Videolu Anlatımlar

WordPress Nofollow Link Ekleme – 5 Yöntem

WordPress nofollow link eklemek aslında çok basit. Konuya hızlı girdiysem biraz ağırdan alayım, öncelikle nofollow linki ne işe yarar bu linkin ne olduğunu biliyor musunuz?

wordpress nofollow link ekleme

Sitelerle biraz olsun haşır neşir olduysanız belki duymuş olabilirsiniz ama tam olarak ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında bilginiz olmayabilir. 

WordPress nofollow link ekleme konulu bu makalemde, nofollow linklerin ne olduğundan, neden kullanılması gerektiğinden ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğim. Bu rehber, yeni başlayanlar için oldukça ideal, teknik bilgiye ihtiyacınız yok. 

WordPress Nofollow Link Ekleme Rehberi

Nofollow Link Nedir ? 

Sitenizdeki iç bağlantılar ve backlinkler. Arama motoru optimizasyonu yani SEO açısından oldukça önemli kriterlerden biridir. 

Sitenizden herhangi bir siteye backlink (dış bağlantı) verdiğinizde, arama motorları bunu sıralama sinyali olarak algılar ve sitenizin otoritesinin bir kısmını link verdiğiniz site ile paylaşır. 

Temel olarak backlinkleri, dofollow ve nofollow olarak iki çatı altında inceleyebiliriz: Dofollow linklerde, yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz durum gerçekleşir ve link verdiğiniz site ile otoritenizi paylaşırsınız. Nofollow linklerde ise dofollow gibi herhangi bir otorite paylaşımı gerçekleşmez; nofollow linklerin dofollow linkler kadar etkili olamamasının sebebi budur. 

Ancak bu, nofollow linkler etkisiz demek değildir. Bazı SEO uzmanları, nofollow link vermenin, sitenizin arama sorgularında daha üstte yer almasına yardımcı olacağını savunuyor. Bu düşünce somut bir şekilde kanıtlanmamış da olsa akılda tutulmaya değer. 

Bilgilendirme: 2020 yılının başlarında Google, nofollow linklerin akıbeti ile ilgili bir duyuru yaptı. Bu duyuruda, nofollow etiketi ile oluşturulan linkleri artık tarama ve sıralama kriteri olarak baz almayacağını, sadece bir ‘ipucu’ olarak değerlendireceğini belirtti. Bu ‘ipucu’ kelimesinden, link verdiğiniz sitelerle ilgili Google’a ufak fikirler verebileceğinizi anlayabiliriz. Google ilk sayfaya çıkmak için bu gibi küçük detaylara dikkate etmek gerekir.

Bir Linkin Nofollow Olduğunu Nasıl Anlarsınız ? 

Basit bir şekilde şöyle anlayabilirsiniz: Bütün nofollow linkler ‘’rel=nofollow’’ HTML tagını içerir. Örnek olarak aşağıdaki kutucukta bir nofollow link görebilirsiniz.

<a href="https://siteadresi.com" rel="nofollow">Test Bağlantı</a>

Bir siteyi gezerken o sitedeki bağlantının türünü bulmak için, imleci linkin üstüne getirin ve sağ tık yapın; daha sonra ‘’incele’’ seçeneğini seçin. Linkin olduğu kodlar karşınıza gelecektir, orada ‘’rel=nofollow’’ tagını görüyorsanız, link nofollowdur. 

Yukarıda anlattığımız yöntem, manuel olarak yapılabilen bir yoldur. Otomatik olarak öğrenmek isterseniz, Chrome tabanlı tarayıcılar için ’Strike Out Nofollow’’ gibi eklentiler kullanabilirsiniz. Bu eklenti, hangi linklerin nofollow olduğunu hemen görmenizi sağlar. 

Nofollow Linkleri Hangi Durumlarda Kullanmalısınız ? 

Temel bir mantıkla, güvenmediğiniz her siteye nofollow çıkışlı link vermelisiniz. Bu, genel bir SEO kuralıdır. 

Bunun dışında, ‘’Vikipedi, Google, Amazon’’ gibi doğruluğu birçok kişi tarafından bilinen sitelere dofollow çıkışlı link verebilirsiniz. Bu ayardaki sitelere dofollow link vermek, kendi sitenizin otoritesinin artmasına yardımcı olur. 

Biraz daha derine inmemiz gerekirse, her zaman nofollow link kullanmanız gereken bazı spesifik durumlar şunlardır:

Affiliate Marketing ve Sponsorlu Linkler

İnternet üzerinde birçok blogcu, affiliate marketing kullanarak gelir elde etmektedir. Affiliate marketing linkleri, önerdiğiniz ürün ve hizmetler için izlenebilir bağlantılardır. Herhangi bir kişi, linkiniz üzerinden önerdiğiniz mağazaya gidip ürün satın alırsa siz de komisyon alırsınız. Affiliate marketing mantığı budur. 

Bu tarz affiliate marketing bağlantılarına daima nofollow tagı eklemelisiniz. Doğrudan bağlantı veriyorsanız link kısaltma aracı kullanarak bağlantı da verebilirsiniz. 

Blog üzerinden gelir elde etmenin bir başka yolu da link(bağlantı) satmaktır. Popüler webmaster forumlarında gördüğünüz, ‘’tanıtım yazısı, footer link’’ gibi ilanlar bunun içindir. Bu tarz linklere nofollow tagını eklemenizi tavsiye ederiz çünkü Google sitenizin link satarak spam yaptığını düşünebilir. (Link sattığınız kişiyle anlaşmanıza da dikkat edin, çünkü linkler genelde dofollow olarak satılır) 

Tavsiye: 2019 yılı içinde Google, bazı yeni link taglarını kullanıma sundu. Eğer dilerseniz bu tarz sponsorlu bağlantılarınız için sponsored tagını kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ‘’rel=nofollow’’ kısmını ‘’rel=sponsored’’olarak değiştirmektir. 

Dış Bağlantılar

Bazen, makalede ele aldığınız konu gereği dış bağlantı vermeniz gerekebilir. Dış bağlantı verdiğiniz her sitenin içeriğine kefil olamazsınız, elbette Vikipedi gibi sitelere olursunuz ancak konumuz onlar değil. 

Konumuz spesifik bir bilgi için kaynak edindiğimiz siteye verdiğimiz ‘’kaynak: siteadresi.com’’ bağlantısı. Sitenizden herhangi bir siteye dış bağlantı verirseniz ona kefil olduğunuzu kabul edersiniz, eğer bu sitenin içeriğine kefil değilsek rel=nofollow tagını kullanmalıyız. 

Hatırlatma: Üst taraflarda bahsettiğimiz gibi,  ‘’Google, Vikipedi vs.’’ gibi doğruluğu birçok kişi tarafından bilinen sitelere link verirken nofollow tagına ihtiyacınız yok.

Sidebar Linkleri

Öncelikle kısa bir sidebar tanımı yapalım: Sidebar, pek çok sitenin sağ tarafında bulunan dikey sütun. Özel bir ayar yapmazsanız sitenizdeki her sayfanın sidebarı aynıdır. 

Pek çok blogger, güvendikleri ve referans oldukları siteleri sidebara ekler. Bu ilk bakışta doğru bir hamle gibi görünebilir ki öyledir de, ama atlanılan çok önemli bir nokta var. Sidebar her sayfada ortaktır. Yani bu da demek oluyor ki sidebardan link çıkışı yaparsanız, link verdiğiniz sitenin sitenizdeki her sayfanın otoritesinden faydalanmasını sağlarsınız.

O nedenle bu kısımdan çıktığınız linkleri nofollow olarak işaretlemek çok önemlidir. 

Uyarı: Sidebarda olduğu gibi footer linklerde de aynı durum geçerli. Sonuçta footer yani sitenizin en alt kısmı da her sayfada ortaktır. 

All in One SEO Eklentisini Kullanarak WordPress Nofollow Link Ekleme

WordPress için All in One SEO (AIOSEO) eklentisini duymuşsunuzdur. Yoast SEO ile birlikte en iyi SEO eklentilerinden biri olan All in One SEO, içinde pek çok pratik çözümle birlikte gelir. Bunlardan biri de nofollow link ekleme sekmesidir. 

Öncelikle AIOSEO eklentisinin ücretsiz ya da ücretli versiyonunu kullanıyor olmanız fark etmiyor, 2 sürümde de bu özellik mevcut. 

Wordpress Nofollow Link Ekleme - AIOSEO
WordPress Nofollow Link Ekleme – AIOSEO

AIOSEO eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra, ayar yapmak istediğimiz linkin bulunduğu yazıya gidiyoruz. Yazıya gittikten sonra metnin üstüne gelip bağlantı butonuna tıklıyoruz. 

Wordpress Nofollow Link Ekleme - AIOSEO 1

Daha sonra açılan sayfada ayarlar karşınızda olacak, oradan ‘’ add rel=’’nofollow’’ to link  ‘’ seçeneğini seçin. Link adresi ve başlığını eklemeyi de unutmayın. Dilerseniz yeni sekmede açılma ve diğer link tagları ile ilgili ayarları da yapabilirsiniz. 

İpucu: Pek çok blog yazarı, sitelerinden bir dış bağlantı verirken yeni sekmede açılma özelliğini kullanır. Bunun sebebi, ziyaretçinin linke tıkladıktan sonra sitenizi terketmemesini sağlamaktır. Yeni sekmede açılan dış linkler, ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süreyi ve pek çok metriği olumlu olarak etkileyecektir.

Eski Editörde All in One SEO Aracılığıyla Nofollow Link Ekleme

Henüz daha yeni WordPress editörüne geçmeyenler olduğundan dolayı, klasik editör için de yol göstermek istedim. AIOSEO aracılığıyla, klasik editörde de kolayca nofollow link ekleme yapabilirsiniz. 

Wordpress Nofollow Link Ekleme - AIOSEO 2
WordPress Nofollow Link Ekleme – Eski Editör

Düzenlemek istediğiniz yazıya gidin ve linkinizi seçin, seçtikten sonra düzenleme butonuna tıklayın. 

Wordpress Nofollow Link Ekleme - AIOSEO 3

‘’Bağlantı seçenekleri’’ diyerek devam edin.

Wordpress Nofollow Link Ekleme - AIOSEO 4

Daha sonra karşınıza yeni editördekine benzer bir ekran çıkacaktır. Buradan ilgili ayarları yaptıktan sonra işlem tamam. 

Nofollow Linkler Elle Nasıl Eklenir ? 

Eğer All in One SEO eklentisini kullanmak istemiyorsanız, nofollow linkleri elle ekleyebilirsiniz. 

Elle WordPress Nofollow Link Ekleme
Elle WordPress Nofollow Link Ekleme

Öncelikle linkin bulunduğu makaleye gidin ve linki seçin. Linki seçtikten sonra yukarıda bulunan ‘’alt alta 3 nokta’’ butonuna tıklayın.

Elle WordPress Nofollow Link Ekleme 1

Daha sonra karşınıza çıkan menüde ‘’HTML olarak düzenle’’ seçeneğini seçin, HTML düzenleme sayfasına yönlendirileceksiniz. 

Elle WordPress Nofollow Link Ekleme 2

Bu sayfada link yapısını göreceksiniz. Tek yapmanız gereken ‘’https://siteadresi.com’’ kısmından sonra rel=’’nofollow’’ metnini eklemek. Hepsi bu kadar, artık linkiniz nofollow çıkışlı olmuş oldu. 

Not: rel=”noopener noreferrer” ifadeleri zaten eklenmiş olarak görürseniz bunların içine nofollow yazmanız yeterlidir. Yani son durum şu olmalıdır: rel=”nofollow noopener noreferrer”

WordPress Klasik Editörde Elle Nofollow Bağlantı Ekleme

AIO SEO eklentisi yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de klasik editör anlatımını yapacağız. 

Elle WordPress Nofollow Link Ekleme 3
WordPress Nofollow Link Ekleme – Klasik Editör

Klasik editörde bu işlem nispeten daha pratik. Yazdığınız yazıya gidin ve editörün sağ üst köşesinden ‘’Metin’’kısmını seçin. Kod bölümünü bulun ve yukarıda yeni editör için yaptığımız işlemleri yapın. 

Elle Daha Çok Nofollow Bağlantı Ekleme

Gutenberg yani yeni WordPress editörü için elle nofollow ekleme yöntemini kullanabilirsiniz. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu yöntem, link sayısı arttıkça pek kullanışlı olmuyor. 

Eğer yazınızda çok sayıda dış bağlantı varsa, Gutenberg editöründe ‘Kod Düzenleyici’ sekmesine geçmelisiniz. Bu, daha çok linki çok daha kolay nofollow yapmanıza imkan verir.

Elle WordPress Nofollow Link Ekleme 4
WordPress Nofollow Link Ekleme – Gutenberg

Linklerini düzeltmek istediğiniz yazıya gidin ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 noktaya tıklayın, açılan menüde ‘’Kod Düzenleyici’’ yi seçin. 

Daha sonra metnin HTML haline erişeceksiniz. Daha önceki elle ekleme yöntemlerinde size gösterdiğimiz gibi, her linke rel=’’nofollow’’ tagını ekleyin. Çoklu linkler için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. 

WordPress Menü Bağlantılarını Nofollow Yapma

WordPress menü bağlantılarını nofollow yapmak oldukça basittir ancak pek bilinen ve göz önünde olan bir yöntem değildir. O nedenle birçok kullanıcının bu yöntemin varlığından bile haberi yoktur. 

Menü WordPress Nofollow Link Ekleme

Şimdi WordPress menülerine nofollow linklerin nasıl ekleneceğine bir göz atalım. İlk olarak, ‘’Görünüm>>Menüler’’yolunu izleyerek menülerinize gidin.

özel bağlantılar kısmını seçme

Menünüze geldikten sonra, ‘’Özel bağlantılar’’ sekmesine gelin. Burada eklemek istediğiniz linkle ilgili bilgileri verip ‘’Menüye ekle’’ butonuna tıklayın. Böylelikle istediğimiz linki menümüze eklemiş olduk. Rehberin can alıcı noktası bundan sonra başlıyor. 

Menü WordPress Nofollow Link Ekleme 1

Menü düzenlediğiniz sayfanın sağ üst köşesinde ‘’Ekran tercihleri’’ bölümünü göreceksiniz, ona tıklayın. Yukarıda açılan bölümlerden ‘’Bağlantı hedefi’’ ve ‘’Bağlantı ilişkisi (XFN)’’ işaretleyin.

Menü WordPress Nofollow Link Ekleme 2

Daha sonra menünüzden eklediğiniz linkin sekmesine gelin. ‘’Bağlantı ilişkisi (XFN)’’ bölümüne nofollow yazın. Bu kısma diğer link taglarından istediğiniz birini de yazabilirsiniz, sadece nofollow için olan bir bölüm değildir. 

Bütün bu adımlardan sonra ‘’Menüyü kaydet’’ butonuna tıklayıp işlemi sonlandırabilirsiniz. 

Bütün Dış Bağlantıları Nasıl Otomatik Olarak Nofollow Yapabilirsiniz ?

Birçok site sahibi, sitelerindeki dış bağlantıları otomatik olarak nofollow yapmak ister. Bu işlemi yapan çoğu çözüm, Javascript kullandığı için sitenizin SEO’suna yararlı değildir. Onun yerine elle eklemeniz daha sağlıklıdır. 

Bu işlemi otomatik olarak yapmak için oldukça pratik bir eklenti var. Yukarıdaki bütün adımlarla uğraşmak istemeyip, tek bir eklenti ile işi bitirmek istiyorum diyorsanız bu eklenti size göre. WP External Links eklentisi ile dış bağlantılarınız üstünde yüksek denetime sahip olabilirsiniz.

Wordpress Nofollow Link Ekleme Eklentisi

WP External Links eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra. WordPress panonuzdan eklenti ayarlarına gidin. 

Wordpress Nofollow Link Ekleme Eklentisi 1

Çok kompleks ayarları yok. Tek yapmanız gereken ‘’Set follow or nofollow’’ kısmından ‘’nofollow’’ seçeneğini seçmek. Daha sonra sitenizden çıktığınız bütün linkler otomatik olarak nofollow olmuş olacak. Onun dışında bundan hariç tutmak istediğiniz siteler varsa yukarıdaki menüden ‘’Exceptions’’ sekmesine gidebilirsiniz. 

Dipnot: Bazı WordPress tabanlı blog sahipleri, yorum kısmından çıkılan linkler için endişe duymaktadır. İster bir eklenti kullanın ister kullanmayın, WordPress yorumlardaki linkleri otomatik olarak ‘’nofollow’’ işaretler. 

WordPress nofollow link ekleme konulu bu kapsamlı rehberimizin sonuna geliyorum. Dilerim ki  bu rehber konuyla ilgili kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderir. 

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir