Videolu Anlatımlar

2023’in En Hızlı Ücretsiz WordPress Temaları

En Hızlı Ücretsiz WordPress Temaları

Web sitenizin performansını zirveye mi çıkarmak istiyorsunuz? Cevabınız evet ise ve bunu yaparken giderlerinizi azaltmak istiyorsanız, en hızlı ücretsiz WordPress temaları tam da ihtiyacınız olan şey. 

WordPress site hızlandırma rehberinde bahsettiğim gibi, temaların hız üzerinde büyük bir etkisi var. İstatistikler, hızlı yüklenen sitelerin %60 daha fazla ziyaretçi aldığını ve %70 oranında siteden çıkmayı azalttığını gösteriyor. Buna ek olarak, online alışveriş yapanların %52’si, hızın kendileri için önemli olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki paragraftan çıkaracağımız sonuç şu: Hızı görmezden gelemezsiniz. Bugün algoritmalara ayak uydurmak istiyorsanız, site hızını optimize etmelisiniz. Neyse ki, internette en hızlı wordpress temasını rahatça bulabiliyorsunuz. Bu makalede ise bu temaların ücretsiz versiyonlarını listeleyeceğim. 

İnternet üzerinde pek çok ücretsiz WordPress temasını bulabilirsiniz. Ancak söz konusu en hızlı tema olduğu zaman, ücretsizleri bulmanız zordur. Bu liste sayesinde ise ücretsiz temalar bir tık uzağınızda. 

WordPress Ücretli Temalar ve Ücretsiz Temalar Karşılaştırması

Ücretli WordPress temalarının çok daha kaliteli ve işlevsel olduklarını kabul edelim. Ancak kalitesi güzel olduğu kadar fiyatı da güzel. Özellikle ülkemiz için dolar kuru da devreye girince ortaya oldukça büyük fiyatlar çıkıyor. Öte yandan ücretsiz  temalar bir tık daha basit olsa da, kendi çabalarınızla bir şekle sokabiliyorsunuz. Ayrıca gerçekten ücretsiz olduğuna şaşıracağınız temalar da var, bu listede göreceksiniz. Eğer oldukça ağır bir web sitesi dizayn etmiyorsanız, ben ücretsiz alternatiflere de bir göz atmanızı öneririm. 

Hız Analizi için Hangi Aracı Kullanıyorum ? 

Bu makale için hız analizinde Pingdom aracını tercih ettim. https://tools.pingdom.com/ adresinden yapabileceğiniz sorgulamada, ‘’ sitenin 100 üzerinden puanı, sayfa boyutu, açılma süresi, http istek sayısı’’ gibi pek çok veriye erişebiliyorsunuz. Buna ek olarak, sitenizi yavaşlatan nedenleri görebilmeniz mümkün. 

Hızlı ücretsiz wordpress temaları hız testi

Tercih etmemdeki en önemli sebep ise, analiz yaptığınız sunucuyu değiştirebilmeniz. Bildiğiniz gibi, Türkiye’deki bir siteye Amerika’dan girdiğinizdeki hız ile, Azerbaycan’dan girdiğiniz hız aynı olmuyor. Bu analiz araçları için de geçerli. Pingdom aracında ise analiz sunucusu konumunu değiştirerek gerçeğe en yakın sonucu alabiliyorsunuz. 

En Hızlı Ücretsiz WordPress Temaları – Tam 15 Tema

Di Magazine

Hızlı wordpress teması - Di Magazine

Magazin tarzı siteleriniz için en uygun WordPress temasını mı arıyorsunuz ? O zaman Di Themes yapımcılığında gelen Di Magazine teması, tam da size göre. Di Magazine, ‘’hızlı, responsive ve SEO uyumlu’’ bir WordPress temasıdır. Görselliğe ve hıza aynı oranda önem verenler için biçilmiş kaftandır. Özellikle blog teması olarak kullanılmaya çok uygundur.

Geniş widgetlar ile zengin bir kullanım sunan bir tema arıyorsanız Di Magazine, magazin ve moda sitelerinin ihtiyacı olan temel şeylere sahip. Bu widget slotları sayesinde, Adsense gibi reklam firmalarının optimizasyonunu yapabilirsiniz. Bunların yanında, tek tıkla kurulum olanağı ile pratik kullanım sunuyor. 

Di Magazine Hız Analizi

Di Magazine, Pingdom hız test aracından B 88/100 sonucunu almış. Demo sayfasının boyutu 1.8 MB ölçülmüş ki o kadar medya ile harika bir değer. Son olarak, 1.93 sn açılma süresiyle neden bu listede olduğunu kanıtlamış.

Demo | İndir/Detaylar

Bizberg

Hızlı wordpress teması - bizberg

Bizberg, kurumsal web siteleri için hazırlanmış hızlı bir WordPress temasıdır. Responsive bir tema olan Bizberg, potansiyel müşterilerinizi etkileyecek performans ve görsellikle dolu. 

Bizberg, size kurumsal siteniz için 11 adet ücretsiz düzen sunuyor. Bütün bu düzenlerin iyi bir okuma kolaylığı sunduğunu söyleyebilirim. Diğer Bizberg eklentilerine gelecek olursak, ‘’harekete  geçirici mesaj bloğu, harita bloğu, sosyal medya ikonları, referanslar bloğu, galeri ve fiyatlandırma tablosu’’ gibi eklentileri sayabilirim. 

Bizberg Hız Analizi

Bizberg, Pingdom hız test aracından B 86/100 sonucunu almış. Boyutu 4.2 MB olan demo sayfası, 2.78 sn açılma süresine sahip. Boyutuna göre harika bir değer.

Demo | İndir/Detaylar

Best Classifieds

Hızlı wordpress teması - Best Classifieds

İlan siteniz için hızlı ve hafif bir WordPress teması arıyorsunuz ancak yeterli bütçeniz yok mu ? O zaman en hızlı ücretsiz WordPress temalarından Best Classifieds, tam size göre.

Best Classifieds, profesyonel görünüme sahip ilan ve reklam temasıdır. Mobil öncelikli tasarıma sahip tema, responsive özelliğinin hakkını sonuna kadar veriyor. Aynı zamanda listedeki birçok tema gibi tek tıkla kurulum özelliğine de sahip. Best Classifieds, kurumsal siteniz için size yardımcı olacak pek çok ilacı sunuyor: kategori simgeleri için kaliteli gezinme efektleri ve sınırsız renk şemaları bunlardan bazıları. 

Best Classifieds Hız Analizi

Best Classifieds, Pingdom hız test aracından B 89/100 sonucunu almış. Boyutu 1.6 MB olan demo sayfası, 2.36 sngibi iyi bir sürede yüklenmiş. Bu sonuçlar, Best Classifieds’in neden en hızlı ücretsiz WordPress temaları listesindeolduğunu kanıtlar nitelikte. 

Demo | İndir/Detaylar

Rife Free

Hızlı wordpress teması - Rife Free

Rife Free teması, girişimcilerin ve yaratıcı kişilerin tam da isteyeceği türden bir tema. Çok amaçlı temalarkategorisine sokabileceğimiz Rife Free, çok sayıda özelleştirme seçeneğine sahip 7 adet demo ile birlikte geliyor. Mağaza, kurumsal, fotoğrafçılık ve sade blog gibi pek çok özelleştirmeyi yapabilirsiniz.

Elementor site düzenleme aracı ile uyumlu olan Rife Free, aynı zamanda WordPress özelleştiricisi ile de entegre. Bu kolaylıklar, özellikle yeni başlayanlar olmak üzere herkesin işine yarıyor. Son olarak Rife Free, medya yönünden de zengin bir desteğe sahip: İçerik vitrini için Youtube ve Vimeo videolarını destekliyor.

Rife Free Hız Analizi

Rife Free teması, Pingdom hız test aracından B 88/100 sonucunu almış. Boyutu 3.4 MB olan demo sayfası, 0.497 sngibi muazzam bir sürede yüklenmiş. Bu sonuçla, Rife Free ücretsiz temaların hız sonuçları arasında başı çekiyor diyebiliriz. 

Demo | İndir/Detaylar

Fairy

Hızlı wordpress teması - Fairy

Blog temaları arasında en hızlı WordPress temalarından biri olan Fairy, blog dışında pek çok kategoriye esneyebiliyor. Seyahat, teknoloji, yemek, moda, kişisel, yaşam tarzı, iş, güzellik gibi örneklerini sayabileceğim kategorileri, kendiniz düzenleyerek şekillendirebiliyorsunuz. 

Fairy’nin en beğendiğim özelliği ise şu: Temayı kurar kurmaz birden fazla demoya erişebiliyorsunuz, ücretsiz WordPress temaları için bulunmaz bir nimet.  Bu demoların kurulumunun rahat olması da, Fairy’i bütün kullanıcılar için kullanımı rahat hale getiriyor. 

Fairy Hız Analizi

Fairy, Pingdom hız test aracından B 88/100 sonucunu almış. Fairy’nin 1.4 MB boyutundaki demo sayfası ise 1.85 sn’de yüklenmiş. Gayet tatmin edici değerler.

Demo |İndir/Detaylar

WK Wow

Hızlı wordpress teması - wow

Minimalist tasarımıyla eşsiz bir blog deneyimi sunan WK Wow teması, piyasadaki en hızlı ücretsiz WordPress temalarından biridir. Amacınız ister kişisel ister profesyonel blog oluşturmak olsun, her ikisini de WK Wow ile yapabilirsiniz. 

WK Wow, hızlı olmasının yanında güncellikten de uzak kalmamış bir tema. Bootstrap 4 gibi güncel teknolojilerle kodlanmış. Bu güncelliğin verdiği güvene ek olarak, ‘’Contact Form 7 uyumluluğu, elementor, mağaza sayfası’’ gibi özelliklere de erişim sağlayabiliyorsunuz.

WK Wow Hız Analizi

WK Wow, Pingdom hız test aracından B 83/100 sonucunu almış. WK Wow’un 1.1 MB boyutundaki demo sayfası, 1.55 sn gibi iyi bir sürede yüklenmiş.

Demo | İndir/Detaylar

Chronus

Hızlı wordpress teması - chrounus

Sade tema sevenlerin kalbini çalacak olan ücretsiz hızlı wordpress teması olan Chronus, bu sadelikten kaynaklı olarak oldukça hafif bir tema. Daha çok kişisel bloglar için olsa da, Chronus’u dilediğiniz biçime sokabilirsiniz. 

Chronus’un en önemli özelliklerinden biri minimalist bir tema olması. Bu sayede, sitenizdeki tasarım değil, içerikleriniz ön planda kalıyor. Tema, CSS3 ve HTML5 kullanılarak temiz bir biçimde kodlanmış. Bu da, hızına ek olarak SEO konusunda da harika performans vermesini sağlıyor. Site yapımcıları ücretsiz olarak kullanımına izin veriyor.

Chronus Hız Analizi 

Chronus, Pingdom hız test aracından B 90/100 sonucunu almış. Temanın sahip olduğu 545 KB’lık demo sayfası, 0.731 sn gibi harika bir sürede yüklenmiş. Burada süreden çok sayfa boyutu dikkatimizi çekmeli. 545kb gibi oldukça hafif bir sayfa var, bu da sitenize daha az yük demek.

Demo | İndir/Detaylar

Gateway

Hızlı wordpress teması - Gateway

Esnek, çok amaçlı ve hızlı WordPress temaları arasında yer alan Gateway, göze hitap eden bir tasarıma ve beraberinde hafifliğe sahiptir. Temayı kurar kurmaz dizaynı hazır edebilirsiniz, bu yönden oldukça pratik bir kullanıma sahip. 

Gateway, en güncel web tasarım trendleri göz önünde bulundurarak dizayn edilmiş. Bundan dolayı, hız için tasarımdan feragat etme gibi bir durum oluşmamış. Gateway’in ‘’çok amaçlı widgetlar, yapışkan menüler, açılır menüler ve vb. dahili eklentiler’’ ile birlikte gelmesi, bunu kanıtlar nitelikte. 

Gateway Hız Analizi 

Gateway, Pingdom hız test aracından B 83/100 sonucunu almış. 1 MB boyutuna sahip demo sayfası, 1.10 sn gibi gayet düşük bir sürede yüklenmiş. 

Demoİndir/Detaylar

The Ultralight

Hızlı wordpress teması - ultralight

Hızlı ve hafif WordPress teması arıyorsanız, The Ultralight temasını seçenekler arasında bulundurmalısınız. Adının anlamı dahi hız ile ilgili olan tema, yüksek performanslı bir site için en temiz kodlama tekniğiyle kodlanmış. Bu da, arama motorlarında daha üst sıralar için iddialı olabileceğiniz anlamına geliyor.

The Ultralight teması, hızın dışında da pek çok özelliğe sahip. Responsive özelliği bulunan tema, her türlü çözünürlüğe, tarayıcıya ve cihaza uyumlu olarak tasarlanmış. The Ultralight, ücretsiz bir wordpress teması olarak ciddi anlamda başarılı.

The Ultralight Hız Analizi

The Ultralight, Pingdom hız test aracından A 91/100 sonucunu almayı başarmış. 1.2 MB boyutundaki The Ultralight demo sayfası, 1.23sn’de hızlıca yüklenmiş. 

Demo | İndir/Detaylar

Magazine Newspaper

Hızlı wordpress teması - magazine

Web sitesi oluşturulurken kullanılan kötü kodlama, sitenizin SEO’dan tutun pek çok metrikte geri kalmasına sebep olabilir. O nedenle, temiz kodlamalı siteye sahip olmak çok önemlidir. Magazine Newspaper temasını kullanarak bu yolda ilk adımınızı atabilirsiniz. 

En hızlı WordPress temaları arasında yer alan Magazine Newspaper teması, bu listedeki diğer temalar gibi responsive özelliğine sahiptir. Minimalist yapısıyla içeriğinizi ön plana çıkarır ve rahat bir okuma deneyimi sunar. İçinde 600’den fazla Google Font destekli yazı tipi ile gelir. Bu yazı tiplerinin arasında geçiş yapmak oldukça kolaydır.

Magazine Newspaper Hız Analizi

Magazine Newspaper, Pingdom hız test aracından B 89/100 sonucunu almış. 1.9 MB boyutundaki demo sayfası, 2.41 sn’de yüklenmiş. 3 saniyenin altında olduğu için iyi bir değer olarak kabul edebiliriz. 

Demo | İndir/Detaylar

Construction Landing Page

Hızlı wordpress teması - constraction

Ücretsiz hızlı WordPress temaları listesinin 11.teması olan Construction Landing Page, spesifik bir kategoriye hitap ediyor. İnşaat sitesi için harika bir tema olan Construction Landing Page, performanstan ödün vermeyerek hizmetlerinizi tanıtmanızı sağlayacak. 

Bu tema, inşaat sektörüne benzer dallar için de kullanılabilir. Mimarlık, tesisatçılık ve peyzaj gibi sektörler de düşünmeden temayı kullanabilirler.  Temanın görsel kalitesi ve hız performansına ek olarak, pratik bir kurulum sunması da cabası. Sadece birkaç tıkla sitenizi hazır hale getirebilirsiniz. 

Construction Landing Page Hız Analizi

Construction Landing Page, Pingdom hız test aracından B 89/100 sonucunu almış. 1.8 MB boyutundaki Construction Landing Page demo sayfası, 1.76sn’de yüklenmiş. 

Demo | İndir/Detaylar

Rara Business

Hızlı wordpress teması - rara

Rara Business, adından da anlaşılabileceği gibi kurumsal nitelikte bir temadır. WordPress kurumsal temalarındanbirini arıyor ve hızlı da olmasını istiyorsanız, tercihiniz Rara Business olmalı. Bu tema ile çok az emek harcayarak çarpıcı kurumsal bir web sitesine sahip olabilirsiniz. 

Rara Business; SEO dostu, responsive, hızlı ve hafif bir temadır. Birçok temada bulunan bu özelliklere ek olarak, birçok fonksiyona sahiptir. Fonksiyonların ilki, Rara Business sosyal medya entegrasyonuna hazır bir temadır. Bu da işletmenizin sosyal medyadaki gücünü arttırır. Diğer bir avantajı ise WooCommerce uyumluluğudur. Bu sayede, isterseniz kurumsal ürünlerinizi siteniz üzerinden satabilirsiniz. 

Rara Business Hız Analizi

Rara Business, Pingdom hız test aracından B 87/100 sonucunu almış. 2.7 MB boyutunda olan Rara Business demo sayfası ise, 1.81 sn yükleme süresine sahip. 

Demo | İndir/Detaylar

GloriaFood Restaurant

Hızlı wordpress teması - Gloria

GloriaFood Restaurant; WordPress restoran teması arayanlar için harika bir seçimdir çünkü hem oldukça hızlıdır hem de ücretsizdir. GloriaFood Restaurant temasını kurduktan sonra, birkaç tıkla web sitenizi hazır hale getirebilir, restoranınızın internet ayağını kurabilirsiniz. 

Bu tema; müşterilere paket servis hizmeti sunmanız için, belirli uygulamalarla birlikte gelir. Bootstrap kullanarak hazırlanmıştır ve bu sayede müşteriler mobil cihazlarıyla istedikleri yerden sipariş verebilir. Bütün bunlara ek olarak, kapsamlı satış raporlarına erişebilir ve bunları yazdırabilirsiniz. 

GloriaFood Restaurant Hız Analizi

GloriaFood Restaurant teması, Pingdom hız test aracından B 85/100 sonucunu almış. 4.2 MB olan demo sayfası, boyutuna göre muazzam bir değer olan 1.14sn’de yüklenmiş. Boyuta göre yükleme süresini oranladığınızda, temanın neden en hızlı WordPress temaları listesinde yer aldığını anlıyorsunuz. 

Demo | İndir/Detaylar 

Bayleaf

Hızlı wordpress teması - bayleaf

En hızlı ücretsiz WordPress yemek temaları arasında yer alan Bayleaf, oldukça sade ve minimal tasarlanmış.

Bayleaf, yukarıdaki birkaç tema gibi WooCommerce uyumluluğuyla birlikte gelir. Bu da, yemek tarifleriyle sınırlı kalmayıp, satış yapabilmenizi de sağlar. Hatta yemeği tamamen bir kenara bırakıp temayı normal blog gibi kullanabilirsiniz, birçok kategoriye esner. Bayleaf teması da, listedeki diğer temalar gibi güncel trendler takip edilerek kodlanmış. 

Bayleaf Hız Analizi

Bayleaf teması, Pingdom hız test aracından A 92/100 sonucunu almayı başarmış. Bu güzel sonuca ek olarak, 1.8 MB boyutundaki demo sayfası 1.52 sn’de yüklenmiş.

Demo | İndir/Detaylar

JobScout

Hızlı wordpress teması - jobscout

Listenin son teması olan JobScout, spesifik sektörlere özel olarak tasarlanmış. İş ilanı siteleri için biçilmiş kaftan olan JobScout, insan kaynakları bölümü için rahatlıkla kullanılabilir. JobScout teması, web sitenize iş ilanı panosu eklemenizi sağlayan bir eklenti olan WP Job Manager üzerine inşa edilmiştir. Dolayısıyla uyumluluk sorunu yaşamazsınız. 

JobScout teması; hızı ve işlevselliğinin yanı sıra, WooCommerce desteği gibi pek çok özelliğe de sahiptir. Bu pek çok özelliği, tek tıkla kurulum imkanı sayesinde kafanız karışmadan kullanabilirsiniz. 

JobScout Hız Analizi

JobScout, Pingdom hız test aracından B 85/100 sonucunu almış. Bununla birlikte, 2.5 MB boyutundaki demo sayfası 1.77 sn’de yüklenmiş.

Demo | İndir/Detaylar

Bu listedeki en hızlı ücretsiz WordPress temalarının işinizi göreceğini düşünüyorum. Gerek çok amaçlı olsun, gerek spesifik kategorilerden olsun birçok tema sunmaya çalıştım. Burada unutmamanız gereken bir durum ise şu: Bu temaların PRO versiyonları da bulunuyor ve tahmin edebileceğiniz gibi ücretli. Benim burada bahsettiğim bazı özellikler yalnızca temanın PRO versiyonunda bulunabilir, bunu kendiniz keşfedebilirsiniz. Ücretsiz wordpress temaları arasından size en uygununu indirip kullanabilirsiniz.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

One Response

  1. Elinize sağlık, bir wordpress kullanıcısı olarak sizi tebrik ediyorum. Yeni başlayanlar için, oldukça hızlı ve kaliteli temalardan bahsetmişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir