Videolu Anlatımlar

Sosyal Medya ve Site Hiti Arttırmak – 2023

Site hiti arttırmak

Sosyal medya ile site hiti arttırmak sitenize ziyaretçi çekmek düşündüğünüz kadar zor değil. Milyon takipçili hesaplara da ihtiyacınız yok. Sadece bu yazımı okuyarak ve uygulayarak blogunuzun veya sitenizin trafiğini, site hitinizi 2023 yılında sosyal medya ile arttırabilirsiniz.

İçerik gizle

Site trafiğinizi artırmanın zekice yollarını mı istiyorsunuz?

Kim istemez? 🙂 Bu her blog yazarının hayalidir, çünkü daha fazla organik trafik aldığınızda:

 • Daha fazla sosyal paylaşım elde edersiniz ve bir sonraki blog yayınınız viral etki yaratabilir.
 • Yazılarınız nihayetinde daha fazla kişi tarafından keşfedilebilir ve takdir, Google’da üst sıralara gelmeniz kolaylaşır.
 • Bülteninize daha fazla takipçi, daha fazla yorum ve yeni ziyaretçi kazanırsınız.
 • Arama motorlarının sıralama kriterlerinden birini gerçekleştirmiş olursunuz.
 • Blogdan para kazanmak daha hızlı olur.

Sosyal medyanın gücünü kullanarak site hitini arttırmak istiyorsan, bu rehber tam da senin için.

Blogumda, bloggerların işine yarayacak tüm bilgileri bir araya toplamaya çalıştım. Bloglamayı tüm yönleriyle incelemeye başladım.

Ve bu yazımda sosyal medya ile site hiti arttırmaktan bahsediyoruz.

Bu rehberde, durum incelemeleri ve adım adım talimatlarla 34 kolay ve uygulanabilir ipucu bulacaksınız. Bu ipuçlarının bazıları özellikle yurt dışı odaklı blog veya site açan kişiler için çok önemlidir.

Bu ipuçları sitenize ücretsiz olarak backlink’de sağlayacağından sitenizin google sıralaması yükselişe geçecektir.

 Bu ipuçlarının hepsi SEO açısından da sitenizin yükselmesine %100 fayda sağlayacaktır. Seo analiz kriterlerinin en üstünde sosyal medyadan gelen hit gelmektedir. 

Sosyal medya ile site hiti arttırmak için 2023’de uygulanabilir yollar

StumbleUpon’un kullanılmayan gücünü kullanın!

Bu az bilinen sosyal medya platformu, genellikle viral etkileşim için kullanılır. Kesin içerik sıralaması algoritması gizli kapaklı olsa da, lehinize dönüşmesi için bilinen birkaç faktör vardır:

sosyal medya hit

 • Büyük listeli yazılar (okuduğunuz bu yazı gibi) hazırlarsanız, insanlar tarafından beğenilme olasılı artar.
 • Genel konulu içerikler daha fazla ilgi çekecektir.
 • Yazılarınızın Stumble’da beğenilmesini istiyorsanız berrak, geniş görseller kullanın.
 • Büyük başlıklı ve alt başlıklar içeren kolay taranabilir içerikler üretin.
 • İçeriğiniz başka bir kullanıcı tarafından paylaşılması için dua edin 🙂

“SlideShare” sunusu oluşturun ve paylaşın

Popüler blog yayınlarından birini destansı bir sunum haline getirin ve tanıtın. Türkiye’de de çok sık kullanılan bu platformdan kaliteli bir blog yazınızın sunuma uyarlanmış hali ile ziyaretçi çekmenizin çok zor olmayacağı kanısındayım. 70 milyon üyesi oan bir platformda hem siteniz tanınsın hem de SEO açısından Google’ın gözüne girin. Bunun için SEO uzmanı olmanıza gerek yok. Nasıl mı?

slide share ile site Hiti

 • Bir taslak çizin. Bir fikir = bir slayt.
 • Çekici, alakalı görüntüler bulun.
 • Başlık, açıklama ve etiketlerinizi alakalı anahtar kelimeler ile birbirine bağlayın.
 • İçeriğinizi daha fazla tanıtmak ve “özellikler” kategorilerinde sıralamak için SlideShare’nizi diğer kanallarda tanıtın.

Quora’yu keşfet – Popüler Soru & Cevap platformu

Yayınlarınızla alakalı sorular bulun. Ayrıntılı, değerli ve gülünç olmayan bir şekilde kendinize tanıtım amaçlı bir cevap yazın ve son yayınınıza geri dönen bir bağlantı ekleyin.

quora soru cevap sosyal medya

Anında yeni sorularınız hakkında bilgi almak için, ilgilendiğiniz konuların bir havuzuna da abone olun.

Tecrübeli bir Redditor ol!

İnternetin ön sayfası olarak nitelendirilen Reddit, blogunuza büyük trafik akışı sağlayabilir ve kendi tanıtımınızı yapmak istiyorsanız bir takım olumsuz yorumlar yapabilirsiniz. İyi bir Reddiquette olmak için topluluk kurallarını takip edin, sadece en iyi işleri paylaşın ve her 10 kötü (sizi aşağılayan ya da sizi kızdıran) paylaşımdan en az 1’ini yorum kısmında paylaşın. İşte bu işin gerçek yüzünü size acı bir şekilde gösterecektir.

reddit ile hit arttırmak

Bonus İpucu: Reddit, görsel içeriğinizi de tanıtmak için harika bir yerdir. /r/dataisbeautiful, /r/visualization and /r/Infographics kontrol edin. Siteniz İngilizce ise çok güzel bir hit kaynağı diyebilirim.

E-posta listenizi büyütmek için Facebook reklamlarını kullanın.

Günlük 5 TL altında harcayın ve bülteninize 500’den fazla abone alın. Nasıl mı?

 • Reklam metninizi hazırlayın – bunu cazip hale getirin, büyük bir resimle kişiselleştirin.
 • Alanınızdaki yüksek katılım oranlarına sahip popüler Facebook sayfalarını bulun ve sisteminizi hayranlarını hedefleyecek şekilde ayarlayarak reklam hedefinizi netleştirin.
 • Reklamlarınızın performansını ölçün ve geliştirin. Her şeyi doğru yapıyorsanız, Harcamalarınız 48 saat içinde 5 TL’nin altında olacaktır. Yoksa, bir daha test edin ve hedeflerinizi tekrar belirleyin.

Skype ve WhatsApp statüsünden yeni yayınınızı duyurun

Zaten hedef kitlenizin bu iki platformda sürekli online olduğunu düşünürsek. Herkese blogunuzda yeni bir şeyiniz olduğunu hatırlatmanın kolay bir yolu. Skype ve WhatsApp durumunuzu güncelleyin ve yazınızın yayınlandığını duyurun.

Pinterest grup panolarına katılın

Görsel içeriğiniz için daha fazla hit/trafik elde etmek ister misiniz? Canva.com sitesi ile cazip, tutturulabilir görüntüler oluşturabilir, konulara ve Pin Groupie’ye göre kategorize edilmiş geniş bir grup panosu listesi bulabilirsiniz. Buradan oluşturduğunuz görsel içerikler pinterestte yoğun ilgi görebilir.

LinkedIn gruplarına katılın

Blog içeriğinizi, nerede paylaşabileceğinizden emin değil misiniz? LinkedIn grupları!

sosyal medya hit linkedin gruplar

Çok da ben merkezli olmayın. Çalışmalarınızı yorumlama, beğenme ve paylaşma yoluyla diğer insanlarla etkileşim kurun.

İlgili içeriğe sahip topluluklarda yayın paylaşın!

Rakip analizi yapın, rakipleriniz bloglarını nerede paylaşmışlar göz önünde bulundurun. Paylaşmanız için birkaç tane yabancı en popüler olanlar:

 • Digg (Genel)
 • BizSugar (İş Dünyası)
 • Inbound (Online pazarlama ve aradaki her şey)
 • Hacker News (Genel)
 • Blog Engage (Blogging / Online pazarlama)
 • Blokube (Bloglama / Çevrimiçi pazarlama)
 • Design Float (Web tasarımı ve daha fazlası)

scoop.it ile sosyal medya paylaşma

İçeriğinizi Scoop.it’te imleyin

Scoop içeriğe özel panolar oluşturabileceğiniz, diğer kullanıcılara içerik sunacak ve öneriler dizisi koyabileceğiniz bir içerik imleme platformudur. ÜCRETSİZ ve ÜCRETLİ üyelikleri mevcut siz ÜCRETSİZ olan üyeliği seçip kullanabilirsiniz (ilk başta size 7 günlük Ücretli Business hesabını kullanmanıza izin veriyor).

#Artıları: referans trafiği, kalite geri bağlantıları (backlink) ve sosyal medya reklamı

Başlangıçta biraz karışık gelsede yapmanız gereken bir dosya açıp (konuya göre) dosya içine sitenizi imlemek.

Twitter’da paylaşın

Blog postanızda birisine Twitter‘da referans verildi mi? Şimdi daha fazla bildirim ve sosyal bakış açısı için ek olarak Twitter’da blog postlarınızı paylaşın.

DM ‘den yürüyün 🙂

Bahsettiğiniz içeriği paylaşmak ya da çalışmalarınızı görücüye çıkarmak, paylaşımları duyurmak için DM kullanabilirsiniz. Dostça olun ve asla saldırgan olmayın.

Herkes spam göndericilerden ve zavallı sosyal yardım mesajlarından nefret eder. Sadece içeriği paylaşıp paylaşamayacağını güzel bir dille sorun.

Twitter sohbetlerine katılın

Twitter arama butonundan sitenizin konusuna uygun arama yapıp başlatılan sohbetlere dahil olabilirsiniz.İlgili bir soru geldiğinde web sitenizdeki ilgili yayınların linkini paylaşıp, sitenizin hitini artırabilirsiniz. Sadece spam göndermeyin ve doğal olmaya çalışın. Bu sitenizin seo çalışmasına da katkı sağlayacaktır. Sitenizin arama motorlarına eklenmesinde de twitter paylaşımları çok işe yaramaktadır.

Facebook grubuna katılın

Her çeşit ilgi alanına dayalı gruplar vardır. Bunları keşfetmek için anahtar kelimenizi Facebook aramasına yapıştırın. Gruplara katıldıktan sonra, kuralları okuyun ve onlardanmış gibi görünün. Genellikle, kendini tanıtmanın uygun olduğu bazı günler vardır; ayrıca yanıtla birlikte yayınınıza bloğunuzdan bir bağlantı paylaşarak yorum bölümüne ekstra bir değer katabilirsiniz. Bu Seo açısından da fayda sağlayacaktır. Web sitesi paylaşımlarında dikkat edin. Gruptan atılmayın 🙂

Kendi Facebook grubunuzu oluşturun!

Facebook grupları ve fan sayfaları, google son algoritma güncellemelerinden sonra organik erişim bağlantı kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Topluluğunuzu ortak çıkarlar etrafında inşa etmeye başlayın. Ardından, yayınlarınızı herhangi bir yönetici kısıtlaması olmaksızın paylaşacak ve harika yanıtlar alacak bir yeriniz olacak. Ben merkezli hareket etmeyin, çünkü bazı insanlar topluluğunuzdan uzaklaşabilir.

Periskop’da canlı yayın yapın

Periskop, blogda daha fazla hayran edinmek için çıkmış yeni bir kahramandır. Takipçilerinize bir canlı yayın oturumu açın. İstediğiniz yayınlar / ürünler ile ilgili, -sorulan sorularla alakalıysa- söz edebilirsiniz. Özellikle bu makyaj bloğu sahipleri için çok işe yarayan bir hayran edinme yolu. Site hiti arttırmak için önemli bir yoldur.

İçeriğinizi Instagram’da duyurun

… akılda kalıcı bir teklif  sunmak ve biodaki en son blog yazısı bağlantısını kontrol etmek için başlığın içinde sitenize bir link çıkışı yapın. Bu özellikle internet üzerinden ürün satan bloggerların çok tercih ettiği bir yöntem. Paylaştıkları resimlerin altına “Instagram hesabımın altındaki linkten sipariş edebilirsiniz” gibi not düşerek sitenizin hitini artırabilirsiniz. Özellikle Instagram üzerinde satış yapan arkadaşlar için site kurmak müşteri güveni açısından kesinlikle çok gerekli bir adımdır.

Benzer içeriği paylaşmış olan bloggerları sizinkileri kontrol etmeye çağırın 

Google’da hedef kelimenizle yaptığınız aramalarda çıkan bloglara yorum yazabilir, yazarları kendi içeriğinizi kontrol etmeleri için çağırabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımlarınızı zamanlayın

Siz uyurken ya da tatile giderken, sizin yerinize zamanı geldiğinde paylaşım yapabilecek, sosyal medya takvimi oluşturun. İşlemi otomatikleştirmek için facebook zamanlayıcısından faydalanın. Seo çalışması yaparken bu zamanlama çalışmaları (yazılarınızıda yapabilirsiniz) sitenizi hep güncel tutacaktır.

planlama ile sosyal medya kontrolü

Site Trafiğini arttırmak için blogunuzda…

Daha fazla tıklama üreten içerikformülleriyle başlıklarınızı güzelleştirin. Ayrıca, hem arama sonuçlarında (50-60 karakter kullanarak) hem de farklı sosyal medya ağlarında iyi görünmelerini sağlayın.

Alt başlıklarınızı Google’da arama tavsiyelerine göre düzenleyin

Yazılarınızı daha etkili göstermek için (alt başlıkları, vurguları, listeleri)  kullanın ve görselleri çekici hale getirin. Alt başlıklarınızı konu içeriğinize uygun olacak şekilde Google tavsiye aramalara göre tekrar düzenleyin. Site hiti arttırmak için önemli bir yoldur.

Makalelerinizi birbirine bağlayın

Böylece okuyucular ilgili yayınları kolayca keşfedebilir ve web sitenizde daha fazla zaman harcayabilir (ve muhtemelen daha fazla yayın paylaşabilir).

Mesela size bu yazı içinde sitenize daha fazla ait çekmek için popüler blog konuları hakkında bilgi veren makalemin linkini versem, veya en fazla tıklanan blog konuları ile ilgili yazımdan bahsetsem muhakkak merak edip blog konuları ile ilgili makaleleri okumak için tıklarsınız. 🙂

Tek tıkla Tweet ifadeleri ekleyin

Twitter’da daha fazla paylaşımı tek bir tıklamayla yaptırmaya çalışın.

Twitter kartlarını ayarlayın

Yoast eklentisiyle, yayınlarınızın daha cazip hale getirilmesini sağlayın.

Bağlantılı görüntüler oluşturun ve tek tıklamayla paylaş düğmesini ekleyin …

Yazılarınızın içine tek tıkla sosyal medya da paylaşılmasını sağlayacak şekilde eklentiler ile düzenleyin. Super Socializer eklentisi işinizi görecektir.

tek tıklama ile sosyal medya paylaşımı

Ayrıca, yayınınız Facebook / Twitter / LinkedIn’de paylaşıldığında görüntülenecek ağa özgü blog-grafiği oluşturabilirsiniz.

Mobil cihazlar için sosyal paylaşımı optimize edin

Mobil trafik, ABD dahil olmak üzere 10 büyük ülkede zaten masaüstü trafiği aşmış durumda. Mobil okuyucularınızın, büyük, mobil cihazlara uygun sosyal düğmeler ekleyerek içeriğinizi paylaşmasını son derece kolaylaştırmaya çalışın. Site hiti arttırmak için önemli bir yoldur.

Yazınıza bir video ekleyin

Yazı içine video eklemek, sayfa erişim ve toplam sitede kalma oranındaki süreyi artıracak – Google’ın arama sonuçlarınızda sayfanızı daha üst sıraya koyacak bir faktördür. Eğer bu videoyu siz çekip YouTube kanalınızda yayınlarsanız youtube üzerinden de hit alabilirsiniz. Site hiti arttırmak için önemli bir yoldur. Sitenizi google olmak üzere bu gibi sosyal video alanlarında paylaşmaktan çekinmeyin. Bu paylaşımlar google botlarını sitenize çağıracaktır.

Bir hediye etkinliğine sponsor olun

Herkes boş beleş şeyleri sever 🙂 Kitlenizin seveceği bir ürüne karar verin (ilgili markayla ortaklaşa da karar verebilirsiniz), katılma koşullarını ayarlayın (ör. Bu yazıyı paylaşın / bizi sosyal medyada takip edin vb.) Ve okuyucularınızı arkadaşlarını ekstra davet etmeye teşvik edin sonuçta da bir hediye vadedin.

İçerik yükseltmeleri ekleyin

Yazınızın belli bir aşamasından sonra devamı veya daha fazlası için e-posta göndereceğinizi söyleyin. Bu şekilde hem okuyucuyu siteye bağlamış olup hemde e-posta toplayarak daha sonra yayınlayacağınız bültenlerden okuyucularınızın haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Misafir yazar olayına izin verin

Misafir bloggerların sitenizde yazı yayınlamasına izin verin. Onlar gönderimlerini karşılıklı şekilde reklam unsuru olarak kullanırken sizde ücretsiz içerik ve ek trafik elde edebilirsiniz. Site hiti arttırmak için önemli bir yoldur.

Kapsamlı bir yazı oluşturun

Ne kadar uzun sürerse o kadar iyi olur – bu konuda en iyi kaynakları seçin. Ek sosyal bakış açıları ve karşılığında trafik elde etmek için herkesi kapsayan kapsamlı bir yazı oluşturun. (herkesin yorum yapabileceği)

Bir top-endüstri listesi yayınlayın

Örneğin, blog sektörünüzün en iyi kaynak / en iyi blog yazarı / en iyi Instagram kitapları gibi uzayabilecek bir listesini oluşturun. (hangi tarzda blog kurmak istiyorsanız, o sektördeki en iyiler) Site hiti arttırmak için önemli bir yoldur.

Ölümsüz bir içerik oluşturun

Bu, sosyal medyada defalarca destekleyebileceğiniz uzun süre devam edebilecek bir içerik demektir. Zamansız içeriklerde deriz bunlara. Yazdığınız konu zamanla güncellenip o yıla uygun şekilde okunabilirliğini korusun.

Evet arkadaşlar +30 farklı tavsiyeyi sürekli olarak uyguladığınızda site hiti arttırmak konusunda ilerlemiş olacaksınız. Bu yazılanlar backlink olarakda size geri döneceğinden sitenizin SEO’suna ciddi fayda sağlayacaktır.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

7 Responses

 1. Merhaba, Facebook reklamlarıyla nasıl abone kazanabiliriz biraz açabilirseniz memnun olurum. Bu arada yazı oldukça güzel ama sanki sonlara doğru biraz sıkılıp hızlı kesmişsiniz 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir