Videolu Anlatımlar

Warez (Nulled) Temaların ve Eklentilerin Zararları

Warez (Nulled) Temaların ve Eklentilerin Zararları

Warez (Nulled) temaların ve eklentilerin zararları hakkında bir çok söylenti internette dolaşmakta. Bu söylentilerin çoğunluğu doğru. WordPress gibi altyapılarda, kullanabileceğiniz birçok tema bulunur. Bu temaların bazıları ücretsiz sunulurken, bazıları ücretli olarak satılır. Ancak bu ücretli temaların dosyalarını, internetten korsan versiyon olarak da bulabilirsiniz.

Peki sizce bu etik midir ? Elbette HAYIR. Bu temalar emek hırsızlığı yapılarak illegal bir şekilde sunulur. Bu temaları sunmak da kullanmak da yasa dışıdır. ‘’Warez tema nedir ?‘’ sorusunun cevabı tam olarak da budur.

Temaların yanı sıra bu durumu WordPress eklentilerinde de görürsünüz. Popüler birçok eklentinin premium versiyonu warez olarak bulunmaktadır.

Warez tema ve eklentileri kullanmak, illegalliğin yanı sıra sitenize zarar da verir. Bu makalede bunlardan uzun uzun bahsedeceğim. ‘’Neden warez tema ve eklentilerden kaçınmalıyız ?’’ sorusunun cevabını güzelce alacaksınız.

Warez temalara aynı zamanda Nulled (Lisanssız) da denmektedir. Makale içinde 2 terimi de kullanacağım için belirtmek istedim. Şimdi gelin warez temaların ve eklentilerin zararlarına bakalım.

Warez Tema ve Eklentileri Kullanmanın Zararları

Bu tema ve eklentileri kullanmanın bir çok zararı bulunmakta. Bu zararlardan bazılar sitenize çok ciddi zararlar verebilir ve tüm emekleriniz yok olmasına yol açabilir.

Warez Tema Güvenlik Sorunu Oluşturur

Warez Tema güvenlik problemi

Nulled temalar ve eklentiler, sitenizin güvenliği için büyük tehdit oluşturur. Neredeyse kimse, kötü bir amaç taşımadan size lisanslı bir tema/eklentinin dosyalarını vermez.

Bu tarz nulled tema ve eklentiler, içlerinde kötü amaçlı kod bulundurur. Tema ve eklenti dosyaları içine kendini gizleyebilen bu kodlar, sitenizin diğer dosyalarına da yayılır. Güvenliğinizin riske atılmasının yanı sıra, site güvenliği sarsıldığı için Google arama sonuçlarından silinebilirsiniz. Devamında da ‘’Sitem Google’da Görünmüyor’’ demeniz muhtemeldir.

Kısacası warez tema ve eklentiler, WordPress güvenliği için tehdit oluşturur. Elbette WordPress’in yanı sıra Blogger gibi altyapılar için de bir tehdit. WordPress warez temaları daha yaygın olduğu için onu örnek verdim.

Nulled Tema ve Eklentiler Gizlilik Kurallarınızı İhlal eder

Warez Tema gizlilik

Warez temalar ve eklentiler, üstte de bahsettiğim gibi kötü amaçlı kod içerebilir. Bu kötü amaçlı kodlar, 1. bölümde bahsettiğim gibi sizi saldırıya açık hale getirebilir. Onun dışında gizliliğinize de saldırır.

Warez tema ve eklentiler; sitenizi saldırıya açık hale getirmesinin yanı sıra, site bilgilerinize de erişebilir. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa, kötü amaçlı bir kod müşterilerinizin bilgilerine erişebilir. Ne facia olurdu öyle değil mi ?

İşin kötü yanı, bundan haberiniz bile olmayabilir. Siteniz normal işleyişinde devam ederken sitenizden veri çekiliyor olabilir.

Warez Tema ve Eklentiler SEO Düşmanıdır

Warez Tema seo düşmanı

Bu tarz korsan temalar ve eklentiler, sitenizin SEO’sunu adeta katleder. İçerdikleri gizlenmiş kodlarla, sitenize spam bağlantılar ekleyebilirler. Bunun yanı sıra, ziyaretçilerinizi başka bir siteye yönlendirebilirler.

Yine işin kötü yanı, hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz. Farkında olmadan, ziyaretçileriniz ve siz kötü amaçlı sitelere giriş yaptırılıyor olabilirsiniz. Evet bunu fark etmeniz zor, ama arama motoru botları fark eder!

Sitede spam bağlantı olduğunu ve ziyaretçilerin arkada kötü amaçlı sitelere yönlendirildiğini tespit eden arama motorları, sizin sıralamanızı düşürür. Google’da ilk sayfada çıkmak için verdiğiniz onca emek, çöpe gidebilir.

Nulled Tema ve Eklentiler Yasal Problemlerle Uğraştırırlar

Warez Tema yasal problemler

Makaleye girişte de bahsettiğim gibi, warez tema ve eklenti kullanmak yasa dışıdır. Pek çok tema ve eklenti açık kaynaklı olsa da, bazıları karma lisanslarla satılır.

Siz bu tarz warez bir eklenti yahut temayı sitenizde kullandığınızda, izniniz olmayan bir şey yapmış olursunuz. Tema yapımcılarıyla başınız hukuki yönden derde girebilir.

Yeni Güncellemeleri Alamazsınız

Warez Tema güncelleme yapmaz

WordPress özelinde, birçok tema ve eklenti sürekli güncellenir. Gerek kendilerini yeniliklere uydurmak, gerek ise mevcut açıkları kapatmak için, bu güncellemeler sürekli devam eder.

Warez WordPress temaları veya eklentileri kullandığınızda, bu güncellemelerden mahrum kalırsınız. Bu da, dolaylı yoldan güvenlik ve yenilik konusunda sınıfta kalmanıza neden olur.

Örneğin, geçen haftalarda Contact Form 7 eklentisinde güvenlik açığı tespit edildi. Durumu fark eden yapımcılar, eklentiyi hemen güncelledi. Şimdi düşünün: Bu eklenti premium bir eklenti olsaydı ve warez kullansaydınız, ne yapacaktınız ?

Warez Tema Destek Hizmeti Alamazsınız

Warez Tema destek vermez

En deneyimli WordPress kullanıcıları bile, premium temaları kurarken desteğe ihtiyaç duyar. Çok fonksiyonlu olmalarından dolayı, ayarlamanız gereken çok şeye sahiptirler.

Bunu bilen tema yapımcıları, zamanlarının çoğunu kullanıcıların sorularını yanıtlamakla harcarlar. Hatta onlara rehberler hazırlayarak, tema kurulum sürecini rahat geçmelerini sağlarlar.

Öte yandan, warez bir WordPress teması kullanıyorsanız, bunları dert etmenize gerek yok. Çünkü bu hizmetleri ALAMIYORSUNUZ. Bir sorununuz olduğunda, resmi destekten yararlanamıyorsunuz. Tabii bu durum WordPress’in yanı sıra Blogger, Joomla gibi alt yapılar için de geçerli.

Resmi destekten mahrum kalmak, warez temaların ve eklentilerin zararlarını bir kez daha vurguluyor.

Yerinizde Sayarsınız

yerinizde sayarsınız

Aslında bu konuya basitçe 5.maddede de değinmiştim. Ancak burada farklı bir açıdan yaklaşacağım.

Yeni bir tema veya eklenti güncellemesini alamadığınızda, güncellikten mahrum kalırsınız. Peki bu kadar basit mi ? Elbette ki hayır.

Birçok tema ve eklenti, her güncelleme ile kendilerine yeni özellikler eklerler. Nulled eklenti ve tema kullananlar, bu güncellemeleri alamaz. Alamadıkları için de sitelerine yeni özellikler ekleyemezler. Belki de kullanamadıkları bu yeni özellikler, daha çok para kazanmalarını sağlayabilirdi. O nedenle büyük resme bakmak gerekiyor.

İşin Etik Boyutu

Warez Tema etik değildir

Korsan temalar ve eklentiler kullanan birçok kişi, işin arkaplanını bilmiyor. Onların sadece bir kod parçası olarak gördüğü şey, aslında çok daha fazlası.

Geliştiriciler, zamanlarının tamamını kod yazarak harcamıyor. Yaptıkları yazılımı pazarlamak için site oluşturuyor, destek için eleman işe alıyor ve birçok harcama yapıyorlar.

Warez tema ve eklenti kullanıcıları, bu emeği hiçe sayarak onların kazancını sabote ediyor. Marketten bir ürün çalmanız ile warez bir yazılım kullanmanız arasında ben şahsen fark göremiyorum.

Ücretsiz Alternatifleri Değerlendirebilirsiniz

ücretsiz bir çok alternatif vardır

Aslında hiç kimsenin nulled WordPress temaları ve eklentileri kullanmasının gereği yok. Sadece WordPress için değil, diğer altyapılar için de öyle. Ufak bir gezinti yaptığınızda, pek çok ücretsiz alternatif temaları görebilirsiniz.

Örneğin, pek çok premium WordPress teması ve eklentisinin, başlangıç versiyonları bulunuyor. Ücretsiz olarak sunulan bu versiyonlar, premium versiyon kadar olmasa da işinizi görüyor. Ekstra birkaç özellik isterseniz de premium versiyona geçiyorsunuz. O nedenle kullanmak istediğiniz tema veya eklentiyi warez kullanmak yerine, bu versiyonlara göz atabilirsiniz.

Başlangıç versiyonlu ürünler kullanmak istemiyorsanız, ücretsiz WordPress temaları ve eklentilerine göz atabilirsiniz. Emin olun pek çoğu, ücretli alternatiflerinden iyi iş çıkarıyor.  Öyle olmasa bile, bunları vicdanınız rahat ve emek hırsızlığı yapmadan kullanıyorsunuz.

Bu blog üzerinden sizlere, pek çok işe yarar eklenti ve tema sunmaya çalışıyorum. Bloğu takip ederek size uygun bir eklenti veya tema bulabilirsiniz.

Bu makalede saydığım 9 sebebin,  warez temaların/eklentilerin zararları konusunda açıklayıcı olduğunu umuyorum. Umarım sizler de bu tarz içeriklerden uzak durur ve sitenizi korursunuz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir