Videolu Anlatımlar

2021’de En İyi Bloglar ve En İyi Blog Siteleri

en iyi bloglar

En iyi bloglar ve en iyi blog siteleri hakkında detaylı bir yazı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’deki kendi alanında en iyileri detaylı bir araştırma sonucu toparladım. Bu listede yer alan bloglar fenomen ve ünlü bloggerlar tarafından yazılmış bloglardır.

Özellikle ödül alan bloglar kendi alanlarında sadece para için yazılmayan kaliteli bloglardır. Bu işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem bu blogları takip etmeniz, incelemeniz ve onların tecrübelerinden faydalanmanız.

En iyi bloglar nasıl en iyi oldular?

Bir blog açarken öncelikli dikkat edilmesi gereken içeriktir. İçeriğin kalitesi blogun kalitesini doğrudan etkileyen en önemli özelliktir. İçerik ilgi çekici olmalı ve akıcı bir dille aktarılmalıdır. Anlaşılır ve akıcı bir dil ile okuyucuya aktarılan içeriğin okunabilirliği de artacaktır. Bir blog açarken belirlenmesi gereken bir diğer husus ise, blogun temasıdır.

En iyi bloglar incelendiğinde görülecektir ki, çoğu tek bir konu etrafında şekillenmektedir. Ana teması belirlenmiş, bir kaç konu etrafında yazıların bulunduğu bloglar, o konular ile ilgilenen kişilerin hemen dikkatini çekecektir. Birçok konu ile ilgili paylaşım yapan bloglar genellikle kişisel bloglar olarak kalmaktadır.

Başarılı blogların ortak özelliklerden biri de tasarımın sade, göz yormayan nitelikte olmalarıdır. Bir blog sitesine uygun ve site içerisinde vakit geçirirken okuyucuyu yormayacak sade temalar seçmek önemli adımlardan biridir. En iyi bloglarda da bu özellik doğrudan göze çarpmaktadır. İyi bloglarda sitelerinde görülen bir diğer ortak nokta ise dilin doğru kullanımıdır.

En iyi olmak için blogger nasıl yazmalı?

Düzenli blog okuyucularının neredeyse tamamı dil bilgisi kullanımına dikkat etmektedir. Yazı içerisinde yanlış dil bilgisi kullanımı hem konunun aktarılmasını zorlaştıracak hem de okuyucunun siteyi terk etmesini sağlayacaktır. Bu sebeple bir blog yazarlarının birer edebiyatçı olmasalar da yazım dillerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

blog nasıl yazılmalı

İyi bir blog yazarı sitesi ile sürekli olarak ilgilenmelidir. Sürekli güncellenmeyen blog siteleri okuyucunun sıkılmasına yol açabilir. Okuyucu sürekli olarak sitede yeni içerik görmek isteyecektir. Bu sebeple iyi bir blog sitesi sürekli olarak güncellenen, beslenen sitelerdir.

Güncelleme ile aynı oranda önemli olan bir konu da okuyucu yorumlarına cevap verilmesi. Geç verilmiş cevapların okuyucu açısından değeri olmayabilir. Bu sebeple kısa sürelerde okuyucuların bıraktığı yorumlara samimi ve doğru cevap vermek okuyucuyu değerli hissettirecek ve bloga karşı hislerini olumlu yönde etkileyecektir.

En iyilerin genel özellikleri

 • Blogları incelediğimizde blogların tema ve tasarım olarak wordpress alt yapısını kullandığını görüyoruz. Bloggerlar’ın, wordpress alt yapsını kullanmasının en büyük nedeni çok basit ve sade bir arayüze sahip olması diyebiliriz.
 • Blogların en temel gelir kaynağı Google Adsense olduğu görülüyor. Google Adsense ile çok daha fazla bilgiyi google para kazanma yazısında bulabilirsiniz.
 • En iyi blogların çoğunun sahipleri (özellikle kişisel bloglarda) açık şekilde kimliklerini paylaşmışlardır. Bu okuyucu ve site arasındaki bağı güçlendirmektedir.
 • %99’u .com uzantılı bir domain üzerinde hosting hizmeti alarak oluşturulmuş sitelerdir
 • %80’i haftada en az 1 kez makale yayınlanan siteler.
 • Blogların uzun yıllardan beridir açıklar, düzenli yazı yayınlıyorlar.
 • Neredeyse hepsinin sosyal medya hesapları mevcut.

Sen de blog açmak ister misin?

Evet arkadaşlar bir blog açmak gerçekten sanıldığı kadar zor bir şey değil, bu konuda bir çok kez makaleler paylaştım. Nasıl blog açacağınız konusunda hala kafanız karışıksa muhakkak blog nasıl açılır adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Yazımda da göreceğiniz gibi bir blog açıp belki de Türkiye’nin en iyi bloglar arasına gireceksiniz.

Neden blog açmalısın?

Site kurmak için bir çok neden olsa da ben blog açarak kişilerin artık online dünyada ciddi paralar kazanabileceğine inanıyorum. Blog yazarak para kazanmak adlı yazıma bakmanızı tavsiye ederim. Orada da göreceğiniz gibi bir site yani bir blog açarak asgari ücret kadar kazmanız, 8-5 iş başı yapmadan da mümkün.

En İyiler Nasıl Seçildi?

Bu seçimi yaparken kendi beğendiğim bloglardan çok Türkiye’deki yarışmalarda ilk 3’e girmiş blogları toplamaya çalıştım. Bunlardan en bilineni altın örümcek ödüllerindeki 2009’dan 2021’ye kadar tüm ödül almış blogları bu yazımda inceledim. Bunun yanı sıra hürriyet bumerang ödüllerindeki siteleri listeme aldım.

bloglar nasıl seçildi

Bu bloglarıda kategorilerine göre listeledim. Bunun yanısıra internet üzerinde bir çok bloggerların listelerini inceleyerek bir sıralama oluşturdum. Bloggerların sıralamalarında alfabetik sıralama uyguladım.

Türkiye’deki Ödüllü Bloglar – Altın Örümcek

Arkadaşlar ilk önce Türkiye’deki en prestijli bir blog ödülü olan Altın Örümcek yarışması sonuçlarına göre siteleri sıraladım.

altın örümcek ödüllü bloglar1. Kitapkurduanne.com

En iyi bloglar - 1. Sırada
Ödüllü bloglar 1

Altın Örümcek ödüllerinde 2021 yılı en iyi blogu olarak seçilen Kitapkurduanne sitesi çocuklar için kitap önerisinde bulunan çok faydalı bir blog. Akça Kodal’ın bu bloğunda çoçuklar için bir çok faydalı kitabı ve kitap incelemelerini bulabilirsiniz.

Özellikle sitenin temasını incelediğinizde ne kadar kullanışlı ve anlaşılır olduğunu göreceksiniz. Kategori bölümü aşağıda gördüğünüz gibi çok muazzam bir tarzda düzenlenmiş. Kişi siteye girdiğinde amacına uygun yaş grubu kitaplarını hemen bulup okuyabiliyor. Bir baba olarak siteyi ben de çok sevdim. Acayip faydalı olmuş diyebilirim, bizim gibi ne okusak acaba bugün diyen aileler için takip edilesi bir blog gerçekten. Bloğun sosyal medya hesabıda aktif kullanılmaktadır.

Türkiye Sıralaması: 16604
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün Satışı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %89 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, ekşisozluk.
Google’da index almış sayfa sayısı:  4340
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2014
Herşey Backlink mi? Hayır, sitenin sadece 41 adet backlinki bulunmakta.
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

2. goktugcanbaba.com

Ödüllü bloglar 2
En iyi bloglar – 2. Sıra

Göktuğ CANBABA birçok kitabıyla tanınan, hayatını yazmaya adamış bir yazarımızdır. Ankara’da doğan ve lisans öğrenimini 2006 yılında tamamlayan yazarımız, birçok Uzakdoğu ülkesini de gezerek farklı kültürleri tanıma imkânı bulmuştur. Yazarımız bloğunda kendi yaşamına ait kesitler sunmakta ve deneyimlerini paylaşmaktadır. En iyi bloglar arasında gösterilen goktugcanbaba.com her geçen gün yeni paylaşımları ile büyümeye devam ediyor. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz.

Türkiye Sıralaması:
Kullandığı Script: HTML
Kazanç Türü: Ürün Satışı

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %100 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Altınörümcek, ink361
Google’da index almış sayfa sayısı:  132
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2012
Herşey Backlink mi? Hayır, sitenin sadece 3 adet backlinki bulunmakta.
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

3. bodrumluculuk.com

Ödüllü bloglar 3
En iyi bloglar – 3. Sıra

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum’u merak etmeyeniniz var mı? Sizde bu cennetvari beldemiz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bodrumluculuk.com bloğunu ziyaret etmelisiniz. Alanında en iyi bloglar arasında gösterilen bodrumluculuk.com, Bodrum’a taşınmak isteyenlere de rehberlik etme özelliği taşımaktadır. Bodrum’a yerleşme rehberi kategorisiyle Bodrum’un yaz ve kış halleri, nasıl ev bulunabileceği ve iş olanakları anlatılmaktadır. Ayrıca Bodrum’un manzaraları sergilenerek tüm güzellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Bodrum hakkında bilgi alabileceğiniz en iyi blog olan bodrumluculuk.com, Bodrum’da yapılan etkinlikleri günlük ve aylık olarak duyurmaktadır. Bu sayede birçok etkinlikten haberdar olabilir ve katılım sağlayabilirsiniz. Blogun sosyal medya hesabınıda takip etmeyi unutmayın derim.

Türkiye Sıralaması: 16518
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Mekan, Ürün tanıtımları ile para kazanmak

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %91 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Facebook, yahoo, google+
Google’da inde almış sayfa sayısı:  1514
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2014
Backlink Sayısı: 839
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

4. meleklerinpayi.com

Ödüllü bloglar 4
En iyi bloglar – 4. Sıra

Meleklerinpayi.com viski tanıtımı yapan ve viski deneyimleri hakkında bilgi veren bir blogtur. Öncelikle sitenin isminden başlayacak olursak, meleklerin payının viski tanıtımı ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ancak alkol kültürüne sahip olanlar bu ayrıntıyı mutlaka biliyordur. İskoçlar alkol olgunlaşırken fıçıdan buharlaşan kısmın meleklere gittiğine ve bunun karşılığında müthiş viskiler elde ettiklerine inanmaktadır. Bloğun ismi de buna atıfta bulunarak ortaya çıkmıştır. Blog 2013 yılında Dr. Burak ADALIĞ tarafından kurulmuş olup, viski kültürünün herkes tarafından tanınmasını amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye’de açılan ilk viski bloğu olarak bir ilke de imza atmıştır. 2016 yılında Altın Örümcek Web Ödülleri Kişisel Blog dalında en iyi blog seçilerek Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu da kanıtlamıştır. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz.

Türkiye Sıralaması: 16604
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Etkinlikler – Kurslar

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %87 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Youtube, google+, facebook
Google’da index almış sayfa sayısı:  1400
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 113
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

5. canimistanbul.com

Ödüllü bloglar 5
En iyi bloglar – 5.sıra

İstanbul deyince aklımıza o kadar çok şey geliyor ki: Tarihi mekânlarından tutunda gezi yerlerine, konserlerden barlara, restoranlarından partilerine kadar her şeyiyle büyük bir ilgiyi hak ediyor. Canım İstanbul blogu da İstanbul hakkında haberdar olmanız gereken her şeyi sizlere sunuyor. Gezilmesi gereken yerler, etkinlikler, konserler, partiler ve kreatif insanlar bloğun ana temasını oluşturuyor. Heyecan verici paylaşımları ile okuyucularını memnun eden blog, haftada 2-3 defa yayınladığı bülteni ile de butikleri, restoranları, tatil yerlerini ve konserleri okuyucuları ile buluşturuyor.

Keşfetmeyi ve yeni yerler denemeyi seviyorsanız canimistanbul.com tam sizlere göre bir blog. Yaptığı paylaşımlarla İstanbul’un bilinirliğine katkı sağlayan blog, en iyi bloglar arasında yerini almakta. Canım İstanbul’da paylaşım yapılan katılan kategoriler; Yeme/İçme, Moda/Güzellik, Alışveriş, Sağlıklı Yaşam, Kültür/Sanat ve Gece Hayatı olarak sıralanmaktadır. Tüm paylaşımlar titizlikle ve gezilen, görülen yerler üzerinden yapılmakta olup, İstanbul’un sevenlerine yeni deneyimler yaşatmayı amaçlamaktadır. En iyi bloglar arasında özellikle sade tasarımı ile dikkat çeken bir blog.

Türkiye Sıralaması: 84.861
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Ürün, site ve mekan reklamları ile para kazanmak

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %75 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: hurriyetdailynews, firstshowing
Google’da index almış sayfa sayısı: 658
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2003
Backlink Sayısı: 228
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

6. engelsizseyyah.com

Ödüllü bloglar 6
En iyi bloglar – 6.Sıra

Engelsiz Seyyah, Levent KARAGÖZ tarafından oluşturulmuş bir blog olup, engelli vatandaşlarımızın istediklerinde nasılda engelsiz olabildiklerini kanıtlamaktadır. Levent KARAGÖZ Ziraat Bankası şube müdürü olarak emekli olmuş bir iktisatçıdır. Kendisi de 1990 yılından beri engelli olan Levent KARAGÖZ, bireysel olarak engelli hakları için mücadele vermektedir. Bilindiği üzere tekerlekli sandalye ile ülkemizde birçok zorlukla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle gezilmesi düşünülen şehirlerin uygunluğunun önceden bilinmesinde fayda vardır. Levent KARAGÖZ engelsizseyyah.com aracılığıyla gittiği şehirleri bir engelli gözü ile inceleyerek bloğunda paylaşarak seyahat etmeyi planlayan engellilere yardımcı olmaktadır.

Engelsizseyyah.com yalnızca gezi üzerine değil, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda çektiği sıkıntılara da dikkat çekmektedir. Bilinç oluşturması amacıyla sadece engelli vatandaşlarımızın değil, herkesin takip etmesi gereken bir blogtur. Ayrıca 13. Altın Örümcek Web Ödülleri Blog Kategorisinde 3. olarak Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu kanıtlamıştır. Keyifle takip edilen bu bloğun uzun yıllar yayın yapan bir blog olması dileklerimizle…

Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz.

Türkiye Sıralaması: 140.235
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü:

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: % 95 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: sozcu, mynet
Google’da index almış sayfa sayısı: 277
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2015
Backlink Sayısı: 277
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

7. kat.io

Ödüllü bloglar 7
En iyi bloglar – 7. Sıra

Kat.io, yaratıcı insanların günlük yaşamlarını, çalışma alanlarını,  ilham ve üretim süreçlerini anlatan online bir dergidir. Başarılı insanlarla yaptıkları röportajlar büyük ilgi çekmektedir. Bizlere yaratıcı insanların nasıl başarılı olduklarını, yaratıcılıklarını devam ettirmek için nasıl yaşadıklarını, ne okuduklarını ve ne izlediklerini aktaran kat.io, bu kişilerin idealleri için nelerden vazgeçtikleri hakkında da bilgi veriyor. Yaratıcı insanlar her zaman ilgi çekmiş ve merak edilmiştir. Örnek vermek gerekirse hepimiz hobilerine nasıl vakit ayırdıklarını, evlerinin nasıl olduğunu, fikirlerini nasıl ürettiklerini merak ederiz. İşte tüm bunlar anlatılmaya değer insanların hayat öykülerindeki parçalardır. İletişim tasarımcısından takı tasarımcısına, kinetik heykeltıraştan görsel sanatçıya kadar birçok kişi kat.io’nun konuğu olmuştur. Kat.io yaratıcılıkları, günlük hayata, tasarım dünyasına, sanata ve ideallere ilham veren insanların yaşamlarını tanımanıza olanak sağlayan bir blogtur. Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu tüm bu özellikleri ile kanıtlamıştır. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz. Yaratıcılık ve yaratıcı insanlar sizin de ilginizi çekiyorsa kat.io’ya buyrun…

Türkiye Sıralaması: 72.523
Kullandığı Script: Html
Kazanç Türü: –

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %75  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: grafikerler, rankank
Google’da index almış sayfa sayısı: 79
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2014
Backlink Sayısı: 48
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

8. infografik.com.tr

en iyi blog 8
Ödüllü bloglar 8

2013 yılında yayın hayatına başlayan infografik.com.tr, bilginin görsel olarak ifade edildiği ve grafikler ile aktarıldığı paylaşım şeklidir. Bu paylaşımlar sayesinde hayatımızı kolaylaştırabilir, yaşadığımız çevreyi ve etkileşimde bulunduğumuz her şeyi daha iyi anlayabiliriz. İnfografikler hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta olup, karmaşık ve ham bilgilerin kolay ve anlaşılır bilgilere dönüştürülmesidir. Sosyal medyanın hızlı yükselişi ve dijital dünyanın getirdiği bilgi artışı nedeniyle infografikler önem kazanmıştır. İnfografik.com.tr de infografikler hakkında bir kaynak oluşturarak güncel ve ilgi çekici paylaşımların yapıldığı bir blog haline gelmiştir. 12. Altın Örümcek Web Ödülleri Kişisel Blog Dalında 3. olan infografik.com.tr, Türkiye’nin en iyi blogları arasında olduğunu göstermiştir. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile blog sitesini nasıl geliştirdiği hakkında fikir danışabilirsiniz.

İnfografik sosyal medya, teknoloji, dijital pazarlama, yaşam, e-ticaret, kariyer, sağlık, ekonomi, ajanslar ve dijital dünya hakkında paylaşımlar yapmaktadır. Sizde bilgiye infografikler sayesinde kolay ve anlaşılır bir biçimde ulaşmak istiyorsanız infografik bloğunu takip edebilirsiniz.

Türkiye Sıralaması: 38.039
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Tanıtım yazıları

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %100 oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: milliyet, eksiduyuru
Google’da index almış sayfa sayısı: 976
Domain kaç yıllık?: ilk kayıt 2012
Backlink Sayısı: 2140
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

9. kesfetsene.com

En iyi bloglar 9
Ödüllü bloglar 9

Keşfetsene, 2013’te yayına başlamış olsa da, eski birikimleriyle birlikte geniş bir seyahat geçmişini bir anda ortaya sunması sebebiyle hızla öne çıkmış bir gezi blogu. Zengin ve %100 özgün içeriğiyle güçlü bir giriş yapan Keşfetsene; 2013-14 yılında katıldığı tüm yarışmalardan da birincilikler alarak ayrılmış, işe yarar içeriğini, benzersiz tasarımı ve ödülleriyle birleştirip ses getirmiş bir blog.

Türkçe kaynak eksikliğini doldurmak için, nerelerin gezildiğinden ziyade, nasıl gezildiği ve okurların bunu nasıl yapabileceğini anlatmak üzerine kurgulanmış rehberler şeklinde yayın yapan ve sadece ziyaret edilen yerleri, yaşanmış anıları yazan bir blog.

Benzerlerine göre hem ilk yıllarda, hem de günümüzde sosyal medya hesapları biraz geride kalsa da, özgün ve zengin içerik gücüyle arama motorlarının gözdesi olan Keşfetsene; birkaç sene üst üste en çok ziyaret edilen (trafik çeken) seyahat blogu olarak öne çıkmış. O dönem aylık çeyrek milyon trafiği aşmış. Altın Örümcek, Bumerang, Uzakrota gibi ödül vericilerin de en iyi gezi blogu olarak tescillediği Keşfetsene, günümüzde bir yenilenmenin eşiğinde.

Keşfetsene’den Taflan Kandemir, yeni bir blog açacaklara; ne olursa olsun tüm emeklerini ve yatırımını içeriğe yapmalarını öneriyor. %100 özgün içerik, temel SEO kuralları, sosyal medya beslemeleri, yarışmalar ve reklamlar ile desteklendiğinde, blogun başarısı kaçınılmaz bir nokta olacaktır. Ancak diğerlerine öncelik verilmesi durumunda, yazar ve yayıncıların blogger değil de diğer sıfatları öne almalarını tavsiye ediyorum diye ekliyor. Altın örümcek blogları arasında yer alan siteyi ziyaret edebilir, sahibine e-posta aracılığı ile fikir danışabilirsiniz.

Özgünlük, ciddi emek, gerekirse uzun uğraşlar, temel noktalarda da olsa teknik bilgil, araştırmalar, rekabet analizi, özveri ile birleştiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır. Görselliğe ve sosyal medyaya da metin içeriği kadar önem verilmeli.

Bugün Keşfetsene’nin gelirleri arasında; reklam yayıncılığı, sponsorluk ilişkileri, tanıtım yazısı satışı, sosyal medya etkileşim ve reklam satışları bulunuyor.

Türkiye Sıralaması: 17053
Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Google Adsense, sponsorluklar, tanıtım yazıları ile para kazanmak

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %76  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, mynet
Google’da index almış sayfa sayısı: 3230
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 1210
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

Türkiye’deki En İyi Blog Siteleri – Bumerang Ödülleri

Hürriyet bumerang en iyiler

Bu yazı altındaki bloglar Hürriyet.com.tr’nin bumerang programı kapsamında yapılan yarışmada finale kalan bloglardır. Bu blogların seçiminde Türkiye’nin seçkin internet uzmanları yer almaktadır. Ben de blogları size sunarken kategorilerini hiç bozmadan sunmak istedim. İşte Tükiye’nin en iyi blogları:

En Tarz Seçilen En İyi Blog Listesi

sesliyemek.com

En Tarz Seçilen Blog 1
Sesliyemek

Yemek yemeyi kim sevmez ki? Türk halkı olunca sanırım yemekle ilgili her şeyi çok seviyoruz ve damak zevkimize çok düşkünüz. Sesliyemek ise tam da bize hitap eden bir blog. Site içerisinde yemek tariflerinden lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoran ve cafelere kadar yemekle ilgili bir çok şeye erişebiliyorsunuz. Hatta site size yemek yaparken dinleyebileceğiniz birbirinden muazzam bir müzik arşivi bile sunuyor.

Ye, iç, dinle, keşfet mottosuyla ilerleyen sitede geneli İstanbul ve İzmir’de olmak üzere farklı şehirlerdeki mekanların samimi bir dille anlatılmış hikayelerini bulabilirsiniz. Türk ve Dünya mutfaklarını barındıran farklı mekanları ziyarette bulunan blog, uğramış olduğu lezzet duraklarının yalnızca yemeklerinden bahsetmekle kalmayıp oradaki yaşanmışlıkları da bize bir nebze olsun anlatmakta.

Yemek tarifleri bölümünde ise kahvaltıdan akşam yemeğine tatlılardan farklı lezzetteki içeceklere kadar birbirinden farklı tarifler bulmak mümkün. Sitede üstelik beni gibi çalışan kadınlar ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek birbirinden farklı ve pratik yemek tarifleri de bulabiliyorsunuz.

Dinle kısmında ise bize sadece dinlememiz için müzikleri sunmakla kalmayıp onlar hakkında bilgiler de veriyor.

Kısacası sesliyemek, yemekle uzaktan yakından ilgisi olan herkesin mutlaka uğraması gereken ve birçok farklı damak zevkine hitap eden bir blog. Bu farklı yönü sanırım onu en iyi bloglar listesinde yukarlara çıkarıyor.

Kullandığı Script: WordPress
Kazanç Türü: Google Adsense

 #Site İncelemesi 

Site Hiti Nerden Geliyor?: %96  oranında Türkiye’den trafik çekmekte.
Site’ye en kaliteli backlink nereden geliyor?: Hürriyet, yemek
Google’da index almış sayfa sayısı: 3480
Domain kaç yıllık?: İlk kayıt 2013
Backlink Sayısı: 357
Sosyal Medya Kullanıyor mu?: Evet

tasarimcininevi.com

En Tarz Seçilen Blog 2
tasarimcininevi

Konu özellikle kendi evimiz olunca herhangi bir şey alırken veya evde en ufacık bir şeyin yerini bile değiştirmeden önce elli kere düşünür acaba şöyle mi daha güzel olur böyle mi daha iyi olur deriz. Bizim evimiz en iyisi, en güzeli olmalı. O halde yeni ev kurduğumuz, evimizi değiştirmek istediğimiz zaman ilham almak için tasarimcininevi’ne mutlaka uğruyoruz. Sitede farklı tarzlardan tutun da çocuk odasından oturma odasına, banyodan mutfağa pek çok farklı oda hakkında tasarım fikirleri alabileceğiniz yazılar bulunmakta. Oldukça açıklayıcı bir dille yazılmış olan makalelerde farklı tarzlardan mutlaka kendinize uygun bir şeyler bulacağınıza eminim.

balkopugutasarim.com

En Tarz Seçilen Blog 3
balkopugutasarim

2011 yılından beri içerik yayınlayan balkopugutasarim 450.000 takipçiye sahip bir blog. Bu sitede anne-bebek, alışveriş, makyaj, gezi, kendin yap, dekorasyon ve yeme-içme kategorilerinde oldukça keyifli ve samimi bir dille yazılmış kaliteli içerikler bulabilirsiniz. Site farklı kategorilerde içerik içermesi sayesinde yalnızca kadınlara hitap eden bir blog olmaktan sıyrılıp erkeklerin de keyifli saatler geçirmek için makaleler bulabileceği bir hale gelmiş. Tasarım alanında yayın yapan, dijital pazarlama konusunda oldukça başarılı bir blog diyebilirim.

Kısacası Merve Gizem’in bu bloğu çok çeşitli konular hakkında direkt kullanıcı/tecrübe eden kişinin ağzından samimi bil dille yazılmış çeşitli konularda makaleler bulabileceğiniz ve çok keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir blog.

En Sosyal Seçilen En İyi Blog Sitesi Listesi

biradambirbebek.com

En Sosyal Seçilen Blog 1
Türkiye’nin en iyi blogları – biradambirbebek

Bir çocuğa baka görevi yalnızca anneye mi aittir? Çocuğun varlığının öğrenildiği andan çocuğun yetiştirilmesine kadar geçen süre içerisinde elbette annelere büyük bir görev düşüyor. Peki ya babalar? Onların hiç mi sorumlulukları yok veya onlar çocuklarına bakamazlar mı? Biradadambirbebek bloğu da çocukların üzerindeki babaların sorumluluklarını babaların yapması gerekenleri veya yapabileceklerini anlatan bir blog. Sitenin sahibi Cesur Doruk, çocuğunun ultrasonda cinsiyetini öğrendiği andan itibaren yaşadıklarını ve edindiği tecrübelerini anlatıyor bu blogda bize. Üstelik sadece kendi yaşamış olduklarını anlatmakla kalmayıp, araştırmalar yaparak da deneyimlerine daha fazla faydalı bilgiler eklemiş.

Dijital pazarlama konusunda başarılı bloglar arasında yer alan bir blog diyebilirim. En iyi bloglar arasında kitabı olan bir blog olduğu için farklı diyebiliriz.

Bir baba olmak üzereyseniz veya bir babaysanız ve çocuğunuzla daha fazla vakit geçirip onunla daha çok ilgilenmek istiyorsanız biradambirbebek tam da sizin aradığınız bir blog. Rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi blog siteleri arasında yer aldığı konularla var olmayı hak ediyor diyebilirim.

ondagordum.com

En Sosyal Seçilen Blog 2
Türkiye’nin en iyi blogları – ondagordum

Televizyonda dizi izlerken en sevdiğimiz karakterin boynunda bir kolye görürüz. O kolyenin hangi markaya ait olduğunu ve nereden ulaşabileceğimizi bulmak için çabalarız. Ondagördüm.com aslında tam da böyle bir blog. Yazar makalelerinde farklı dizi ve filmlerde sevilen karakterlerin üzerinde bulunanları veya orada gördüğü bir arabayı veya evde gördüğü bir koltuğu bize oldukça samimi bir dille anlatmakta.

Ondagördüm, ayrıca artık sadece basında görüş olduğu ve ilgi çeken şeyleri paylaşmakla kalmayıp internette gördüğü internet dünyasını kasıp kavuran kendin yap (DIY) projelerini, dijital pazarlama fikirlerini de bizimle paylaşmaya başlayacak.

Basında reklamlar da dahil olmak üzere birbirinden farklı türlerde şeyleri inceleyen, oldukça samimi bir dille yazılar yazan ve okurlarıyla sıkı bir iletişim halinde olan bu bloğu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yayınladığı içerik bakımından ondagordum.com en iyi bloglar arasında yer alan bir sayfa.

mutfakvetatlar.blogspot.com.tr

En Sosyal Seçilen Blog 3
Türkiye’nin en iyi blogları – mutfakvetatlar

Mutfakvetatlar bizlere farklı yörelerden Türk mutfağının lezzetlerini evimizde kolaylıkla yapabileceğimiz şekilde sunan gerçekten mükemmel bir blog. Öncelikle sitenin yemek çeşitlerini kategorilere ayırmış olması bizlere istediğimiz çeşitte yemek tariflerine ulaşabilme kolaylığı sağlamaktadır. Site içerisinde ana yemeklerin, hamurişi, kurabiye, kek, pasta ve tatlıların, çorba ve birbirinden güzel içeceklerin tariflerine ulaşabilirsiniz. Yemek konusunda yayın yapan en iyi blog sayfası diyebilirim.

En iyi Çıkış Yapan Blog Sitesi Listesi

Kesfetsene.com

En iyi Çıkış Yapan Blog 1
Türkiye’nin en iyi blogları – kesfetsene

Taflan KANDEMİR ve Barış EVRÜKE tarafından oluşturulan seyahat bloğu, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen seyahat bloglarından biri haline gelmiştir. Taflan ve Barış adındaki iki arkadaş yaptıkları seyahatleri ve ortak anılarını bu blog üzerinden paylaşmakta olup, seyahat kültürünün gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadırlar. Kesfetsene.com yayınladığı “ekonomik seyahat rehberi” ile bütçesi olmayan gezginlere yardımcı olmaya çalışıyor. Rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi blog siteleri arasında yer aldığı konularla var olmayı hak ediyor diyebilirim.

gezenkelebek.com

En iyi Çıkış Yapan Blog 2
En iyi blog siteleri – gezenkelebek

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, türlü maceralara atılmayı kim sevmez ki? Farklı yerler farklı dünyalar görmek, oralardaki yaşamı görmek ve tecrübe etmek, farklı maceralar yaşamak eminim ki hepimizin hayalidir. Gezenkelebek ise bize dünyanın dört bir köşesinde gezmiş olduğu yerleri, yaşamış olduğu maceraları oldukça edebi ve aynı zamanda basit bir dille anlatan, oralarda oldukça eğlenceli ve muazzam bir fotoğraf arşivi sunan bir site. Gezenkelebek bloğunun sahibi Ufuk AKKUŞ, yalnızca sırt çantasını ve fotoğraf makinesini alarak dünyayı dolaşmaya çalışan, sadece gezdiği yerler değil gezeceği yerler, planları hakkında da bilgi dolu ve samimi makaleler yazan bir gezgin. Gezi blogları arasında yayın yapan en iyi blog sayfalarından biri diyebilirim.

gezipartisi.com

En iyi Çıkış Yapan Blog 3
En iyi blog siteleri – gezipartisi

Gezipartisi adından da anlaşılacağı gibi bir seyahat bloğu. Sitenin sahibi Onur Bey, üniversiteyi bitirdikten sonra Londra’ya gider ve orada yaşamış olduğu tecrübeleri onun içerisindeki kaşif kişiliğin uyanmasına neden olur ve tüm dünyayı gezmeye karar verir. Sitenin içerisinde bulunan yazıların büyük bir çoğunluğu kendi tecrübesi olmakla birlikte küçük bir oranda da yakınlarının gezdiği ülkelerden bahsetmektedir. Yurt içi ve yurt dışında gezilecek farklı yerler hakkında bilgiler alabileceğiniz site oldukça samimi ve yalın bir dille yazılmış makaleler içermektedir. Özellikle İstanbul’u neredeyse semt semt inceleyen sitede bence İstanbul’da yaşayanların bile fikri olmayan yerlerden bahsedilmektedir. Gezipartisi’de gezi blogları arasında yayın yapan en iyi blog sayfalarından biridir.

En Uzman Seçilen Blog Sitesi Listesi

oitheblog.com

En Uzman Seçilen Blog 1
oitheblog

Bir gezi blogu olarak makaleler yayınlamaya başlayan oithelog gezdiği gördüğü yerleri bize basitçe anlatmakla kalmayıp geziler hakkında merak edilen ve karşılaşılabilecek bir takım problemleri ve kolaylıkları da bize sunmakta. Öykü ve İdil adındaki iki çocukluk arkadaşı, gezdikleri ve gördükleri yerleri veya yaşadıkları tecrübeleri sanki başka birinin deneyimlerini paylaşırmış gibi üçüncü bir ağızdan bizimle paylaşıyor. Bu anlatım şekli de diğer gezi blogları ile karşılaştırdığımızda yazılarına daha gizemli ve ilginç bir hava katmış. Gezdikleri yerleri ülkelere göre kategorilendiren yazarlar bizimle aynı zamanda hayattan bir şeyler de paylaşmakta. Blog içerisinde nasıl vize alabileceğinizden tutun da film önerilerine kadar farklı konseptlerde yazılar bulabiliyorsunuz. Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

gokhansenses.com

En Uzman Seçilen Blog 2
gokhansenses

Gokhansenses, oldukça farklı bir konuya sahip bir blog. Bir serbest dalış eğitmeni olan Gökhan Şenses’e ait bu blogda dalış ve balık avlama başta olmak üzere denizle alakalı her konuda yazılar bulabilirsiniz. Dünya şampiyonalarına da  sporcu yetiştiren bir eğitmen olan Gökhan Bey, bu şampiyonalar esnasında yaşamış olduğu tecrübeleri bizimle paylaşıyor. Çok samimi bir dille yazılar paylaşılan bu blog zıpkınla balık avlamak hakkındaki tecrübelerini de paylaşıyor bizimle. Rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi blog siteleri arasında yer aldığı konularla var olmayı hak ediyor diyebilirim.

Gerçek bir deniz aşığıysanız, veya denizi seviyor ve ona daha yakın olmak istiyorsanız, bunun için de başkalarının tecrübelerinden faydalanmak istiyorsanız gokhansenses.com sizin için muazzam bir bilgi kaynağı. Gezi blogları arasında denizcilik hakkında yayın yapan az sayıda sayfadan biri. Bu yüzden en iyi bloglar arasında yerini alıyor. Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

En Çalışkan Seçilen En İyi Blogları

uzakrota.com

En Çalışkan Blog 1
En iyi bloglar – uzakrota

uzaktrota, alışık olduğumuz seyahat sitelerinden çok daha farklı bir blog. 2010 yılından beri hizmet vermekte olan uzakrota bize yalnızca gezdiği gördüğü yerleri anlatan blogardan oldukça farklı bir içeriğe sahip. Site bizimle seyahat ile ilgili aklınıza gelen ne varsa paylaşmaktadır. Site seyahat etmeyi seven okurlarına dünyanın dört bir köşesinden en uygun fiyatlı gezi olanaklarının nasıl elde edileceğinden tutun da en lüks tatil planlarına, festivallerden konserlere kadar seyahat adına her konu ile ilgili makaleler sunmaktadır.Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

Gezi amaçlı, iş amaçlı veya herhangi özel bir nedenden dolayı bolca seyahat eden, yeni yerler keşfetmek isteyen veya seyahat etmeyi seven bir insansanız uzakrota’ya bir göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

gercekbilim.com

En Çalışkan Blog 2
En iyi bloglar -gercekbilim

Bilim ile ilgilenmeyi sever misiniz? Peki içinizdeki gerçek bilim adımını ortaya çıkarmaya ne dersiniz? O halde gerçekbilim.com’a bir göz atmaya ne dersiniz? 2012 yılında kurulmuş olan site birbirinden farklı meslek gruplarına ait onlarca yazara sahiptir. Hepimizin de farkına vardığı gibi ülkemizde bilim ve teknoloji adına haberleri kendi dilimizde takip etmek hiç de kolay değil. Site bize tam da bunu sunmakta. Rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi blog siteleri arasında yer aldığı konularla var olmayı hak ediyor diyebilirim.

pazarlamaturkiye.com

En Çalışkan Blog 3
En iyi bloglar -pazarlamaturkiye

Günümüzde gazete, radyo ve televizyonların yerini dijital dünya almış durumda. Genç nesil yazılı ve basılı medyadan giderek uzaklaşıp dijital çağın nimetlerine kendini kaptırmakta ve dijital çağın gölgesi altında kaybolmaktadır. İnternet aleminde söylenen bir söz günümüzde televizyonda dünyaca tanınmış kişilerin söylediklerin daha değerli hale gelmiştir. Hal böyle olunca her şey de dijital dünyanın getirdiklerine ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Pazarlama konusunda bile dijital dünya televizyonun önüne geçmiştir. Pazarlamatürkiye’de başta dijital pazarlama olmak üzere pazarlama dünyasında olan bütün gelişmeleri bize sunan bir site.Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

kevserinmutfagi.com

En Çalışkan Blog 4
En iyi bloglar -kevserinmutfagi

2008 yılında oldukça kaliteli içerikler yayınlayarak yayın hayatına başlayan site gün geçtikçe içerik sayısını ve kalitesini arttıran oldukça profesyonel bir yemek bloğu. Blog hayatının ilerleyen yıllarında en çalışkan blog kategorisinde ödüller almış olan blog, bizlere resim ve video destekleri ile birlikte mükemmel yemek tarifleri sunmaktadır. Sitenin en büyük amacı, hazır gıda tüketiminin arttığı günümüzde aslında çok uzun süreler harcamadan ve çok fazla uğraşmadan da lezzetli ev yemekleri yapılabileceğiniz bizlere göstermek.Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

geziko.com

En Çalışkan Blog 5
En iyi bloglar – yoldaolmak

Günümüzde seyahat etmek hepimiz için vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Hepimiz gezmeyi, yeni yerler görmeyi çok seviyoruz. Bir yerlere gitmeden önce de danıştığımız ve kendimizi rehber edindiğimiz yegane dayanak noktamız seyahat blogları. Sitenin sahibi Kemal Kaya, profesyonel iş hayatından vazgeçip kendisini yollara vurmuş tam bir gezgin. Site içerisinde hem ülkemizde hem de dünya çapında gezilmeye ve görülmeye değer yerleri bulabilirsiniz. Yazar uğramış olduğu kentleri şöyle bir yüzüstü anlatmamış bir çok bloğun aksine. Gittiği şehirlerde görülmesi gereken tüm yerleri ziyaret edip, gittiği şehrin hakkını vermiş ve bizim de uğradığımız yerlerin hakkını vermemiz için bildiği deneyimlediği bütün bilgileri bizimle paylaşmış yazarımız. Rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi blog siteleri arasında yer aldığı konularla var olmayı hak ediyor diyebilirim.

Bloggerlar’ın listelerindeki en iyiler

1.  Blogacmak.com

Tüm blog açma ve ondan sonraki evrelerin anlatıldığı sitede bir bloggerın ihtiyaç duyduğu tüm konuları bulabilirsiniz.  Özellikle blog nasıl açılır, para kazanma gibi konularda bir çok makale ile Mehmet Erbay’ın hazırladığı tam bir webmaster rehberi.

Blog dünyasına yeni girecek kişiler için hazırlanmış kategoriler sayesinde sıfır bilgiyle başlanılan blogger olma macerasına, uzman bir blogger olarak devam edebilecek seviyede bilgi veren bir blog.

2. aorhan.com

Yayın hayatına 2009 yılında başlamış bir blog olan aorhan, ilk başlarda yalnızca teknoloji, internet ve wordpress hakkında yayınlamış olsa da konuları içerisine tasarım, oyun ve mobili de dahil ederek içeriğini zamanla geliştirmiştir. Okuyucularına çok çeşitli konular hakkında haberler sunmaya çalışan sitede, güncel herkesçe bilinen ve sık duyulan haberlerden ziyade farklı ve ilgi çekici teknoloji, internet ve bilim haberleri bulabilirsiniz. Bloggerların en iyi bloglar listesinde ilk sıralarda diyebiliriz.

3. hduman.com

2010 yılında Hakkı Duman tarafından kurulmuş olan sitede wordpress, seo ve opencart başta olmak üzere son derece farklı içerikler yayınlanmaktadır. Toplam 13 kategoride içerik yayınlayan blog, televizyon & sinema, eğitim & öğretim gibi güncel konulardaki haberleri de okuyucuları ile paylaşmakta ve bu konulardaki kendi fikrini okuyucuya sunmaktadır. Bununla birlikte site tasarımı da aradığınız içeriklere ulaşma, sitede olan gelişmeleri takip etmek açısından muazzam bir şekilde tasarlanmış. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

4. benlacivert.com

Alışılmışın oldukça dışında bir konsept ve yazı diline sahip olan benlacivert’i net bir kategoriye koymak açıkçası son derece zor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu blogda bulacağınız yazılar diğer blog sayfalarında göreceklerinizden oldukça farklı bir dile sahip. Site sadece vakit geçirmek için uğradığınız bir siteden ziyade sanki arkadaşınız ile sohbet ediyormuşçasına bir dile sahip. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim. En iyi bloglar arasında yer almayı hakeden bir blog. Sosyal medya hesaplarını aktif kullanan bir blog.

5. egonomik.com

2009 yılında yayın hayatına başlamış olan hız kesmeden devam eden egonomik.com Türkiye’de en çok ziyaret edilen kişisel blogların başında gelmektedir. Caner Öncel’in editörlüğünü yapmış olduğu bu blogda teknolojiden internete, eğlenceden politikaya kadar pek çok farklı konuda kaliteli içerikler bulabilmek mümkündür. Takip edilmesi gereken bir blog diyebilirim.

İlgi alanlarınız neler olursa olsun mutlaka kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir blog olan egonomik.com’u mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın. Tasarım olarak da en iyi bloglar arasında yer alıyor. Site sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta.

6. fundalina.com

Sosyal medyanın en eski yüzlerinden birisi olan Funda Güleç Yalçın’ın editörlüğünü yapmış olduğu kişisel bir blog, teknoloji ve kültür sanat başta olmak üzere çok farklı konularda makaleler içermektedir. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

Bilginin paylaşıldıkça değer kazandığına inanan Funda Hanım, oluşturduğu içeriklerin büyük bir çoğunluğunu okurlarına fayda sağlamak amacı ile yazmaktadır. Bu özelliği sayesinde de site ziyaretçileri teknoloji, dijital dünya ve kültür sanat başta olmak üzere birçok konuda geniş bilgiler edinebilmekte ve bu sırada da son derece zevkli vakit geçirebilmektedir. Sosyal medya hesaplarını aktif kullanan bir blog sitesi.

7. kelimerbenim.com

2008 yılında açılmış olan site Blog Ödülleri, Altın Örümcek ve Bumerang Ödülleri gibi birçok platformda dereceye sahip olan bir blog. Öncelikle sitenin ismi kesinlikle içeriğinin hakkını vermektedir.  Blog sahibi Sezer Bey, kelimelerin son derece akıllıca kullanarak fikirlerini, okuduklarını ve öğrendiklerini ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Teknoloji ve genel kültür ağırlıklı site içerisinde gezinirken insanın merak duygusu daha artmaktadır ve yazarın sade ve açık dili okuyucuyu daha da kendisine çekmektedir. En iyi bloglar arasında yer almayı hak eden bir blog. Site sosyal medya paylaşımlarını düzenli yapmaktadır.

8. muzikmutfagi.com

Müzik, ister bu işte uzman olun isterseniz sadece sıradan bir insan olun yediden yetmişe hepimizin yoğun ilgisini çeken bir alandır. muzikmutfagi ise adından da anlaşılacağı gibi müzikle ilgilenen ve müzik tutkusu olan insanların müzik teknolojileri, müzik prodüksiyon, elektronik müzik başta olmak üzere müzik ile ilgili birçok farklı konuda içeriğe ulaşabilecekleri bir site. Müzik konsunda en iyi bloglar arasında yer alıyor.

Kısacası muzikmutfagi, müzikle uzaktan yakından ilgisi olan herkesin ziyaret etmesi gereken bir blog.

9. oguzveliyavas.com

Muhteşem içeriğe sahip olan site 2015 yılında Oğuz Veli Yavaş tarafından kurulmuştur. Pazarlama ve sosyal medya konularına ağırlık veren blog, genel olarak Türkçe kaynak sıkıntısı yaşanan konuların üzerine düşmektedir. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

İnstagram, Pazarlama, Blogging ve Facebook başlıklarında kaliteli içerikler üreten site sahibi Oğuz Veli Savaş uzun yıllardır sosyal medya danışmanlığı ve stratejistliği yapması sayesinde okuyucuları ile oldukça açıklayıcı ve eğitici makaleler paylaşmaktadır.

10. spaksu.com

spaksu.com, grafik tasarımcı ve bilgisayar programcısı olan  Sabri Safa Paksu’nun bilgi paylaştıkça büyür ve değer kazanır felsefesiyle yola çıkarak 2007 yılında kurmuş olduğu bir blogdur. Gizlilik politikasına sahip ilk  blog sitelerinden birisi olan spaksu.com, Mediacat Power100’de en iyi 100 Türk Blogu arasında yer almaktadır.

Gündemi çok sıkı şekilde takip eden ve tasarım & teknoloji konusunda birçok farklı içeriği kendine has, eğlenceli bir dille bizimle paylaşan spaksu’yu takip ettiğiniz bloglar listesine eklemeyi unutmayınız.

11. teakolik.com

İçerisinde 3.400’den fazla özgün yazı içeren teakolik.com’u ayda 500.000’den fazla kişi ziyaret etmektedir.10 yılı aşkın süredir aktif olarak içerik yayınlayan teakolik.com, okuyucularına genel olarak bilgisayar ve iletişim konuları üzerine içerikler sunmaktadır. Bir rehber niteliğinde olan site, Türkiye’nin en iyi kişisel blog sayfası diyebilirim.

Bu site içerisinde benim en çok sevdiğim bölüm ise görüntülü bir şekilde incelemeler yaptığı ‘Galeri’ kategorisidir. Bu kategoride, editörümüz çok farklı segmentteki ürünleri kullanarak kendi deneyimlerini bizimle oldukça gerçekçi ve samimi bir şekilde paylaşmaktadır.

12. usluer.net

2009 yılında İsmail Usluer’in kurmuş olduğu bu bloğu aslında net bir kategoriye koymak oldukça zordur. Blog hakkında en çok beğendiğim özelliklerden birisi de ‘Kitaplık’ isimli bir bölüme sahip olması ve bu bölüm içerisinde yazarın okuduğu ve okuyacağı kitapların bir listesinin bulunmasıdır. Yazarımız ayrıca okumuş olduğu kitapların eleştiri yazılarını da istikralı bir şekilde bizimle paylaşmaya devam etmektedir. Site sosyal medya paylaşımlarını düzenli yapmaktadır.

13. yemre.com

2010 yılında kurulmuş olan kişisel bloğun editörlüğünü Yunus Emre CEYHAN yapmaktadır. Yunus Emre Bey, bu blog içerisinde kişisel beğenilerini, bildiği/öğrendiği şeyleri paylaşmaktadır. Web tasarımı, internet ve güncel konular hakkında son derece ilgi çekici yazılar bulabileceğiniz sitede gezinirken vaktin nasıl geçtiğini adeta anlayamıyorsunuz.

Birbirinden farklı içeriklere sahip bu sitede mutlaka ilginizi çekebilecek içerikler bulabileceksiniz. O nedenle yemre.com’u ziyaret etmeyi unutmayın. Site sosyal medya paylaşımlarını düzenli yapmaktadır.

Umarım en iyi bloglar listem size ilham vermek için yeterli olmuştur. Siz de bu blogları inceleyerek kendi blogunuzu açabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

blog açmak arka planı

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

21 Responses

 1. Uzun zamandır güncel blog listesi arıyordum. Güzel bir içerik. Faydasını gördüm teşekkürler.

 2. googleda blog diyince zaten siz çıkıyorsunuz Guzel Paylasımlar Yapiyorsunuz bizde Seslidelice Ailesi Olarak Sizleri Takip etmekdeyiz 

 3. yakın zamanda bende blog açmayı düşünüyorum, yaptığım araştırmalara göre makalenizde çoğu bilinen bloglar olsa da yenilerini de sayenizde keşfetmiş olduk, iler ki zamanlar da işime yarayacak güzel bir blog listesi olmuş elinize sağlık

 4. emeğinize sağlık.. gerçekten güzel ve bol bilgi içerikli olmuş.. başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir