Videolu

Blog Yazarak Para Kazanmak – 2020 TAM Rehber

Blog yazarak para kazanmak
Web site veya blog yazarak para kazanmak

Evet, blog yazarak para kazanmak gerçekten mümkün mü? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Cevap, kesinlikle evet! Blog oluşturarak veya blog açarak para kazanmak mümkün. Ama nasıl?

Şimdi gelin detaylı bir şekilde konuyu inceleyelim.

Bu yazımda bulacağınız yöntemler 2020 yılı için geçerli olan yöntemlerdir.

Toplum olarak oturduğumuz yerden para kazanmak veya emeksiz para kazanmaya o kadar meyilli bir yapımız var ki; söylenilen her şeyi denemek ve kolay yoldan zengin olmak için birçok alternatifi değerlendirmeyi düşündüğümüz örneklerle saptanmıştır.

Kolay para kazanmak denildiği zaman, nedense; internetten para kazanmak akla gelen ilk seçeneklerden veya sohbet konularından birisi oluyor. Fakat şunu bilmeliyiz ki; emek vermeden kazanç sağlamak hiçbir zaman mümkün değildir. Aileden gelen bir miras veya babadan zengin olmadığınız sürece, emeksiz kazanç sağlayamazsınız.

Her iki sohbetten birisinde rastladığımız blog yazarak para kazanmak, son dönemlerde oldukça yanlış yönlendirmelere ve her zaman efsane bir olay gibi yansıtılarak karşımıza çıkmaya başladı. İnsanların akıllarını kurcalayan ve nereden nasıl başlaması gerektiği veya blog açarak para kazanmanın mümkün olup olmadığı sorulara açıklık getirmek gerektiğine karar verdim.

Tüm sorularınız için iletişim: blogacmakcom@gmail.com

 NOT-1:  Blog yazarak para kazanmadan başka diğer internetten para kazanma yollarını merak eden arkadaşlar internetten para kazanma adlı yazımı okuyabilirler.
 NOT-2:  Blog açmak için ana sayfamızı muhakkak okuyunuz. Böylece bu işin temeli nedir? Blog nasıl açılır öğrenebilirsiniz. Benim bir blogum var ama para nasıl kazanırım onu bilmiyorum diyenler makalenin devamı sizi bekliyor 🙂

İlk olarak bu olayın bir efsane olmadığını gerçek bir olay olduğunu anlatarak konuya başlayalım.

Hatta dünyadan bu işi en iyi yapanlardan birkaç örnek paylaşayım. Bu gelirler sitelerin AYLIK gelirleridir. Evet yanlış yazmadım aylık olarak The Huffington post blogu 2.300.000 dolar kazanıyor. Tam tablo aşağıda…

en çok para kazanan bloglar
Blog Yazarak Para Kazanmak – Örnekler

Günümüzde blog yazarak (blogger) para kazanan kişiler oldukça fazla. Tabi para kazanmanız için ilk önce nasıl blog açılır sayfasından blogunuzu açmanız gerekli.Ancak bu durum sanıldığı gibi oturduğu yerden para kazanmak diye tabir edilemez. Belli bir zamana, birikime ve azme ihtiyaç duymanızın yanı sıra; sabırlı olmanız sonucunda da kazanç sağlamanız mümkündür. Peki, blog yazarak nasıl para kazanabilirsiniz?

Her şeyimiz tamam. Blog sitemizi açtık, durmadan yazı yazıyoruz. Ancak henüz kimse kapımızı çalıp, ‘’sen blogger oldun, al bu para senin demedi’’ diye düşünüyorsanız, o halde para kazanmak için neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım.

 Blog Yazarak Para Kazanmak – Google AdSense Reklamları 

İster blog siteniz olsun, ister normal bir siteniz olsun; Google arama motoruna muhtaç olduğunuzu sakın unutmayın. İşte bu arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için veya sizin sitenizdeki ziyaretçilere ulaşmak için firmalar Google’a para öderler. Google AdSense, site sahiplerinin ve bloggerların para kazanmasını sağlayacak olan en garanti ve kaliteli yöntemdir.

Google AdSense, son zamanlardaki güncellemeleriyle birlikte kabul aşamalarına bazı değişiklikler yapsa da; sitenizi yararlı ve tamamen özgün (başka yerde bulunmayan içerikler) içeriklerle doldurmanız ve gerekli düzenlemeleri (tema seçimi, gereksiz çöp resim veya içerik temizleme) yaptığınız zaman kabul edecektir.

Google adsense rehberi yazımda google para kazanma google para kazanma konusunda çok daha detaylı bilgilere ulşabilirsiniz.

Google adsense başvurusunu https://www.google.com/adsense/signup linkinden yapabilirsiniz.

Google AdSense’ye siteniz kabul edildikten sonra; sizlere vereceği reklam kodlarını sitenize yerleştirmenizle birlikte, her tıklama başına belli bir gelir elde edebilirsiniz. Bu tarz sitelerin gelirlerini aşağıda size göstermeye çalıştım. İnternet üzerinden bazı forumlarda site satmaya kalkanlar bu verileri paylaşmışlar bende size örnek olması için topladım.Blog yazarak para kazanmak konusunda Adsensesiz kazanç mümkün olsada sizinde göreceğiniz gibi adsense bu konuda ciddi bir gelir kaynağıdır.

 • Günlük 1000 – 2000 kişinin girdiği genel içerikli bir blog’un (tabi bloğun konusu para kazanma oranınızı ciddi oranda etkiler. Mesela bir sağlık bloğunun veya teknoloji bloğunun tıklama başına alacağı kazanç 1 TL ve üzeri olurken, genel içerikli bir bloğun kazanç oranı 0.2-0.3 TL olabilir.) para kazanç görüntüsü:
  adsense ile blog yazarak para kazanmak
  Blog yazarak para kazanmak – Adsense ile para kazanmak
 • Bakın şimdide günlük 500-700 kişinin girdiği bir kadın ve moda bloğunun para kazanç görüntüsünü paylaşayım:
  adsense ile para kazanmak 1
  Blog yazarak para kazanmak – Adsense ile kazanmak mümkün

  Sizinde gördüğünüz gibi tıklama oranları site konusuna göre ciddi oranda değişmiş.

 • Buda başka bir blog örneği aylık 691 TL gibi bir rakam kazanmış blog sahibi.
  adsense ile para kazanmak-2
  Blog yazarak para kazanmak – Adsense Kazancı

   

 • Daha yüksek kazananlar ekran görüntülerini paylaşmıyorlar ama size sadece adsense aylık 10.000 TL – 15.000TL kazanan bir kişinin sitesine istediği rakamı göstereyim.
  adsense ile para kazanmak 3
  Blog yazarak para kazanmak – Adsense gelirli site satışı

Evet sitesi için 300.000 TL istiyor. 🙂 Şaka değil arkadaşlar, bir ev parası istiyor site sahibi.

 Blog Yazarak Para Kazanmak – Boomads Reklamları 

Doğan Holding tarafından kurulan içerik pazarlama firması Boomads, reklam veren şirketlerden aldığı içerikleri blog sitelerine vererek, hem kendi kazanç sağlayıp, hem de sizlere belli ücretler ödeyecektir. Blog yazarlarının hit ve kalite durumuna göre, blog sitesinin temasına göre değişiklik gösterebilen bu içeriklerin sizlere sunulmasıyla birlikte, aylık kazançlar sağlayabilirsiniz.

Boomads reklamları nasıl
Boomads Reklam

Doğan gurubunun Bumerang Reklamlarına (boomads) kayıt olmak için:
http://bumerang.hurriyet.com.tr/Account/SignupSite

Reklamverenlerin talep ettikleri içerikleri, binlerce blog sitesine dağıtarak geniş bir reklam ağı oluşturan Boomads firmasından reklam almak için, belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Çünkü sitenize girişlerin yoğun olması, alacağınız ücreti de doğrudan etkileyecektir. Ayrıca, sizlere sunulan bu içeriği ne kadar fazla insana ulaştırırsanız, kazancını o kadar fazla olacaktır.

 Blog Yazarak Para Kazanmak – Banner Reklam Almak 

Her internet sitesi, blog veya forum sitelerinde yer alan kalıcı ve sabit reklamlara banner denilmektedir. Bunun örneklerine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Her firma kendini dijital ortamda tanıtmak için bu yönteme başvurduğu gibi; blog sitenizde belirleyeceğiniz banner alanlarına reklam talebinde bulunacak firmalarla iletişim kurmanız sonucunda da gelir elde etmeniz mümkündür. Örnek bir sitedeki banner reklam çalışmasını aşağıdan bakabilirsiniz.

banner ile para kazanmak
Blog yazarak para kazanmak – Banner reklamları

Banner reklamları, sitenize uygun biçimde seçmeye ve boğucu yoğunlukta banner reklam almamaya dikkat ederseniz, kalıcı takipçilerinizi rahatsız etmeden aylık yüksek oranda gelir elde edebilirsiniz. Kendi blog sitenizde bir alan belirleyip, o alandan daha fazlasını kiralamadan aylık kazançlar elde etmeniz, kalıcı gelir anlamına gelecektir. Aç gözlülük yapmanızın sitenize kalıcı zararlar vereceğini de unutmayın. Blog yazarak para kazanmak için banner reklamlara önem vermek lazım. Çünkü Adsense gibi reklam ağları diğer reklam ağlarını kullanmanıza izin vermezler bu durumda banner reklamlar sizin için güzel bir ek gelir olacaktır.

 Blog Yazarak Para Kazanmak – Tanıtım Yazısı 

Genelde, yeni açılan siteler veya yeni bir ürün tanıtımı yapacak olan firmaların kullandığı tanıtım yazıları, günlük hiti yüksek olan bloglara veya internet sitelerine verilen, içerisinde reklam bulunan yazılardır. Her sitenin SEO çalışmasında kullandığı backlink çalışmasının bir ürünü olan tanıtım yazıları, gelir elde edebilmenin farklı bir yoludur. Bir çok forumda tanıtım yazısı yazabileceğini söyleyen, hatta konu açan kişiler günde 2-3 tanıtım yazısı yayınlamaktadırlar.

tanıtım yazısı ile para kazanmak
Blog yazarak para kazanmak – Tanıtım yazısı

Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta; tanıtım yazılarının, site içeriğinizle alakadar olmasıdır. Mümkünse, alacağınız tanıtım yazılarını kendiniz yazın ve firmanın reklamını da içinde uygun bir dille verin. Bu şekilde, her bir tanıtım yazısından siteniz için ek ücret elde edebilirsiniz.

Forumlarda sattığınız her tanıtım yazılarından 20-30 TL gibi rakamlar kazanırken, eğer kaliteli bir blog açmayı başarırsanız (doğru içerik ve çok ziyaretçi ile) reklamverenler sizi bulurlar ve fiyatlar tanıtım yazısı başına 200-300 TL gibi rakamlara çıkabilir.

 Blog Sitenizden Satış Yapıp Komisyon Alacağınız Reklamlar 

En anlaşılır tabiriyle; satış ortaklığı denilen Affiliate Marketing, sitenize yerleştireceğiniz reklam veya bannerlarla birlikte, siteniz üzerinden üye almak, satış yapmak veya anket doldurmak suretiyle yapılan her işlem başına ücret verilen sistemdir.

Bu reklamlarla birlikte; örneğin bir araştırma için sizlere gelecek firmaların anketlerini, blog siteniz üzerinden tıklayarak anket dolumu yapıldığı zaman, her anket için 2-3 TL gibi bir ücret kazancı sağlayabilirsiniz. 100 adet anket dolduğunu düşünürseniz, 300 TL gibi bir gelir elde edebilirsiniz.

Veya bir moda siteniz varsa buarada bazı markaların ürünlerini ekleyebilir. bu ürünlerin satışından para kazanabilirsiniz.

 Blog Konusunda Uzmanlıklarınızdan Faydalanılması 

Belli bir süre geçtikten ve artık blog site açmak, yönetmek ve içerik seçimi yapmak gibi konularda profesyonelleştiğiniz zamanlarda, blog konusunda hiçbir şekilde bilgisi olmayan insanların sizlerden destek talebinde bulunduklarını göreceksiniz.

Bu sayede, insanların sizlerin tecrübelerinizden yararlanmak ve fikir almak için ücret ödediklerine şahit olacaksınız. Böylece, kazanç sağlamanız da mümkün olacaktır.

 Blog Yazıp, Satarak Para Kazanabilirsiniz 

Bu işi 1 kere yapmayı öğrendiğinizde artık site yani blog yapıp bunları geliştirip satabilirsiniz. Blog açtıktan sonra satabileceğiniz internette bir çok platform mevcut. Hatta blogunu (sitesini) kurup geliştiren yeni bir şeyler yaratan kişilerin siteleri çok ciddi rakamlara alıcı buluyor. Buna uç bir örnek paylaşayım;

blog açıp satarak para kazanmak
Blog yazarak para kazanmak – Site satışı

Evet, şaka değil buna benzer bir çok örnek mevcut aslında. Tabi bunlar işin en son hali diyebiliriz. Ancak sizde kurup geliştirip bu kadar uçuk fiyatlara olmasa da satabilirsiniz arkadaşlar.

Bu başlıklardan da anlayacağınız gibi; blog yazarak para kazanmak öyle hayal ettiğiniz gibi zor filan değil. Fakat belli bir emek ile geliştireceğiniz blog sitenizin tanınması ve dikkat çekmesi sonucunda para kazanabilirsiniz. İlk zamanlarda zorlanabilir, sıkılabilirsiniz. Ancak bunu sürekli hale getirip, günlük göreviniz gibi içerik üreterek yayınlarsanız, kazançlarınızı bir süre sonra oldukça yüksek meblağlara çekebilirsiniz.

 Peki blogdan para kazanmak için nereden başlanmalı? 

Her şeyden önce ne konuda yazacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazılarıma bir göz atmanızı tavsiye ederim. Muhakkak aklınıza bir fikir gelecektir.

Yüz bir farklı Blog Konuları
Popüler Blog Konuları
En Çok Tıklanan Blog Konuları
İlginç Blog Konuları
Para Kazandıran Blog Konuları

Eğer hangi konuda yazacağınıza karar verdiyseniz Nasıl Blog Açılır? yazısını takip ederek blogunuzu açabilirsiniz.

Umarım aklınızdaki sorulara cevap bulabilmişimdir. Bana makalemde cevaplayamadığım aklınızdaki soruları buradan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Son Yazılar

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Blogger
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

100 Yorum

 1. Uzun zamandır yazıyorum. 1.5 yıla yakındır yazdığım halde hala siteme bir reklam almadım ve yakın zamanda da almayı düşünmüyorum. Yazılarınız çok güzel ve hepsinde çok haklısınız. Her şeyden önce bir site açıp bunu yönetmek bile insana büyük bir keyif veriyor.

  1. Teşekkürler Ali Bey,
   Tabi ki reklam alıp almamak sizin tercihiniz. Çoğu insan zaten blog yazma işlerine ilk başlarda bir hobi veya bir günlük niyetiyle başlıyor. Zamanla zevk aldıkları işin paraya çevrilebileceğini gördüklerinde de fırsatları değerlendiriyorlar.

 2. adsense blogger siteme hala reklam vermiyor verdi gözüküyor ama sitede hiç bi reklam yok ne yapmam lazım blogta 75 yayınım var tıklanmasıda var blogun biraz ama para kazanmaya etki etmiyor 1 kuruş bile ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Enes kardeşim merhaba,
   Şimdi ilk önce bazı şeyleri netleştirelim:

   – İlk olarak adsense blogger şeklinde reklam veren bir firma yok. Google Adsense reklam veren firmanın tam adı. Bu firmaya başvurduğuna emin misin?
   – Reklam kodlarını sitene koyarken yanlışlık yapmış olabilir misin? Tek yapman gereken firmanın sitene eklemeni istediğin kodu, sitenin temasındaki müsait bir alana eklemen.
   – Sitenin içeriği reklamlar için uygun mu? Bazı durumlarda google sitene uygun doğru bir reklam bulamıyor. O zaman bir süre boş reklam çıkıyor.

   Sen bu yukardakileri cevapla, ona göre devam edelim…

   1. Merhaba ben iyi yazılar yazacağımı düşünüyorum fakat reklam koyma konusunda yetersizim ne yapabilirim ?

    1. Serkan hocam, reklam koymak aslında en basit iş, önemli olan siteyi açıp içini doldurmak. Reklam yerleştirme için https://www.blogacmak.com/blog-nasil-acilir/ yazısında en son aşamada anlattığım eklentiler bölümünden “adsense plugin” şeklinde arama yapabilirsin. Bu işi senin yerine yapabilecek internette bir çok kişi mevcut. En kötü ihtimal 10-15tl ye yerleşimi yaptırtabilirsin.

 3. Merhaba. Ben yaklaşık 8 ay önce yasamsarmali.blogspot.com.tr adresli blogumu hayata geçirdim. Adsense başvurumu da yaptım. Başvuru aşamam “sitenizin incelenmesi 3 güne kadar tamamlanacak ve size e-posta yoluyla bilgi verilecektir” kısmında takılı kaldı. Yaklaşık 3-4 aydır bu sorunla devam ediyorum. Sizce bu aşamayı nasıl geçebilirim.

 4. Merhaba,

  Ben 8 aydır yasamsarmali.blogspot.com.tr adresli bloğumda yazılar yayınlıyorum. 4-5 ay önce adsense başvurusu yaptım. Şu an bir adsense hesabım var. Ancak reklamlar kısmı pasif. Sitenizin incelenmesi 3 güne kadar tamamlanacak ve size e-posta ile haber verilecektir şeklinde bir mesajı 3 aydır almaktayım. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. Bu gibi durumlarda bir kaç yöntem denenebilir. İlk olarak başka bir site açıp içine reklam kodlarını yerleştirip içerik girip deneyebilirsiniz. Büyük ihtimal bu sorunu çözecektir. Ancak sorununuz hala devam ediyorsa; Adsense hesabınızdaki yardım Merkezinin herhangi bir sayfasındaki “Bize ulaşın” düğmesini tıkladığında bir iletişim formu görünecektir. Buradan durumu bildirdiğinizde 2 gün içinde cevap verilecektir.

  1. bence doğru başlangıç çok önemli o sebeple ücretsiz açayım derken yanlış başlangıç yapmayın. Yukardaki anlatımı takip ederek site açmanız sizin yararınıza olacağı kanısındayım.

 5. Bu güzel siteyi az önce keşfettiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Verdiğiniz bütün bilgiler için teşekkür ediyorum. Ben genç bir Tarih öğretmeniyim ve Tarih ile ilgili popüler konuları bilimsel verilere dayanarak ve sade bir dille kaleme alıyorum. Fakat henüz bir yerlerde yayınlamış değilim. Bu internet sitesi,blog açma konularında hem bilgim hem de cesaretim yoktu. Siteniz sayesinde bu bilgileri edinince biraz olsun cesaretlendim. En yakın zamanda bir internet sitesi açarak bu yazılarımı yayına sokmayı düşünmeye başladım sayenizde. Fakat anladığım kadarıyla bu konularda gelir elde edebilmek için 1,2 yıl gibi uzun sürelere ihtiyaç var. Amacın para kazanmak değil, kendini mutlu hissetmek olduğu bir sistemden bahsediyoruz. -en azından benim anladığım bu şekilde.- Sizin sayenizde kendi hayalimi geliştirebileceğimi size başka türlü anlatamayacağım için yorumum biraz uzadı. Tekrardan teşekkür ederim. (Uzun süredir yorum yapan olmamasına rağmen görmenizi umut ediyorum. Görmeseniz bile sizin sayenizde mutlu olacağım.)

  1. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Zaten kaliteli bloglar sizin gibi yazarlar sayesinde çıkıyor. İlk başlarda ben para kazanayım şeklinde açılan bloglar kısa süre sonra ilgisizlikten veya spam içerikten kaybolup gidiyor. İnsan kesinlikle yazmaktan zevk almalı ki düzenli olarak içerik üretebilsin. Umarım blog açmanızda azda olsa bir katkım olmuştur. Saygılar.

 6. günaydın….faydalı güzel şeyler bunlar Bendede yazmak bır tutku halıne geldı atık cunkı ancak boyle rahatlayabılıyorum….suya konusur gıbı anlatmak .Bunu bır meslege donusturmeye karar verdım. Ama cok amatorum verdıgım reklamın basvurunun basarılı oldugunu nasıl anlarım .Acaba dogu yoldamıyım

  1. Kesinlikle doğru yoldasınız. Tek yapmanız gereken başlamak zaten para, reklam vs. siz yazdıkça sizi bulacaktır. Adsense başvurusundan bahsediyorsanız zaten mail adresinize onay maili gelecektir.

 7. Hocam google adsense’nin bizi kabul edip etmediğini nasıl anlayacağız? Bir de ben hesap no falan vermedim ama bumerang reklamını yerleştirdim. Parası nereye yükleniyor?

 8. Ben daha yeni acmayi dudunuyorum 15 yasindayim ve tablet uzerinden yapmayi dusunuyorum hic bir kredi kartimda yok bana para nasil ulasacak ne yapmaliyim anlatir misiniz

  1. Yaşınızın çok bir önemi yok zaten youtuberları görüyorsunuz çoğu 18’in altı. Ödeme alma konusunda babanızın veya aile üyelerinizin birisi üzerine hesap açabilirsiniz.

 9. merhaba ben yeni actıgım dekorasyon üzerine mekanımın öncelikle web sitesini olusturmak istiyorum ilk aşamada insanların örnek olarak laminant parke dusakabin gibi internetten yaptıkları aramada beni bulmalarını istiyorum bunu nasıl gercekleştırebilirim ve reklam nasıl alabilirim ve bundan para kazanabiilirim yardımlarınızz beklıyorum tesekkurler 05067693835

 10. Kalemime güveniyorum denemelerim var bir blog açmak ve bu işten keyif alırken para kazanmakta istiyorum bilgilendirebilirseniz sevinirim

 11. Blog açalı az bir zaman olmasına rağmen reklam alarak para kazanmaya başladım darısı başınıza. Başarılar:)

  1. Çok sevindim para kazanmaya başladığınıza. Zaten yukardakiler sadece aletrnatifler onları geliştirmek ve kazanılan miktarları artırmak size bağlı.

 12. Hocam oncelikle yararlı paylaşımların için teşekkür ederim. Bende bir site açtım ve adsense reklamlarını ekledim. Fakat siteme kimse gelmiyor raklam gelirleri .01 TL gibi gosteriyor. Siteme ziyeretçi nasıl çekebilirim.

  1. Remziye Hanım, şu ücretsiz site vaad edenlere inanmayın sizin ki de onlardan biri olmuş. Adsense bu tarz sitelere zaten reklam verme konusunda istekli değil. Bu sebeple başvuruların %80’ninii kabul etmiyor. Sizin https://www.blogacmak.com/blog-nasil-acilir/ burada anlattığım gibi kendinize gerçek bir site açmanız gerekli. Ondan sonra para kazanma işi daha hızlı gelişecektir.

  1. Kesinlikle herhangi bir sorun olmaz ben dahil bir çok blogger adsense sistemini kullanır para kazanmak için. Hatta yukarıda bazı ekran görüntüleri ekledim bu kazançlar ile ilgili. Adsense’in artıları size düzenli olarak ödeme yapan, sitenizde ziyaretçilerinize uygun reklamlar çıkaran (ki bu reklamların tıklanma olasılığını artıracaktır), ödemeleri direkt banka hesabınıza gününde yapan dünyanın en büyük firmasıdır. Eksileri olarak sadece bazen tıklama başına düşük oranlar veriyor. Özellikle yıl sonların firmaların reklam bütçeleri bittiği için tıklama başına kazanacağınız parada bir düşme yaşanabiliniyor.

 13. MERHABA; SAYFANIZI BASINDAN SONUNA KADATR OKUDUM.ASLINDA COK ZEVKLI VE KEYIFLI.SADECE NE AMAC ICIN KULLANDIGIMIZI BILMEKTE SORUN..HER YAZI YAZDIGIMDA BANA DERLER NEDEN BOYLE BIR SAYFA ACMAYI DUSUNMUYORSUN DIYE .SIMDI YAZINIZI OKUYUNCA ASLINDA ZOR OLMAYAN BIRSEY MİŞ.EN KISA ZAMANDA BIR BLOG SAYFASI ILE SIZE MERHABA DEMEYİ COK ISTERIM

 14. Merhaba Mehmet bey.
  Paylaşımınız için teşekkürler.
  Bahsettiğiniz şekilde bir site açtık diyelim.Başka yapmamıź gereken biŕ şey kalıyormu?İç ve dış seo denilen şey tam olarak nedir?

 15. Güzel bir yazı olmuş. Bloggerda adsense 2. Onay aşamasındayım. Bumerang üyesiyim. Dediklerinizin çoğunu yaptım. Başarılar diliyorum.

 16. Merhaba,
  Yazınızı okudum.Merak ettiğim birkaç konu var.1. WordPress’ ten ücretsiz Blog açmak sitenin görünürlüğü ve reklam almasında negatif etki mi eder?
  2. Eczacılık, bitkisel ilaçlar ,ilaç kullanımında yapılan yanlışlar vb konularda yazmak ve ağırlıklı bu konuların olacağı bir site açmak istiyorum. Bu konu tıklanma ve reklam almada avantaj sağlar mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba kısaca sorulara cevap vermeye çalışayım.
   1- Evet ücretsiz uzantılara sahip yerlerden açılan, o sitenin uzantısını taşıyan bloglar ziyaretçileriniz için hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Yapılan araştırmalarda ücretsiz uzantıya sahip (xxxx.blogspot.com veya xxxx.wordpress.com gibi) sitelerin tıklama oranları ve seo sonuçlarının .com veya .net sitelere göre daha düşük olduğunu göstermektedir.
   2-Kesinlike “niche” dediğimiz belli bir konu üzerinde yazan bloglar, her konu hakkında yazan bloglara göre hedef kelimelerde istedikleri yerlere daha hızlı gelmekteler. Özellikle sizin bahsettiğiniz ecza, ilaç vs. gibi sağlık sektöründeki blogların para kazanma oranı diğer sitelere göre ciddi oranda fazladır.

 17. Bu işi düşünen ve daha yolun başında olanlar için güzel bir yazı olmuş bilgiler için çok teşekkürler.

 18. Öncelikle yararlı bir yazı olmuş. Bende yaklaşık 15-20 gün kadar önce bir blog sitesi açtım ve adsense kullanıyorum. Diğer reklam alternatifleri incelediğimde çok cazip gelmedi özellikle ilk aylarda gelir kazanma hedefim yok bu yüzden sadece adsense reklamlarıyla en az 5-6 ay geçirmemi önerir misiniz yoksa hürriyet bumerang gibi ağlara katılmam bana daha fazla yarar sağlar mı ?

  1. Tavsiyem ilk aylar para kazanmak yerine içeriğe ve sosyal medya ya odaklanmanız. Para kazanmak 2. aşama olmalı. Bu şekilde düşünüldüğünde zaten para kazanmaya başlayacaksınız kendiliğinden.

 19. Çok güzel ve gerçekten açıklayıcı bir yazı olmuş.Benimde blogum var ve yazmak gerçekten insanın içinden gelmeli.

 20. Blogumu açmamın üzerinde kısa bir zaman geçtikten sonra reklam almaya başladım.

 21. Bu blogdan para kazanmak icin blogspot.com olmasi cok farkeder mi ve icerik konusunda zorlaniyorum konum ne olsun ne paylasayim inanin zor aklima bisey gelmiyor 🙂 tesekkurler ellerinize saglik guzel bir yazi

 22. ÖNCELİKLE MERHABALAR,
  BEN REKLAM VERME İŞİNİ TAM ANLAYAMADIM.
  İNTERNET TERİMLERİNE ALIŞKIN DEĞİLİM SANIRIM.
  ŞİMDİ BEN SİTEYİ AÇTIM DİYELİM
  İÇİNİ DE DOLDURDUM
  DİYELİM YETERİ KADARDA TAKİPÇİ VEYA ZİYARETÇİ BULDUM
  REKLAMCILAR BENİMİ BULUYOR YOKSA BEN REKLAMCILARI MI ?
  SİZİ YORMAK İSTEMEM AMA KAFAM ÇOK KARIŞIK…
  LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?
  TEŞEKKÜRLER.

 23. Bu yazıyı çok bilgilendirici buldum, bu yazı blog açmak için beni motive etti. Ben de blog açmayı çok istiyorum. Çekilişe katıldım.

 24. Yazıyı önceden okuyup da burada güzel bilgiler vardı deyip çekilişi fark etmek hoş bir süpriz oldu. (Çekilişe  katıldım) 

 25. merhaba bloğunuzu yeni keşfettim uzun zamandır aradığım soruların cevabını yazılarnızda buldum teşekkürler.

 26. Öz’ün zamandır istiyorum inşallah bana çıkar ve güzel bilgilendirici bir yazı olmuş

 27. Harika bir yazı olmamış mı 🙂 bloğumu kurduktan sonra bir çok kişiden para kazanıyor musun sorusunu duyduğumda,bundan birbuçuk yıl kadar önce, bu işte cidden para var mı diye oturup araştırmıştım.. Bu konuda bütün bilgileri bir kaynakta toplamayı yine başarmışsın tebrik ediyorum 🙂 

 28. bı ısletme acmak ıcın dukkan kırası ıscısı dekorasyonuna harcadıgın parayıınternet alemınde harcasan cok daha fazlasını kazanırsın gıbıme gelıyor kı arkadaslarında masallahı war :))))

 29. yayınevleri de edebiyat alanında atılım yapıyorlar. reklam veriyorlar, yazarlar kitaplarının incelemesinin yayınlanması için ücret ödüyorlar vs. bu tür reklam dısı gelirler fazla 🙂

 30. Cok faydalandığım yazılarınızı okumaktan keyif aldığımı belirtmeliyim. Bu konuda yardımınıza ihtiyaç duyduğum bir gerçek ve umarım çekilişte bir şansım olur. Kendi yazılarımın ve şiirlerimin daha büyük bir kitleyle buluşması için daha önce bir denemem oldu fakat başarısız bir denemeydi. Bu kez umarım doğru adımlarla adımı ve kağıda dokunan kelimelerimi duyurabilirim. Çekilişe katıldım.Sevgiler.

 31. Bu işlergerçekten hiç kolay değil heveslenenlere tekrar tekrar söyleyeyim emek vererek yaparsanız bir yerlere gelebilirsiniz aksi taktirde zamanınızı boşa harcamayın.

 32. Adwordsun hiç bir faydasını görmedim keşke görebilseydim. Siteyi googledan çabuk yükseltmenin bir yolu var mı?

  1. Bazı Alexa grupları var forumlarda üye olunabilir. Ancak hepsi ne yazık ki geçici çözümler olacaktır. Süreklilik için sitenin doğal yoldan ziyaretçi çekmesi gerekli.

 33. Yakın zamanda sizin yazılarınızdan yararlanarak bir blog açtım.Her şeye sıfırdan başladım. Bloğumu kendim kurdum,tasarımını yaptım,gerekli eklentileri ekledim. Şimdi de haftada bir gün yazılarımı paylaşıyorum. Ama siteme henüz yeterli trafiği alamıyorum. Backlink adına önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 34. yazınızı çok bilgilendirici buldum bloğunuzun düzeni ve yazı diliniz güzel. Bir blog açarsam öncülerinden olacaksınız.Katkılarınız için teşekkürler

 35. Bu iş para odaklı yapılamıyor bence. Eğer keyif alıyorsanız, para bunun yanında bonus olarak geliyor.

 36. Blog açmak bence kolsy ama uzun soluklu hale getirmek sabır işi.  Yaziniz açıklayıcı olmuş teşekkür ediyorum 

 37. Arkadaşlar benim adsense hesabım 1 haftadadir yeni açıldı 250 gösterim var ama kazanç ve tıklama hepsi 0 yaziyor bu normalmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir