Videolu Anlatımlar

WordPress Eklentileri Devre Dışı Bırakma (Admin Panelsiz)

wordpress ve eklentileri devre disi birakmak

WordPress eklentileri devre dışı bırakma konusunda yaşanan sorunun çözümünü bu yazımda sizin için anlattım.

Eklentiler, WordPress üzerinde kullandığımız 3.taraf yazılımlardır. Çeşit çeşit fonksiyonu olan eklentiler; siteyi daha işlevsel kılma, görünümü özelleştirme, bazı kolaylıklar sağlama gibi işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Wp-admin Olmadan WordPress Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Kimi durumlarda tüm WordPress eklentilerini etkisizleştirmek isteyebilirsiniz. Sebebi ise basittir: Eklentiler bazı WordPress hatalarının sebebi olabilir. Pratik bir çözüm olarak, bütün eklentileri devre dışı bırakıp hatanın çözülüp çözülmediğini ölçersiniz. WordPress admin paneli üzerinden bunu yapmak basittir ancak bazı hatalarda wp-admin paneline erişemezsiniz. Bu makalede, wp-admin erişimi olmadan WordPress eklentileri devre dışı bırakmayı anlatacağım.

FTP Üzerinden WordPress Eklenti Devre Dışı Bırakma

Bu yöntem için, FTP veya bir dosya yöneticisi kullanmanız gerekir. Bu gerekliliği sağladıysanız başlayalım.

Öncelikle web sitenizin FTP sunucusuna bağlanmanız gerekiyor. Bağlanıp sitenizin ana dizinine geldikten sonra, /wp-content dizinine gidin. Wp-content dizininde ‘’plugins’’ isimli klasörü göreceksiniz. Bu klasördür, eklentilerinizin yer aldığı klasördür.

FTP Üzerinden WordPress Eklentileri Devre Dışı Bırakma

‘’Plugins’’ isimli klasörü bulduktan sonra, adını değiştirmeniz gerekiyor. Sağ tık yapıp ‘’yeniden adlandır’’ seçeneğini seçin. Adını ne ile değiştirdiğinizin herhangi bir önemi yok. ‘’plugins.devredisi’’ gibi bir ad tercih edebilirsiniz.

FTP Üzerinden WordPress Eklenti Etkisizleştirme 1

WordPress, eklentileri yüklemek için bir dosya/klasör arar. Bu klasör varsayılan olarak ‘’plugins’’ klasörüdür.  WordPress aradığı dizini bulamayınca, otomatik olarak bütün eklentileri devre dışı bırakır. Yani isim değiştirerek  bütün eklentilerimizi devre dışı bırakmış olduk.

Bu yöntemle eklentileri etkisizleştirdiğinize göre bir hatayı çözmeye çalışıyorsunuz. Bütün eklentileri etkisizleştirdikten sonra WordPress panelinize giriş yapmayı deneyin. Giriş yapabiliyorsanız ‘’eklentiler’’ sekmesine gelin. Bu kısımda bazı uyarılar alacaksınız.

FTP Üzerinden WordPress Eklentileri Devre Dışı Bırakma 2

WordPress’in dizin bulamadığı için verdiği bu hatalar, eklentilerinizin kaybolduğunu sanmanıza neden olur. Ancak endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok, eklentileriniz olduğu yerde duruyor.

Şimdi, FTP sunucumuza geri dönelim ve klasör adını tekrardan ‘’plugins’’ olarak değiştirelim. Bu işlemden sonra siteye döndüğümüzde bütün eklentilerimiz geri gelmiş olacak. Öncesinden tek farkı hepsinin devre dışı olması.

FTP Üzerinden WordPress Eklenti devre dışı bırakma 3

Şimdi yapmanız gereken, eklentileri tek tek aktifleştirmek. Her bir eklentiyi aktifleştirdiğinizde hatanın gelip gelmediğini kontrol edin. Bu şekilde sorunlu eklentiyi bulacaksınız. Bulduğunuzda ise FTP üzerinden dosyalarını silebilirsiniz.

PhpMyAdmin Kullanarak WordPress Eklenti Devre Dışı Bırakma

Anlatmaya başlamadan önce FTP yönteminin nispeten daha kolay olduğunu belirteyim. phpMyAdmin’e aşina olan ve oradan da denemek isteyenler için bu yöntemi de anlatacağım.

Uyarı: İşlemlere başlamadan önce veritabanı yedeği almanızı tavsiye ederim. Olası bir aksilikte geri dönüş şansınız olur.

Sitemizin cPanel’ine giriş yaparak başlıyoruz. Giriş yaptıktan sonra, panelden ‘’phpMyAdmin’’ bölümünü bulun ve tıklayın. phpMyAdmin yeni sekmede açılacaktır.

phpMyAdmin Kullanarak WordPress Eklenti Devre Dışı Bırakma

phpMyAdmin’e eriştikten sonra, sol sütundan sitenizin veritabanını seçin. Doğru veri tabanını seçtikten sonra, yukarıdaki gibi bir liste sizi karşılayacak. Bu bölümden wp_options tablosunu bulun ve tıklayın.

Not: WordPress veritabanındaki ‘’wp_’’ tablo öneki, sizde farklı olabilir. Sizin de  ‘’…_options’’ gibi bir tabloya tıklamanız gerekiyor.

phpMyAdmin Kullanarak WordPress Eklenti Etkisizleştirme 1

Tıkladıktan sonra, wp_options tablosundaki farklı seçeneklerin satırlarını göreceksiniz. Bu satırlar arasından ‘’Active_plugins’’ metnini bulmanız gerekiyor(F3 gibi yöntemler kullanabilirsiniz.). Metni bulduktan sonra ‘’düzenle’’ butonuna tıklayın.

Not: Eğer bulamıyorsanız, aşağıda satır sayısı ayarını göreceksiniz. 25 olan bu değeri 50,100,250 gibi değerlerle değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.

phpMyAdmin Kullanarak WordPress Eklenti Etkisizleştirme 2

Şu an bulunduğunuz ekranda, değer alanını ‘’a: 0: {}‘’ olarak değiştirmeniz ve değişiklikleri kaydetmek için ‘’git’’ butonuna basmanız gerekiyor.

Hepsi bu kadar. phpMyAdmin ile WordPress eklentilerini devre dışı bırakma bu şekilde oluyor.

Bu makalenin, WordPress admin paneli olmadan tüm eklentileri devre dışı bırakma konusunda tatmin edici olduğunu umuyorum. Dilerim, uğraştığınız hatayı çözmenizi de kolaylaştırır.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir