Videolu Anlatımlar

WordPress Yorumları Kapatma – Kapsamlı Rehber

WordPress yorumları kapatma fonksiyonu, sitesinde yahut blogunda artık yorum görmek istemeyen site sahipleri için oldukça faydalı bir fonksiyondur. Her ne kadar tek cümle ile basitçe anlatılabilecek bir fonksiyon olsa da, WordPress üzerinde bu işlemin sadece belirli sayfaların yorumlarını kapatma ve yeni yazılar için yorumları kapatma gibi birkaç alt işlemi de bulunmaktadır. Bu içerikte, sizlere WordPress’te yorumların nasıl kapatılacağı ve kaldırılacağı ile ilgili detaylı bir anlatım yapacağım, keyifli okumalar.

WordPress Yorumlarını Kaldırma ve Yorum Yapmayı Kapatma

Öncelikle, WordPress üzerinde yorum fonksiyonunu kapatmak istemenin birkaç sebebi olabilir. Bunlardan en öncelikli olanlarından biri spamdan korunma isteğidir. Her ne kadar spamdan korunmak için Akismet gibi etkili eklentiler olsa da, eğer spamdan korunamıyorsanız yorumları kaldırmak sizi bu sorundan kökten kurtaracaktır. Onun dışında okuyucularınızın yazı hakkında fikirlerini siteniz üzerinden paylaşmalarını istemeyebilirsiniz ki bu da gayet doğaldır.

Mevcut Yorumları Silme

Wordpress Mevcut Yorumları Silme
WordPress Mevcut Yorumları Silme

Sitenizde yorum yapma fonksiyonunu kapatmadan önce hali hazırda bulunan yorumları silmek isteyebilirsiniz. Bunun için WordPress panelinizden “Yorumlar” sekmesine gidin. Kaldırmak istediğiniz yorumları seçin ve yukarıdan “çöp kutusuna taşı” seçeneğini seçip uygula deyin. Bu işlem, seçtiğin yorumları sitenizden kaldıracaktır. Hepsini kaldırmak istiyorsanız “hepsini seç” işlevine sahip en üstteki kutucuğa tıklayabilirsiniz.

Yeni Yazılar için WordPress Yorumları Kapatma

Wordpress Yorum Yapmayı Kapatma
WordPress Yorum Yapmayı Kapatma

WordPress üzerinde yorum yapma fonksiyonunu kapatmak aslında oldukça basit bir işlem. Bunun için, WordPress panelinizden “Ayarlar > Tartışma” yolunu izlemeniz gerekiyor. Önünüze gelen sayfada “İnsanların yeni yazılara yorum yapmasına izin ver” seçeneğindeki tiki kaldırır ve ayarları kaydederseniz, siteniz üzerinde yeni yazılara yorum yapılmasını devre dışı bırakmış olacaksınız. İşte işlem bu kadar basit.

Bu ayarın sadece yeni yazılar için olduğunu hatırlatayım, eski yazılardaki yorum fonksiyonunu kapatma anlatımını aşağıda yapacağım.

WordPress’de Sadece Belirli Sayfalar ve Yazılar için Yorum Yapmayı Kapatma/Açma

Yukarıdaki komut otomatik olarak yeni yazılarınıza yorum yapılmasını engelleyecektir. Ancak diyelim ki siz sadece belirli yazılarınız ya da sayfalarınız için yorum yapmayı kapatmak veya açmak istiyorsunuz. Bunun da bir yolu var.

Wordpress Belirli Yazılar için Yorum Yapmayı Kapatma
WordPress Belirli Yazılar için Yorum Yapmayı Kapatma

Bunun için yorum yapma fonksiyonunu değiştirmek istediğiniz yazıya gidin ve “düzenle” yazısına tıklayın. WordPress blok editöründe sağdaki menüden “tartışma” kısmını bulun (“yazı” alt sekmesinde olmanız gerekiyor” ve “yorumlara izin ver” yazısının yanındaki tiki kaldırın. Böylelikle seçili yazı için yorum yapma fonksiyonunu kapatmış olacaksınız ve sitenizdeki diğer yazılar bundan etkilenmeyecek.

Normalde varsayılan olarak bütün sayfalarda yorum yapma fonksiyonu devre dışıdır ancak yukarıda anlattığım yöntemi uygulayarak sayfalarınızda yorum yapma fonksiyonunu aktif edebilirsiniz. Bunun için “yorumlara izin ver” yazısının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekecek, yukarıdaki anlatımın tersi olarak.

Bu işlemleri toplu olarak da gerçekleştirebilirsiniz, bunun için yazılar ya da sayfalar bölümüne gidin ve yorum fonksiyonunu düzenlemek istediğiniz sayfa/yazıları tek tek seçin. Daha sonra “Toplu işlemler” yazan bölüme tıklayın ve onu “düzenle olarak değiştirip” uygula deyin.

Önünüze gelen sayfada seçmiş olduğunuz yazılarla ilgili pek çok düzenleme yapabiliyorsunuz ancak biz şimdilik sadece yorum kısmıyla ilgileneceğiz.

Wordpress Toplu Olarak Yorumları Kapatma/Açma
WordPress Toplu Olarak Yorumları Kapatma/Açma

Önünüzdeki sayfadan yorumlara izin verip vermeyeceğinizi seçip güncelle diyerek seçmiş olduğunuz yazılarda bu ayarların geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi, ayarlar kısmından WordPress yorumlarını kapatmanın sadece yeni yazılar için geçerli olduğunu söylemiştim. Eski yazılarda yorum yapmayı kapatmak için WordPress üzerinde pek çok eklenti ve yöntem bulunuyor ancak ben en doğal yolun tüm yazıları seçip toplu bir biçimde yorum yapmayı kapatmak olduğunu düşünüyorum. Yani, eski yazılarınızı toplu olarak seçip yukarıda anlattığım biçimde yorum yapmayı kapatır ve WordPress ayarlar kısmından da yeni yazılar için yorum yapma fonksiyonunu devre dışı bırakırsanız, hiçbir yazınız için yorum bölümü açık olmayacaktır.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir