Videolu Anlatımlar

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler 2023

Blog açmak isteyenlere öneriler yazımda, blogger olmak isteyen ama henüz daha neyi nasıl yapacağına karar verememiş olanlara rehber olmak istedim. Umarım yazı içeriğini beğenirsiniz.

Blog açmak, internetin hayatımıza girdiği ilk günden beri oldukça popüler olmayı başaran, birçok kişininse en büyük tutkusu olmayı başarmış bir eylemdir. Açtığınız ya da açmayı planladığınız blog sayfanızın konusunun ne olduğunu bilmiyorum ama hangi konuda olursa olsun, her zaman zevk alarak yazacağınız bir blog açmanız gerektiğini biliyorum.

Henüz bloglar hakkında yeterli tecrübeye ve bilgiye sahip olmayanlar için hazırladığım blog açmak isteyenlere öneriler başlığı altında sizlerle paylaşacağım ilk ve en önemli tavsiyem bu olsun.

blog açmak isteyenlere öneriler
Blog Açmak İsteyenlere Öneriler

Blog sayfası yönetmek bir meslek olarak seçilebileceği gibi, bir tutku ya da hobi olarak da hayata geçirebileceğiniz bir şeydir. Hayatınızı tam anlamıyla bir blog yönetmeye, blog sektörüne yönlendirmeyecek olabilirsiniz. Fakat, hazırlamış olduğum blog açmak isteyenlere öneriler yazısında sektöre giriş yapmadan önce ve giriş yaptıktan sonra neler yapmanız gerektiğine dair bir özet geçmeye çalıştım.

Hazırladığım bu yazının özellikle ilk defa bir blog açmayı düşünen ve açacağı bu blog sayfasının başarılı olmasını isteyen kişiler için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Halihazırda farklı konular üzerine kurulmuş birçok blog sitesi arasında kaybolarak, internet çöplüğüne doğru itilerek kısa sürede unutulmamak istiyorsanız öncelikle blog sayfanızı takip edecek belirli bir kitleye kolay yoldan iletişim kurabilecek bir alt yapıya sahip olmalısınız. Buradan sonrası ise oldukça basit, doğru adımları atmayı başarırsanız hızlı bir yükseliş sizi bekliyor olacaktır.

Peki, yeni bir Blog açarken inanılmaz bir heyecana sahip olan birçok kişi aradan geçen bir sürenin ardından bu heyecanını kaybederek hiçbir zaman blog sayfası üzerinden para kazanamayacağı düşüncesine kapılıp henüz hiçbir şey başarmamış olmasına rağmen blog yazmak zor geldiği düşüncesiyle bu işi bırakabiliyor. Bu kişilerin sahip oldukları heyecanı kısa sürede kaybetmelerinin asıl sebebi ise doğru yönlendirme yapılmamış olması.

Daha öncesinde blog tecrübesi olan bir profesyonelden alacağınız yönlendirme ve tavsiyeler, hayatınıza renk katmakla birlikte kısa sürede bir gelir kapısı haline dönüşecek harika bir blog sayfasına sahip olmanızı sağlayabilir. Eğer sende profesyonel bir blogger olmak istiyor ve açmış olduğun blog sayfan üzerinden para kazanmak istiyorsan, blog açmak isteyenlere öneriler yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

“Ya ben açsam da ne yazacağımı bilmiyorum”  diyenlere; Blog Konuları Arayanlara 101 Blog Yazısı Fikri

Profesyonel olarak çalışmak, daima kaliteli sonuçlar elde etmek için ihtiyacınız olan seçimler ve varsayımlara ulaşmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşacağınız bu rehberimiz, sizlerin üzerinde olumlu bir sonuç bırakacak ve her zaman istediğiniz o başarıyı size verecek bir bloga sahip olmanızı sağlayacaktır.

Hazırlamış olduğum bu rehberi blog açmadan önce yapmanız gerekenler ve açtıktan sonra yapmanız gerekenler olarak ikiye ayırmanın, daha verimli olacağını düşünüyorum. O halde, ilk olarak blog açmadan önce neler yapmalıyız, nelere karar vermeliyiz bir bakalım.

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler / Blog Açmadan Önce

– Blog Adı: Herhangi bir internet sitesi veya blog site açacağınız zamanlarda, ilk olarak adının ne olacağına karar vermeniz gerekir. Profesyonel olarak çalışacağınız bir blog sitesinde, her zaman insanların aklında kalacak, onları etkileyecek ve daha sonraki zamanlarda kendine çekecek unsurlar oldukça önemlidir.

Terim anlamı olarak ‘’domain’’ olarak adlandırılacak olan blog adı, her zaman çekici ve farklı özelliğe sahip olması gerekir. Bir alan adı seçimi yaparken, ne kadar kısa olursa o kadar iyidir mantığını ilk plana aldığınız gibi, anlamsız olmamasına da dikkat etmelisiniz. Hem anlamlı, hem de kaliteli ve kısa bir veya birkaç kelime sonucunda, blog adını koyabilirsiniz.

– Blog İçin Ayrılan Bütçe: Hiçbir işte ilk etapta para kazanmanın mümkün olmayacağı gibi; blog sitelerinde de ilk etapta para kazanmak mümkün değildir.

Profesyonel bir blog sitesi açmak isteyenlerin belli giderleri olacaktır. Bunlar; yıllık alan adı ücreti, yıllık hosting(barındırma) ücreti ve kaliteli bir tema ücreti ilk etapta karşınıza çıkacak olup, ilerlediğiniz zamanlarda tanıtım yazısı ve reklam gibi kendinizi ve blogunuzu tanıtacağınız hizmetlere de başvurmanız gerektiğini düşünürsek, masraflarınızın giderek arttığını görebilirsiniz.

Eğer belli bir gidere sahip bu bloglardan açmayı düşünmüyorsanız ücretsiz blog tercihini de kullanabilirsiniz.

Blog Konusu: Belki de, blogunuzun akıbetini belirleyecek olan temel unsurlardan birisi blogunuzun konusudur. Genel bloglar günümüzde aldı başını gidiyor.

Ciddi miktarda artış gösteren ve aklına gelen her şeyi yazanların genelde kullandığı bu blog türünden uzak durarak, belli bir uzmanlık alanı belirleyip, o konuda ilerlemeniz daha mantıklı olacaktır. Blog sitenizin konusunu belirlemeniz, o konudaki kaliteyi daima yukarı çekecektir. Sizlerde kaliteli bir blog için, blog konunuzu iyi seçmelisiniz.

– Kendinizi Tartın: Bazılarına komik gelebilir ancak blog sitesi açmadan önce kendinizi tartmanız gerekir. Ciddi olarak oturup bu işe harcayacağınız vaktinizin olup olmadığını, bunun için gerekli enerjiye sahip olup olmadığınızı düşünmelisiniz. Bir heves uğruna iki üç gün mü, yoksa sürekli yazıp yazamayacağınızı anladıktan sonra, sonuç olumlu ise; devam etmeniz için hiçbir engel bulunmayacaktır.

– Tavsiyeler Alın: Çevrenizde sizi ciddiye almayacak onlarca insan olabilir. Onları hemen devre dışı bırakarak, daha fazla güvendiğiniz ve bu sektörde sizlere ciddi manada güvenecek insanlardan tavsiyeler alın. Gerek konu seçiminde, gerekse ücretli/ücretsiz blog açma konusunda ciddi tavsiyeler almanız gerekir. Hem ufkunuz genişler, hem de istediğiniz sonuçlara kısa sürede ulaşmanız için yardımcı adımları rahatlıkla atabilirsiniz.

Gelelim blog sitesini açtıktan sonra yapmanız gerekenlere. Blog açmak isteyenlere öneriler yazımın ikinci kısmı, blog sitesini aktif etmiş olanlara yol gösterecektir.

?Siz de blog açmak istiyorsanız ancak bu konu hakkında bir bilgiye sahip değilseniz, blog nasıl açılır sayfasını ziyaret ederek konunun tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler / Blog Açtıktan Sonra

– Daima Özgün Olun: Her internet sitesinde olduğu gibi, blog sitelerinde de üst sıralara gelebilmek, sitenizin değerini arttırabilmek, insanların ilgisini çekebilmek ve kaliteli bir yayıncılık hayatı geçirmek için ihtiyacınız olacak ilk şey; özgün olmanızdır. Hem tema, hem yazılarınız hem de fikirleriniz konusunda özgün olmalısınız.

Bunun yanı sıra; alt tarafta bahsedeceğimiz SEO içinde özgün yazılar girmeniz büyük önem taşır. Asla içerik çalmayıp, daima kaliteli ve özgün içerikler üretirseniz, sitenizin değeri her geçen gün giderek artacaktır. Blog açmak isteyenlere öneriler konusunda özgünlük gerçekten çok önemlidir.

-Sosyal Medyayı Kullanın: Olmazsa olmazlardan sosyal medya hesabınızı aktif olarak kullanın. Artık insanlar sosyal medya hesaplarında normal web sitelerinde geçirdikleri zamandan çok daha fazlasını geçiriyorlar.

Sizde blogunuzun sosyal medya hesapları ile daha fazla okuyucuya ulaşabilirsiniz. Özellikle twitter.com ve facebook.com gibi okumayı seven sosyal ağlarda blogunuzun yer almasını sağlayın.

– Kendinizi Geliştirdiğiniz İnsanlara Hissettirin: İlk yazmaya başladığınız zaman birçok hata yapabilirsiniz. Gerek yazıların içinde, gerek görsel veya reklam yerleştirme konularında başarısız sayılacak detaylara sahip olabilirsiniz. Ancak gün geçtikçe kendinizi geliştirin ve takipçilerinize bunu hissettirin. Bunu hisseden takipçileriniz daima yanınızda olacaktır.

– SEO Kurallarına Uygun İçerik Üretin ve SEO Çalışmalarını Aksatmayın: Günümüzde bir web sitesi var olmak istiyorsa, kesinlikle Google’da ilk sayfalarda ve sıralarda olmanız gerekir. Blog sitesi SEO çalışmalarına hız vermeniz ve doğru şekilde içerik girmenizde, site içinde sizlere büyük katkı sağlayacaktır.

– Tüm Eklentileri Düzenli Olarak Kontrol Edin: Sitenizi ayakta tutacak olan temel şeylerden birisi temanız ve ona bağlı eklentileridir. Temanız ve ona bağlı olarak kullandığınız tüm eklentilerin güncel olmasına dikkat edin. Bu, sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Blog açmak isteyenlere öneriler arasında bu konuya güvenlik sorunu yaratmamak için ekstra önem vermelisiniz.

– Fotoğraf/Resimleri de Özgünleştirin: Her içeriğinizi görsellerle desteklemeniz yararınıza olacaktır. Ancak bu görselleri, direkt olarak almak yerine; üzerine logo veya sizin olduğunu belirtecek veya herhangi bir yolla özgünleştireceğiniz bir yöntem bulmalısınız. Kaliteli bir sitenin vazgeçilmezi, her anlamda özgün olmasıdır.

– Sponsorlar Bulun: Blogunuz belli bir aşamaya geldiğinde daha fazla tanınmak isteyeceksiniz bunun için reklam yapma ihtiyacı (google adwords, facebook gibi alanlarda vs.) duyacaksınız. Bu reklam giderleri için harcayacağınız paranın fazlasını aslında kendi sitenizden kazanabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmak adlı yazımda bu konuya çok detaylı olarak değindim bir bakın derim.

 Son olarak blog açmak için tavsiyeleri şu şekilde özetleyelim; 

# Her zaman hoşlandığınız ve kolay kolay sıkılmayacağınız yazılar yazın,
# Güncelliğinizi korumak için yazılarınızı günlere yayın,
# Sitenizle sürekli ilgilenin ve gelen yorumlara anında cevap vermeye çalışın,
# Takip edenlere güzel bir dille hitap edip, onlara önemli olduklarını hissettirin,
# Yalan bilgilere asla yer vermeyin, her zaman doğruyu ve kaliteyi koruyun.

Tüm bu tavsiyeleri bir araya getirerek, uyguladığınız zaman kaliteli, etkili ve eşsiz bir blog sitesine sahip olmanız kaçınılmaz olacak. Kısa sürede başarı yakalayabileceğiniz, okurlarınız & takipçileriniz tarafından takdir edilecek bir blog sahibi olabilirsiniz. Umarım blog açmak isteyenlere öneriler yazım sizin için bir rehber olabilmiştir.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

3 Responses

  1. Çok geniş bir konuyu güzel özetlemişsin hocam. Artık çoğu kişi bu alana yöneliyor ama öncelikle neden kısmında çok zorlandıklarına şahit oluyorum.

  2. Yemekblogu açmak istiyorum ve tabii ki zamanı gelince de para kazanmak isterim blogdan. Ama asıl mesele, benim bir banka hesabım daha yok. Hesap acmak sartmi, yoksa başka bir yolu varmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir