Videolu Anlatımlar

Bu Paylaşımlara Telif Hakkı Davası Açılıyor!

Telif hakkı davası

Telif hakkı davası tüm web site sahiplerini düşündüren şeylerden biri. Bu hafta, internet ortamında epey ses getiren bir olay yaşandı. Sitelerinde karikatür paylaşan kişiler, telif davasıyla karşı karşıya kaldı. Bu davalar; her web sitesi sahibini, telif hakkı olan resimleri kullanmak konusunda bir kez daha düşündürdü. Şimdi gelin karikatür telif davaları ile ilgili detaylara göz atalım.

Karikatür Paylaşanlara Telif Hakkı Davası

Öncelikle olayın açıklanacak bir tarafı yok. Karikatür paylaşanlara telif davası açılıyor. Olay bu şekilde bakınca elbette basit, ancak dava açılan kişilerin kapsamı oldukça farklı. Birçok site sahibi, kâr amacı gütmeyen sitelerinde paylaştıkları karikatürden bile dava yediklerini belirtti.

Bu davalar birçok karikatürist tarafından açılsa da, ‘’Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne’’ ön planda olan karikatüristler. Ön planda oldukları için, bu isimlere sosyal medya aracılığı ile fazlasıyla tepki gösterildi.

karikatür telif hakkı davası

Bu tepkilerle ilgili Selçuk Erdem, ‘’Ticari olan sitelerin kullanmak için bizden izin alması gerekiyor dedi’’. Ticari vurgusunun üstüne tepkiler iyice arttı. Bir davalı, sitesinin sağlık sitesi olduğunu, siteden para kazanmadığını ispatlayabileceğini söyledi. Tweet’in devamında ise Adsense gelirlerinin web barındırma hizmetlerine anca yettiğini söylüyor.

fotoğraf paylaşımı telif hakkı davası

İlginç bir şekilde davalık olanlardan biri ise 58 yaşında bir kadın. Kurban bayramı kutlamak için paylaştığı karikatür yüzünden dava edildiği öne sürüldü. Bu şekilde dava iddiaları artınca, tepkiler de arttı.

İşin Dava Kısmı

Erdil Yaşaroğlu, ‘’bizden izin istense değerlendirirdik’’ dedi. Açıklamanın devamında ‘’nasıl ki sitenizde film, roman ve şarkı paylaşmıyorsanız karikatürü de izinsiz paylaşmanız doğru değil’’ diye de ekledi.

Erdil Yaşaroğlu’nun açıklamasının tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcılar buna karşılık savunma için 5846 sayılı kanunu hatırlattı.  5846 sayılı kanunun ek madde 4’ünde, telif hakkı davalarından önce kişiden ihlalin durdurmasının talep edilmesinin gerekliliği vurgulanıyor. Eğer 3 gün içinde söz konusu içerik kalkmazsa, o zaman dava süreci müsait hale geliyor.

Dava açılan kişiler, herhangi bir mail almadıklarını ve avukat bürosunun para yoluyla uzlaşmaya çalıştıklarını belirtiyor. Dava açılan kişilerden biri olan Mehmet Akif Yanbak; kendisine 32 bin liralık telif davası açıldığını, avukat bürosunun davayı geri çekmek için 7 bin lira istediğini söyledi.

Öyle veya böyle, ortada büyük bir dava dalgası var. Mağduriyet yaşayan kişiler; gerek söz konusu yasaları hatırlatarak, gerek ise para kazanmadıklarını belirterek kendilerini savunuyorlar. İlerleyen günler bize ne gösterir bilinmez ama bu tarz telif konularında dikkatli olmak gerek.

Telif Hakkı İçermeyen Fotoğraf veya Resimleri Bulmak

Ücretli bir çok site size bu imkanı verirken hiçbir ücret almayan sitelerde fotoğraf ve resim ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bunlardan başlıcalarını aşağıda sıraladım;

1. Pixabay

2. Unsplash

3. Life of Pix

6. Magdeleine 

7. Gratisography

4. Realistic Shots

5. Free Nature Stock

gibi sitelerden ücretsiz resim veya fotoğraf indirebilirsiniz. Sadece resim ve karikatür için değil, sitelerimizde telif hakkı içeren hiçbir materyali kesinlike kullanmamalıyız.

Lütfen bu yazıyı çevrenizdeki insanların daha fazla mağdur olmaması için yayalım!..

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir