Videolu Anlatımlar

Temasal Blog Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Temasal Blog Nedir

Bloglar, en yaygın website türlerinden bir tanesidir. Bugün internete ufak bir araştırma için göz attığımızda bile pek çok blogla karşı karşıya geliriz. Bloglar, kendi arasında da “kişisel, inceleme, bilimsel vb.” kategorileri içinde sayabileceğimiz pek çok farklı dala ayrılır. Bu makalede ele alacağım “temasal blog” da bu dallardan bir tanesidir. “Temasal Blog Nedir?” sorusunun cevabına ve temasal blogun avantajlarına bu makaleyi okuduğunuzda hakim olmuş olacaksınız.

Temasal Blog Nedir?

Öncelikle, temasal blogu daha iyi kavramanız için farklı bir blog türünü ele alacağım: kişisel blog. Adı üstünde kişisel blog, blog sahibinin kafasına eseni yazdığı ve dilediğince paylaştığı bir blog. Bir gün dizi içeriklerinin yoğun olduğu görürken, ertesi günün oyun içeriklerinin yoğun olduğunu görebilirsiniz çünkü herhangi bir kategori sınırlaması yok. Kişisel isteğine göre pek çok kategoriden dilediğince yazı paylaşabiliyor.

Temasal Blog Nedir?
Temasal Blog Nedir?

Temasal blog ise, kişisel blogun tam tersi olarak düşünebileceğiniz bir blog türü. Temasal bloglarda, sadece belli bir kategori üzerine yoğunlaşıyor ve onun üzerine içerik üretiyorsunuz. Bu kategorinin ne olduğunun önemi yok ancak blog bütünlüğünün seçtiğiniz kategorinin dışına çıkmaması gerekiyor. Örneğin kişisel bloglarda bir gün dizi ile ilgili ve diğer gün oyun ile ilgili yazı yazabilirken, temasal bloglarda bunu yapamıyorsunuz.

Temasal blog fikrini daha kuvvetli bir biçimde uygulamak için, önceden kategorinizin belli olması gerekiyor. Bu kategori; üzerinde özgün, bilgilendirici ve düzenli içerikler üreteceğiniz bir kategori olmalı. En nihayetinde, elinizde tek bir kategori üzerine yoğunlaşmış bir blog oluyor. Gelin elinizdeki bu blogun avantajları nelermiş birlikte bakalım.

Temasal Bloga Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Temasal Blog Nedir?” sorusunun cevabını yukarıdaki bölümle iyi bir şekilde aldığınızı düşünüyorum. Şimdi, temasal blogun neden seçilmesi gerektiğine dair birkaç madde üzerinde duracağım.

İçerik Konusu Bulmanın ve İçerik Üretmenin Kolaylığı

Temasal Blog Avantajları - İçerik Konusu Bulma
Temasal Blog Avantajları – İçerik Konusu Bulma

Blog için yazacak içerik konusu bulmak, kolay bir işlem değil ki sırf bunun üzerine 101 konu paylaştığım rehberim bile var. Ne üzerine blog açıyorsanız açın, belli bir zaman diliminden sonra içerik konusu bulma ile ilgili sıkıntılar yaşamaya başlıyorsunuz, özellikle güncel bir blog kategorisine sahip değilseniz. Temasal bloglarda ise bu durum, diğer blog türlerine nazaran bir tık daha rahat oluyor. Bunun sebebi, kategorinizin işin en başından beri belli olması. Yani, kişisel bloglardaki gibi bugün hangi kategoriden yazı yazsam derdine düşmenize gerek kalmıyor. Kategoriniz belli ve spesifik bir alan üzerinde konu araştırması yapıyorsunuz. Ne için nereye bakacağınızı da bildiğiniz takdirde konu bulmak bir tık daha rahat oluyor.

Temasal blogların daha rahat içerik konusu bulmalarının sebebi, söz konusu alanla ilgili bilgili olmalarından da kaynaklanıyor. İlk bakışta, kişisel blogların içerik konusu bulması daha kolay gibi görünebilir çünkü kategori seçenekleri daha fazla. Ancak iş, sadece konu bulmayla sınırlı kalmıyor, o konuyu efektif bir şekilde yazabilmeniz de gerek. O nedenle, kişisel bloglar her buldukları konuyu efektif bir şekilde kaleme alamıyor. Temasal bloglarda ise yazar spesifik kategori ile ilgili bilgi sahibi olduğundan dolayı, o kategori ile ilgili herhangi bir yazıyı rahatlıkla kaleme alabiliyor.

SEO Sonuçlarında Olumlu Etki

Temasal Blog Avantajları - SEO
Temasal Blog Avantajları – SEO

Blog ile para kazanmanın en önemli adımlarından biri olan Google’da ilk sayfada çıkma hedefi, temasal blog sahibi olunarak çok daha rahat bir süreç haline getirilebilir. Google, sadece belli bir kategori üzerine yoğunlaşan siteleri sever ve ödüllendirir. O nedenle herhangi bir A konusu için bir genel blog yerine, tamamen A konusu ile ilgili kategoriye yoğunlaşan bir blog daha avantajlıdır.

Kemik Okuyucu Kitlesi Edinmenin Kolaylığı

Temasal Blog Avantajları - Okuyucu Kitlesi Edinmenin Kolaylığı
Temasal Blog Avantajları – Okuyucu Kitlesi Edinmenin Kolaylığı

Temasal blogunuzun kategorisine ilgi duyan herhangi bir kitle, o kategori ile ilgili pek çok yazı için tekrardan sizi tercih edecektir. Yani, size düzenli olarak gelecek bir kemik okuyucu kitlesinden bahsediyoruz. Ayrıca, Google’da kategoriniz ile ilgili herhangi bir yazı aratıldığında, tanınma imkanınız kolay olduğundan dolayı yüksek tıklama oranlarına sahip olabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki, ilk sırada çıkmasanız bile ilk sıradaki sitenin elde ettiği trafiğe yakın bir trafik elde edebilirsiniz.

Sponsorluk Görüşmelerinin Daha Rahat Yapılabilmesi

Temasal blog sahibi olduğunuzda, daha rahat reklam alma şansınız vardır. Bunun sebebini şöyle açıklayayım, bir giysi sitesi için bir oyun sitesinde mi reklam vermek istersiniz yoksa başka bir giysi sitesinde mi? İşte bütün olay bundan ibaret. Farz edelim ki oyunlar üzerine bir temasal blog açtınız ve haberlerden incelemelere kadar türlü türlü içerikler giriyorsunuz. Oyuncu ekipmanı satan yerli bir firma reklam için kapınızı çalabilir. Yani kategorinizle ilgili pek çok siteye rahatlıkla reklam satabilirsiniz. Temasal blog, pazarlama şansınızı arttırır.

Temasal blogların bu avantajlar gibi daha pek çok avantajı bulunuyor. Bunları kendiniz türeterek de çıkartabilirsiniz(Arama sonuçlarında yüksek sıranın yüksek trafik ve yüksek kazanç getirecek olması gibi). Eğer herhangi bir konu hakkında geniş bir bilgi birikiminiz olduğunu düşünüyor ve bunu bir bloga dökmek istiyorsanız, temasal bloglar tam da size göre. Umarım bu makale, “Temasal Blog Nedir?” sorusu için açıklayıcı olmuştur.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir