zor kısmı, bu bloga ne isim verileceğidir. Çünkü popüler bir blogger olmanın ilk adımı, doğru isim yani domain ile bloggerlar dünyasına “merhaba” demekten geçiyor diyebilirim.

Her türlü sorunuz için iletişim: blogacmakcom@gmail.com

Blogunuzu Birlikte Sorunsuzca Kuralım mı?
Blog ismini seçmekten tutun da blogunuzu kurmaya kadar tüm işleri en uygun şekilde birlikte yapalım mı?
Teklif

Blog İsmi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Blogunuz için bir isim belirlerken, hangi konular üzerine paylaşımlar gerçekleştireceğiniz yani blog içeriğiniz oldukça önemli bir yere sahiptir. Eğer blog sayfanızda ciddi, profesyonel ve uzmanlık gerektiren konular üzerine paylaşımlar yapmayı düşünüyorsanız, blog sayfanız için seçeceğiniz ismin de bunu yansıtması gereklidir. Fakat bu ismi seçerken mesleğe özgü herkes tarafından bilinmeyen jargon ve kelimelerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde blogu ziyaret eden kişiler yazılarınızı çok beğenseler de blog ismini hatırlamayacakları için tekrar ziyaret edemeyeceklerdir.

Hatırlatma: Google da ben de siz gibi bazı “blog isim önerileri” ile ilgili yazıları inceledim. Bu sitelerde bir çok örnek isim paylaşılmış fakat bunların hepsi şimdiye kadar alınmış domainler. Ben bu yazımda size direkt bir isim önerisinden ziyade nasıl doğru blog ismini bulacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Peki doğru blog ismi nasıl bulunur?

 • Sözlük kullanın

Evet, çok basit bir çözüm gibi görünse de sözlük kullanarak alınmamış bir domain adına rastlamanız mümkün olabilir. Sözlük içerisinde yer alan kelimelere göz atabilir, hoşunuza giden kelimelerin anlamlarına bakarak sizin için uygun olmaları halinde tercih edebilirsiniz.

 • Rakip siteleri inceleyin

Hangi konu üzerine site ya da blog açmayı düşünüyorsunuz bilmiyorum. Fakat daha öncesinde sizinle aynı fikirde olup blog açmış olanların hangi domain adlarını tercih ettiğini inceleyin. Geçmişte açılmış blog sayfalarının isim ve adreslerinden esinlenmeyi deneyin. Özellikle İnternetten para kazanma konusuna yoğunlaşmayı düşünüyorsanız rakip inceleme olayı gerçekten çok önemli.

 

İlginizi Çekebilir…

Instagram isim önerileri yazım size instagram veya domain için isim ararken yardımcı olabilir.

 

 • Kelime üreten siteleri kullanın

Kelimeler.net bu sayfaya girdiğinizde belirtmiş olduğunuz kelime ile başlayan isim önerilerini görebilirsiniz.
sozluk.gov.tr bu sayfaya girdiğinizde ise belirtmiş olduğunuz kelimeyi girdiğinizde Google aramalarında olduğu gibi alta doğru çıkacak seçeneklerden tavsiyeler alabilirsiniz.

 • Kitaplardan ilham alın

Sevdiğiniz bazı kitaplarda yer alan hayali karakterler ya da kurgulanmış mekanlar sizin blogunuzun ismi olabilir.

 • Farklı dillerden örnek alın

Yabancı kelimeler ile Türkçe kelimeleri harmanlamayı deneyin. Yaratıcı olmaktan çekinmeyin.

 • Kısa ve akılda kalıcı isimleri seçin

Google, Facebook, Twitter, Youtube, Pinterest, Instagram ve Onedio gibi domainler dünyada en fazla ziyaret edilen sitelerden bazılarıdır. Tüm bu sitelerin ortak yanı iste akılda kalıcı ve mümkün olduğunca kısa kelimelerden oluşmaları. Ne yazık ki bu tarz alan adlarının büyük bir bölümü alınmış durumda. Yine de kısa ve birleşik kelimelerden oluşturulmuş bir domain yakalama fırsatınız bulunuyor.

 • (-) işaretini ve numara kullanmayın

Son yıllarda SPAM damgası yiyerek Google arama motorundan ban yemiş olan birçok internet sitesi “-” işareti ya da alan adının sonuna rakam ekleyerek tekrar aynı SPAM davranışları sergilemesi nedeniyle; Google “-” işareti kullanan internet sitelerini kısaca domainleri sevmiyor diyebilirim.

 • İsminizi kullanın

Blog ya da sitenizin ismi neden adınız ve soyadınız olmasın ki? Alternatif olarak bunların kısaltmasını da yaratabilirsiniz. Örneğin; ben Merbay.com (Mehmet Erbay) şeklinde bir domain alsam güzel olmaz mı?

 #  Buraya kadar kafanızda bir şeyler oluştuysa A’dan Z’ye bir blog nasıl kurulur anlattığım blog nasıl açılır yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Blog isim önerileri – Taklit Etmek Yerine Özgün Olun

Son zamanlarda blog sayfalarının sayısının giderek artış göstermesi ve bu blog sayfalarından bazılarının gerçekten de popüler olmayı başarmaları; yeni açılan birçok blog sayfasının benzer isimlerle oluşturulmasına neden olduğunu görüyoruz. Örneğin; belirli marka isimler ardından türetilen isimler, kişi isimlerinin ardından gelen X kişisinin penceresi, günlüğü, defteri, mutfağı vb.

Bu şekilde oluşturulmuş blog siteleri artık yeterince kullanılmış durumda. Bu nedenle yeni açılacak blog isimleri için biraz daha özgün isimlerin türetilmesine ihtiyaç duyuluyor. Bu şekilde kurulacak isimlerin yerine biraz daha samimi, ilgi uyandıran, yazılan blogun türüne uygun, kısa ve öz isimlerin tercih edilmesi, ziyaretçiler tarafından daha çok sevilmektedir.

özgün blog isimleri

Blogun Kalıcı Olması İçin Doğru Blog İsmi

Bloggerler kalıcı ve değeri giderek artan bir blog oluşturmak istiyorsa ve hatta bu blogun ileride markalaşması gibi hedefleri varsa, bu hedeflerine uygun kalitede bir isim seçmeleri önerilmektedir. Böyle durumlarda blog isim önerisi olarak, genellikle kişi adı ve soyadı ile açılan isimler tavsiye ediliyor. Ancak blogun amacına ulaşması için arama motoru aramalarında öne çıkması da önemli bir konudur. Bunun için sunulacak blog isim önerileri sizi arama motorlarında öne çıkaracak ve aynı zamanda özgün isimler olmalıdır.

Uydurduğum Örnek Blog İsim Önerileri 

Biliyorum, aranızda “illa bana örnek ver” diyenler olacaktır. Bu nedenle birazdan sizlerle paylaşacağım örnekler ücretsiz %100 uydurma isimler 🙂 Umarım işinize yarayanlar veya size ilham verenler olur. Bunları yazmamın tek sebebi size ilham olması…

Makyaj Blog isim önerileri

makyajevi
birRujbirkiz
rujlueller
elinhamuru
ikikizbiroda
uzunsacli
makyajustasi
ustaeller
sosyetemakyaj
benvemakyaj
sevgilicuzdan

Güncel Domain Önerileri >>>

Sağlık Blog isim önerileri

ailesaglikmerkezi
herkesesaglik
sagliklayasa
sismanvezayif
hayatboyusaglik
kendinisev
yavasiyidir
tatlisaglik
hayalimdekiben
saglikcenneti

Güncel Domain Önerileri >>>

Kişisel Blog isim önerileri

BirsenBirbenBirbebek
BiKacDakika
BanaBakSen
HeleBiDinle
ArkamdanGel
HayatZor
OgunBugun
(adınız)yaziyor
SevgiliGunluk
SonSozumBu
BoyleCanim
DogrusuBu
Blogistan

Güncel Domain Önerileri >>>

Peki,hangi domain firmasını kullanalım?

Domain konusunda çok söz söylemeye gerek yok aslında Hostinger milyonlarca kullanıcısı ile dünya’nın en büyüğü. Bu firmanın üzerinde aklınıza gelen en kaliteli firmalar barınmakta. Ben de uzun yıllardan beridir. Hostinger ile çalışıyorum, sıkıntısızdır tavsiye ederim.

Blog isminizi belirleyip domain ve hostingi aynı anda almak isteyenler nasıl blog açılır yazımı inceleyebilirler.

Her şey tamam da ne yazacağım blogun içine? diyenlere..
101 Farklı Blog Konuları
Popüler Blog Konuları
En Çok Tıklanan Blog Konuları
İlginç Blog Konuları
Para Kazandıran Blog Konuları

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

13 Responses

 1. Web sitenizin stilini ve düzenini gerçekten çok beğeniyorum. Buraya gelip çok daha sık bakmamı çok daha eğlenceli hale getiren gözler üzerinde oldukça zahmetsiz. Temanızı oluşturmak için bir tasarımcı işe aldınız mı? Çok güzel bir tema.

  1. Teşekkürler, tasarım konusu çok büyütülecek bir şey değil. Biraz interneti kurcalayarak ve eklentiler ile bir çok değişiklik yapmak mümkün temada. Ben de bu temada değişiklikleri kendim düzenledim.

 2. Türkçe Altyapılı bir site için hangi alan adı uzantısını önerirsiniz ? com.tr yada .tr ?
  Peki .net hakkında ne dersin ?

  1. ilk tercih edilmesi gereken uzantı .com olmalıdır. Com.tr almak için kullanacağınız ad ile vergi veriyor olmalı veya marka başvurusu yapmış olmalısınız. 

 3. Moda bloglarına özel isimlerin listesinin yapılması da iyi olabilir. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir