Videolu Anlatımlar

2023’de İnternetten Para Kazanma – Kolay 22 Yol

internetten para kazanma 2021

İnternetten para kazanma kadar kolay bir pasif gelir elde etmek varken, kim evde oturarak bankasına para gelmesini istemez ki! Hepimiz internet üzerinden 2023 yılında nasıl para kazanılacağını merak ediyoruz değil mi?

Aslında internet üzerinden çalışmak dünyanın her yerinde yapılabilen bir iş tek ihtiyacımız olan şey bir internet bağlantısı ve bilgisayar hatta günümüzde bir cep telefonu ile de internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

# Para kazanmak konusunda başarılı olmuş siteleri incelemek için yazıma buyrun.

Bu anlatımlarım Google üzerinden “internetten para kazanma” olarak aradığınızda karşınıza çıkan anket doldurma, form doldurma, eve iş gibi saçma sapan işlerle bir alakası olmayan tamamiyle kendim tarafından da denenmiş yollardır. 2023 yılı için güncellenmiştir.

 Önemli!  Bu yazımdaki tüm tavsiyeler %100 gerçek ve denenmiş çalışmalardır. 10 yıllık bir internet tecrübesinin sonucu internetteki tüm kaynaklar bir araya getirilerek yazılmıştır.
 Hatırlatma:  Aşağıdaki liste en fazla para kazandırandan en az para kazandırana doğru sıralanmıştır.

Web Siteler ile İnternetten Para Kazanma

Blog Açmak

Blog açmak 2023 yılında da en fazla para kazandıran internetten para kazanma yollarından birisidir. “Blog” kelimesinden kastım “web site” dir aslında ama Blog açan kişilerin kendilerini Blogger diye tanıtması ile blog açmak çok daha popüler oldu günümüzde.

Blog açtığınızda kaliteli bir içerik sunarak yazdıklarınızla ilgilenen kişilere ulaşabilirsiniz. Site ziyaretçileri yazdığınız içeriği merak ettiklerinden sitenizi ziyaret edecekler. Yazılarınızı okuyacaklar belki de tanıttığınız bir ürünü almak isteyecekler veya yazınız içindeki ürünle alakalı bir reklama tıklayacaklar. Bu da size para olarak geri dönecek. Tabi illa yazılarınızda bir ürün vs. tanıtmak zorunda değilsiniz. Her konuda yazı yazabilirsiniz aslında. Bu konuda yazdığım 101 blog konusu fikri veya popüler blog konuları yazılarıma bakabilirsiniz.

Blog açarak internetten para kazanmak

Blog yazarak para kazanma ile ilgili yazımda göreceğiniz üzere bu işten milyon dolarlar kazananlar var. Bunlar şirketler filan değil hepsi bireysel kullanıcılar. Tabi o rakamlara ulaşmak o kadar da kolay değil. Ama burada anlatmak istediğim internetten gerçek anlamda para kazanmak istiyorsanız kesinlikle bir blogunuzun (web site) olması gerekli. Aksi halde geri kalan kazançların hepsi gelip geçici ve bir sürekliliği olmayan işler. Blog nasıl açılır adlı makalemi okuyarak siz de blog sahibi olabilirsiniz. Öyle teknik bilgi vs. ihtiyacınızda yok, adım adım nasıl açacağınızı anlattım.

blog yazarak para kazanan bloglar

#Yukarıda dünyadan bir kaç örnek paylaştım. Sizin de gördüğünüz gibi bunlar sitelerin aylık kazançlarıdır.

Ancak blog açma işinde para kazanmak için önemli olan belirli bir içeriğe odaklanarak yazmak, bu size makaleler için konu bulma konusunda da kolaylık sağlayacaktır. Bu konuda hangi içerikle ilgili konu açayım diye düşünenler için en fazla para kazandıran blog konuları yazımı okumalarını tavsiye ederim.

Gelin bu içerik odaklanmasını biraz açalım. Mesela sağlık (makyaj,yemek,teknoloji vs..) ile ilgili bir blog açtığınızda bunu Ağız sağlığı – Diş sağlığı –Burun sağlığı – Beslenme vs.. gibi alt başlıklara ayırabilirsiniz. Bu alt başlıkları da kendi aralarında konulara ayırabilirsiniz. Bu da size yazmanız için bir sürü konu bulmanızı sağlayacak, acaba ne yazsam diye düşünmenize gerek kalmayacak. Ayrıca Google tarafından o konu üzerinde çok makaleye sahip olduğunuzdan sizi konu üzerinde bir otorite site olarak görmesini sağlayacaktır.

Tabi sadece bir konuda değil her konuda genel blog açarak da güzel paralar kazanabilirsiniz.

Yani Google sıralamaya alırken genel içerik yazan bir bloğun yazdığı sağlık ile ilgili bir bilgiyi ön sıralarda göstermek yerine sağlık yazıları ile dolu bir sağlık bloğunun yazılarını ön sırada göstermeyi tercih edecektir.

Web site açarak para kazanma için tercih edebileceğiniz birkaç yol var: Bunları şöyle listeleyebilirim:

Bu yöntemleri ve nasıl yapılacaklarını yukarıda linkini verdiğim blog yazarak para kazanma makalesinde ele aldım.

Kendi Youtube Kanalını Kurmak 

youtube ile internetten para kazanmak


En iyi youtuberlar yılda milyon dolarlar kazanıyor. Dünya da en fazla kazanan PewDiePie geçen yıl sadece kendisini oyun oynarken kaydederek $15 milyon kazandığı söyleniyor. Tabii bu arkadaşın çektiği videolar milyon kez izleniyor.

Siz illa oyun videosu çekmek zorunda değilsiniz tabi. Çekilebilecek birkaç video örneği vermek gerekirse: nasıl yapılır videoları, kutu açma (aldığınız bir ürünü ilk defa açarken çekilen videolar), ürün değerlendirmeleri, seyahat videoları, çaldığınız müzikler, şaka videoları… liste bu şekilde gidiyor. Youtube’u milyonlarca kişi her gün milyon farklı sebeple ziyaret ediyor. Siz de o sebeplerden birkaçı için video çekebilirsiniz.

Youtube ile internetten nasıl para kazanırım?

 1. Gmail hesabınızla youtube.com sitesine girip kanalınızı açın. Kanal, sizin videolarınızın gösterileceği alan. Blogacmak.com Youtube Kanalı gibi.
 2. Kanalınızı açtıktan sonra muhakkak videolarınızı bir düzen içinde belirli bir programa göre yayınlayın. Video yayınlamadan önce video içeriğinizi video tanımı(videonuzu yayınlarken göreceksiniz bu alanı) bölümünde detaylı bir şekilde anlatın.Videolarınızın içerik kalitesi (hem konu olarak, hem de çekim kalitesi) izlenme oranını arttıracaktır. Akıllı bir telefon çekim için işinizi görecektir.
 3. Video linkinizi Twitter, Facebook hesaplarınızda yayınlayın. Hatta çektiğiniz video linkini email listenizdekilere gönderin. Bu video linkini forumlarda ilgili konularda paylaşın. Bu çalışmalar size izlenme sayınızın artmasını sağlayacaktır.
 4. Videolarınızda biraz izlenme oluştuktan sonra kanal yöneticisi bölümünden videolarınızı para kazanmaya açın. Böylece Google Adsense başvurusunu da yapmış olacaksınız.
 5. Videolarınıza yazılan yorumlara muhakkak cevap verin. Bu takipçileriniz artmasını sağlayacaktır.
 6. Takipçileriniz ve yeni izleyicilerinizin çıkan reklamlara tıklaması ile para kazanmaya başlayacaksınız. Daha fazla izlenme = daha fazla kazanç!

Udemy ve Preply ile Online Kurs Verin 

udemy ile internetten para kazanmak

Paylaşacak veya öğretecek bir yeteneğiniz mi var? Bu bilginizi Udemy üzerinden anlatmak size ciddi bir kazanç sağlayabilir. İnternetten para kazanma olayında Udemy türkiye’de daha yeni keşfedildiğinden bu konuda ciddi bir şansınız olabilir kanısındayım.

Bazı bilgileri öğrenmek çok pahalı olabilir, bu sebeple insanlar Udemy üzerinden bu bilgileri 40-100 TL (ortalama) gibi rakamlar ödeyerek uzmanından öğrenmek istiyorlar.

udemy para kazanmak

# Gördüğünüz gibi en fazla satan ürünler arasındaki satış sayıları ile (2.358×37,99TL=89.500TL) toplam kazançları görebilirsiniz. Tabi bu anlatımlar çok iyi oranda olumlu yorum aldıklarından bu kadar popüler olmuşlar ve indirilmişler. Bu gibi örnekleri sitede inceleyip sizde kendi kursunuzu açabilirsiniz.

Videolarınızı kaydetmek ve videoları hangi sırada sunacağınıza karar vermek için biraz zaman harcamanız gerekiyor. Videolarınızın sunum kalitesi ne kadar iyi olursa, potansiyel müşterilerinizi çekme oranınız o kadar artar.

Bu konuda da bir online eğitimimi Udemy üzerinden pazarlamayı düşünüyorum. Bakalım yakın zamanda o işe de el atacağız kesin. İnternetten para kazanma olayında Udemy günümüzde olmazsa olmazlardan.

preply ile internetten para kazanmak

Preply konusu ise tamamen yabancı dil konusunda iyi olanlar veya ben Türkçe’yi bir yabancıya öğretim diyenler için güzel bir online kurs merkezi. Haftalık $550 gibi rakamlar kazananlar mevcut. Yabancı diliniz varsa ve bunu öğretebilecek kapasitedeyseniz Preply sitesini de internet üzerinden para kazanma yollarına eklemenizi tavsiye ederim.

Etsy veya Ebay ile Yurtdışı Satış Yapın

ebay ve etsy ile para kazanmak

Elişi tarzı şeylerde iyi misiniz, hünerli misiniz? Etsy.com gerçekten hünerli kişilere internetten para kazanma konusunda yardımcı oluyor. Özellikle el yapımı takı, magnet, örgü işi gibi şeyler yapıyorsanız, Etsy bu ürünlerinizi pazarlamak için güzel bir yer. Bu ürünleri uluslar arası satıyor olmanızda ayrı bir güzellik aslında. Çünkü Türkiye el işi konusnuda bir çok ülkeye göre bence çok iyi. Ebay.com aracılığı ile de ürün satabilirsiniz ancak ebay bizim N11.com gibi çalıştığından el emeği ürünler aralarda kaybolup gidiyor. Genellikle ebay üzerinden hazır alıp satılacak ürünleri satmak daha mantıklı.

Peki ya beceriksizsek? Etsy ile para kazanamaz mıyız? Aslında tam tersi Etsy dünya’nın bir çok ülkesinden satıcılara hitap ettiği için sizde başka ülkelerden ürün alıp Türkiye’de (sahibinden,letgo) satabilirsiniz.

NOT: İnternetten para kazanma olayında, ev hanımlarının yaptığı el işi ürünlerin vergi yükümlülüğünde olmaması da güzel bir ayrıntı.

Evdeki Kullanmadığınız Eşyaları LetGO ile Satın

lego ile internetten para kazanmak

Zamanında aldığınız ancak sonra beğenmeyip bir kenara kaldırdığınız veya artık kullanmak istemiyorum dediğiniz eşyaları (eşya derken aslında herşeyi) Letgo aplikasyonu ile cep telefonunuzdan satabilirsiniz. Hem de o kadar basit ki

Sadece aplikasyonu Google Play veya Apple Store dan telefonunuza kurun. Satmak istediğiniz ürünün fotoğraflarını çekin fiyatını yazın hemen yayınlasın.

LetGo’nun güzel bir özelliği sadece çevrenizdeki insanlara ürününüzü göstererek sizi kargo vs. derdinden de kurtarıyor. Sizde böylece eskileri satarak hem para kazanmış hem de yeni eşyalara yer açmış oluyorsunuz. Ancak ürünleri teslim ederken biraz bakım ve ihtiyacı varsa tamirat yapıp teslim etmeniz, alıcının sizin profilinize güzel bir yorum yazmasını sağlayacak ve potansiyel müşterileriniz için güzel bir referans olacaktır.

Sosyal medya üzerinden ürün satışı yapın

instagramdan ile internetten para kazanmak

Siz de ürettiğiniz veya pazarlamayı düşündüğünüz ürünleri internet üzerinden satıla sunabilirsiniz. Hem de öyle reklam yapmak için dev bütçelere gerek duymadan bu işi sadece sosyal hesaplarınızla yapabilirsiniz.

Büyük firmaların sosyal medya ve dijital alanlar (%34) üzerindeki reklamlarına ayırdığı bütçe ilk defa bu yıl, televizyon kanallarına (%25) ayırdığı bütçeden daha fazla oldu. Bu sosyal medya veya dijital reklamların ne kadar önemli olduğunu gösteren bir delil aslında.

dijital reklamlar ile kazanmak

Peki bunun bize ne faydası var?
Normalde bizim gibi bir kullanıcı TV ekranlarına reklam veremezken, sosyal medya ile büyük firmalar ile reklam konusunda yarışabilirsiniz. Çünkü bu alanda TV kanalları gibi sınırlı bir sayı yok. Reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz yüzlerce hesap var.

Özellikle Instagram üzerinden satış yapmak günümüzde oldukça avantajlı. Bırakın kişileri, firmalar bile satışlarını Instagram üzeriden yapıyorlar. Bunda en büyük etken ürün fotoğraflarını ve videolarını çok çabuk bir şekilde popüler yapabilmeleri ve ünlü kişilere verdikleri ürünlerde onların etiketlenmesi.

Siz de internetten para kazanma için ürünlerinizi (illa kendinizin üretmesi gerekmiyor, sadece o alanda satılmamış bir ürünü pazarlama da olabilir) bu kanal üzerinden satabilirsiniz.

Online Küçük İşler Yaparak İnternetten Para Kazanma

fiverr ile internetten para kazanmak

Başkalarının yapmaya üşendiği işleri yaparak para kazanmak ister misiniz?

Fiverr.com ve bi10luk.com, sadeceon.com gibi sitelerde yapabileceğiniz işleri listeleyerek para kazanabilirsiniz.

Bunlar neler olabilir?

 • Tasarım çalışlamarı
 • Sosyal medya, Seo çalışmaları
 • Makale yazma ve çeviri işleri
 • Video çekim ve animasyon çalışmaları
 • Müzik ve ses kayıt
 • Piyasa araştırmaları
 • WordPress işleri
 • Eğlence ve yaşam ile ilgili işler

Bu siteler arasında seçim yaparken Fiverr, eğer biraz İngilizce bilginiz varsa tercih etmenizi tavsiye ettiğim platformdur.

Neden Fiverr?

*Yerli platformlar adında anlaşıldığı gibi sadece Türkiye’üzerinden müşterileri var iken Fiverr sitesi dünyadaki 3 milyar insana hitap ediyor. Ve dünyanın en fazla tanınan short-jobs sitesi.

*Fiverr ödemelerinizi Dolar üzerinden yapar iken diğer siteler TL üzerinden ödeyecektir.

Domain Brokerı Olmak

domain satarak para kazanmak

Gelecekte neyin çok popüler olacağını veya hangi yeni kavramın popüler olacağını tahmin edebiliyor musunuz?

Cevabınız evet ise yatırım amaçlı domain (alan adı) alabilir, düşündüğünüz şey popüler olduğunda onu yüksek karla satabilirsiniz.

Domain kayıt için Hostinger firmasını kullanarak sadece 3-4 dolar gibi bir rakama domaininizi alabilirsiniz.
Satış işlemleri için Godaddy Auction (dünya çapında) veya alanadlari.com gibi siteler tercih edilebilir.

Sadece domain alıp satmak yerine sermayeniz var ise hazır web siteleri de satın alıp bunları geliştirip tekrar satabilirsiniz.

.com uzantılı domainler .net ve .org uzantılı domainlere göre çok daha popülerler, bunu da alım yaparken unutmayın derim.

Twitter ile İnternetten Para Kazanma

Sıkı bir Twitter kullanıcısı mısınız? Şimdi size nasıl bu işten para kazanacağınızı anlatacağım.

Bildiğiniz gibi artık firmalar reklam bütçelerinin büyük bir çoğunluğunu sosyal medya alanlarında reklam yapmak için harcıyorlar. Bu pastadan pay almak aslında hiç de zor değil. Özellikle ciddi bir Twitter takipçiniz var ise firmalar ile iletişme geçip belli bir ücret karşılığında reklamlarını tweet atarak yapabilirsiniz.

Veya

R10 Twitter reklam , fiverr gibi sayfalarda belirleyeceğiniz bir fiyattan tweetlerinizi satabilirsiniz.

Bloogerlar için makale yazın

makale yazarak internetten para kazanmak

Makale yazarak para kazanmak; kaleminize güveniyorsanız, birçok konuda yazabileceğinize inanıyorsanız, evde oturarak en risksiz para kazanma yöntemi diyebilirim. Bir çok web site sahibi sitesine içerik girerken zorlanmakta ne yazacağını bulamamaktadır. Bu sebeple belli bir fiyat üzerinden makale yazma işlemini satın almak istemektedirler. Yine bir çok web sitede sizde yazmaya hazır olduğunuzu belirtip ücret karşılığında yazılarınızı Word belgelerine yazıp mail yolu ile gönderebilirsiniz. Paranızıda banka hesabınıza alırsınız.

Genellikle makale fiyatları 100 kelimesi 1.5TL den yazılmakta, eğer yabancı diliniz varsa bu fiyatlar değişmekte. Bu şekilde her gün 400 kelimelik 2-3 makale isteyen birkaç blogger bulursanız harçlığınızı çıkaracak kadar kazabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim Fiverr, bionluk, r10.net ve sadeceon gibi sitelerde ilgili bölümleri bulabilirsiniz.

Link Kısaltarak İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma Yolları - Link Kısaltarak Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Yolları 2023 – Link Kısaltarak Para Kazanma

İnternet üzerinde büyük ihtimal link kısaltma servislerine denk gelmişsinizdir. Sadece URL’yi değiştirip direkt olarak yönlendirme atan servislerden bahsetmiyorum. Tıkladığınızda sizi başka sayfaya yönlendirip 5 sn reklam bekleten, daha sonra ise reklamı geç butonuyla sizi asıl linke yönlendiren servisleri kast ediyorum.

Bu tarz servislerde 1000 tıklama başına 3$ gibi ücretler verilmektedir. Yüksek tıklama almak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var:

 • Popüler Youtube videolarına yorum olarak link bırakabilirsiniz ancak link ilgi çekici bir materyal içermeli, oldukça viral bir haberin linki vs. olabilir.
 • Sırf bu amaç için bir site açıp linklerin yüksek oranını kısaltabilirsiniz, mesela yeni çıkan bir programın resmi indirme bölümüne kısaltılmış link verebilirsiniz. (Bildiğiniz gibi birçok gibi warez indirme linklerine bu tarz servisleri kullanıyor ancak yasadışı olduğu için uzak durun derim)

Link kısaltarak para kazanma amacına hizmet eden siteleri başlıca şöyle listeleyebilirim:

Web Sitesi Al-Sat Yaparak Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma - Web Site Alım Satımı Yaparak Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma – Web Site Alım Satımı Yaparak Para Kazanma

Bu yöntem de tıpkı domain satarak para kazanma yöntemi gibi ancak dikkat etmeniz gereken çok daha fazla değişken var. Eğer bir web sitesinin değerini az çok tahmin edebiliyor ve hangi sitenin ucuza satıldığını tespit edebiliyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak aldığınız sitenin elinizde kalması gibi riskler var elbette, bunun yaşanma ihtimalinin azalma için dikkatli bir seçim yapmanız gerekiyor.

R10, WmAracı gibi webmaster forumlarında site satış ilanlarını inceleyebilir ve değerinden ucuza satıldığını düşündüğünüz siteleri satın alabilirsiniz. Sonrasında yine aynı forumdan satış ilanı açabilirsiniz.

Ekstra Tüyo: Satın aldığınız siteden tanıtım ve link satıp biraz gelir elde ettikten sonra da satabilirsiniz. Böyle bir senaryoda aynı fiyata satsanız bile kazanç elde etmiş oluyorsunuz.

İnternetten Para Kazanmak – Hizmet Sektörü 

Airbnb ile Odanızı Kiraya Verin

airbnb ile para kazanmak

İrlanda seyahatimde Airbnb sitesini kullanarak İspanyol bir mühendisin odasında konaklamıştım. Oradan döndükten sonra aynı sistemi bende izmir’de denedim ancak bulunduğum konumdan dolayı bir talep olmadı. Ancak gerçekten izmir merkezine veya sahil bölgelerine yakın bir yerde otursaydım, odamı kiralama konusunda sıkıntı yaşayacağımı sanmam. Hatta araştırma yaparak bir apart tutup onu bile airbnb’den kiralayabilirsiniz.

Eğer sizin de bulunduğunuz şehirde bir turist akışı (yerli veya yabancı) var ise internetten para kazanmak için Airbnb’yi kesinlikle tavsiye ederim. Evinizin odasını kiraya verip burdan gelir elde edebilirsiniz. Bu konuda aklınızda soru işaretleri gelmiş olabilir; Gelen kim? Parayı nasıl alacağım? Bu konularda airbnb tüm soruları cevaplamış

https://www.airbnb.com.tr/help/hosting-stays

Istock, Shutterstock,123rf Gibi Sitelerde Fotoğraflarınızı Satın

fotoğraf satarak internetten para kazanmak

Fotoğraf çekmeyi seviyor musunuz? Peki bundan para kazanmaya ne dersiniz? Istock, shutterstock ve 123rf gibi sitelerde çektiğiniz fotoğrafları yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Yani stok fotoğraf sanatçısı olabilirsiniz.

Ancak fotoğrafların profesyonel makineyle çekilmesi gerekmekte olduğunu hatırlatayım. Bu sitelerde sıkıntı sizi kabul etme aşamasında yaşanıyor. Dünya’da sizin gibi bu işi yapmayı seven o kadar çok kişi var ki sitelerde bünyesine katacakları fotoğrafçıları seçerken seçici davranıyorlar. Mesela üyelik aşamasında sizden 3 adet fotoğraf göndermenizi (kimlik fotokopisi, çekilen makine ve objektif bilgileri) isteyip fotoğraflarınızı inceledikten sonra kabul ediyorlar. Bir kez kabul edilirseniz, ondan sonraki aşamalar sadece çektiğiniz fotoğrafları yayınlamaya bakıyor. Siteden ziyaretçilerin sizin yayınladığınız fotoğraflar arasından indirdiği her fotoğraf başına ödeme alıyorsunuz.

E-Kitap Yazıp Satmak

Son yıllarda insanların okumaya olan ilgisinin artmasının arkasında yatan en önemli etkenlerden birisi ise artık belirli kalıplara takılı kalmış metinlerden ziyade herkese hitap edebilecek bir içeriğin yer alıyor olması gösterilebilir. Düşünce özgürlüğü kavramının tüm dünyada hakim olmasıyla birlikte insanlar kendi duygu ve düşüncelerini yazmanın yanı sıra tamamen hayal gücüyle oluşturmuş olduğu bir evreni işleyen hikayeleri rahatlıkla kaleme alabiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte E-Kitap kavramı hızla yaygınlaşarak yüksek bütçeye ihtiyaç duymadan herkesin kitap çıkarmasına olanak tanıyor. Boş vakitlerini değerlendirmek ve internetten para kazanma yolu arayan  kişiler E-Kitap yazarak para kazanmak için hazırlıklara başlayabilir.

Öncelikle bu işe girmeyi düşünüyorsanız kafanızda yer edinmiş şu kalıbı silip atmanız gerekiyor “Ben kim, kitap yazmak kim!”. Çünkü E-Kitap kavramı ile standart bir matbaa üzerinden basılarak piyasaya sürülecek kitaplar arasında dağlar kadar fark var. Herkesin bilgili olduğu ve ben bu konuda iyiyim diyebileceği bir konu muhakkak vardır. Siz “Futbol” konusunda bilgili ve tecrübeli iseniz bu konuya odaklanmalı, futbol ve genel olarak spor dallarına odaklanarak bir yol çizmelisiniz. Futbol konusunda geçmişten bugüne yaşamış olduğunuz tecrübeleri, deneyimleri bir araya getirmeli ve bunları okuyucunun ilgisini çekecek şekilde ufak rötuşlarla süslemelisiniz. Günümüzde başarıya ulaşmış birçok E-Kitap yazarlarının kişisel deneyim ve gerçekleştirdiği girişimleri konu edinmektedir.

 • Peki, E-Kitap Nasıl Yazılır ?

Yeni bir maceraya atılmadan önce rakiplerinizi tanımalı ve yolculuğunuz hakkında ufak bir tecrübe edinmelisiniz. Yeni bir kitap hazırlamaya başlamadan önce ücretsiz olarak dağıtılan bazı E-Kitap’ları temin etmeli ve genel olarak kitap yapısını incelemelisiniz. Daha sonra en çok satan E-kitaplara bir göz atmalı ve hangi alana yönelebileceğinizi belirlemelisiniz. Konu ve içerik genel hatlarıyla belirlenmesiyle birlikte E-Kitap hazırlanmaya başlanabilir. Bunun için ihtiyacınız olan Microsoft tarafından geliştirilen Word yazılımı. Office programlarıyla birlikte gelen bu program sayesinde yazılarınızı kolaylıkla yazabilir ve yazım hatalarını otomatik tespit etmesi sayesinde daha okunaklı ve hatasız bir kitap piyasaya sürebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz E-Kitapların satışını gerçekleştirmek için çoğunlukla %10 komisyon alan E-Ticaret platformlarını tercih edebileceğiniz gibi tamamen bu kitap üzerine hazırlamış olduğunuz bir internet sitesi aracılığıyla 1. Elden satış gerçekleştirebilirsiniz. Her halükarda satış rakamlarınızı arttırmak için başvurmanız gereken platform ise Sosyal Medya. İster kendi siteniz ister aracı platformlar üzerinden satışlarınızı gerçekleştirin, satış rakamlarınızı arttırabilmek için Sosyal Medya üzerinde tanıtım gerçekleştirerek insanlara ulaşmayı başarmanız gerekmektedir. Kendinize ait bir site açmayı planlıyorsanız site kurmak için 10 farklı sebep paylaştığım yazıma göz atabilir ve blog nasıl açılır detaylı bir şekilde adım adım işlediğim yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Yayın Yaparak Para Kazanmak

Oyunlarla aranız nasıl? Hemen hemen her oyuncunun günümüzde takip ettiği platformdan birisi Twitch.TV adresi. Bu internet sitesi üzerinde birçok oyuncu canlı yayın açarak çok yüksek kazançlar elde etmeyi başarıyor. Öncelikli olarak oyun yayınları odaklı bir platform olmasına rağmen Twitch üzerinde birçok konu üzerine canlı yayın açmanıza izin veriliyor. Bu tarz platformlarda para kazanabilmek için herhangi bir masraf yapmanıza gerek yok. Üyelik ve yayın açma tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz işlemler tek ihtiyacınız biraz özgüven, bir kamera ve mikrofon.

Twitch ve diğer canlı yayın platformları üzerinde para kazanmanızı sağlayacak yöntemler ise şunlar; bağış, reklamlar, abonelik ve sponsorluklar. Görüldüğü üzere yayıncılık ile para kazanabileceğiniz alternatif birçok yöntem bulunmasının yanı sıra tüm bunları eş zamanlı olarak yapmanız mümkün. Gerçekleştirdiğinizi yayını izleyen kişiler sizi izlemekten keyif aldığı takdirde ufakta olsa bir bağışta bulunacaktır ve bu sayede direkt kazanç elde etmeyi başarabilirsiniz. Bunun yanı sıra Abonelik hizmeti sayesinde abone izleyicilere bazı avantajlar sağlayarak bu avantajdan yararlanmak isteyen izleyicilerin kanalınıza abone olmasını ve doğrudan kazanç sağlamanıza imkan tanımasını sağlayabilirsiniz.

Elbette tek kazanç sağlama şartınız izleyicilerinizin doğrudan size ödeme yapmasıyla gerçekleşmiyor. Bu tarz platformlar ile birlikte platform reklam ağına katılarak belirli aralıklarla izleyicilerinize reklam gösterilmesini sağlayabilir ve bu reklamlar üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. Belirli bir kitleye ulaşmanızla birlikte firmalar tarafından bazı sponsorluk teklifleri almaya başlayacak ve bu sponsorluklarla birlikte birçok hediyenin yanı sıra ekstra kazanç sağlamaya başlayacaksınız. Peki, yayın yapabileceğiniz popüler platformlar hangileri?

 • Twitch.TV
 • DLive.TV

Satış Temsilciliği Yaparak Para Kazanın

Diksiyon ve konuşma yeteneğinizin yeterli seviyede olduğunu düşünüyorsanız tecrübeli ve az çok bilgi sahibi olduğunuz sektörlerde hizmet veren ve çevrimiçi mağazası bulunan firmalara Satım Temsilciliği başvurusunda bulunabilirsiniz. Birçok kurum masrafları düşürebilmek adına günümüzde ev veya belirli bölgelerde oluşturulmuş ofisler üzerinden satış temsilcisi çalıştırmaktadır. Öyle ki on binlerce kişiye hizmet veren bazı platformların bünyesinde kendi evinden destek sağlayan onlarca satış temsilcisi dahi yer alabiliyor.

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama)

Gün içerisinde E-Posta kutunuza düşün onlarca e-posta adresi olduğunu fark etmiş miydiniz? Gönderilen bu E-posta içeriklerinin büyük bir bölümü geçmişte abone olmuş olduğunuz bültenlerden geliyor olma ihtimali oldukça yüksek. Bu bültenlerin bazılarını yakinen takip ediyor olsanız dahi bazılarına ne zaman üye olduğunuzu unutmuş dahi olabilirsiniz.

Okuyucuların ilgisini çekmeyi başaracak bir başlık ve ilgili çekici bir bülten oluşturarak devamlılığını sağlayabileceğiniz bir gelir kapısı oluşturabilirsiniz. Günümüzde E-Posta bültenleri üzerinden on binlerce ürün satışı gerçekleşmektedir. Bu satışlar ile birlikte birçok kurum ve birey on binlerce TL kazanç sağlamaktadır. Bundan 10 yıl önce bir bülten oluşturmak isteseydiniz işiniz bir hayli zor olabilirdi fakat günümüzde MailChmip ve ConvertKit gibi platformlar sayesinde birkaç kolay adımda bülteninizi oluşturarak ürün pazarlamaya başlayabilirsiniz. Peki, E-Mail Marketing süreci tam olarak nasıl işliyor?

 1. Öncelikle pazarlamaya konu olacak hizmet ya da ürünü belirlemelisiniz.
 2. E-posta gönderimleri ve pazarlama için aracı bir e-posta pazarlama sağlayıcısı belirleyin.
 3. Basit ve anlaşılır bir sayfa oluşturun ve E-posta bülteni aracılığıyla bu sayfaya ziyaretçi akışı sağlayın.
 4. Elinizde bulunan listeye düzenli olarak E-posta gönderin ve ilgilerini çekmeyi başarmayı deneyin.

E-Posta bültenlerinde temel güven üzerini kurulu olmalıdır. Oluşturmuş olduğunuz listede yer alan kullanıcılar göndermiş olduğunuz postalara güvenmedikleri sürece o postayı açmayacak ve direkt olarak çöp kutusuna göndereceklerdir. Bu nedenle mail başlıklarını gereksiz abartı cümlelerle doldurup “dolandırıcı” damgası yememeli, gerçekçi ve ilgi çekici başlıklar seçmelisiniz. E-Mail Marketing ile satış yapabileceğiniz bazı ürün ve hizmetler şunlardır;

 1. Bilgi sahibi olduğunuz konularda ders / kurs verme teklifi iletebilirsiniz.
 2. Dijital platform üzerinden satışını gerçekleştirebileceğiniz bir dijital ürün teklifi sunabilirsiniz.
 3. Bülteninizde yer alan kişilere satış ortaklığı teklifi sunabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarını Yönetebilirsiniz 

Kuşkusuz günümüzde her yaştan insan Sosyal Medya platformlarını kullanıyor. Öyle ki son yıllarda sosyal medya kullanım oranlarının açıklanmasıyla birlikte karşısında şaşkınlığımızı gizleyemeyeceğimiz rakamlar bizleri karşılıyor. Birçok kişinin boş anlarını değerlendirmek, arkadaş ve akraba çevresiyle etkileşimde kalmak ve eğlenceli vakit geçirmek adına kullandığı sosyal medya platformları aynı zamanda birçok kişi için bir ekmek kapısı haline gelmiş durumda. Bu konuda sizlere instagramdan para kazanmak hakkında bazı açıklamalar ve bilgiler paylaştığım bir yazı yayınlamıştım. İlgili yazıda sosyal medya üzerinden alternatif birçok yöntem ile nasıl para kazanabileceğinize değinirken şimdi sizlerle paylaşacağım yöntemden bahsetmemiştim.

Eğer sosyal medya kullanımı konusunda yeterli bilgi ve birikime sahipseniz iş bulma fırsatınızın büyük oranda arttığını söyleyebilirim. Şirketlerin sosyal medya hesaplarını yöneterek mevcut takipçilerinin yanı sıra potansiyel müşterilerinin ilgisini çekebilecek paylaşımlar yaparak, şirket hesabına gelen mesaj ve yorumları takip ederek takipçilerle aktif bir şekilde etkileşim içerisinde kalarak para kazanabilirsiniz. Birçok kurum sosyal medyanın öneminin farkına vararak bu konuda tecrübeli kişilerden destek almaktan çekinmiyor.

Görev Yaparak Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma Yolları - Görev Yaparak Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Yolları – Görev Yaparak Para Kazanma

Görev yaparak para kazanma için görev yapma siteleri yahut uygulamalarının size vermiş olduğu görevleri yapmanız gerekiyor. Bu görevler genelde uygulama indirme, video izleme, yorum yapma gibi görevler oluyor. Genelde bu tarz servisler yabancı kaynaklı olduğu için dolar üzerinden ödeme alıyorsunuz ancak sayıları epey bir fazla olduğu için güvenilirliklerini dikkatle araştırmanız gerekiyor.

Ben aşağıdaki listede birkaç adet görev yaparak para kazanma sitesi listeleyeceğim. Bu liste kesinlikle tavsiye amacı içermemektedir ve güvenirliklerinden ben sorumlu değilim, derin bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

 • Bounty
 • Big Time Cash
 • Money App
 • Bookscouter
 • Sweatcoin
 • Lucky Day-Win Real Money
 • Ebates
 • Ibotta
 • Swagbucks
 • Easy Shift
 • Gigwalk
 • Foap
 • App Karma Rewards

Son olarak bir noktaya değinmek istiyorum: Bu servislerin birçoğu yabancı kaynaklı olduğu için ödeme konusunda genel olarak Paypal tercih edebiliyorlar. Ülkemizde de Paypal yasaklı olduğu için Payoneer gibi alternatiflere yönelebilirsiniz ancak kullandığınız servisin desteğinin olup olmadığını araştırmanız gerekiyor.

Tiktok ile Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri - Tiktok ile Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Yöntemleri – Tiktok ile Para Kazanma

Bildiğiniz gibi Tiktok, dünyada ve ülkemizde oldukça hızlı bir şekilde popülerleşiyor. Bu denli hızlı popülerleşen bir sosyal medya elbette ki pek çok para kazanma fırsatı sunuyor. Bunları aşağıdaki listedeki gibi özetleyebilirim.

 • Influencer olun: Eğer ortalama popülerlikte bir Tiktok hesabınız varsa, bazı markalar sizinle çalışabilir demektir çünkü yeni bir platform olduğundan ütopik hesaplar aramıyorlar. Bu markalarla anlaşıp ürünlerini hesabınızda tanıtabilirsiniz. Anlaştığınız markaya ve hesabınızın gücüne göre ücret alacaksınız.
 • Canlı yayın açıp bağış alma: Tiktok’ta her hesap olmasa da bazı yayınlar canlı yayın açma iznine sahip, bu da Tiktok ile para kazanma için oldukça güzel bir fırsat demek. Bunun sebebi, canlı yayınlarınızda 18 yaş üstü kullanıcılardan bağış alabiliyorsunuz.
 • Tiktok’ta satış ortaklığı ile para kazanma: Eğer popüler bir hesaba sahipseniz, satış ortaklığı ile para kazanabilirsiniz. Anlaştığınız kişi ya da kurumla olan duruma göre, sattığınız ürünün gelirinin belirli bir payını siz alırsınız. Doğru kişi ve kurumlarla anlaşarak ciddi miktarlar kazanabilirsiniz. Tabii burada Tiktok hesabınızın içerikleri de önemli, daha doğrusu içerikten ziyade sadece belirli bir kategori üzerine yoğunlaşmanız kritik bir öneme sahip. Biraz makyaj, biraz oyun biraz da gündem gibi ortaya karışık hesaplar ne yazık ki pek efektif olamıyor. Bunun yerine sadece makyaj, sadece oyun gibi niche kategorilere yönelmeniz gerekli. Böyle yaptığınızda bu yöntem çok daha iyi çalışacaktır.
 • Tiktok’ta reklam yapma: Influencer olmaktan ya da satış ortaklığından hariç olarak, direkt olarak bir şeyin reklamını yapabilirsiniz. Bu herhangi bir web sitesi yeni bir uygulama ya da yeni bir ürün olabilir. Burada alacağınız ücret tek seferlik olur, reklam yaptığınız ürünün gelirlerinin artması gibi durumlardan etkilenmezsiniz. Reklam yapmak için direkt olarak iletişime geçebileceğiniz gibi, R10 gibi webmaster platformlarında konu da açabilirsiniz.

Tabii bütün bu Tiktok ile para kazanma yöntemlerinin doğru çalışabilmesi için ortalama da olsa popüler bir Tiktok hesabınızın olması gerekli. Hatta bu durum neredeyse bütün sosyal medya ile para kazanma siteleri için geçerlidir desem yanlış olmaz.

Dosya Upload Ederek Para Kazanma

İnternetten Nasıl Para Kazanılır? - Dosya Yükleyerek Para Kazanma
İnternetten Nasıl Para Kazanılır? – Dosya Yükleyerek Para Kazanma

Eğer çok sık dosya yüklemeniz gereken işlemler yapıyorsanız bu yöntem tam da size göre. Bu yöntemi, link kısaltarak para kazanma olayının dosya versiyonu olarak düşünebilirsiniz. İlgili servislere dosyanızı yüklüyorsunuz ve 1000 indirme başına ödeme alıyorsunuz.

Bunun için pek çok servis olsa da Turbobit üzerinden birkaç açıklama yapmak istiyorum. Turbobit’te 1000 indirme başına ücretlendiriliyorsunuz ve para çekim alt limiti 10$. Dosyanızın boyutuna göre 1000 indirme için alacağınız ücret değişiyor.

Turbobit’e Yüklediğiniz Dosya BoyutuBu Dosya Boyutuna Göre 1000 İndirme Kazancı
0.5 MB – 5 MB2$
5 MB – 10 MB3$
10 MB – 50 MB4$
50 MB – 100 MB 6$
100 MB – 250 MB8$
250 MB – 1500 MB 13$
1500 MB Üstü16$

Turbobit’te ”sadece indirme sayısı için, sadece premium üyelik satışı için ve ikisi birlikte olan karma plan” gibi planları seçebilirsiniz.

Turbobit gibi dosya yükleyerek para kazanma fırsatı sunan diğer siteler şu şekilde:

 • Fileupload
 • Userscloud
 • Rapidgator
 • Up-4ever
 • Dropapk

Liste herhangi bir tavsiye amacı içermemektedir. İnternetten para kazanma için bu listedeki sitelerin ödeme yöntemlerini ve güvenilirliklerini doğru araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Bu yöntemde de yüksek indirme sayılarına ulaşmak için ilgi çekici ve gündemde olan bir şeyi upload etmeniz ve yüksek kitlelerin bulunduğu yerlerde (daha önce de örnek verdiğim gibi Youtube yorumları olabilir) paylaşmanız gerekiyor.

İnternetten Para Kazanma İle İlgili Yalanlar

para kazanmak konusundaki yalanlar

Anket doldur internetten para kazan

Üniversite zamanımda anketörlük yapmış biri olarak söylüyorum ki hiçbir firma (anketi yaptırtan) internet üzerinden doldurulan anketlere güvenerek gelecekle ilgili planlarına yön vermez.

# Yani?
Anket firmalarına ödemeyi yapan firmalar bu şekilde online çalışanlara güvenmeyeceği için bu firmaların (anket doldur para kazan diyenler) dedikleri ödemeyi yapmaları mümkün görünmüyor.

Oyun oyna internetten para kazan

En saçma teklifte bu sanırım. Ama internette görmüşsünüzdür böyle ilanları bunlar hani şu ünlü ÇiftlikBank hikayesi varya onun türevleri. Yani ponzi denilen sistem ile sizden para almaya çalışan firmalar. Konun detaylarını merak eden arkadaşlar ÇiftlikBank kelimesini Google da aratıp öğrenebilirler.

Ürün sat internetten para kazan

Bu konu tam bir yalan değil ancak burada saçma olan şey size bu teklifi sunan firmaların ilk başta size eticaret sitesi satmaya çalışması. Yani ilk önce sen bizden eticaret sitesini al, sonra içine ürünleri yerleştireceğiz, sen de müşteri bulacaksın satacaksın deniliyor. Oysaki e ticaret siteleri ile uğraşmak öyle basit bir olay değil. Kısacası çok zor bir piyasaya sizi sanki çok kolay bir şeye giriyorsunuz gibi gösteriyorlar.

Evde iş yap internetten para kazan 

Bu sitelere girdiğimde üzülüyorum açıkçası, bir çok insan yorum kısmına ben şunu yaparım, şurda yaşıyorum gibi vs. yorumlar bıraıkıyorlar. Aslında bu sitelerin tek amacı Google’da çok aranan “evde iş” kelimesinde 1. Sayfaya gelip sitesine ziyaretçi çekip reklamlardan para kazanmak. Yani sizin iş bulup bulmamanız ile ilgilendikleri yok ne yazık ki.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır? – Kesin Sonuç

internetten para kazanma tavsiye

Hyip işinden tutunda, reklam izleyerek para kazanma işlerine kadar hepsini denemiş biri olarak söylüyorum ki hepsi çöp, tamamiyle zaman kaybı. Gerçekten internetten para kazanma için bu işe kesinlikle bir site açarak başlamanızı öneriyorum. Site açtığınızda zaten karşınıza bir çok kazanç sistemi çıkacak. Bunları blogdan para kazanmak adlı makalemde de bahsettim.

Diğer internetten para kazanma ile ilgili yollar ne yazık ki sürekli ve düzenli olmuyor. Bir gün satış oluyor diğer gün olmuyor, hatta bazen 1 hafta hiç birşey olmuyor. Ama site açtığınızda tıklama reklam gelirinden tutunda, banner reklam gelirine kadar bir çok kazanç yolu mevcut. Dediğim gibi en temiz kazanç blog açarak kazanacağınız para. Blog açmak ile ilgili Nasıl blog açılır makalemde detaylı anlatımı bulabilirsiniz.

Blog veya site sahip olduğunuzda bunun daha da güzel tarafı, geliştirdiğiniz siteyi çok güzel rakamlara satabilmeniz. Yani hem site üzerinden kazanırken hem de isterseniz siteyi satıp toplu olarak kazanabiliyorsunuz.

Umarım makalemde bahsettiğim para kazanma yöntemleri işinize yarar ve finansal olarak özgürleşirsiniz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

39 Responses

 1. Uzun zamandır e-kitap yazma fikri aklımda.Yazıyı okuyunca diğer internetten para kazanma seçenekleri de bana yakın geldi.Umarım sayenizde deneyip başarabilirim teşekkürler.

 2. Gerçekten bu pandemi döneminde evden çalışıp ek gelir kazanmak harika bir şey.Bu bilgileri verdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir