Videolu

En İyi Bloglar – 2020’nin Ödüllü Blogger Siteleri

en iyi bloglar

En iyi bloglar ve en iyi blog siteleri hakkında detaylı bir yazı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’deki kendi alanında en iyileri detaylı bir araştırma sonucu toparladım. Bu listede yer alan bloglar fenomen ve ünlü bloggerlar tarafından yazılmış bloglardır. Özellikle ödül alan bloglar kendi alanlarında sadece para için yazılmayan kaliteli bloglardır. Bu işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem bu blogları takip etmeniz, incelemeniz ve onların tecrübelerinden faydalanmanız.

En iyi bloglar nasıl en iyi oldular?

Bir blog açarken öncelikli dikkat edilmesi gereken içeriktir. İçeriğin kalitesi blogun kalitesini doğrudan etkileyen en önemli özelliktir. İçerik ilgi çekici olmalı ve akıcı bir dille aktarılmalıdır. Anlaşılır ve akıcı bir dil ile okuyucuya aktarılan içeriğin okunabilirliği de artacaktır. Blog açarken belirlenmesi gereken bir diğer husus ise, blogun temasıdır. En iyi bloglar incelendiğinde görülecektir ki, çoğu tek bir konu etrafında şekillenmektedir. Ana teması belirlenmiş, bir kaç konu etrafında yazıların bulunduğu bloglar, o konular ile ilgilenen kişilerin hemen dikkatini çekecektir. Birçok konu ile ilgili paylaşım yapan bloglar genellikle kişisel bloglar olarak kalmaktadır.

En iyi blog siteleri göz önüne alındığında ortak özelliklerden biri de tasarımın sade, göz yormayan nitelikte olmasıdır. Blog sitesine uygun ve site içerisinde vakit geçirirken okuyucuyu yormayacak sade temalar seçmek önemli adımlardan biridir. En iyi bloglarda da bu özellik doğrudan göze çarpmaktadır. En iyi blog sitelerinde görülen bir diğer ortak nokta ise dilin doğru kullanımıdır.

En iyi blog için blogger nasıl yazmalı?

Düzenli blog okuyucularının neredeyse tamamı dil bilgisi kullanımına dikkat etmektedir. Yazı içerisinde yanlış dil bilgisi kullanımı hem konunun aktarılmasını zorlaştıracak hem de okuyucunun siteyi terk etmesini sağlayacaktır. Bu sebeple blog yazarlarının birer edebiyatçı olmasalar da yazım dillerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

İyi bir blog yazarı sitesi ile sürekli olarak ilgilenmelidir. Sürekli güncellenmeyen blog siteleri okuyucunun sıkılmasına yol açabilir. Okuyucu sürekli olarak sitede yeni içerik görmek isteyecektir. Bu sebeple en iyi blog siteleri sürekli olarak güncellenen, beslenen sitelerdir.

Güncelleme ile aynı oranda önemli olan bir konu da okuyucu yorumlarına cevap verilmesi. Geç verilmiş cevapların okuyucu açısından değeri olmayabilir. Bu sebeple kısa sürelerde okuyucuların bıraktığı yorumlara samimi ve doğru cevap vermek okuyucuyu değerli hissettirecek ve bloga karşı hislerini olumlu yönde etkileyecektir.

En İyi Bloglar Genel Özellikleri

 • Blogları incelediğimizde blogların tema ve tasarım olarak wordpress alt yapısını kullandığını görüyoruz. Bloggerlar’ın, wordpress alt yapsını kullanmasının en büyük nedeni çok basit ve sade bir arayüze sahip olması diyebiliriz.
 • En iyi blog sitelerinin en temel gelir kaynağı Google Adsense olduğu görülüyor. Google Adsense ile çok daha fazla bilgiyi google para kazanma yazısında bulabilirsiniz.
 • En iyi blogların çoğunun sahipleri (özellikle kişisel bloglarda) açık bir şekilde kimliklerini paylaşmışlardır. Bu okuyucu ve site arasındaki bağı güçlendirmektedir.
 • %99’u .com uzantılı bir domain üzerinde hosting hizmeti alarak oluşturulmuş sitelerdir
 • %80’i haftada en az 1 kez makale yayınlanan siteler.
 • Blogların uzun yıllardan beridir açıklar, düzenli yazı yayınlıyorlar.
 • Neredeyse hepsinin sosyal medya hesapları mevcut.

Sen de blog açmak ister misin?

Evet arkadaşlar blog açmak gerçekten sanıldığı kadar zor bir şey değil, bu konuda bir çok kez makaleler paylaştım. Nasıl blog açacağınız konusunda hala kafanız karışıksa muhakkak blog nasıl açılır adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Yazımda da göreceğiniz gibi blog açıp belki de Türkiye’deki en iyi bloglar arasına gireceksiniz.

Neden blog açmalısın?

Site kurmak için bir çok neden olsa da ben blog açarak kişilerin artık online dünyada ciddi paralar kazanabileceğine inanıyorum. Blog yazarak para kazanmak adlı yazıma bakmanızı tavsiye ederim. Orada da göreceğiniz gibi bir site yani blog açarak asgari ücret kadar kazmanız, 8-5 iş başı yapmadan da mümkün.

En İyi Bloglar Nasıl Seçildi?

Bu seçimi yaparken kendi beğendiğim bloglardan çok Türkiye’deki yarışmalarda ilk 3’e girmiş blogları toplamaya çalıştım. Bunlardan en bilineni altın örümcek ödüllerindeki 2009’dan 2020’ye kadar tüm ödül almış blogları bu yazımda inceledim. Bunun yanı sıra hürriyet bumerang ödüllerindeki siteleri listeme aldım. Bu bloglarıda kategorilerine göre listeledim. Bunun yanısıra internet üzerinde bir çok bloggerların listelerini inceleyerek bir sıralama oluşturdum. Bloggerların sıralamalarında alfabetik sıralama uyguladım.

Türkiye’deki En İyi Bloglar – Altın Örümcek

Arkadaşlar ilk önce Türkiye’deki en prestijli blog ödülü olan Altın Örümcek yarışması sonuçlarına göre siteleri sıraladım.

en iyi bloglar altın örümcek1. Kitapkurduanne.com

En iyi bloglar - 1. Sırada
En iyi bloglar – 1. Sıra

Altın Örümcek ödüllerinde 2019 yılı en iyi blogu olarak seçilen Kitapkurduanne sitesi çocuklar için kitap önerisinde bulunan çok faydalı bir site. Akça Kodal’ın bu bloğunda çoçuklar için bir çok faydalı kitabı ve kitap incelemelerini bulabilirsiniz.

Özellikle sitenin temasını incelediğinizde ne kadar kullanışlı ve anlaşılır olduğunu göreceksiniz. Kategori bölümü aşağıda gördüğünüz gibi çok güzel düzenlenmiş. Kişi siteye girdiğinde amacına uygun yaş grubu kitaplarını hemen bulup okuyabiliyor. Bir baba olarak siteyi ben de çok sevdim. Acayip faydalı olmuş diyebilirim, bizim gibi ne okusak acaba bugün diyen aileler için takip edilesi bir blog gerçekten.

Türkiye Sıralaması: 16604
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün Satışı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %89 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, ekşisozluk.
Google’da index almış sayfa sayısı:  4340
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2014
Herşey Backlink mi? Hayır, sitenin sadece 41 adet backlinki bulunmakta.

2. goktugcanbaba.com

en iyi bloglar 2
En iyi bloglar – 2. Sıra

Göktuğ CANBABA birçok kitabıyla tanınan, hayatını yazmaya adamış bir yazarımızdır. Ankara’da doğan ve lisans öğrenimini 2006 yılında tamamlayan yazarımız, birçok Uzakdoğu ülkesini de gezerek farklı kültürleri tanıma imkânı bulmuştur. Yazarımız bloğunda kendi yaşamına ait kesitler sunmakta ve deneyimlerini paylaşmaktadır. Bildiğiniz üzere bloglar kişilerin duygu ve düşünceleri paylaştığı kişisel web siteleridir. Göktuğ CANBABA da aynı şekilde duygu ve düşüncelerini paylaşmakta, yazdığı kitapların tanıtımını yapmakta ve kişisel fotoğraf galerisinden kesitler sunmaktadır. En iyi bloglar arasında gösterilen goktugcanbaba.com her geçen gün yeni paylaşımları ile büyümeye devam ediyor. Uzakdoğu ülkelerinde ve bazı Avrupa şehirlerinde çekilmiş fotoğrafları farklı kültürleri tanımamızda bizlere de yardımcı oluyor. Yazarımızın yazdığı tüm kitapların listesi ve yeni yazdığı kitabı hakkındaki bilgileri bu blogdan öğrenebilmekteyiz. Göktuğ CANBABA kitaplarını takip ediyor ve yazar hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu blog tam da size göre. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu blog mükemmel bir tasarıma sahip.

Türkiye Sıralaması:
Kullandığı Script: HTML
Kazanç Türü: Ürün Satışı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %100 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Altınörümcek, ink361
Google’da index almış sayfa sayısı:  132
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2012
Herşey Backlink mi? Hayır, sitenin sadece 3 adet backlinki bulunmakta.

3. bodrumluculuk.com

En iyiler 3
En iyi bloglar – 3. Sıra

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum’u merak etmeyeniniz var mı? Sizde bu cennetvari beldemiz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bodrumluculuk.com bloğunu ziyaret etmelisiniz. Alanında en iyi bloglar arasında gösterilen bodrumluculuk.com, Bodrum’a taşınmak isteyenlere de rehberlik etme özelliği taşımaktadır. Bodrum’a yerleşme rehberi kategorisiyle Bodrum’un yaz ve kış halleri, nasıl ev bulunabileceği ve iş olanakları anlatılmaktadır. Ayrıca Bodrum’un manzaraları sergilenerek tüm güzellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Bodrum hakkında bilgi alabileceğiniz en iyi blog olan bodrumluculuk.com, Bodrum’da yapılan etkinlikleri günlük ve aylık olarak duyurmaktadır. Bu sayede birçok etkinlikten haberdar olabilir ve katılım sağlayabilirsiniz. Blog Gökçe DEVECİOĞLU tarafından yayınlanmakta ve tüm yazıları titizlikle hazırlanmaktadır. Akıcı kalemiyle, bilgi dolu Bodrum hikâyelerini bizlere sunan yazarımız profesyonel olarak da editörlük yapmaktadır. Ayrıca blog Altın Örümcek Web Ödülleri Kişisel Blog Kategorisinde finalist olmayı da başarmıştır. Bodrum’da tatil yapmayı ya da Bodrum’a taşınmayı düşünüyorsanız bu blog vazgeçilmezlerinizden olacaktır. Bol bol okuyun ve Bodrum’un tadını çıkarın.

Türkiye Sıralaması: 16518
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Mekan, Ürün tanıtımları

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %91 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Facebook, yahoo, google+
Google’da inde almış sayfa sayısı:  1514
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2014
Backlink Sayısı: 839

4. meleklerinpayi.com

En iyiler 4
En iyi bloglar – 4. Sıra

Meleklerinpayi.com viski tanıtımı yapan ve viski deneyimleri hakkında bilgi veren bir blogtur. Öncelikle sitenin isminden başlayacak olursak, meleklerin payının viski tanıtımı ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ancak alkol kültürüne sahip olanlar bu ayrıntıyı mutlaka biliyordur. İskoçlar alkol olgunlaşırken fıçıdan buharlaşan kısmın meleklere gittiğine ve bunun karşılığında müthiş viskiler elde ettiklerine inanmaktadır. Bloğun ismi de buna atıfta bulunarak ortaya çıkmıştır. Blog 2013 yılında Dr. Burak ADALIĞ tarafından kurulmuş olup, viski kültürünün herkes tarafından tanınmasını amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye’de açılan ilk viski bloğu olarak bir ilke de imza atmıştır. 2016 yılında Altın Örümcek Web Ödülleri Kişisel Blog dalında en iyi blog seçilerek Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu da kanıtlamıştır. Her geçen gün popülerliğini ve ziyaretçisini arttıran meleklerinpayi.com, şarabın hep gölgesinde kalan ancak onun kadar geniş bir kültüre sahip viski konusunda çalışmalarına devam ediyor. Siz de viski konusunda yeni tatlar arıyor ve yorumları merak ediyorsanız bu bloğu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Türkiye Sıralaması: 16604
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Etkinlikler – Kurslar

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %87 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Youtube, google+, facebook
Google’da index almış sayfa sayısı:  1400
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 113

5. canimistanbul.com

En iyiler 5
En iyi bloglar – 5.sıra

İstanbul deyince aklımıza o kadar çok şey geliyor ki: Tarihi mekânlarından tutunda gezi yerlerine, konserlerden barlara, restoranlarından partilerine kadar her şeyiyle büyük bir ilgiyi hak ediyor. Canım İstanbul blogu da İstanbul hakkında haberdar olmanız gereken her şeyi sizlere sunuyor. Gezilmesi gereken yerler, etkinlikler, konserler, partiler ve kreatif insanlar bloğun ana temasını oluşturuyor. Heyecan verici paylaşımları ile okuyucularını memnun eden blog, haftada 2-3 defa yayınladığı bülteni ile de butikleri, restoranları, tatil yerlerini ve konserleri okuyucuları ile buluşturuyor. Keşfetmeyi ve yeni yerler denemeyi seviyorsanız canimistanbul.com tam sizlere göre bir blog. Yaptığı paylaşımlarla İstanbul’un bilinirliğine katkı sağlayan blog, en iyi bloglar arasında yerini almakta. Canım İstanbul’da paylaşım yapılan katılan kategoriler; Yeme/İçme, Moda/Güzellik, Alışveriş, Sağlıklı Yaşam, Kültür/Sanat ve Gece Hayatı olarak sıralanmaktadır. Tüm paylaşımlar titizlikle ve gezilen, görülen yerler üzerinden yapılmakta olup, İstanbul’un sevenlerine yeni deneyimler yaşatmayı amaçlamaktadır. En iyi bloglar arasında özellikle sade tasarımı ile dikkat çekmekte.

Türkiye Sıralaması: 84.861
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün, site ve mekan reklamları

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %75 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: hurriyetdailynews, firstshowing
Google’da index almış sayfa sayısı: 658
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2003
Backlink Sayısı: 228

6. engelsizseyyah.com

en iyi blog 6
En iyi bloglar – 6.Sıra

Engelsiz Seyyah, Levent KARAGÖZ tarafından oluşturulmuş bir blog olup, engelli vatandaşlarımızın istediklerinde nasılda engelsiz olabildiklerini kanıtlamaktadır. Levent KARAGÖZ Ziraat Bankası şube müdürü olarak emekli olmuş bir iktisatçıdır. Kendisi de 1990 yılından beri engelli olan Levent KARAGÖZ, bireysel olarak engelli hakları için mücadele vermektedir. Bilindiği üzere tekerlekli sandalye ile ülkemizde birçok zorlukla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle gezilmesi düşünülen şehirlerin uygunluğunun önceden bilinmesinde fayda vardır. Levent KARAGÖZ engelsizseyyah.com aracılığıyla gittiği şehirleri bir engelli gözü ile inceleyerek bloğunda paylaşarak seyahat etmeyi planlayan engellilere yardımcı olmaktadır. Engelsizseyyah.com yalnızca gezi üzerine değil, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda çektiği sıkıntılara da dikkat çekmektedir. Bilinç oluşturması amacıyla sadece engelli vatandaşlarımızın değil, herkesin takip etmesi gereken bir blogtur. Ayrıca 13. Altın Örümcek Web Ödülleri Blog Kategorisinde 3. olarak Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu kanıtlamıştır. Keyifle takip edilen bu bloğun uzun yıllar yayın hayatına devam etmesi dileklerimizle…

Türkiye Sıralaması: 140.235
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü:

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: % 95 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: sozcu, mynet
Google’da index almış sayfa sayısı: 277
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2015
Backlink Sayısı: 277

7. kat.io

En iyiler 7
En iyi bloglar – 7. Sıra

Kat.io, yaratıcı insanların günlük yaşamlarını, çalışma alanlarını,  ilham ve üretim süreçlerini anlatan online bir dergidir. Başarılı insanlarla yaptıkları röportajlar büyük ilgi çekmektedir. Bizlere yaratıcı insanların nasıl başarılı olduklarını, yaratıcılıklarını devam ettirmek için nasıl yaşadıklarını, ne okuduklarını ve ne izlediklerini aktaran kat.io, bu kişilerin idealleri için nelerden vazgeçtikleri hakkında da bilgi veriyor. Yaratıcı insanlar her zaman ilgi çekmiş ve merak edilmiştir. Örnek vermek gerekirse hepimiz hobilerine nasıl vakit ayırdıklarını, evlerinin nasıl olduğunu, fikirlerini nasıl ürettiklerini merak ederiz. İşte tüm bunlar anlatılmaya değer insanların hayat öykülerindeki parçalardır. İletişim tasarımcısından takı tasarımcısına, kinetik heykeltıraştan görsel sanatçıya kadar birçok kişi kat.io’nun konuğu olmuştur. Kat.io yaratıcılıkları, günlük hayata, tasarım dünyasına, sanata ve ideallere ilham veren insanların yaşamlarını tanımanıza olanak sağlayan bir blogtur. Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu tüm bu özellikleri ile kanıtlamıştır. Yaratıcılık ve yaratıcı insanlar sizin de ilginizi çekiyorsa kat.io’ya buyrun…

Türkiye Sıralaması: 72.523
Kullandığı Script: Html
Kazanç Türü: –

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %75  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: grafikerler, rankank
Google’da index almış sayfa sayısı: 79
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2014
Backlink Sayısı: 48

8. infografik.com.tr

en iyi blog 8
En iyi bloglar – 8. sıra

2013 yılında yayın hayatına başlayan infografik.com.tr, bilginin görsel olarak ifade edildiği ve grafikler ile aktarıldığı paylaşım şeklidir. Bu paylaşımlar sayesinde hayatımızı kolaylaştırabilir, yaşadığımız çevreyi ve etkileşimde bulunduğumuz her şeyi daha iyi anlayabiliriz. İnfografikler hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta olup, karmaşık ve ham bilgilerin kolay ve anlaşılır bilgilere dönüştürülmesidir. Sosyal medyanın hızlı yükselişi ve dijital dünyanın getirdiği bilgi artışı nedeniyle infografikler önem kazanmıştır. İnfografik.com.tr de infografikler hakkında bir kaynak oluşturarak güncel ve ilgi çekici paylaşımların yapıldığı bir blog haline gelmiştir. 12. Altın Örümcek Web Ödülleri Kişisel Blog Dalında 3. olan infografik.com.tr, Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu göstermiştir. İnfografik sosyal medya, teknoloji, yaşam, e-ticaret, kariyer, sağlık, ekonomi, ajanslar ve dijital dünya hakkında paylaşımlar yapmaktadır. Sizde bilgiye infografikler sayesinde kolay ve anlaşılır bir biçimde ulaşmak istiyorsanız infografik bloğunu takip edebilirsiniz.

Türkiye Sıralaması: 38.039
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Tanıtım yazıları

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %100 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: milliyet, eksiduyuru
Google’da index almış sayfa sayısı: 976
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2012
Backlink Sayısı: 2140

9. kesfetsene.com

En iyi bloglar 9
En iyi bloglar – 9. Sıra

Keşfetsene, 2013’te yayına başlamış olsa da, eski birikimleriyle birlikte geniş bir seyahat geçmişini bir anda ortaya sunması sebebiyle hızla öne çıkmış bir gezi blogu. Zengin ve %100 özgün içeriğiyle güçlü bir giriş yapan Keşfetsene; 2013-14 yılında katıldığı tüm yarışmalardan da birincilikler alarak ayrılmış, işe yarar içeriğini, benzersiz tasarımı ve ödülleriyle birleştirip ses getirmiş bir blog.

Türkçe kaynak eksikliğini doldurmak için, nerelerin gezildiğinden ziyade, nasıl gezildiği ve okurların bunu nasıl yapabileceğini anlatmak üzerine kurgulanmış rehberler şeklinde yayın yapıyor ve sadece ziyaret edilen yerleri, yaşanmış anıları yazıyor.

Benzerlerine göre hem ilk yıllarda, hem de günümüzde sosyal medya hesapları biraz geride kalsa da, özgün ve zengin içerik gücüyle arama motorlarının gözdesi olan Keşfetsene; birkaç sene üst üste en çok ziyaret edilen (trafik çeken) seyahat blogu olarak öne çıkmış. O dönem aylık çeyrek milyon trafiği aşmış. Altın Örümcek, Bumerang, Uzakrota gibi ödül vericilerin de en iyi gezi blogu olarak tescillediği Keşfetsene, günümüzde bir yenilenmenin eşiğinde.

Keşfetsene’den Taflan Kandemir, yeni blog açacaklara; ne olursa olsun tüm emeklerini ve yatırımını içeriğe yapmalarını öneriyor. %100 özgün içerik, temel SEO kuralları, sosyal medya beslemeleri, yarışmalar ve reklamlar ile desteklendiğinde, blogun başarısı kaçınılmaz bir nokta olacaktır. Ancak diğerlerine öncelik verilmesi durumunda, yazar ve yayıncıların blogger değil de diğer sıfatları öne almalarını tavsiye ediyorum diye ekliyor.

Özgünlük, ciddi emek, gerekirse uzun uğraşlar, temel noktalarda da olsa teknik bilgil, araştırmalar, rekabet analizi, özveri ile birleştiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır. Görselliğe ve sosyal medyaya da metin içeriği kadar önem verilmeli.

Bugün Keşfetsene’nin gelirleri arasında; reklam yayıncılığı, sponsorluk ilişkileri, tanıtım yazısı satışı, sosyal medya etkileşim ve reklam satışları bulunuyor.

Türkiye Sıralaması: 17053
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Google Adsense, sponsorluklar, tanıtım yazıları

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %76  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, mynet
Google’da index almış sayfa sayısı: 3230
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 1210

Türkiye’deki En İyi Blog Siteleri – Bumerang Ödülleri

Hürriyet bumerang en iyiler

Bu yazı altındaki bloglar Hürriyet.com.tr’nin bumerang programı kapsamında yapılan yarışmada finale kalan bloglardır. Bu blogların seçiminde Türkiye’nin seçkin internet uzmanları yer almaktadır. Ben de blogları size sunarken kategorilerini hiç bozmadan sunmak istedim. İşte Tükiye’nin en iyi blog siteleri:

En Tarz Seçilen En İyi Bloglar

sesliyemek.com

En iyi blog siteleri 1
En iyi blog siteleri – Sesliyemek

Yemek yemeyi kim sevmez ki? Türk halkı olunca sanırım yemekle ilgili her şeyi çok seviyoruz ve damak zevkimize çok düşkünüz. Sesliyemek ise tam da bize hitap eden bir blog. Site içerisinde yemek tariflerinden lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoran ve cafelere kadar yemekle ilgili bir çok şeye erişebiliyorsunuz. Hatta site size yemek yaparken dinleyebileceğiniz birbirinden güzel müzikler bile sunuyor.

Ye, iç, dinle, keşfet mottosuyla ilerleyen sitede geneli İstanbul ve İzmir’de olmak üzere farklı şehirlerdeki mekanların samimi bir dille anlatılmış hikayelerini bulabilirsiniz. Türk ve Dünya mutfaklarını barındıran farklı mekanları ziyarette bulunan blog, uğramış olduğu lezzet duraklarının yalnızca yemeklerinden bahsetmekle kalmayıp oradaki yaşanmışlıkları da bize bir nebze olsun anlatmakta.

Yemek tarifleri bölümünde ise kahvaltıdan akşam yemeğine tatlılardan farklı lezzetteki içeceklere kadar birbirinden farklı tarifler bulmak mümkün. Sitede üstelik beni gibi çalışan kadınlar ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek birbirinden farklı ve pratik yemek tarifleri de bulabiliyorsunuz.

Dinle kısmında ise bize sadece dinlememiz için müzikleri sunmakla kalmayıp onlar hakkında bilgiler de veriyor.

Kısacası sesliyemek, yemekle uzaktan yakından ilgisi olan herkesin mutlaka uğraması gereken ve birçok farklı damak zevkine hitap eden bir site. Bu farklı yönü sanırım onu en iyi bloglar listesinde yukarlara çıkarıyor.

Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Google Adsense

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %96  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, yemek
Google’da index almış sayfa sayısı: 3480
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 357

tasarimcininevi.com

En iyi blog siteleri 2
En iyi blog siteleri – tasarimcininevi

Konu özellikle kendi evimiz olunca herhangi bir şey alırken veya evde en ufacık bir şeyin yerini bile değiştirmeden önce elli kere düşünür acaba şöyle mi daha güzel olur böyle mi daha iyi olur deriz. Bizim evimiz en iyisi, en güzeli olmalı. O halde yeni ev kurduğumuz, evimizi değiştirmek istediğimiz zaman ilham almak için tasarimcininevi’ne mutlaka uğruyoruz. Sitede farklı tarzlardan tutun da çocuk odasından oturma odasına, banyodan mutfağa pek çok farklı oda hakkında tasarım fikirleri alabileceğiniz yazılar bulunmakta. Oldukça açıklayıcı bir dille yazılmış olan makalelerde farklı tarzlardan mutlaka kendinize uygun bir şeyler bulacağınıza eminim. Sitede yalnızca hazır alabileceğiniz şeylere yer vermemiş aynı amanda kendi tasarımlarınızı oluşturabileceğiniz yalnızca size özel eşyaları nasıl tasarlayabileceğiniz hakkında da fikirlere de yer vermiştir. Üstelik sitede eviniz için kendin yap proje örnekleri bile bulabilirsiniz. Tasarimcininevi , ev dekorasyonunu seven, evine özen gösteren ve evine kendi ruhundan bir şeyler katmak isteyen ancak bir yol göstericiye ihtiyacı olan herkesin kesinlikle uğraması gereken bir blog. Tasarım konusunda en iyi bloglar listesinde yer alması gayet normal.

balkopugutasarim.com

En iyi blog siteleri 3
En iyi blog siteleri – balkopugutasarim

2011 yılından beri içerik yayınlayan balkopugutasarim 450.000 takipçiye sahip bir blog. Bu sitede anne-bebek, alışveriş, makyaj, gezi, kendin yap, dekorasyon ve yeme-içme kategorilerinde oldukça keyifli ve samimi bir dille yazılmış içerikler bulabilirsiniz. Site farklı kategorilerde içerik içermesi sayesinde yalnızca kadınlara hitap eden bir blog olmaktan sıyrılıp erkeklerin de keyifli saatler geçirmek için makaleler bulabileceği bir hale gelmiş.

Merve Gizem’e ait olan bu site ara sıra başka blog sahiplerinin yazılarını da paylaşmakla birlikte, genellikle kendisinin bizimle yaşadığı deneyimleri paylaştığı bir nevi bir günlük aslında. Site, konuların net bir şekilde kategorilere ayrılması sayesinde kullanıcıya ilgilerini çekebilecek içerikleri daha kolay bulabilmelerini sağlıyor. Blogda hemen hemen her gün bir makale, bazen de günde birkaç makale yayınlanıyor. Yazıların ise hemen hemen hepsi kendi yaşamış olduğu tecrübelerden meydana geliyor.

Kısacası Merve Gizem’in bu bloğu çok çeşitli konular hakkında direkt kullanıcı/tecrübe eden kişinin ağzından samimi bil dille yazılmış çeşitli konularda makaleler bulabileceğiniz ve çok keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir blog.

En Sosyal Seçilen En İyi Blog Siteleri

biradambirbebek.com

En iyi blog siteleri 4
En iyi blog siteleri – biradambirbebek

Bir çocuğa baka görevi yalnızca anneye mi aittir? Çocuğun varlığının öğrenildiği andan çocuğun yetiştirilmesine kadar geçen süre içerisinde elbette annelere büyük bir görev düşüyor. Peki ya babalar? Onların hiç mi sorumlulukları yok veya onlar çocuklarına bakamazlar mı? Biradadambirbebek bloğu da çocukların üzerindeki babaların sorumluluklarını babaların yapması gerekenleri veya yapabileceklerini anlatan bir site. Sitenin sahibi Cesur Doruk, çocuğunun ultrasonda cinsiyetini öğrendiği andan itibaren yaşadıklarını ve edindiği tecrübelerini anlatıyor bu blogda bize. Üstelik sadece kendi yaşamış olduklarını anlatmakla kalmayıp, araştırmalar yaparak da deneyimlerine daha fazla faydalı bilgiler eklemiş.

Kızı Nazlı, şimdi dokuz yaşında. Ve artık sitede yalnızca babanın yazıları yayınlanmakla kalmayıp küçük kızımız Nazlı’nın da tecrübe ettiği konular hakkında yazılar yayınlanmaya başladı. Yani blog arık bir baba-kız bloğu olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte. Üstelik bu senenin başında bir kitapları da çıkmış bulunmakta. En iyi bloglar arasında bu yönüylede (kitabı olan bir blog) farklı diyebiliriz.

Bir baba olmak üzereyseniz veya bir babaysanız ve çocuğunuzla daha fazla vakit geçirip onunla daha çok ilgilenmek istiyorsanız biradambirbebek tam da sizin aradığınız bir site.

ondagordum.com

En iyi blog siteleri 5
En iyi blog siteleri – ondagordum

Televizyonda dizi izlerken en sevdiğimiz karakterin boynunda bir kolye görürüz. O kolyenin hangi markaya ait olduğunu ve nereden ulaşabileceğimizi bulmak için çabalarız. Ondagördüm.com aslında tam da böyle bir site. Yazar makalelerinde farklı dizi ve filmlerde sevilen karakterlerin üzerinde bulunanları veya orada gördüğü bir arabayı veya evde gördüğü bir koltuğu bize oldukça samimi bir dille anlatmakta. Ayrıca sadece kendi merak ettiklerine yer vermemekte kendisiyle iletişim kurduğunuzda sizin merak ettikleriniz hakkında da araştırmalar yapmakta ve konu ilgili diğer merak edenlere de ulaşabilmek için konu hakkındaki yazısını yayınlamaktadır. Ondagördüm, ayrıca artık sadece basında görüş olduğu ve ilgi çeken şeyleri paylaşmakla kalmayıp internette gördüğü internet dünyasını kasıp kavuran kendin yap (DIY) projelerini de bizimle paylaşmaya başlayacak. Basında reklamlar da dahil olmak üzere birbirinden farklı türlerde şeyleri inceleyen, oldukça samimi bir dille yazılar yazan ve okurlarıyla sıkı bir iletişim halinde olan bu bloğu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yayınladığı içerik bakımından ondagordum.com en iyi bloglar listesinde yer almayı hak ediyor.

mutfakvetatlar.blogspot.com.tr

En iyi blog siteleri 6
En iyi blog siteleri – mutfakvetatlar

Mutfakvetatlar bizlere farklı yörelerden Türk mutfağının lezzetlerini evimizde kolaylıkla yapabileceğimiz şekilde sunan gerçekten mükemmel bir site. Öncelikle sitenin yemek çeşitlerini kategorilere ayırmış olması bizlere istediğimiz çeşitte yemek tariflerine ulaşabilme kolaylığı sağlamaktadır. Site içerisinde ana yemeklerin, hamurişi, kurabiye, kek, pasta ve tatlıların, çorba ve birbirinden güzel içeceklerin tariflerine ulaşabilirsiniz. Tariflerin neredeyse tüm aşamalarının görsellerle anlatışmış olması mutfağa yatkınlığı olmayan ya da yemek yapmaya yeni yeni başlayan insanlara da bir kolaylık sağlamaktadır. Site içerisinde sadece ağır yemeklere değil misafiriniz geldiğinde veya eve yorgun geldiğinizde hemen hızlıca yapabileceğiniz pratik yemek tariflerine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca yemeklerin yapılışını maddeler halinde vermesi de yemek yaparken tarifin takibini de kolaylaştırmaktadır. Üstelik site bize sadece yemek tarifleri sunmakla kalmayıp birbirinden farklı tarzda yemekler yapan restoranlara da ziyarette bulunmuş ve oradaki tecrübelerini en samimi şekilde bizimle paylaşmıştır. Ayrıca site, her zaman sadece farklı yöredeki yemekleri alıp yapılışlarını bize sunmakla yetinmeyip bazı yazılarında  yemeklere kendinden de bir şeyler katmıştır. Yemek yapmayı ve farklı lezzetler denemeyi seven biriyseniz mutfakvetatlar’ı mutlaka ziyaret edin..

En iyi Çıkış Yapan Bloglar

Kesfetsene.com

En iyi blog siteleri 7
En iyi blog siteleri -kesfetsene

Taflan KANDEMİR ve Barış EVRÜKE tarafından oluşturulan seyahat bloğu, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen seyahat bloglarından biri haline gelmiştir. Taflan ve Barış adındaki iki arkadaş yaptıkları seyahatleri ve ortak anılarını bu blog üzerinden paylaşmakta olup, seyahat kültürünün gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadırlar. Kesfetsene.com yayınladığı “ekonomik seyahat rehberi” ile bütçesi olmayan gezginlere yardımcı olmaya çalışıyor. Ayrıca “Dünya senin hadi keşfetsene” bölümü ile de vakti olmadığını iddia edenlere gezi tüyoları veriyor. Hedeflerinin gezmenin, öğrenmenin, gelişmenin ve keşfetmenin o kadar da zor olmadığını anlatmak olduğunu belirten ikili, her fırsatta gezdiklerini ifade ediyor. Ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinde birçok gezi gerçekleştiren Taflan ve Barış, deneyimlerini ve farklı kültür içeriklerini paylaşarak ziyaretçilerinin güzel zaman geçirmelerini sağlıyorlar. Kesfetsene.com Altın Örümcek Halkın seçtiği blog, Bumerang en iyi çıkış yapan blog, Momondo en iyi seyahat bloğu ve TurkishTime en gözde 100 startup ödüllerini kazanarak Türkiye’deki en iyi bloglar arasında olduğunu kanıtlamıştır. Sizde gezmeyi ve seyahat etmeyi seviyor, farklı deneyimlerden faydalanmak istiyorsanız kesfetsene.com’u ziyaret edebilirsiniz.

gezenkelebek.com

En iyi blog siteleri 8
En iyi blog siteleri – gezenkelebek

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, türlü maceralara atılmayı kim sevmez ki? Farklı yerler farklı dünyalar görmek, oralardaki yaşamı görmek ve tecrübe etmek, farklı maceralar yaşamak eminim ki hepimizin hayalidir. Gezenkelebek ise bize dünyanın dört bir köşesinde gezmiş olduğu yerleri, yaşamış olduğu maceraları oldukça edebi ve aynı zamanda basit bir dille anlatan, oralarda oldukça eğlenceli ve birbirinden güzel fotoğraflar çekerek sunan bir site. Gezenkelebek bloğunun sahibi Ufuk AKKUŞ, yalnızca sırt çantasını ve fotoğraf makinesini alarak dünyayı dolaşmaya çalışan, sadece gezdiği yerler değil gezeceği yerler, planları hakkında da bilgi dolu ve samimi makaleler yazan bir gezgin. Makalelerinde uğramış olduğu duraklar hakkında oraya nasıl gideceğinize kadar detaylı bir makale yazan Ufuk Bey, konaklama yaptığı yerler hakkında ki detaylı bilgileri e bizimle paylaşıyor. Makalelerin en sonunda ise oraya ait fotoğraflar ve fotoğrafların altında birer cümlelik kısa açıklamalar karşılıyor bizleri. Kısacası gezenkelebek, bir tatil planlama aşamasındaysanız, veya bir tatil planladıysanız ve gideceğiniz yerde uğramanız gereken mekanları merak ediyorsanız kesinlikle bakmanız gereken bir site. Gezi, seyahat konusunda Türkiye’de ki en iyi bloglar arasında diyebiliriz

gezipartisi.com

En iyi blog siteleri 9
En iyi blog siteleri – gezipartisi

Gezipartisi adından da anlaşılacağı gibi bir seyahat bloğu. Sitenin sahibi Onur Bey, üniversiteyi bitirdikten sonra Londra’ya gider ve orada yaşamış olduğu tecrübeleri onun içerisindeki kaşif kişiliğin uyanmasına neden olur ve tüm dünyayı gezmeye karar verir. Sitenin içerisinde bulunan yazıların büyük bir çoğunluğu kendi tecrübesi olmakla birlikte küçük bir oranda da yakınlarının gezdiği ülkelerden bahsetmektedir. Yurt içi ve yurt dışında gezilecek farklı yerler hakkında bilgiler alabileceğiniz site oldukça samimi ve yalın bir dille yazılmış makaleler içermektedir. Özellikle İstanbul’u neredeyse semt semt inceleyen sitede bence İstanbul’da yaşayanların bile fikri olmayan yerlerden bahsedilmektedir. Onur Bey, gezmiş olduğu yerler hakkında bizlere şöyle bir üstün körü bilgi vermekle kalmayıp, oraları bize en ince detayına kadar bilgi verecek şekilde anlatmaktadır.

2013 yılında makaleler yayınlamaya başlamış olan site oldukça sık aralıklarla içerikler yayınlamaktadır. Sizler de gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız gezipartisi.com’a kesinlikle bir göz atmalısınız. Özellikle İstanbul’a yeni taşınmışsanız veya İstanbul’da yaşıyor ve orada yeni tecrübeler yaşamak, bu muazzam şehri farklı bir gözle görmek istiyorsanız, İstanbul kategorisi altındaki yazılar ilginiz oldukça çekecektir.

En Uzman Seçilen En İyi Blog Siteleri

oitheblog.com

En iyi blog siteleri 10
En iyi blog siteleri – oitheblog

Bir gezi blogu olarak makaleler yayınlamaya başlayan oithelog gezdiği gördüğü yerleri bize basitçe anlatmakla kalmayıp geziler hakkında merak edilen ve karşılaşılabilecek bir takım problemleri ve kolaylıkları da bize sunmakta. Öykü ve İdil adındaki iki çocukluk arkadaşı, gezdikleri ve gördükleri yerleri veya yaşadıkları tecrübeleri sanki başka birinin deneyimlerini paylaşırmış gibi üçüncü bir ağızdan bizimle paylaşıyor. Bu anlatım şekli de yazılarına daha gizemli ve ilginç bir hava katmış. Gezdikleri yerleri ülkelere göre kategorilendiren yazarlar bizimle aynı zamanda hayattan bir şeyler de paylaşmakta. Blog içerisinde nasıl vize alabileceğinizden tutun da film önerilerine kadar farklı konseptlerde yazılar bulabiliyorsunuz.

Blog içerisinde benim en çok ilgimi çeken bir yazı türlerinden biri de röportajlar. Yazarlarımız gittikleri ülkelerde orada iş seyahati nedeniyle uzun sürede yaşamış olan veya tamamen oraya yerleşmiş olan insanlarla röportajlar yaparak o ülkelerin farklı yönlerini de bize göstermiş. Bence yurt dışına gezmeye gidecek herkesin, iş veya eğitim nedeni ile bir süreliğine baka bir şehirde yaşmak zorunda kalacakların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir iyi bir blog. Bu blogda taşınma veya gezi planlama esnasında bir takım şeyleri daha kolay yapabileceğiniz bir takım yollar bulabileceğiniz eminim.

gokhansenses.com

En iyi blog siteleri 11
En iyi blog siteleri -gokhansenses

Gokhansenses, oldukça farklı bir konuya sahip bir blog. Bir serbest dalış eğitmeni olan Gökhan Şenses’e ait bu blogda dalış ve balık avlama başta olmak üzere denizle alakalı her konuda yazılar bulabilirsiniz. Dünya şampiyonalarına da  sporcu yetiştiren bir eğitmen olan Gökhan Bey, bu şampiyonalar esnasında yaşamış olduğu tecrübeleri bizimle paylaşıyor. Çok samimi bir dille yazılar paylaşılan bu blog zıpkınla balık avlamak hakkındaki tecrübelerini de paylaşıyor bizimle. Farklı yerlere gidip orada yapmış olduğu yarışları ve avlanma tecrübelerini anlatan yazar, bizimle fotoğraflar da paylaşıyor. Üstelik okurlarıyla çok yakın bir ilişkide olan yazarımız, serbest dalış kursu da vermekte olup sitesinde bir kurs takvimi de bulundurmakta. Bunlarla da kalmayıp çeşitli aktivitelerinden videolar da paylaşılan blog bizlere denizi daha çok sevdirmekte, serbest dalış ve balık avlama konusundaki merakımızın daha da uyanmasına sebep olmaktadır.

Gerçek bir deniz aşığıysanız, veya denizi seviyor ve ona daha yakın olmak istiyorsanız, bunun için de başkalarının tecrübelerinden faydalanmak istiyorsanız gokhansenses.com tam da ihtiyacınız olan yer. Denizcilik konusu ile en iyi bloglar arasında yerini alıyor.

En Çalışkan Seçilen En İyi Blog Siteleri

uzakrota.com

En iyi blog siteleri 12
En iyi bloglar – uzakrota

uzaktrota, alışık olduğumuz seyahat sitelerinden çok daha farklı bir blog. 2010 yılından beri hizmet vermekte olan uzakrota bize yalnızca gezdiği gördüğü yerleri anlatan blogardan oldukça farklı bir içeriğe sahip. Site bizimle seyahat ile ilgili aklınıza gelen ne varsa paylaşmaktadır. Site seyahat etmeyi seven okurlarına dünyanın dört bir köşesinden en uygun fiyatlı gezi olanaklarının nasıl elde edileceğinden tutun da en lüks tatil planlarına, festivallerden konserlere kadar seyahat adına her konu ile ilgili makaleler sunmaktadır. Sadece içerik üretmekle kalmayan site gezi bloggerlarını bir araya getiren blogger organizasyonları ve blogger yarışmaları düzenleyip seyahat rotaları da oluşturmakta. Site ayrıca bize seyahat ile alakalı cep telefonu uygulamalarından tutun da hangi ülkenin vize ücretinin ne kadar olduğuna kadar, seyahat sektörünün yönünün nereye gittiği gibi farklı konularda içerikler yayınlamakta.

Gezi amaçlı, iş amaçlı veya herhangi özel bir nedenden dolayı bolca seyahat eden, yeni yerler keşfetmek isteyen veya seyahat etmeyi seven bir insansanız uzakrota’ya bir göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

gercekbilim.com

En iyi bloglar 13
En iyi bloglar -gercekbilim

Bilim ile ilgilenmeyi sever misiniz? Peki içinizdeki gerçek bilim adımını ortaya çıkarmaya ne dersiniz? O halde gerçekbilim.com’a bir göz atmaya ne dersiniz? 2012 yılında kurulmuş olan site birbirinden farklı meslek gruplarına ait onlarca yazara sahiptir. Hepimizin de farkına vardığı gibi ülkemizde bilim ve teknoloji adına haberleri kendi dilimizde takip etmek hiç de kolay değil. Site bize tam da bunu sunmakta. Her gün farklı bir konu üzerine makaleler yayınlanan sitede bilimle ilgili en güncel haberleri bulabilirsiniz. Tıp, fizik, mekatronik, uzay ve daha bir çok farklı bilim dalındaki gelişmeleri bizlerle paylaşan site bilimseverlerin her gün mutlaka uğraması gereken bir site. Site bir bilim ve teknoloji bloğu olmasına rağmen makalelerinin oldukça sade bir dile sahip olması sayesinde yalnızca bilim ile ilgilenenlerin değil herkesin anlayabileceği bir şekilde içeriklerini bizimle paylaşmaktadır. Hatta site bizimle belgesel niteliğindeki kısa videolar bile paylaşmaktadır. Bir mühendis olarak benim de içerisinde gezinmekten zevk aldığım bloga bilimi az da olsa seven herkesin uğramasını tavsiye ederim. Bilim konusuna ilginin bu kadar az blog olmasına rağmen en iyi bloglar arasına girmesi blogun kalitesini de gösteriyor diyebiliriz.

pazarlamaturkiye.com

En iyi bloglar 14
En iyi bloglar -pazarlamaturkiye

Günümüzde gazete, radyo ve televizyonların yerini dijital dünya almış durumda. Genç nesil yazılı ve basılı medyadan giderek uzaklaşıp dijital çağın nimetlerine kendini kaptırmakta ve dijital çağın gölgesi altında kaybolmaktadır. İnternet aleminde söylenen bir söz günümüzde televizyonda dünyaca tanınmış kişilerin söylediklerin daha değerli hale gelmiştir. Hal böyle olunca her şey de dijital dünyanın getirdiklerine ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Pazarlama konusunda bile dijital dünya televizyonun önüne geçmiştir. Pazarlamatürkiye’de başta dijital pazarlama olmak üzere pazarlama dünyasında olan bütün gelişmeleri bize sunan bir site. Aydınlanma çağının yaşanması ve dijital platformların da pazarlamaya dahil olması ile birlikte pazarlama dünyası gün geçtikçe büyümektedir. Pazarlamatürkiye ise bize pazarlama dünyasında olan gelişmeleri, ünlü pazarlama dâhilerinin kaleme aldıkları yazıları bize aktarmakla kalmayıp sektörel buluşmalar da gerçekleştiren bir oluşum. Site içerikleri her gün profesyonel pazarlamacıların görüş ve deneyimlerini paylaştığı makaleleri sayesinde gün geçtikçe zenginleşmektedir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan site arkasında oldukça güçlü bir ekibe sahip.

Sizlerin de bugünün ve geleceğin pazarlama strateji ve tekniklerine merakınız varsa, Pazarlamatürkiye’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Pazarlama ve marketing konusunda en iyi bloglar listesine girmeyi hakeden bir blog.

kevserinmutfagi.com

En iyi bloglar 15
En iyi bloglar -kevserinmutfagi

2008 yılında oldukça amatör içerikler yayınlayarak yayın hayatına başlayan site gün geçtikçe içerik sayısını ve kalitesini arttıran oldukça profesyonel bir yemek bloğu. Blog hayatının ilerleyen yıllarında en çalışkan blog kategorisinde ödüller almış olan blog, bizlere resim ve video destekleri ile birlikte mükemmel yemek tarifleri sunmaktadır. Sitenin en büyük amacı, hazır gıda tüketiminin arttığı günümüzde aslında çok uzun süreler harcamadan ve çok fazla uğraşmadan da lezzetli ev yemekleri yapılabileceğiniz bizlere göstermek. Site dili ile birlikte yemek konusunda en beceriksiz olanımızın bile kolayca anlayabileceği bir dille resimlerle birlikte tarifler vermekle kalmayı her hafta videolu tarifler de paylaşmaktadır. Site bizlere sadece yemek tarifleri vermenin de ötesine Mutfak Akademisi bölümü altında adeta online bir yemek akademisi kurmuştur. Kurmuş olduğu bu akademi sayesinde yemek yapma konusunda beceriksiz olan biz yeni nesile hangi malzemenin nerede neden kullanıldığı gibi konularda çeşitli bilgiler vermekte, yemek konusundaki becerilerimizi herhangi bir ders almadan da geliştirebilmemizi sağlamaktadır.

Site içerisinde ayrıca günün menüsü de bulunmaktadır. Bu ise biz hanımları her gün ‘acaba bu akşam ne yemek yapsam’ sorusunu kendimize sorup düşünmekle harcadığımız zamanın önüne geçen güzel bir uygulama. Isacası ister benim gibi beceriksiz bir ev hanımı olun isterseniz maharetli bir aşçı olun kevserinmutfağında mutlaka kendinize uygun tarifler ve eğitimler bulabileceğinize eminim. Yemek üzerine en iyi bloglar listesine girmeyi hakeden bir blog.

yoldaolmak.com

En iyi bloglar 16
En iyi bloglar – yoldaolmak

Günümüzde seyahat etmek hepimiz için vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Hepimiz gezmeyi, yeni yerler görmeyi çok seviyoruz. Bir yerlere gitmeden önce de danıştığımız ve kendimizi rehber edindiğimiz yegane dayanak noktamız seyahat blogları. Sitenin sahibi Kemal Kaya, profesyonel iş hayatından vazgeçip kendisini yollara vurmuş tam bir gezgin. Site içerisinde hem ülkemizde hem de dünya çapında gezilmeye ve görülmeye değer yerleri bulabilirsiniz. Yazar uğramış olduğu kentleri şöyle bir yüzüstü anlatmamış bir çok bloğun aksine. Gittiği şehirlerde görülmesi gereken tüm yerleri ziyaret edip, gittiği şehrin hakkını vermiş ve bizim de uğradığımız yerlerin hakkını vermemiz için bildiği deneyimlediği bütün bilgileri bizimle paylaşmış yazarımız. Sitenin arayüzü oldukça kullanışlı şekilde tasarlanmış ve kategorilendirme istediğimiz konuya anında ulaşabilmemiz için mükemmel bir şekilde tasarlanmış. Yazar bizimle sadece makaleler paylaşmakla kalmayıp uğradığı bazı yerde zevkli videolar da çekmiştir. Eğer dünyada veya Türkiye’de herhangi bir şehirde bir gezi planladıysanız ve kesinlikle uğramanız, göreniz gereken yerleri merak ediyorsanız yoldaolmak.com’a mutlaka uğramalısınız. Seyahat konusunda en iyi bloglar listesinde sonda da olsa yerini alıyor.

Bloggerlar’ın listelerindeki en iyi bloglar

0.  Blogacmak.com

Tüm blog açma ve ondan sonraki evrelerin anlatıldığı sitede bir bloggerın ihtiyaç duyduğu tüm konuları bulabilirsiniz.  Özellikle blog nasıl açılır, para kazanma gibi konularda bir çok makale ile tam bir webmaster rehberi.

 1. aorhan.com

Yayın hayatına 2009 yılında başlamış bir blog olan aorhan, ilk başlarda yalnızca teknoloji, internet ve wordpress hakkında yayınlamış olsa da konuları içerisine tasarım, oyun ve mobili de dahil ederek içeriğini zamanla geliştirmiştir. Okuyucularına çok çeşitli konular hakkında haberler sunmaya çalışan sitede, güncel herkesçe bilinen ve sık duyulan haberlerden ziyade farklı ve ilgi çekici teknoloji, internet ve bilim haberleri bulabilirsiniz. Ben özellikle sitenin içeriklerini kategorilendirmesini çok beğendim. Site ilgi duyduğunuz alana ilişkin haberleri ve yazıları kolaylıkla bulabileceğiniz bir kategori yapısına sahiptir. Ayrıca site içerisindeki yazılar mükemmel sadelikte bir dille anlatıldığı için içerikleri teknoloji konusuna ilgi duyan duymayan herkes kolaylıkla anlayabilir.

Teknoloji ve internet ile uzaktan yakından bir ilginiz var ise aorhan.com’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bloggerların en iyi bloglar listesinde ilk sıralarda diyebiliriz.

 1. hduman.com

2010 yılında Hakkı Duman tarafından kurulmuş olan sitede wordpress, seo ve opencart başta olmak üzere son derece farklı içerikler yayınlanmaktadır. Toplam 13 kategoride içerik yayınlayan blog, televizyon & sinema, eğitim & öğretim gibi güncel konulardaki haberleri de okuyucuları ile paylaşmakta ve bu konulardaki kendi fikrini okuyucuya sunmaktadır. Bununla birlikte site tasarımı da aradığınız içeriklere ulaşma, sitede olan gelişmeleri takip etmek açısından mükemmel bir şekilde tasarlanmış.

Ayrıca, birçok bloğun aksine hduman, paylaştığı eğitim / öğretim haberleri ve eğitim başarısı ile ilgili makaleleri sayesinde öğrenciler için de vazgeçilmez bir kaynak halindedir. Birçok farklı kesime hitap eden ve oldukça anlaşılır bir dile sahip olan siteyi keşfetmek için ziyaret etmeyi unutmayınız. Uzun yıllardan beridir en iyi bloglar arasında yer aldığınıda hatırlatalım.

 1. benlacivert.com

Alışılmışın oldukça dışında bir konsept ve yazı diline sahip olan benlacivert’i net bir kategoriye koymak açıkçası son derece zor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu blogda bulacağınız yazılar diğer sitelerde göreceklerinizden oldukça farklı bir dile sahip. Site sadece vakit geçirmek için uğradığınız bir siteden ziyade sanki arkadaşınız ile sohbet ediyormuşçasına bir dile sahip. O kadar samimi bir şekilde yazılarını yayınlamakta ki bir süre sonra sanki sizin çok samimi bir dostunuz oluyor. Siteyi ise tek bir kategoriye koymak oldukça zor. Ancak genellikle blog sahibi lacivertin okuduklarını, gezdiklerini, gördüklerini, izlediklerini anlattığı bir nevi günlük diyebiliriz. Bunlar dışında site içerisinde psikoloji ile ilgili haberler de bulabilirsiniz.

Son derece farklı ve samimi olan benlacivert ile tanışmak için siteyi ziyaret etmeyi unutmayın. En iyi bloglar arasında yer almayı hakeden bir blog.

 1. egonomik.com

2009 yılında yayın hayatına başlamış olan hız kesmeden devam eden egonomik.com Türkiye’de en çok ziyaret edilen kişisel blogların başında gelmektedir. Caner Öncel’in editörlüğünü yapmış olduğu bu blogda teknolojiden internete, eğlenceden politikaya kadar pek çok farklı konuda içerikler bulabilmek mümkündür.

Oldukça samimi bir dille yazılarını yayınlayan kişisel blogda yalnızca makaleler değil videolar da bulabilirsiniz. Yazarın ise oldukça samimi bir dille yazılarını yazıyor olması okuyucuyu kendine çeken bir diğer önemli etken. Ayrıca site yalnızca vakit geçirebileceğiniz, eğlenebilecek, ilginizi çekecek yazılar okuyabileceğiniz bir blogdan ziyade Grafik Tasarım ve Web Tasarımı ile ilgilenenler için adeta bir okul niteliğinde. Grafik Tasarım ve Web Tasarımı bölümünde bu alanlar ilgilenenler için çeşitli haberler ve öneriler bulunmaktadır.

Kısacası ilgi alanlarınız neler olursa olsun mutlaka kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir blog olan egonomik.com’u mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın. Tasarım olarak da en iyi bloglar arasında yer alıyor.

 1. fundalina.com

Sosyal medyanın en eski yüzlerinden birisi olan Funda Güleç Yalçın’ın editörlüğünü yapmış olduğu kişisel blog, teknoloji ve kültür sanat başta olmak üzere çok farklı konularda makaleler içermektedir. Bilginin paylaşıldıkça değer kazandığına inanan Funda Hanım, oluşturduğu içeriklerin büyük bir çoğunluğunu okurlarına fayda sağlamak amacı ile yazmaktadır. Bu özelliği sayesinde de site ziyaretçileri teknoloji, dijital dünya ve kültür sanat başta olmak üzere birçok konuda geniş bilgiler edinebilmekte ve bu sırada da son derece zevkli vakit geçirebilmektedir.

2009 yılından beri içerik yayınlayan site, oldukça samimi ve anlaşılır bir dille yazılmış makaleler içermektedir. Funda Hanım, sitesi aracılığı ile yalnızca içerik yayınlamak ile kalmayıp sosyal medya ve dijital iletişim gibi konularda danışmanlık hizmeti de vermektedir. Keyifli bir vakit geçirmek ve bilgi dolu içerikler okumak istiyorsanız fundalina.com’a mutlaka uğrayın. Kadın bloggerler arasında en iyi bloglar arasında en üst sırada yerini alıyor.

 1. kelimerbenim.com

2008 yılında açılmış olan site Blog Ödülleri, Altın Örümce ve Bumerang Ödülleri gibi birçok platformda dereceye sahip olan bir blog. Öncelikle sitenin ismi kesinlikle içeriğinin hakkını vermektedir.  Blog sahibi Sezer Bey, kelimelerin son derece akıllıca kullanarak fikirlerini, okuduklarını ve öğrendiklerini ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Teknoloji ve genel kültür ağırlıklı site içerisinde gezinirken insanın merak duygusu daha artmaktadır ve yazarın sade ve açık dili okuyucuyu daha da kendisine çekmektedir. Site içerisinde benim en çok ilgimi çeken içerik türü ise yazarın oldukça sık paylaştığı bir içerik olan ‘Bu Hafta Ne Öğrendim?’ isimli serisi. Bu bölüm içerisindeki her yazıda birbirinden farklı ve ilginç yeni bilgilere ulaşmanız mümkün. Merak duygusu baskın olan bir insansanız kelimelerbenim’e bir kere uğradığınızda bağımlısı olacağınıza eminim. En iyi bloglar arasında yer almayı hak eden bir blog.

 1. muzikmutfagi.com

Müzik, ister bu işte uzman olun isterseniz sadece sıradan bir insan olun yediden yetmişe hepimizin yoğun ilgisini çeken bir alandır. muzikmutfagi ise adından da anlaşılacağı gibi müzikle ilgilenen ve müzik tutkusu olan insanların müzik teknolojileri, müzik prodüksiyon, elektronik müzik başta olmak üzere müzik ile ilgili birçok farklı konuda içeriğe ulaşabilecekleri bir site. Bununla birlikte bir e-posta bültenine de sahip olan blog, içeriklerinin büyük bir çoğunluğunu kendi üretmesinin yanı sıra okurlarından gelen yazıları da yayınlamaktadır. 2016 yılında kurulmuş olan ve tasarımı ile ilginizi çekebilecek yazıları kolaylıkla bulabileceğiniz sitede gezinmek müzikseverlere büyük bir zevk vermektedir. Müzik konsunda en iyi bloglar arasında yer alıyor.

Kısacası muzikmutfagi, müzikle uzaktan yakından ilgisi olan herkesin ziyaret etmesi gereken bir blog.

 1. oguzveliyavas.com

Muhteşem içeriğe sahip olan site 2015 yılında Oğuz Veli Yavaş tarafından kurulmuştur. Pazarlama ve sosyal medya konularına ağırlık veren blog, genel olarak Türkçe kaynak sıkıntısı yaşanan konuların üzerine düşmektedir. İnstagram, Pazarlama, Blogging ve Facebook başlıklarında içerikler üreten site sahibi Oğuz Veli Savaş  uzun yıllardır sosyal medya danışmanlığı ve stratejistliği yapması sayesinde okuyucuları ile oldukça açıklayıcı ve eğitici makaleler paylaşmaktadır. Site içerisinde yalnızca makaleler paylaşılması ile yetinilmeyip Sosyal Medya ve Pazarlama hakkında eğitimler de düzenlenmektedir. Blog aynı zamanda oldukça samimi bir dile sahip olması nedeni ile okuyucuyu kendisine çekmektedir. Açıkçası ben site içerisinde gezinirken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Sizin de Pazarlama ve Sosyal Medya konularına ilginiz varsa oguzveliyavas’ı mutlaka ziyaret edin. Sosyal medya konusunda bilgi veren en iyi bloglar arasında diyebiliriz.

 1. spaksu.com

spaksu.com, grafik tasarımcı ve bilgisayar programcısı olan  Sabri Safa Paksu’nun bilgi paylaştıkça büyür ve değer kazanır felsefesiyle yola çıkarak 2007 yılında kurmuş olduğu bir blogdur. Gizlilik politikasına sahip ilk  blog sitelerinden birisi olan spaksu.com, Mediacat Power100’de en iyi 100 Türk Blogu arasında yer almaktadır. Bu blogda, editör Safa Bey, tasarım ve teknoloji kategorisi ağırlıklı olmak üzere kendi düşünce ve fikirlerini oldukça sade ve anlaşılır bir şekilde dile getirmektedir. Fotoğraf bölümüne de sahip olan site bu özelliği ile kendi kategorisindeki bir çok sitenin de önüne geçmektedir.

Gündemi çok sıkı bir şekilde takip eden ve tasarım & teknoloji konusunda birçok farklı içeriği kendine has, eğlenceli bir dille bizimle paylaşan spaksu’yu takip ettiğiniz bloglar listesine eklemeyi unutmayınız.

 1. teakolik.com

İçerisinde 3.400’den fazla özgün yazı içeren teakolik.com’u ayda 500.000’den fazla kişi ziyaret etmektedir.10 yılı aşkın süredir aktif olarak içerik yayınlayan teakolik.com, okuyucularına genel olarak bilgisayar ve iletişim konuları üzerine içerikler sunmaktadır. Bu site içerisinde benim en çok sevdiğim bölüm ise görüntülü bir şekilde incelemeler yaptığı ‘Galeri’ kategorisidir. Bu kategoride, editörümüz çok farklı segmentteki ürünleri kullanarak kendi deneyimlerini bizimle oldukça gerçekçi ve samimi bir şekilde paylaşmaktadır. Benzerlerinin aksine güvenilir ve açıklayıcı kullanıcı yorumları içeren bu bölümü merak ettiğiniz ürünleri incelemek için kullanabilirsiniz. Yerli ve milli bölümünde ise yazarımız bizimle oldukça keyifli internet ve bilgisayar konulu içerikler paylaşmaktadır. Düzenli ve güvenilir bir şekilde içerik paylaşmayı kendine görev edinen bloğu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 1. usluer.net

2009 yılında İsmail Usluer’in kurmuş olduğu bu bloğu aslında net bir kategoriye koymak oldukça zordur. Blog hakkında en çok beğendiğim özelliklerden birisi de ‘Kitaplık’ isimli bir bölüme sahip olması ve bu bölüm içerisinde yazarın okuduğu ve okuyacağı kitapların bir listesinin bulunmasıdır. Yazarımız ayrıca okumuş olduğu kitapların eleştiri yazılarını da istikralı bir şekilde bizimle paylaşmaya devam etmektedir. İnternet, mobil, teknoloji ve yaşam gibi birçok konu hakkında içerikler yayınlayan site içerisinde kendinize uygun bir içerik listesi bulamamanız neredeyse imkansız. Son derece samimi ve anlaşılır bir dille bizimle tecrübelerini de paylaşan İsmail Bey , izledikleri ve okuduklarına da site içerisinde bolca yer vermektedir. Epey farklı ve dikkat çekici içerikler paylaşan usluer.com’u takip ettiğiniz en iyi bloglar arasına almayı sakın unutmayın.

 1. yemre.com

2010 yılında kurulmuş olan kişisel bloğun editörlüğünü Yunus Emre CEYHAN yapmaktadır. Yunus Emre Bey, bu blog içerisinde kişisel beğenilerini, bildiği/öğrendiği şeyleri paylaşmaktadır. Web tasarımı, internet ve güncel konular hakkında son derece ilgi çekici yazılar bulabileceğiniz sitede gezinirken vaktin nasıl geçtiğini adeta anlayamıyorsunuz. Site ayrıca oldukça farklı bir yeniliğe de imza atarak o günün anlamını, gündemini veya içinden gelen herhangi bir şeyi ‘mini notlar’ adı verdiği bölümünde birkaç cümle ile anlatmaktadır. İnsan oldukça edebi bil dile sahip bu bölümü okudukça düşüncelere dalıp kendini başka dünyalara atmaktan alamıyor. Yunus Emre CEYHAN’ın sitesi en iyi bloglar listesine girmeyi hak ediyor.

Birbirinden farklı içeriklere sahip bu sitede mutlaka ilginizi çekebilecek içerikler bulabileceksiniz. O nedenle yemre.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Son Yazılar

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Blogger
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

20 Yorum

 1. Blog yazmak sabır işi kesinlikle özveri gerektiren bir iş. Yazınızı baştan sona okudum. Hobilerini kazanca dönüştürmek isteyenler mutlaka bu yazıyı okumalı. 

 2. emeğinize sağlık.. gerçekten güzel ve bol bilgi içerikli olmuş.. başarılarınızın devamını dilerim.

 3. yakın zamanda bende blog açmayı düşünüyorum, yaptığım araştırmalara göre makalenizde çoğu bilinen bloglar olsa da yenilerini de sayenizde keşfetmiş olduk, iler ki zamanlar da işime yarayacak güzel bir blog listesi olmuş elinize sağlık

 4. googleda blog diyince zaten siz çıkıyorsunuz Guzel Paylasımlar Yapiyorsunuz bizde Seslidelice Ailesi Olarak Sizleri Takip etmekdeyiz 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir