Videolu Anlatımlar

2023’de En İyi Bloglar ve En İyi Blog Siteleri

en iyi bloglar

En iyi bloglar ve en iyi blog siteleri hakkında detaylı bir yazı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’deki kendi alanında en iyileri detaylı bir araştırma sonucu toparladım. Bu listede yer alan bloglar fenomen ve ünlü bloggerlar tarafından yazılmış bloglardır.

Özellikle ödül alan bloglar kendi alanlarında sadece para için yazılmayan kaliteli bloglardır. Bu işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem bu blogları takip etmeniz, incelemeniz ve onların tecrübelerinden faydalanmanız

En İyi Bloglar Nasıl En İyi Oldular?

Bir blog açarken öncelikli dikkat edilmesi gereken içeriktir. İçeriğin kalitesi blogun kalitesini doğrudan etkileyen en önemli özelliktir. İçerik ilgi çekici olmalı ve akıcı bir dille aktarılmalıdır. Anlaşılır ve akıcı bir dil ile okuyucuya aktarılan içeriğin okunabilirliği de artacaktır. Bir blog açarken belirlenmesi gereken bir diğer husus ise, blogun temasıdır.

En iyi bloglar incelendiğinde görülecektir ki, çoğu tek bir konu etrafında şekillenmektedir. Ana teması belirlenmiş, bir kaç konu etrafında yazıların bulunduğu bloglar, o konular ile ilgilenen kişilerin hemen dikkatini çekecektir. Birçok konu ile ilgili paylaşım yapan bloglar genellikle kişisel bloglar olarak kalmaktadır.

Başarılı blogların ortak özelliklerden biri de tasarımın sade, göz yormayan nitelikte olmalarıdır. Bir blog sitesine uygun ve site içerisinde vakit geçirirken okuyucuyu yormayacak sade temalar seçmek önemli adımlardan biridir. En iyi bloglarda da bu özellik doğrudan göze çarpmaktadır. İyi bloglarda sitelerinde görülen bir diğer ortak nokta ise dilin doğru kullanımıdır.

En İyi Olmak İçin Blogger Nasıl Yazmalı?

Düzenli blog okuyucularının neredeyse tamamı dil bilgisi kullanımına dikkat etmektedir. Yazı içerisinde yanlış dil bilgisi kullanımı hem konunun aktarılmasını zorlaştıracak hem de okuyucunun siteyi terk etmesini sağlayacaktır. Bu sebeple bir blog yazarlarının birer edebiyatçı olmasalar da yazım dillerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

blog nasıl yazılmalı

İyi bir blog yazarı sitesi ile sürekli olarak ilgilenmelidir. Sürekli güncellenmeyen blog siteleri okuyucunun sıkılmasına yol açabilir. Okuyucu sürekli olarak sitede yeni içerik görmek isteyecektir. Bu sebeple iyi bir blog sitesi sürekli olarak güncellenen, beslenen sitelerdir.

Güncelleme ile aynı oranda önemli olan bir konu da okuyucu yorumlarına cevap verilmesi. Geç verilmiş cevapların okuyucu açısından değeri olmayabilir. Bu sebeple kısa sürelerde okuyucuların bıraktığı yorumlara samimi ve doğru cevap vermek okuyucuyu değerli hissettirecek ve bloga karşı hislerini olumlu yönde etkileyecektir.

En iyilerin genel özellikleri

  • Blogları incelediğimizde blogların tema ve tasarım olarak wordpress alt yapısını kullandığını görüyoruz. Bloggerlar’ın, wordpress alt yapsını kullanmasının en büyük nedeni çok basit ve sade bir arayüze sahip olması diyebiliriz.
  • Blogların en temel gelir kaynağı Google Adsense olduğu görülüyor. Google Adsense ile çok daha fazla bilgiyi google para kazanma yazısında bulabilirsiniz.
  • En iyi blogların çoğunun sahipleri (özellikle kişisel bloglarda) açık şekilde kimliklerini paylaşmışlardır. Bu okuyucu ve site arasındaki bağı güçlendirmektedir.
  • %99’u .com uzantılı bir domain üzerinde hosting hizmeti alarak oluşturulmuş sitelerdir
  • %80’i haftada en az 1 kez makale yayınlanan siteler.
  • Blogların uzun yıllardan beridir açıklar, düzenli yazı yayınlıyorlar.
  • Neredeyse hepsinin sosyal medya hesapları mevcut.

Sen de Blog Açmak İster Misin?

Evet arkadaşlar bir blog açmak gerçekten sanıldığı kadar zor bir şey değil, bu konuda bir çok kez makaleler paylaştım. Nasıl blog açacağınız konusunda hala kafanız karışıksa muhakkak blog nasıl açılır adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Yazımda da göreceğiniz gibi bir blog açıp belki de Türkiye’nin en iyi bloglar arasına gireceksiniz.

#Neden blog açmalısın?

Site kurmak için bir çok neden olsa da ben blog açarak kişilerin artık online dünyada ciddi paralar kazanabileceğine inanıyorum. Blog yazarak para kazanmak adlı yazıma bakmanızı tavsiye ederim. Orada da göreceğiniz gibi bir site yani bir blog açarak asgari ücret kadar kazmanız, 8-5 iş başı yapmadan da mümkün.

En İyiler Nasıl Seçildi?

Bu seçimi yaparken kendi beğendiğim bloglardan çok Türkiye’deki yarışmalarda ilk 3’e girmiş blogları toplamaya çalıştım. Bunlardan en bilineni Altın Örümcek ödüllerindeki 2009’dan 2023’ye kadar tüm ödül almış blogları bu yazımda inceledim. Bunun yanı sıra Social Media Awards Turkey ödüllerindeki siteleri listeme aldım.

bloglar nasıl seçildi

Bu bloglarıda kategorilerine göre listeledim. Bunun yanı sıra internet üzerinde bir çok bloggerların listelerini inceleyerek bir sıralama oluşturdum. Bloggerların sıralamalarında alfabetik sıralama uyguladım.

Türkiye’deki Ödüllü Bloglar – Altın Örümcek

Arkadaşlar ilk önce Türkiye’deki en prestijli bir blog ödülü olan Altın Örümcek yarışması sonuçlarına göre siteleri sıraladım.

altın örümcek ödüllü bloglar1. Kitapkurduanne.com

En iyi bloglar - 1. Sırada
Ödüllü bloglar 1

Altın Örümcek ödüllerinde 2022 yılı en iyi blogu olarak seçilen Kitapkurduanne sitesi çocuklar için kitap önerisinde bulunan çok faydalı bir blog. Akça Kodal’ın bu bloğunda çoçuklar için bir çok faydalı kitabı ve kitap incelemelerini bulabilirsiniz.

Özellikle sitenin temasını incelediğinizde ne kadar kullanışlı ve anlaşılır olduğunu göreceksiniz. Kategori bölümü aşağıda gördüğünüz gibi çok muazzam bir tarzda düzenlenmiş. Kişi siteye girdiğinde amacına uygun yaş grubu kitaplarını hemen bulup okuyabiliyor. Bir baba olarak siteyi ben de çok sevdim. Acayip faydalı olmuş diyebilirim, bizim gibi ne okusak acaba bugün diyen aileler için takip edilesi bir blog gerçekten. Bloğun sosyal medya hesabıda aktif kullanılmaktadır.

Türkiye Sıralaması: 16604
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün Satışı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %89 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, ekşisozluk.
Google’da index almış sayfa sayısı:  4340
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2014
Herşey Backlink mi? Hayır, sitenin sadece 41 adet backlinki bulunmakta.
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

2. goktugcanbaba.com

Ödüllü bloglar 2
En iyi bloglar – 2. Sıra

Göktuğ CANBABA birçok kitabıyla tanınan, hayatını yazmaya adamış bir yazarımızdır. Ankara’da doğan ve lisans öğrenimini 2006 yılında tamamlayan yazarımız, birçok Uzakdoğu ülkesini de gezerek farklı kültürleri tanıma imkânı bulmuştur. Yazarımız bloğunda kendi yaşamına ait kesitler sunmakta ve deneyimlerini paylaşmaktadır. En iyi bloglar arasında gösterilen goktugcanbaba.com her geçen gün yeni paylaşımları ile büyümeye devam ediyor. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz.

Türkiye Sıralaması:
Kullandığı Script: HTML
Kazanç Türü: Ürün Satışı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %100 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Altınörümcek, ink361
Google’da index almış sayfa sayısı:  132
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2012
Herşey Backlink mi? Hayır, sitenin sadece 3 adet backlinki bulunmakta.
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

3. bodrumluculuk.com

Ödüllü bloglar 3
En iyi bloglar – 3. Sıra

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum’u merak etmeyeniniz var mı? Sizde bu cennetvari beldemiz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bodrumluculuk.com bloğunu ziyaret etmelisiniz. Alanında en iyi bloglar arasında gösterilen bodrumluculuk.com, Bodrum’a taşınmak isteyenlere de rehberlik etme özelliği taşımaktadır. Bodrum’a yerleşme rehberi kategorisiyle Bodrum’un yaz ve kış halleri, nasıl ev bulunabileceği ve iş olanakları anlatılmaktadır. Ayrıca Bodrum’un manzaraları sergilenerek tüm güzellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Bodrum hakkında bilgi alabileceğiniz en iyi blog olan bodrumluculuk.com, Bodrum’da yapılan etkinlikleri günlük ve aylık olarak duyurmaktadır. Bu sayede birçok etkinlikten haberdar olabilir ve katılım sağlayabilirsiniz. Blogun sosyal medya hesabınıda takip etmeyi unutmayın derim.

Türkiye Sıralaması: 16518
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Mekan, Ürün tanıtımları ile para kazanmak

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %91 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Facebook, yahoo, google+
Google’da inde almış sayfa sayısı:  1514
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2014
Backlink Sayısı: 839
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

4. meleklerinpayi.com

Ödüllü bloglar 4
En iyi bloglar – 4. Sıra

Meleklerinpayi.com viski tanıtımı yapan ve viski deneyimleri hakkında bilgi veren bir blogtur. Öncelikle sitenin isminden başlayacak olursak, meleklerin payının viski tanıtımı ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ancak alkol kültürüne sahip olanlar bu ayrıntıyı mutlaka biliyordur. İskoçlar alkol olgunlaşırken fıçıdan buharlaşan kısmın meleklere gittiğine ve bunun karşılığında müthiş viskiler elde ettiklerine inanmaktadır. Bloğun ismi de buna atıfta bulunarak ortaya çıkmıştır. Blog 2013 yılında Dr. Burak ADALIĞ tarafından kurulmuş olup, viski kültürünün herkes tarafından tanınmasını amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye’de açılan ilk viski bloğu olarak bir ilke de imza atmıştır. 2016 yılında Altın Örümcek Web Ödülleri Kişisel Blog dalında en iyi blog seçilerek Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu da kanıtlamıştır. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz.

Türkiye Sıralaması: 16604
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Etkinlikler – Kurslar

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %87 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Youtube, google+, facebook
Google’da index almış sayfa sayısı:  1400
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 113
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

5. canimistanbul.com

Ödüllü bloglar 5
En iyi bloglar – 5.sıra

İstanbul deyince aklımıza o kadar çok şey geliyor ki: Tarihi mekânlarından tutunda gezi yerlerine, konserlerden barlara, restoranlarından partilerine kadar her şeyiyle büyük bir ilgiyi hak ediyor. Canım İstanbul blogu da İstanbul hakkında haberdar olmanız gereken her şeyi sizlere sunuyor. Gezilmesi gereken yerler, etkinlikler, konserler, partiler ve kreatif insanlar bloğun ana temasını oluşturuyor. Heyecan verici paylaşımları ile okuyucularını memnun eden blog, haftada 2-3 defa yayınladığı bülteni ile de butikleri, restoranları, tatil yerlerini ve konserleri okuyucuları ile buluşturuyor.

Keşfetmeyi ve yeni yerler denemeyi seviyorsanız canimistanbul.com tam sizlere göre bir blog. Yaptığı paylaşımlarla İstanbul’un bilinirliğine katkı sağlayan blog, en iyi bloglar arasında yerini almakta. Canım İstanbul’da paylaşım yapılan katılan kategoriler; Yeme/İçme, Moda/Güzellik, Alışveriş, Sağlıklı Yaşam, Kültür/Sanat ve Gece Hayatı olarak sıralanmaktadır. Tüm paylaşımlar titizlikle ve gezilen, görülen yerler üzerinden yapılmakta olup, İstanbul’un sevenlerine yeni deneyimler yaşatmayı amaçlamaktadır. En iyi bloglar arasında özellikle sade tasarımı ile dikkat çeken bir blog.

Türkiye Sıralaması: 84.861
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün, site ve mekan reklamları ile para kazanmak

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %75 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: hurriyetdailynews, firstshowing
Google’da index almış sayfa sayısı: 658
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2003
Backlink Sayısı: 228
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

6. bebek.com

En İyi Bloglar - 6.Sıra
En İyi Bloglar – 6.Sıra

Altın Örümcek 2020 ödüllerinde en iyi bloglar arasında yer alan bebek.com, adından da anlayabileceğiniz üzere bebek ve hamilelik üzerine yoğunlaşıyor. Bebeklerin aşı takvimine, ay ay gebelikte beslenmeye, ay ay bebek gelişimine ve bebeklerle ilgili daha pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz blogun hikayesi, 2000 yılındaki bir çocuk babasıyla başlıyor. O dönem eşiyle birlikte bebeklerini büyüten baba, bütün bilgileri yurt dışı kaynaklı sitelerden elde etmek zorunda kalınca Türkçe içerikli bir blog açmaya karar verdi.  Bu misyonla çıktığı yolda, bebek büyütmede desteğe ihtiyaç duyan ailelere bilgi vermek amacıyla kaliteli makaleler kaleme aldı.

bebek.com, bugün geldiği noktada uzman kadrosuyla ve yüzlerce makalesiyle yayımda ve yeni ebeveynlerin sadece bir tık kadar uzağında. Eğer yeni bebek sahibi olduysanız ve desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ziyaret etmeniz gereken bloglardan olan bebek.com’un ödül repertuarı epey geniş: Sitenin 2002,2003 ve 2005 yıllarından dahi ödülleri mevcut.

Türkiye Sıralaması: 7,088
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün reklamları ile gelir elde etmek

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: Büyük oranda Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: e-bebek
Google’da index almış sayfa sayısı: 3290
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 1999
Backlink Sayısı: 48.8 K
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

7. evimdoga.com

En İyi Bloglar - 7.Sıra
En İyi Bloglar – 7.Sıra

Bengü & Doğancan çifti tarafından kurulan bir gezi blogu olan Evim Doğa; kamp, alternatif yaşam ve buna benzer içeriklere ev sahipliği yapmaktadır. Evim Doğa; kamp alanları ile ilgili bölgeler, doğada hayatta kalma ile ilgili tavsiyeler, gezilecek en güzel doğal yerler gibi öneriler, doğayla ilgili kitaplar hatta doğayla ilgili Netflix dizilerini bile bulabileceğiniz harika bir blog.

Sitenin temasına ve içeriklerin sunumuna bir göz attığımda ise ana sayfa olarak basit, içerik bölümü sidebar bazında biraz karışık diyebileceğim bir yapıya sahip. DMCA logoları gibi materyaller sidebar tepesinde pek uyumlu durmasa da, bu içeriklerin okunmasını çok etkilemiyor. İçerik bölümü kendi başına bir basitliğe ve okunulabilirliğe sahip.

Eğer siz de doğaya ilgi duyuyorsanız, 17. Altın Örümcek blog kategorisi 1.’si Evim Doğa’yı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Türkiye Sıralaması: 57,584
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Sponsorlu anlaşmalar ve Adsense

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %100 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Altın Örümcek
Google’da index almış sayfa sayısı: 506
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2017
Backlink Sayısı: 375
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

8. oguzyenihayat.com

En İyi Bloglar - 8.Sıra
En İyi Bloglar – 8.Sıra

Oğuz Yeni Hayat, tam olarak blog diyemesem de Türkiye’nin en iyi siteleri arasında yer almayı hak eden bir site çünkü oldukça özgün bir sunumu var. Siteye ilk girdiğinizde sizi, çeşitli bölgelerinde konum etiketi bulunan bir Türkiye haritası karşılıyor. Bu Türkiye haritasındaki konum etiketleri, o ilde bulunan meşhur bir lokanta yahut restaurant ile ilgili. İlginizi çeken bir etikete tıkladığınızda ise o yer ile ilgili bilgi alacağınız sayfaya gidiyorsunuz. Bu sayfada, mekanın açılış kapanış saatleri gibi klasik bilgilerin yanı sıra bizzat yazarın yorumunu da görebiliyorsunuz. Yani sitedeki bütün yerler yazar tarafından ziyaret edilmiş, lezzetleri tadılmış ve yazılmış yerler.

Global Sıralaması:5,614,239
Kullandığı Script: Özel
Kazanç Türü: Bilinmiyor

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: Büyük oranda Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Altın Örümcek
Google’da index almış sayfa sayısı: 347
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2018
Backlink Sayısı: 382
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

9. minikbavul.com

En İyi Bloglar - 9.Sıra
En İyi Bloglar – 9.Sıra

Minik Bavul, Ceren & Osman tarafından kurulan bir gezi blogu. Sıradan bir gezi bloguna ek olarak, ”kaç ülke gezdik ve nereleri gezdik?” gibi verileri oldukça modern bir biçimde sunan grafikler ve dünya haritası gibi eklentiler de mevcut. Ayrıca, içerik sunumuna büyük bir vurgu yapmak istiyorum. Sade ve okunma kolaylığı yüksek olan bu bölümde oldukça güzel özellikler mevcut. Örneğin Barcelona ile ilgili bir gezi yazısı okuduğunuzu varsayalım. Üst tarafta ”ne zaman gidilir, kaç günde gezilir, para birimi, toplu taşıma, resmi dilleri, zaman dilimi hatta ve hatta priz tipi” gibi verileri oldukça kolay bir şekilde görebiliyorsunuz. Yazıların kalitesine ise denecek laf yok, oldukça üst düzey. Bu makalede birçok gezi blogu sundum ama aralarında en beğendiklerimden birisi bu blog oldu.

Global Sıralaması: 4,489,544
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Bilinmiyor

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: Büyük oranda Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Wikipedia
Google’da index almış sayfa sayısı: 184
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2014
Backlink Sayısı: 318
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

Türkiye’deki En İyi Blog Siteleri – Social Media Awards Turkey Ödülleri

1. Seturday.com

Social Media Awards Turkey - Biz Evde Yokuz
Social Media Awards Turkey – Saturday

”Kurumsal Blog” kategorisi bazında Social Media Awards Turkey’de 2022 bronz ödülünü alan bir blog olan Seturday, Setur tarafından kurulmuş bir gezi blogu. Setur, “Bir bilene sor” mottosuyla bu blogu kuruyorlar ve gezi deneyimlerini aktarıyor. Kendi deyimlerine göre ”aslında gezmek için değil, deneyimlerine deneyim katmak için” yola çıktıklarını belirtiyor. 80’den fazla ülke gören kişiler tarafından kaleme alınan bu gezi blogunda, görmek istemediğiniz kadar kültürel makale bulabilirsiniz.  Gittikleri yerlerin en turistik yerlerini, en meşhur yerlerini, otel önerilerini hatta yurt dışına gitmek isteyenler için ucuz uçak bileti bulma yöntemlerini bile bu blogda bulabilirsiniz.

Ayrıca, Türkiye’nin En İyi Blogları arasında yer alıyor diyebileceğim bu blog; daha önceki pek çok Social Media Awards Turkey ödülünde aynı kategoriyle ödül almış. Son olarak, bloğun İngilizce versiyonu da bulunmakta. Otomatik çevirici gibi değil direkt olarak İngilizce yayın yaptıkları bir blog daha mevcut.

Dünya Sıralaması: 1.100.000

Kullandığı Script: WordPress

Kazanç Türü: Tur Satışı & Şirket Reklamı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %99  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Wikipedia
Google’da index almış sayfa sayısı: 4.760
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 100 civarı
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

2. agacinizinde.com

Social Media Awards Turkey - Ağacın İzinde
Social Media Awards Turkey – Ağacın İzinde

2022 Social Media Awards Turkey’de kurumsal blog kategorisinde ödül alan bir blog olan Ağacın İzinde, mimari makalelere ev sahipliği yapıyor. Oldukça modern bir tasarıma sahip olan site, içerikleri basit ve etkili bir şekilde okuyucuya sunuyor. Mimari fikirler, ünlü mimarların tasarımları, ağaçların önemi ile ilgili makaleler ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz blog, Yıldız Entegre tarafından kurulmuş.

Blogda görebileceğiniz mimari tasarımlar kesinlikle sıradan değil. Örneğin bir makalede ”arazide kaybolan okul” tasarımına denk geldim ki bence oldukça ilgi çekici. Eğer bu tarz şeylere ilgi duyuyor ve ufkunuzu genişletmek istiyorsanız bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Alanında Türkiye’deki en iyi bloglar arasında olabilir.

Global Sıralaması: 2,782,865

Kullandığı Script: Özel

Kazanç Türü: Bilinmiyor

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %77.5  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Yıldız Entegre
Google’da index almış sayfa sayısı: 104
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2019
Backlink Sayısı: 1.72 K
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Hayır

Bloggerlar’ın listelerindeki en iyiler

1.  Blogacmak.com

Tüm blog açma ve ondan sonraki evrelerin anlatıldığı sitede bir bloggerın ihtiyaç duyduğu tüm konuları bulabilirsiniz.  Özellikle blog nasıl açılır, para kazanma gibi konularda bir çok makale ile Mehmet Erbay’ın hazırladığı tam bir webmaster rehberi.

Blog dünyasına yeni girecek kişiler için hazırlanmış kategoriler sayesinde sıfır bilgiyle başlanılan blogger olma macerasına, uzman bir blogger olarak devam edebilecek seviyede bilgi veren bir blog.

2. aorhan.com

Yayın hayatına 2009 yılında başlamış bir blog olan aorhan, ilk başlarda yalnızca teknoloji, internet ve wordpress hakkında yayınlamış olsa da konuları içerisine tasarım, oyun ve mobili de dahil ederek içeriğini zamanla geliştirmiştir. Okuyucularına çok çeşitli konular hakkında haberler sunmaya çalışan sitede, güncel herkesçe bilinen ve sık duyulan haberlerden ziyade farklı ve ilgi çekici teknoloji, internet ve bilim haberleri bulabilirsiniz. Bloggerların en iyi bloglar listesinde ilk sıralarda diyebiliriz.

3. hduman.com

2010 yılında Hakkı Duman tarafından kurulmuş olan sitede wordpress, seo ve opencart başta olmak üzere son derece farklı içerikler yayınlanmaktadır. Toplam 13 kategoride içerik yayınlayan blog, televizyon & sinema, eğitim & öğretim gibi güncel konulardaki haberleri de okuyucuları ile paylaşmakta ve bu konulardaki kendi fikrini okuyucuya sunmaktadır. Bununla birlikte site tasarımı da aradığınız içeriklere ulaşma, sitede olan gelişmeleri takip etmek açısından muazzam bir şekilde tasarlanmış. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

4. egonomik.com

2009 yılında yayın hayatına başlamış olan hız kesmeden devam eden egonomik.com Türkiye’de en çok ziyaret edilen kişisel blogların başında gelmektedir. Caner Öncel’in editörlüğünü yapmış olduğu bu blogda teknolojiden internete, eğlenceden politikaya kadar pek çok farklı konuda kaliteli içerikler bulabilmek mümkündür. Takip edilmesi gereken bir blog diyebilirim.

İlgi alanlarınız neler olursa olsun mutlaka kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir blog olan egonomik.com’u mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın. Tasarım olarak da en iyi bloglar arasında yer alıyor. Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

5. fundalina.com

Sosyal medyanın en eski yüzlerinden birisi olan Funda Güleç Yalçın’ın editörlüğünü yapmış olduğu kişisel bir blog, teknoloji ve kültür sanat başta olmak üzere çok farklı konularda makaleler içermektedir. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

Bilginin paylaşıldıkça değer kazandığına inanan Funda Hanım, oluşturduğu içeriklerin büyük bir çoğunluğunu okurlarına fayda sağlamak amacı ile yazmaktadır. Bu özelliği sayesinde de site ziyaretçileri teknoloji, dijital dünya ve kültür sanat başta olmak üzere birçok konuda geniş bilgiler edinebilmekte ve bu sırada da son derece zevkli vakit geçirebilmektedir. Sosyal medya hesaplarını aktif kullanan bir blog sitesi.

6. kelimerbenim.com

2008 yılında açılmış olan site Blog Ödülleri, Altın Örümcek ve Bumerang Ödülleri gibi birçok platformda dereceye sahip olan bir blog. Öncelikle sitenin ismi kesinlikle içeriğinin hakkını vermektedir.  Blog sahibi Sezer Bey, kelimelerin son derece akıllıca kullanarak fikirlerini, okuduklarını ve öğrendiklerini ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Teknoloji ve genel kültür ağırlıklı site içerisinde gezinirken insanın merak duygusu daha artmaktadır ve yazarın sade ve açık dili okuyucuyu daha da kendisine çekmektedir. En iyi bloglar arasında yer almayı hak eden bir blog. Site sosyal medya paylaşımlarını düzenli yapmaktadır.

7. oguzveliyavas.com

Muhteşem içeriğe sahip olan site 2015 yılında Oğuz Veli Yavaş tarafından kurulmuştur. Pazarlama ve sosyal medya konularına ağırlık veren blog, genel olarak Türkçe kaynak sıkıntısı yaşanan konuların üzerine düşmektedir. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

İnstagram, Pazarlama, Blogging ve Facebook başlıklarında kaliteli içerikler üreten site sahibi Oğuz Veli Savaş uzun yıllardır sosyal medya danışmanlığı ve stratejistliği yapması sayesinde okuyucuları ile oldukça açıklayıcı ve eğitici makaleler paylaşmaktadır.

8. spaksu.com

spaksu.com, grafik tasarımcı ve bilgisayar programcısı olan  Sabri Safa Paksu’nun bilgi paylaştıkça büyür ve değer kazanır felsefesiyle yola çıkarak 2007 yılında kurmuş olduğu bir blogdur. Gizlilik politikasına sahip ilk  blog sitelerinden birisi olan spaksu.com, Mediacat Power100’de en iyi 100 Türk Blogu arasında yer almaktadır.

Gündemi çok sıkı şekilde takip eden ve tasarım & teknoloji konusunda birçok farklı içeriği kendine has, eğlenceli bir dille bizimle paylaşan spaksu’yu takip ettiğiniz bloglar listesine eklemeyi unutmayınız.

9. teakolik.com

İçerisinde 3.400’den fazla özgün yazı içeren teakolik.com’u ayda 500.000’den fazla kişi ziyaret etmektedir.10 yılı aşkın süredir aktif olarak içerik yayınlayan teakolik.com, okuyucularına genel olarak bilgisayar ve iletişim konuları üzerine içerikler sunmaktadır. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

Bu site içerisinde benim en çok sevdiğim bölüm ise görüntülü bir şekilde incelemeler yaptığı ‘Galeri’ kategorisidir. Bu kategoride, editörümüz çok farklı segmentteki ürünleri kullanarak kendi deneyimlerini bizimle oldukça gerçekçi ve samimi bir şekilde paylaşmaktadır.

10. usluer.net

2009 yılında İsmail Usluer’in kurmuş olduğu bu bloğu aslında net bir kategoriye koymak oldukça zordur. Blog hakkında en çok beğendiğim özelliklerden birisi de ‘Kitaplık’ isimli bir bölüme sahip olması ve bu bölüm içerisinde yazarın okuduğu ve okuyacağı kitapların bir listesinin bulunmasıdır. Yazarımız ayrıca okumuş olduğu kitapların eleştiri yazılarını da istikralı bir şekilde bizimle paylaşmaya devam etmektedir. Site sosyal medya paylaşımlarını düzenli yapmaktadır.

11. yemre.com

2010 yılında kurulmuş olan kişisel bloğun editörlüğünü Yunus Emre CEYHAN yapmaktadır. Yunus Emre Bey, bu blog içerisinde kişisel beğenilerini, bildiği/öğrendiği şeyleri paylaşmaktadır. Web tasarımı, internet ve güncel konular hakkında son derece ilgi çekici yazılar bulabileceğiniz sitede gezinirken vaktin nasıl geçtiğini adeta anlayamıyorsunuz.

Birbirinden farklı içeriklere sahip bu sitede mutlaka ilginizi çekebilecek içerikler bulabileceksiniz. O nedenle yemre.com’u ziyaret etmeyi unutmayın. Site sosyal medya paylaşımlarını düzenli yapmaktadır.

Umarım en iyi bloglar listem size ilham vermek için yeterli olmuştur. Siz de bu blogları inceleyerek kendi blogunuzu açabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

26 Responses

  1. Güzel ve standart sitelerin dışında kalanların yer aldığı bir derleme olmuş, tebrik ederim.

  2. Böyle listelere harika bloglarla tanışmaya vesile oluyor. Teşekkürler 🙂

  3. Çok beğendim, listenizde gerçekten çok faydalı siteler var, iyi yayınlar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir