Videolu Anlatımlar

Instagram İsim Önerileri

instagram isim önerileri

Instagram isim önerileri, pek yaratıcı olmayan ya da kuracağı profilin konseptine uygun bir kullanıcı adı seçemeyen kişiler için hayati önem taşıyor. 

Geçmiş yıllarda MSN dönemlerinde crazy_boy – crazy_girl furyası tüm ülkede alıp başını giderken; ilerleyen dönemlerde utanmadan, sıkılmadan kullanabileceğiniz bir Instagram ismi arıyorsanız doğru yerdesiniz! 🙂

Başlamadan Önce…

Günümüzde artık neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. İnsanlar uyanır uyanmaz, güne cep telefonlarına bakarak başlarken, artık, telefon, bilgisayar, tablet gibi unsurlar hayatlarımızın olmazsa olmaz gereklilikleri haline geldi. Dünya’da birçok işlem (hatta neredeyse tüm işlemler) internetten yapılmaya başlandı. Dolayısıyla, bilgi edinme, vakit geçirme, çevreyle iletişime geçme, alışveriş yapma, fikir beyan etme vd. durumları da oraya sirayet etti. Artık, dış dünya sadece bir kabuktan ibaret, asıl belirleyici, sanal ortamdır. 

Bu sebeple, çeşitli aplikasyonlar da önem kazanmaktadır. Bunların içinde en yaygın olarak kullanılanı ‘instagram’ olmaktadır. Instagram şimdiyi belirleyen ve geleceğe yön veren genç kuşağın da en çok kullandığı aplikasyonlardan biridir. Bu aplikasyon, telefonda da öncelik elde eden, ilk bakılan sayfalardan birini temsil eder. 

Instagram’da sayfa açmak oldukça kolaydır ve aynı zamanda da doğru kullanıldığında birçok avantaj sağlar.

Bu anlamda, önce bu mecrayı iyi tanımak gereklidir. 

Instagram’da Nasıl Bir Kullanıcı Adı Kullanılmalı?

Instagram’da doğru bir kullanıcı adı alabilmek için öncelikli olarak instagram ortamını tanımak, orada nasıl hareket edeceğimizin de ipuçlarını bize verecektir.

Bu anlamda, instagram adlı aplikasyonun birçok şekilde kullanıldığını görmemiz mümkün:

 • Vakit geçirmek
 • Fotoğraf albümü paylaşmak
 • Tanıtım yapmak
 • Yakın çevreyle, iş çevresiyle, merak edilen insanlarla takipleşmek
 • Ürün tanıtmak ve pazarlamak
 • Bilgi vermek
 • İletişim sağlamak
 • İlgi alanlarını takip etmek
 • Hobilerle ilgili fotoğraflar paylaşmak

Instagram yukarıdaki ve benzeri amaçlarla kullanılmaktadır. Genel anlamda, en büyük işlevi bir çeşit haberleşme ağı meydana getirmektir. Her yaştan ve gruptan insanın bir arada bulunduğu bu ortamda, genelde insanlar adlarını ve soyadlarını kullanarak siteye giriş yaparlar.

Instagram genellikle, öncelikli amaç olarak yakın tanıdıkların kendi aralarında iletişim kurmasına olanak sağlar. Aile, akrabalar, arkadaşlar, dostlar, kimi zaman iş arkadaşları orada yer alırlar. Bununla birlikte, kullanım amacına göre, farklı kişiler de birbirlerini ekleyebilmektedirler. 

Instagram Kullanıcı Adı Bulma

Instagram kullanıcı adı bulma konusunda, Aslolan Instagram sayfanızı hangi amaçla kullanacağınızdır. Genellikle, asıl isminizi kullanırsanız, sizi takip etmeleri daha kolay olacaktır. Çünkü, instagram’a girerken, şifre sorulduğunda yahut bağlantıyla ilgili bir sorun meydana geldiğinde, isminizi hatırladığınız için, işleri daha kolay yoluna koyabilirsiniz. 

Instagram isim/ kullanıcı önerileri üstünden giderken, dikkatinizden kaçmaması gerek şey, isminizi sahte olmamasıdır. Çünkü, herhangi bir hukuksal durum hasıl olduğunda, sizi IP numaranızdan bulduklarında, hesap verebilecek derecede bir dürüstlüğe sahip olmanız gereklidir. 

İnternet ortamı, iyi şeylerin paylaşıldığı ve yayıldığı kadar, kötü şeylerin, sahte isimlerin, dolandırıcıların, kadın tacizcilerinin de kol gezdiği kaygan bir zemindir. Bu sebeple, kimliğinizle ilgili bilgilerin güvenlik oluşturacak kısımlarını doğru aktarmanız gerekmektedir. Asıl isminizi seçmeniz her zaman için en doğru olandır. 

İlginizi Çekebilir…

Domain, site ismi veya site adı bulmak için hazırladığım blog isim önerileri ve domain önerileri yazılarım size instagram isim önerileri konusunda yol gösterebilir.

Doğru Instagram İsmini Seçmek

Instagram isim önerileri konusunda, instagramdan isim seçerken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz, sizin için avantajlı olacaktır: 

 • Kolay bir giriş ismi seçmek

Kolay bir giriş ismi nasıl olmalıdır? İnternet özellikle telefonda kullanılırken, dokunmatik hassasiyetin olduğu bir alan yaratır. Bu anlamda, sayfalara girip çıkma hızı da ayrı önem ihtiva eder. Instagram’ınıza girerken, hem refleks olarak, hem hız kazanmak anlamında kolay bir isim seçmeniz tavsiye edilir. Böylelikle, o ismi de unutmanız mümkün değildir. 

 • Seçeceğiniz ismin harf kullanımına dikkat etmek 

Instagram kullanıcı adı seçerken, kendi isminizi de kullansanız, başka bir isim de kullansanız seçtiğiniz harflerin büyük-küçük, noktalı-noktasız duyarlılığına dikkat etmeniz gereklidir. Nitekim, ‘ç, ş,’  misali çengelli harfler yahut ‘ö,ü’ misali noktalı harfler kullanırken değiştirilebilmektedirler.

Bu yüzden, isminizi girerken bu harf ve işaret duyarlılıklarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Şifrenizi belirlerken de, yine aynı konu geçerlidir. Klavyeyi ve tuşları hızlı kullanırken yahut dokunmatik alanlara hızla basarken, yanlış yapma riskinizi düşürmeniz gerekmektedir. 

 • Bulunması kolay olmalıdır.

Instagram kullanıcı ismi seçilirken sizi aradıkları ‘bul’ kısmına yazılacak kolay bir isim belirlemeniz yerinde olacaktır. Eğer, isminiz kolayca hecelenebiliyorsa ve harflere karşı herhangi bir duyarlılık yoksa, onu bitişik şekilde yazmanız avantajlı olacaktır. Yahut, adınızla soyadınızın arasına  ‘_’ (alt çizgi) işareti koyarak ayrım yapmanız mümkündür. Herhangi bir göbek adınız varsa ve adınız soyadınızla birlikte, uzun bir tamlama oluşturuyorsa, göbek adınızı kısaltıp, tek harfe indirgeyip yanına diğer verileri yazmanız mümkündür. 

 • Hedeflerinizi net belirlemeniz gerekmektedir. 

Instagram isim önerileri konusunda diğer bir konuda hedefleriniz belirlemek. Instagram kullanıcı hesabı açarken, kişisel olarak mı, yoksa marka olarak mı başvuracağınız önemlidir. Genellikle, paylaşılan yemeklerin, çekilen fotoğrafların, yapılan çizimlerin paylaşıldığı bir hobi grubu bulunduğu gibi, bununla birlikte ‘sponsorlu’ ya da ‘sponsorsuz’ şekilde tanıtım, satış sayfaları da açmak olasıdır.

instagram isim önerileri ile hedef belirle
instagram isim önerileri – hedef

Bu anlamda, niyetinizi net şekilde belirlemeniz isabetlidir. Eğer, can sıkıntınızı gidermek bağlamında, elinizdeki yetenekleri sergilemek istiyorsanız, ona göre bir paylaşım ismi bulmanız, belli takipçileri kolayca edinmenize yol açacaktır.

Örneğin, pasta yapıyorsanız ‘pasta_sunum’ gibi bir isim açmanız, sayfanızı görenleri de yönlendirmenize neden olacaktır. Ayrıca, sayfanızı size yakın insanların da takip etmeleri kolaylaşacaktır. 

Eğer, yaptıklarınızı ciddi mahiyette ve mesleki düzlemde pazarlamak isterseniz, o zaman o yönde bir isim bulmanız da isabetli olacaktır. Örneğin, ‘kozmetik_satis’ gibi bir başlık açmanız, bu anahtar kelimeyi girenlerin karşılarına kolayca çıkmanıza neden olacaktır. Bu yönde, para vererek, sayfanızı reklama dayalı, ‘sponsorlu’ bir hale getirmeniz mümkündür.

Böylelikle, sayfanız takip etsin, takip etmesin birçok kişinin önüne düşecektir. Sizin de satış yapmanız anlamında, şansınız yükselir ve sizin gibi milyonlarca sayfa açan kişinin arasında rahatlıkla sıyrılabilirsiniz. 

Eğer, instagram’da doğru kitleye, doğru fotoğraf çekimleriyle ve kaliteli sunumlarla seslenemezseniz, alternatif sayfalara hemen kayabilmeleri an meselesidir. İnsanlar çabuk sıkılırlar, paylaşılanların benzerleri başka sayfaları da araştırırlar. Bu sebeple, isminizin seçiminden başlayarak fark yaratmanız gerekmektedir. 

 • Kurumsal olarak hareket ediyorsanız, onun ismini kullanmalısınız.

Instagram isim önerileri konusunda önemli bir hususta kişisel mi kurumsal mı hesap açıyorsunuz. Eğer, şahsınıza ait özel bir şirketiniz, markanız, işyeriniz vd. varsa, onun patentli adını kullanmanız size büyük destek sağlayacaktır. Kurumların birer internet sayfalarının olması, birer facebook ve instagram sayfalarının açılması, prestijleri açısından önemlidir. 

Artık, insanlar ihtiyaç duydukları her şeyi internet üstünden araştırıp, ardından reel ortamda hareket etmektedir. Bu yüzden, aranıldığında bulunan ve sizi bire bir temsil eden markanızın ismini kullanabilirsiniz. Hatta, daha da ciddi ve kurumsal görünmesi açısından, yanına mavi tık da satın alabilirsiniz.

Instagram, twitter gibi ortamlarda, sahte hesaplar gerçeklerinden daha fazla olduğundan, güvenilirliğinizi ispat etmeniz adına, kendinizi öne çıkarmanız şarttır. Artık, herkes sunuma çok özen göstermektedir. 

Bu sebeple, siz de kurumsal bilgilerinizi onaylatarak, isminizin yanına mavi tıkı satın almalısınız. Böylelikle, paylaştığınız her ürün, karşı taraf için güvenilirlik kapsamında değerlendirilecektir. Sayfanızın gerçek olduğu o tık sayesinde belirlenir.

Kurumsal isimlerinizi yazarken de tek bir isimse, onu ve mevcut olduğu sektörü de belirtmeniz, artı değer kazandıracaktır. Örneğin, ‘kalp_kozmetik’ ya da ‘kaplkozmetik’ yazdığınızda, kozemetik sayfasına yönlendirilmek için arama yapanlar sizin sayfanızla da karşılaşacaktır. 

 • Official takısını kullanma mantığı

‘Official’ sözcüğü (resmî) yerine geçmektedir. Bir kişinin kendi adına açtığı (kişisel profillerde) bir instagram sayfası bulunabileceği üzere, ‘official’ sözcüğünü de ekleyerek, açtığı bir hayran sayfasının olması mümkündür.

Örneğin, bir yazarsanız, ‘aylin_duygulu_official’, ‘aylinduygulu_official’ veya ‘aylinduyguluofficial’ gibi isimlerle ortama girdiğinizde ve kitaplarınızdan sayfalar paylaştığınızda, insanlardaki ciddiyet algısı gelişecektir. ‘Official’ ifadesi genelde, gerçek isimle ve soyadıyla kullanılır. İngilizce kullanıcı adları ile daha hoş durduğu kanısındayım Ancak türkçe ve İngilizce kullanımı günümüzde popüler olduğundan kullanılması mümkün.

 • Net ve edepli sözcüklerin üretilmesi

Instagram isim önerileri konusunda başka bir hususta sözcük üretirken toplumun değerlerine uygun olması konusudur. Instagram hesapları gizlenebilmekte yahut herkese açık olabilmektedir. Eğer, gizlenilen bir hesap istiyorsanız, ayarlardan onu korumaya almalısınız. Böylelikle, size arkadaşlık gönderenleri kabul edip etmemek size kalmıştır. Eğer, herkese açık bir sayfanız olacaksa, gönderilen arkadaşlıkları kabul etmeseniz de, paylaşımlarınız herkese açık şekilde gözükecektir. O yönde, isminizi bulurken, yasaklı, küçük düşürücü, hakaret içerikli, argoya kaçan sözcüklerin bulunmamasına dikkat edilmelidir. 

 • Benzer isimlerin bulunmamasına dikkat edilmelidir. 

Kendi adınızın ve soyadınızın aynısından varyasyonlar mevcutsa, o zaman belli harflerle, sembollerle yahut sayılarla adınızı renklendirmeniz mümkündür. Örneğin, adınız ‘yusufyarar’ ise ve benzer isimlerden çok varsa, öncelikli tercihinizi ‘_’ işaretinden yana kullanmanız isabetli olacaktır.

Eğer, ‘yusuf_yarar’ adında başka bir kullanıcı daha varsa, o zaman paylaşımınıza ekleme yapmanız yerinde bir rötuş şeklinde görünecektir. Yine, aynı isim örneğinin üstünden gidersek, ‘yusuf_yarar_81’ de bir seçenek olabilir. Doğum gününüzü, doğum tarihinizi, sizin için önem ihtiva eden rakamları isminizi sonuna eklemeniz mümkündür. 

İsminizi oluşturmadan önce, bir ön araştırma gerçekleştirirseniz, daha sonra pişmanlık da yaşamazsınız. Instagram isim önerileri konusunda öne araştırma yapmak çok önemlidir.

Instagram İsim Seçiminde Önemli Noktalar Neler? 

Instagram’da isim/kullanıcı sayfası seçerken, kimi noktaların vurgulanacağı noktalar, işinizi kolaylaştıracaktır. Bu noktaları madde madde aşağıda belirtmemiz mümkündür. Siz de isim seçerken, bu detayları değerlendirirseniz, büyük pratiklik elde edebilirsiniz:

Herhangi bir isim kullanılırken, en büyük kurtarıcı işaret ‘_’ (alt çizgi) olacaktır. Bu işaret, sözcükleri de rahatlıkla ayırdığı için, görsel olarak da pratiklik sağlayacaktır. 

Kullanıcı adı seçerken, İngilizce sözcük seçerseniz, uluslararası arenada da takipçi edinmeniz kolaylaşabilir. Fakat, bu sözcüğü -İngilizce bilmiyorsanız bile- seçecekseniz, bilen bir arkadaşınıza danışmanız tavsiye edilir. Ayrıca, İngilizce-Türkçe sözlükten de sözcüğü araştırabilirsiniz. 

Günümüzün en önemli başvuru kaynaklarından biri de ‘#’ (hashtag) dediğimiz sembollerdir. Hashtag’ler sayesinde belirtmek istediğiniz anahtar sözcükler rahatlıkla bulunabilir. Dolayısıyla, kullanıcı adınızı seçerken de, hashtag’lenebilecek pratiklikte olmasını da göz önünde bulundurmanız uygundur. 

Instagram’da konsept yaratmak çok önemlidir. Genellikle, insanlar benzer iletilerle, benzer fotoğraflarla, benzer cümlelerle sayfa dizayn ederler. Oysa, bu çağın en önemli özelliği, farkınızı o benzerlerinizin içinden mümkün olduğunca sıyrılarak, ama ilgi de çekerek kaybetmemenizdir. O yönde, kendinize kullanıcı adlarını ve içeriklerini beğendiğiniz rol modeller seçebilir, onlardan esinlenerek, daha farklı bir dizayn oluşturabilirsiniz. 

Birden fazla instagram hesabınız ve kullanıcı adınız olması da, sizi marka konumunda yükseltebilir. Şüphesiz ki, öncelikle kişilerin kendi adlarını kullandıkları genel bir sayfa içerikleri vardır. Onun dışında, avatar diye tabir ettiğimiz, ama kötü amaca hizmet etmeyecek havalı, çekici, çarpıcı kullanıcı adlarıyla yeni sayfalar da açabilirsiniz. 

Çünkü, instagram ortamında bir sayfadan çıkıp, diğerine girmek oldukça basittir. Hesaplarınızı kapatmaksızın, kontrol edebilir, birbirlerine geçiş sağlayabilirsiniz. Bu noktada, insanları güldürecek, ürkütecek, heyecanlandıracak, meraklandıracak, umutlandıracak, şaşırtacak sayfalar bağımlılık yaratabilir. Güzel instagram kullanıcı adları ilgi çekici olursa sosyal medyalara hitap edip, kendi kendine popüler olabilir.

Bu sayfaların isimleri de konseptleri doğrultusunda, onları ifade eden anahtar sözcüklerden meydana getirilebilir. İsim seçerken, hangi amaca, hangi kitleye hitap edileceği önem arz etmektedir. 

Ayrıca, paylaştığınız fotoğrafların altlarına yazdığınız açıklamalar, attığınız hashtag’ler de sizi temsil edecektir. Onları da adınıza güvenerek kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Sayfanız, kullanıcı adınızdan başlayarak paylaştığınız fotoğraflara, onların altlarına yazılan içeriklere değin kalite, farklılık, işlevsellik kokmalıdır.

İnsanların ilk algılarını yakalamak anlamında, çarpıcı isimler düşünmek, hele bir de kurumsalsanız, her zaman kazandırır. Umarım Instagram isim önerileri konum size sosyal medya ile yapacağınız işlerde bir yol gösterici olmuştur.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir