Videolu Anlatımlar

Türkiye’nin En İyi Webmaster Forumları

Forumlar, bilgi paylaşımı ve belli bir alanda ustalaşmak için en uygun platformlar arasında. Herhangi ilgi duyduğunuz bir alanla ilgili forumlarda takıldığınızda, eninde sonunda o alanla ilgili elle tutulur bilgiye sahip oluyorsunuz. Buradan yola çıkarak, eğer sitelerle ilgili bazı elementler ve benzeri konular (SEO, sosyal medya pazarlaması, WordPress vs.) üzerine ilginiz var ve takılacak forum arıyorsanız, bu makalede sizlerle paylaşacağım en iyi webmaster forumları listesinden faydalanabilirsiniz.

En İyi Webmaster Forumları

R10

En İyi Webmaster Forumları - R10.net
En İyi Webmaster Forumları – R10.net

2005 yılında Google’ın alt hizmetleri ile ilgili bilgi paylaşımını sağlamak için kurulan bir forum olan R10, şu anda Türkiye’nin en büyük webmaster forumlarından bir tanesidir. Günümüzde pek çok başarılı Türk girişimcinin yolu, elbet hayatının bir döneminde R10 ile çakışmıştır.

R10’u bu kadar kaliteli yapan unsurların başında davetiye sistemi gelmektedir. Direkt olarak gidip kayıt olma gibi bir seçeneğiniz ne yazık ki yok. İçeriden bir üyenin davetiye hakkına sahip olup ki her üye de sahip olamıyor, sizi foruma davet etmesi gerekiyor. Her davet edilen üye, davet eden kişinin de sorumluluğunda olduğu için kimse kimseye kolay kolay davetiye vermiyor. En nihayetinde kurallara uyulan ve kaliteli kişilerin üye yapıldığı bir forum ortaya çıkmış.

Elbette R10 forumunda da her üye sağlam ya da güvenilir diyemem ancak diğer forumlara oranla güvenilirlik oranı daha yüksek. R10’da kripto paralardan girişimciliğe, girişimcilikten WordPress’e, WordPress’den SEO’ya ve SEO’dan sosyal medyaya kadar pek çok paylaşım yapılacak kategori bulunuyor.

https://www.r10.net/

Wm Aracı

En Kaliteli Webmaster Forumları - Wm Aracı
En Kaliteli Webmaster Forumları – Wm Aracı

Eskiden R10’la birlikte adı daha çok zikredilen Wm Aracı, eskisi kadar aktif olmasa da yine en iyi webmaster forumları arasında. Davetiye sistemi bulunmayan forumda, üyelik kayıtlarının dönemden döneme açıldığını hatırlıyorum. Üye olurken verilen TC gibi kritik bilgiler, gerçek ve kaliteli üyelerin oranına katkıda bulunabilir ancak davetiye sistemi kadar etkili olacağını sanmam.

Wm Aracı’nda R10 gibi bir ticaret sistemi bulunuyor. Bir kişiyle başarılı ticaret yaptığınızda onun profiline bu ticaretle ilgili + puan bırakabiliyorsunuz. O kişiyle ticaret yapmak isteyen diğer kişiler de bu sayfaya ulaşıp ticaret geçmişi ile ilgili bilgi edinebiliyorlar. Bu özellik pek çok webmaster forumunda var ve manipüleye açık olsa da etkili bir özellik diyebilirim.

https://wmaraci.com/

YTPara

Youtube Webmaster Forumları - YTPara
Youtube Webmaster Forumları – YTPara

Pek çok kişi tarafından bilinmeyen YTPara, Youtube üzerine olsa da diğer kategorilerinin katkısıyla kaliteli webmaster forumları arasında yer alıyor. Hatırladığım kadarıyla eskiden bu foruma üyelikler davetiyle ile idi ve davetiyeler R10 kadar nadir bulunuyordu. Şimdi baktığımda ise kayıt panelinin açık olduğunu gördüm ve herhangi bir davetiye ibaresi ile karşılaşmadım.

Eskisi kadar aktif olmayan bu forumda, eskiden açılmış pek çok kaliteli konu bulabilir ve bunlardan faydalanabilirsiniz. Bir forumun kalitesine bakarken sadece aktifliğine bakmanın doğru olduğunu düşünmüyorum, önceki konuları da incelemek gerekir. Özellikle Youtube üzerine yoğunlaşmış bir webmaster iseniz bu forumda istemediğiniz kadar faydalı rehber bulabilirsiniz.

https://www.ytpara.com/

Google Search Central Topluluğu

SEO Ağırlıklı Webmaster Forumları - Google Search Central
SEO Ağırlıklı Webmaster Forumları – Google Search Central

Klasik forum mantığından farklı olarak soru-cevap benzeri bir temele sahip olan Google’ın webmaster yardım topluluğu, pek çok kişi tarafından kullanılmayan ancak oldukça büyük bir hazine.

Özellikle SEO üzerine yoğunlaşıyorsanız SEO ile ilgili pek çok kategoride konu açabilirsiniz. “Tarama sorunları, AMP sayfaları, zararlı içerik uyarıları, Google web yöneticisi araçları” gibi pek çok kategori bulunuyor. Bu kategorilere konu açtığınızda hızlı ve etkili cevaplar alma oranınız yüksek.

Bunların dışında “bronz üye” vb. üye sınıfları da bulunuyor. Henüz bu üye sınıflarının nasıl elde edilebildiğini çözemedim ancak konunuza aldığınız cevapları “faydalı/faydasız” gibi puanlayabiliyorsunuz. Bu oranlarla üyenin fayda seviyesi hesaplanıp buna göre ödüllendiriliyor olabilir. Öyle olmasa bile muhakkak bu geri dönüşler bir şekilde değerlendiriliyordur.

https://support.google.com/webmasters/community?hl=tr

İyinet

Eski Webmaster Forumları - İyinet
Eski Webmaster Forumları – İyinet

Bir zamanlar ismi yine en iyi webmaster forumları arasında geçen İyinet, forumu incelediğim kadarıyla eski aktifliğini tamamen kaybetmiş durumda. Ancak, yukarıda da belirttiğim gibi bu tarz forumlardan açılan eski konuları inceleyerek ya da ihtiyacınız olan konuyu aratarak faydalanabilirsiniz. Elbette bu düşünce forum mantığına aykırı ancak bana göre bir şeyden hala fayda alabiliyorsanız bunu değerlendirmelisiniz. Evet, İyinet’te konu açıp hızlı bir cevap beklemek saçma olacaktır ancak belki de eski konularda sizinle aynı sorunu yaşayan birini bulabilirsiniz. Size aşılamak istediğim düşünce bu.

https://iyinet.com/

Sizin de takıldığınız ve önerebileceğiniz en iyi webmaster forumları varsa yorum yaparak diğer okuyuculara yardımcı olabilirsiniz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

One Response

  1. iyinet maalesef güncel değil artık. en son mesaj üzerinden aylar geçiyor neredeyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir