Videolu Anlatımlar

Blog Konuları Arayanlara 101 Blog Yazısı Fikri

blog fikirleri ve blog konuları

Blogunuz için blog konuları bulmaya mı çalışıyorsunuz? Blogunuzu açtınız ama yazacak içerik aklınıza mı gelmiyor? Başarılı bir blog sahibi olmak ister misiniz? Blog açmak sorunsalını çözdüğünüzü varsayarak devam edelim.

İçerik gizle
1 Blog Konuları – 2022 Fikirleri

Blogunuzu düzenli olarak viral ve popüler olan içeriklerle beslemek gerçekten de büyük bir kararlılık ve süreklilik gerektiren bir süreçtir. Harika içerikler üretebilen birçok blog yazarı tanıyorum. Onların blog sayfalarında göstermiş oldukları yaklaşımlar biraz daha farklı ve çoğunlukla ezber bozan niteliklere sahip.

Sanırım bu onların benzersiz olmalarını sağlayan özellik. Bu nedenle, blog sayfanızı çok daha ilginç hale getirebilecek olan blog konuları yani blog fikirleri listesi hazırladım. Bu fikirleri kullanırken blog yazmak ile ilgili tavsiye yazımı da okumanız yararlı olacaktır.

Açmayı düşündüğünüz ya da çoktan açmış olduğunuz blog sayfanızın benim açmış olduğum ya da halihazırda oldukça popüler olan birçok blog yazarından hiçbir farkı olmayacağını unutmayın. Başarınızın önündeki en büyük engelin kendiniz olduğunun farkına varmalısınız.

Eğer içten içe kendinizi içerik üretemeyeceğiniz ya da okurlarınız ile paylaşacak yeni içerikler bulamayacağınıza dair bir korku kaplamasına izin verirseniz daha rakipleriniz ile karşılaşmadan kendinize yenildiğiniz anlamına gelir. Birçok başarılı blog yazarı sahip olduğu zengin içerikleri yakın arkadaşları, ailesi ve okurları sayesinde elde etmiştir. Bu yüzden 3. kişilerden blog konuları hakkında fikir ve görüş almaktan asla çekinmeyin.

Blog Konuları – 2022 Fikirleri

Umuyorum ki bu liste sizi bir yıl boyunca meşgul edecektir. Bu listedeki adımları zaman buldukça uygulayıp sitenizin nasıl geliştiğini kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Bir Yarışma Düzenle

Daha önceleri bu site üzerinden birçok blog yarışması düzenledim ve size söyleyebileceğim tek şey, bu işlemin blogunuza çok büyük bir ilgi ve yeni bir trafik kazandırması olacaktır.

Kitapları/Ürünleri/Filmleri İncele

Yapmış olduğunuz incelemeler takipçilerinize birçok değer katmaktadır. Ayrıca insanlar internette dolaşan onca sahte yazı ve blog fikirleri yerine, her zaman için güvenilir olan bilgileri tercih edeceklerdir.

Kapsamlı ve Öğretici Bir Liste Hazırlayın

Eğer bir alanda profesyonelseniz veya bazı konulara daha iyi hakim olduğunuzu düşünüyorsanız, sizden daha az becerikli ve deneyimli olan kişilere yardımcı olmaktan çekinmeyin. Rehber ve kılavuzlar, sitenize trafik çekmek ve kullanıcıları elde etmek için oldukça önemlidir.

Örnek: Deneyimli bir blog yazarı olarak, sizlere bir bloğa nasıl başlanacağını ve bakımının nasıl yapılacağını öğrettiğim WordPress site kurmak adlı yazım buna uygun bir çalışma diyebilirim.

blog yazısı için röportajBiriyle Röportaj Yapın

Çalışmalarının, hayatlarının veya kariyerlerinin arkasında mükemmel hikayeleri olan ünlüleri veya insanları biliyor musunuz? Röportajlar iki durumda son derece popüler bir yere sahip: birincisi, halkla çok nadiren temasta bulunan bir ünlüyle röportaj yapmak; ikincisi ise, fazlasıyla yararlı bir toplantıyı pratik ipuçları ve içeriklerle birlikte paylaşmaktır.

Şık Bir İnfografik Paylaşın

Son günlerde oldukça popüler bir konumda bulunan infografikler, karmaşık olan verileri görselliğe aktararak sizlere yardımcı olacaktır. Her zamanki gibi, bir şey yaygınlaşmaya başladığında genel kalite düşük olmaktadır. Dolayısıyla tasarım kabiliyetine sahip değilseniz, özgün ve farklı infografikler elde etmek için bir tasarımcı tutmalısınız.

Hadi, Blogunuzu Birlikte Kuralım!
Blog açma işlemlerinin tüm aşamalarını birlikte yapıp, sitenizi sorunsuzca oluşturmaya ne dersin?​
FIRSAT

Bir Siteyi/Blogu veya Kişiyi Eleştirin

Web siteleri ve bloglar; tartışma, düşünceleri dile getirme ve eleştiri için mükemmel platformlardır. Bununla birlikte birisi hakkında kesin bir söz söyleyebilecek kadar cesursanız, metninizin güçlü argümanlara sahip olduğundan ve gerçeklere dayandığından mutlaka emin olun. Burada rastgele atıp tutmak fazlaca anlamsız olacaktır. Blog konuları bulacağım diye saçmalaya da gerek yok diye düşünüyorum.

GIF’lerle Dolu Bir Gönderi Hazırlayın

Günümüzde GIF’ler, çevrimiçi eğlence ve mizahın sembolü niteliğindedir. Yeni bir tane yapabilmek için ilham alınabilecek binlerce GIF ve birçok üreteç kaynağı bulunuyor. Bunları kullanarak giflerle dolu farklı bir gönderi hazırlayın.

Bir Fotoğraf Gönderisi Oluşturun

En son yaptığınız seyahatteki maceralarınızdan en beğendiğiniz kişisel fotoğraflarınızı blogunuzda paylaşın. Kendi fotoğraflarınız dışındaki stok resimlerini paylaşırken unutmayın ki,  fotoğraf sahibi kişiye ücret ödemesi yapmalısınız. Bu sayede üzerinizde herhangi bir telif hakkı oluşmayacaktır.

blog yazısı için gizli bilgilerKişisel Bir Sırrınızı Söyleyin

Hepimizin en az hayaller kadar sırları da vardır. Bu sırları herkese açık olarak paylaşmak, takipçilere çok ilgi çekici bir içerik kazandırmış olacaktır. İnsanlar dedikodu yapmayı sevdiklerinden dolayı, başka kişilerin kirli ve küçük sırlarını bilmekten hoşlanırlar.

İlham Verici ve Motivasyon Verici Yazılar Yazın

İnsanlar ilerlemek ve işlerini halledebilmek için küçük desteklere ihtiyaç duyarlar. Ayrıca büyük projeler küçük işlerle başlar ve motivasyon sağlayan mesajlar umulmadık mucizeler yaratabilir. İşte Steve Jobs’ın en iyi sözlerinden birisi:

Zamanımız kısıtlı, bunu da başkalarının hayatında yaşamak için boşa harcamayın.

En Son Edindiğiniz Seyahat Deneyimlerinizi Paylaşın

Seyahat hakkındaki blog ya da yazılar oldukça popülerdir ve günümüzde sadece başından geçen maceraları yazarak yaşayacak insanlar vardır. Seyahat sektöründe olsanız da olmasanız da yaşadığınız maceralardaki ilham ve bazı ipuçlarını paylaşmak, sahip olduğunuz kitleye fazlasıyla yarar sağlar.

Tabii eğer uzun bir süredir herhangi bir yere seyahat etmediyseniz, daha önceden bulunduğunuz ülkelerde veya havayolu şirketlerinde yaşadığınız benzer deneyimleri yayınlayabilirsiniz.

Kitlenize Hediyeler Verin

GoPro gibi ürünlerin neden her geçen gün daha popüler bir hal aldığını hiç düşündünüz mü? Çünkü bu ürünleri üreten firmalar düzenli olarak hediye dağıtma kampanyaları düzenlemekte. İnsanlar her zaman için ücretsiz eşyaları severler ve bunların avantajlarından yararlanarak, yeni kitlelere ulaşmanızda sizler yardımcı olurlar.

Bir Komplo Teorisi Yazın

Daha önce hiç önemli olay ve insanların ardındaki sayı teorilerini duymuş muydunuz? Şimdi yeni bir tane başlatmanın zamanı geldi: hayal gücünüzü serbest bırakın ya da sadece bilinenler hakkındaki fikirlerinizi paylaşın.

Yoğun Görüşmelerin Günlük Dosyalarını Gösterin

İnsanlar birbirlerinin hayatlarını merak ederler. Sevgiliniz ile yazıştığınız bir WhatsApp görüşmesini emin olun bir çok kişi okumak isteyecektir.

Kısa Bir Hikaye Yazın

Yazı kurgusu ile daha önce hiçbir deneyiminiz yok mu? O halde daha önce yaşadığınız kısa hikayeleri yayınlayın (200 – 500 kelime arası) ve takipçilerinizden okuyup okumadıklarını anlayabilmek için, geri dönüş yapmalarını isteyin.

Bir Şarkı Söyleyin

Büyük sanatçı ve şarkıcılar bir gecede doğmazlar. Her zaman için ilk olarak sahip oldukları yetenekleri keşfetmek zorunda kalacaklardır. Siz de tıpkı bu gibi, yeni hobinizi veya müziğe olan tutkunuzu bulabilirsiniz. Bunu denerken kayıt altına alıp blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Herhangi Bir Şeyin Listesini Oluşturun

İnsanlar tembel varlıklardır. Hiçbir zaman araştırmak ve bilgi toplamakla zaman kaybetmek istemezler. Aslını söylemek gerekirse listelerin son derece popüler olmasının yegane nedeni budur.

TOP10, şimdiye kadar en iyisi veya TOP100 gibi listeler oluşturun. Filmlerin, kitapların, etkili kişilerin veya başka herhangi bir konunun listeleri çok kolay bir şekilde yankı yapabilir.

Bugün Aklınızda Bulunan Tüm Düşünceleri Yazıya Dökün

Bu çok güzel bir blog yazısı fikri, sıkıldıysanız bile bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Genel Olarak Hedef ve Hayallerinizi Paylaşın

Şu anda bulunduğunuz yılda veya 5 yıl içinde kendinizi nerelerde görmek istediğinizi, aklınızda bulunan tüm hedef ve hayallerinizi yazıya aktarın. Bu, sizin hedeflerinize ulaşmanızda fazlasıyla zevk ve motivasyon sağlayacaktır. 

Bir Bağlantı Zinciri Oluşturun ve Diğer Kişilerin de Katılmalarını İsteyin

Bağlantı partilerinin her türü, popüler olmanızda çok önemli rol oynarlar. Diğer blog sahiplerine ulaşıp onlarla birbirlerinizin bloglarınızı paylaşın.

Daha Fazla Yorum Alabilmek İçin Yorumları “do-follow” Olarak Çevirdiğinizi Bildirin

Bu yöntem sayesinde muhtemelen %50 oranında daha fazla yorum alacaksınızdır. Bununla birlikte bu tekniğin dezavantajıysa, normalden fazla “spam” yorumu alacak olmanızdır. 

blog konusu için yapılacaklar listesiYapılacaklar Listesi Oluşturun

Çağımız koşullarında yapılacaklar listesi için birçok hizmet ve uygulama bulunmakta. Ancak kendi listenizi blogunuz üzerinden yayınlamak hem sizin açınızdan hem de takipçileriniz açısından çok daha avantajlı olacaktır. Bu sayede diğer insanlar da sizden öğrenme fırsatı bulacaklardır. Görevlerinizi nasıl halledebileceğiniz veya görevlerin genel olarak ne kadar dar ya da kapsamlı olduğu gibi hususların hepsinde kitlenize yardımcı olma imkanı bulabilirsiniz.

Bazı Yeni Yazı veya Haberlere Yanıt Olarak Gönderiler Yazın

Başka bir deyişle, iyi bir eleştiri yazarı ya da analist olabilirsiniz. Yani popüler konularda üst düzey içerikler üretmeyi başardığınız anda, blogunuz büyük site ve gazetelerde gösterilebilir.

Herhangi Bir Şey Hakkında Tam Bir Durum İnceleme Çalışması Yapın

Durum çalışmaları; ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı ve sonuçlarının neler olduğunu apaçık ortaya çıkarmaktadır. Bu başta ben olmak üzere birçok kişi için oldukça ilginç yazılar olabilir.

Favori Blog veya Blog Yazarınıza Bir Paylaşımınızda Yer Verin

Her ne kadar bu “Liste Oluşturma” maddesine biraz benzerlik gösterse de, favori blog veya blog yazarlarınızı takipçilerinizle paylaşmak asla kötü bir fikir olmayacaktır. Bunun yanında beslendiğiniz kaynaklarınızı okuyucularınızla paylaşın. İnanın sizlere fazlasıyla minnettar olacaklardır ve sizi takibi asla bırakmayacaklardır.

Bir bloga nasıl başlanacağını öğrenmek ister misin? Adım adım blog açma anlatımımı inceleyin.

Okurlarınızı Misafir Paylaşımlar İçin Davet Edin

Yeni mesajlarla mı uğraşıyorsunuz? Yoksa bir süre ayrılmanız mı gerekiyor? O halde insanlar misafir olarak gönderi yazabilirler. Bu her iki taraf için de oldukça yararlı bir durum.

İçeriği alırsınız, onlar da rahatlıkla isim ve markalarını oluşturabilirler. Blogger olmak adına onlarda bir adım atmış olurlar.

Blogunuzun Geçmişi Boyunca Aldığı En İyi Yorumları Yayınlayın

Yorumlarınızda bir oy sistemi kullanıyor musunuz? Ya da bazı önemli yorumların çok verimli tartışmaları gündeme getiren yayınlar olduğunu biliyor musunuz? İşte bu bahsi geçen yorumları ayrı bir gönderi altında paylaşın.

blog konusu için kazanılan paraBloglarınızın Gelirini ve Trafik Durumlarını Paylaşın

Bir blogun makul trafik oranlarına sahip olabileceğini ve belki de karlı olabileceğini kanıtlayın. Google Analytics verilerini gün yüzüne çıkarın ve sitenin trafik oranlarındaki önemli değişiklikler gibi püf noktalarda bazı analizler yapın.

Bu takipçilerinizin fazlasıyla hoşuna gidecektir. Ayrıca bunu bir çok ünlü blogger/youtuber yaptı, peki neden sen de yapmayasın? Para kazanmak ile ilgili bilgiler ziyaretçileri sitene çekebilir.

Bir Şaka Yapın

Bu kısım oldukça açıktır. Unutmayın ki, mizah asla eskimez ve şakalar oldukça eğlencelidirler. Uygun blog konuları bulamadığınızda mizahı kullanın.

Efsaneler

Aslında gerçek olmayan fakat iyi bilinen binlerce şey var. Diğer bir deyişle bahsi geçen bu şeyler, efsanelerdir. Biraz zamanınızı ayırın ve bunlardan birkaçını deşifre etmek için araştırmalar yapın.

Tabii eğer takipçileriniz bunu beğendiyse, bir MythBuster olmaktan asla çekinmeyin. Bunu devam ettirin.

Diğer Blog Fikirleri

Yukarda bahsettiğim 30 blog konuları oluşturma fikrinin devamı aşağıdadır.

#31 Sanatınızı Gösterin veya Yayınlayın

Her zaman için çevrimiçi galeriler ve portföyler muhteşem görünürler. Aynı zamanda bu sanatçılar için dünyanın ilk adımı olabilir. Bu nedenle tablolarınızı, çizgi romanlarınızı, grafik tasarım şaheserlerinizi veya diğer eserlerinizi fırsat buldukça yayınlayın.

#32 Başarı ve Başarısızlıklarınız Hakkında Bir Gönderi Yayınlayın

Başarılı olmak, aslında hata yapmak (veya başka bir deyişle başarısız olmak) demektir. Ancak başarısız olmak düşünüldüğü kadar kötü değildir. Bunu sadece bir dahaki sefere daha iyi olmanızı sağlayan öğrenme deneyimi olarak da nitelendirebilmek mümkün.

Zaten başarı ve başarısızlıklarınızı halka açık olarak paylaşmanızın nedeni, başkalarının da bunlardan deneyim edinmesini sağlamaktır.

blog konusu için sosyal medya#33 Okuyucularınızdan Beğendikleri Gönderileri Tweetlemelerini, Beğenmelerini ve Paylaşmalarını İsteyin

Kelimeyi blogunuz veya yayınlarınız hakkında yaymak önemlidir. Ancak bazen, insanlar bunu yapmak için ekstra desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bu konular hakkında bir yazı yazın.

#34 Bir Anket Oluşturun

Bu oldukça basit bir işlemdir. Başkalarının belirli bir konu hakkında neyi tercih ettiklerini ya da neler düşündüklerini bilmek istemez misiniz? Hızlı bir genel bakış edinmek için anket başlatın.

Hatta bu anket sonucuna göre farklı blog konuları yazabilirsiniz. Birçok gezi blogları, seyahat blogu, teknoloji blogu bu anket işini sıklıkla kullanırlar.

#35 Yaşadığınız Pişmanlıklar veya Yapmadığınız Şeyler Hakkında Bir Yazı Yazın

Quora veya Yahoo Answers’ta gezinirken, insanların pişman oldukları veya yapmadıkları şeyler hakkında pek çok popüler konu ve gönderi bulacaksınız. Blog konuları olarak sorularda geçenleri kullanarak sizler de kendi listenizi hazırlamayı deneyebilirsiniz.

#36 Blog Gönderinizde Saçma Bir Soru Sorun  

Blog yazısı fikri, sadece bazı içerikler üretebilmek için rastgele teklifler vermeye benzer. Ancak soru saçma olsa bile gerçekten bir tartışma başlatabilir.

#37 Binden Fazla Kelimeyi Anlatan Bir Resim Yayınlayın

Bazen bir hikaye anlatan görüntüler gönderebilirsiniz. Aslında bu görüntüler fazla dikkat çekmez veya insanların blogda geçirdiği zamanı artırmaz. Fakat yine de oldukça ilginçtir, buna da göz atabilirsiniz.

#38 Bazı Küçük ve Bilinmeyen Gerçekleri Yayınlayın

İnternet ve farklı ansiklopediler gerçeklerle doludur, bunlardan bazılarıysa ciddi manada rastgele olarak yazılmış bilgiler olabiliyor. Örneğin “Flamingoların pembe/kırmızı/beyaz renklerinin yedikleri şeylerden geldiğini biliyor muydunuz?” gibi. Yankı yapmak için bu bilgileri yazılarınızda toplayarak kullanabilirsiniz.

blog konusu için hatırlama#39 Bir “Hatıralarda” Yazısı Yayınlayın

Vefat eden insanları anmak, her zaman için kibarlıktır. Bunun yanında o kişiyi sevenler ve hayranları yazınızı paylaşarak size sosyal medyadan hit sağlayacaklardır. O kadar çok değerli sanatçımız var ki, her hafta bir tanesini yazsanız güzel bir arşiv olabilir.

#40 Tarihin En Önemli Günlerini Ortaya Çıkarın

Herhangi bir ülke, şirket, savaş veya icat seçin ve önemli günlerini not alın. Çünkü insanlar genel ama detaylı özetlemeleri fazlasıyla severler.

#41 En Son Olay Tecrübeleriniz Hakkında Bilgi Verin

Son zamanlarda bir konser veya festivalde mi bulundunuz? O halde bu konuda bir inceleme yazın. Sizinde zevk alacağınız güzel bir blog konusu olacaktır.

#42 Özgeçmişinizi (CV) Çevrimiçi Olarak Yayınlayın

Daha önceden edinmiş olduğunuz tecrübeleri ve iyi olduğunuz konuları açıkça gösterin. Bunu yaptığınız için bir iş teklifi bile alabilirsiniz.

#43 Açık Bir Yalan Gönder

Blog yazınızın içerisinde bariz bir yalan söyleyerek bazı şeyleri tersine çevirebilirsiniz. Belki insanlar size kızabilir fakat bu hiç önemli değil 🙂

seyahat blog fikri#44 Nereye Seyahat Etmek İstediğinizi Yazın

… ve başkalarını da aynı şekilde yorum yapmaya teşvik edin. Bu tür sohbetler genellikle oldukça kapsamlı olmakta ve bir çok kişiye hitap etmektedir.

#45 Pazarlama Sırları Hakkında Blog

Daha fazla takipçi kazanmak ve site trafik oranını artırmak için kullandığınız çok gizli stratejilerinizi, tekniklerinizi ve taktiklerinizi okuyucularınızla paylaşın.

#46 Şimdiye Kadar Hayatınızda Öğrendiğiniz En Önemli Dersi Yazın

Başkalarına yardım ederken aynı zamanda kendinizi de analiz etmekten daha iyi ne olabilir?

#47 Okurlarınıza Başarılı Olmak İçin Ne Yapmaları Gerektiğini Söyleyin

Okurlarınıza, sizin gibi başarılı olabilmeleri için neler yapmaları gerektiğini açıklayan bir blog yazısı hazırlayın.

#48 Geçirdiğiniz Gün Hakkında Bir Video Paylaşımı Yapın

Okuyucularınızın günlük hayatınızı görmelerine izin verin. Aslında bakılacak olursa bu benim için oldukça ilginç, fakat bunu yapabilmek için bir miktar cesarete ihtiyaç duyacaksınızdır. Tabii bu her iki durum için de size kalmış bir şey.

#49 Araba, Ev veya Aksesuar Gibi Kişisel Eşyalarınızı Gösterin

Bu, okuyucularınız arasında pek çok farklı düşünce oluşturabilecek bir şey. Eşyalarınızı göstermekten korkmayın. Ayrıca bu yöntem,  sizdeki eşyalara sahip olmayan kişiler tarafından motivasyon sağlayacak blog yazıları ortaya çıkarabilir.

#50 Bir Liste Oluştur

Okuyucularınızın bir listesini oluşturun. Burada Awaber veya Mailchimp gibi araçları kullanabilirsiniz. Böylece okuyucularınızı yeni gönderileriniz hakkında anlık olarak bilgilendirebilmeniz mümkün olacaktır.

Bir bloga nasıl başlanacağını öğrenmek ister misin? Adım adım blog açma anlatımımı inceleyin.

#51 Kötü Alışkanlıklarınız Hakkında Bir Gönderi Paylaşın

Sigara, alkol, uyuşturucu… Onlara şok edici bir şeyler söyleyin!

#52 Yeni Kişiler Kazanmak İçin Sektörünüzde Ücretsiz Yardım Sunun

Ücretsiz olarak yapacağınız yardımlar, sizlere çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bu sayede insanlar blogunuzu daha fazla paylaşmaya başlamakla kalmayıp, blogunuzu arkadaşlarına da tavsiye edeceklerdir. Bu sizlerin önemli bir uzman olmanızda fazlasıyla yardımcı unsurlardan olacaktır.

sektör araştırması konusu#53 Sektörünüzdeki Bir Konuyu Araştırın ve Analiz Edin

İyi yazılmış ve başarılı analiz edilmiş gönderiler her zaman büyük bir ilgi görür. Biraz zaman ayırın ve bununla takipçilerinizi artırın. Profesyonel blog yazarları bir gönderi için bazen 12 saate kadar zaman ayırırlar ve ayrıca bu kişiler harika paylaşımlarda bulunabilmek için fazlasıyla çaba gösterirler. Sizde gerçekten etkili bir blog konusu bulmak istiyorsanız sizinde araştırma yapmanız gerekebilir.

#54 Her Bir Yorumu Özel Olarak Yanıtlayın

Okuyucularınıza özel ve onurlu olduklarını hissettirin. Şahsen bu işlem benim birkaç dakikamı alıyor fakat siz yine de uğraşmak istemiyorsanız size yardımcı olabilecek yeni arkadaşlar, ortak yazarlar ve hatta iş ortakları dahi bulabilirsiniz.

#55 “Hakkımda” Kısmını Daha Uzun Bir Şekilde Yazın

Klasik “hakkımda” bölümleri yaklaşık olarak birkaç satırlık yazılardan ibaret oluyor. Ancak sizlerin kendinizi daha fazla tanıtmanız ve buna bağlı olarak “hakkımda” kısmına uzun bir yazı yazmanız çok daha avantajlı olacaktır. İnsanlar okudukları içeriğin arka planını merak ederler ve doğal olarak bilmek isterler.

Fakat genellikle LinkedIn veya Google hesaplarınızı araştıracak kadar fazla vakitleri yoktur.

grafik hazırlama konusu#56 Dairesel veya Sütun Grafiklerle Bir Yayın Oluşturun

İnfografikler, web sektöründeki en popüler anahtar kelimelerden birisidir. Verirleri görselleştirmek; okumayı, ilginç bilgileri toplamayı ve çizelgeleri oluşturmayı kolaylaştırır!

#57 Aylık Şahsi Bütçe ve Harcamalarınızı Yazın

İstediğiniz her türlü maliyeti belgeleyebilirsiniz. Örneğin web sitenizi ele alarak, üzerinde kaç liralık harcama yaptığınızı gösterin. Bunun yanı sıra gelir – gider tablonuzu da paylaşabilirsiniz. Tabii aile bütçe ve harcamalarınızı da bu örneklere dahil edebilirsiniz…

#58 Karşılıklı Misafir Bloglamaya Katılın

Takipçilerinizle konuşun ve misafir olarak yazı yazmak isteyen kişileri bulun. Onlar sizin blogunuzda yazdıktan sonra siz de uygun blog konuları ile o kişilerin blogunda misafir olarak yazı yazabilirsiniz.

#59 Bir Linkbait Gönderin

Linkbait’in ne olduğunu bilmiyor musunuz? Sıra dışı linkbait örneklerine bir göz atın.

#60 Bir Varsayım Paylaşımı Yayınlayın

Biraz hayal gücünüzü kullanın ve ilerde başka bir ülkeye taşındığınızı, dünyayı dolaşma imkanı bulduğunuzu veya milyar dolarlarınızın olduğunu farz ederek neler söyleyeceğinizi yazın. Çünkü insanlar hayal etmeyi ve bunların gerçek olabileceğine inanmayı çok severler.

#61 Çevrimiçi Kursları ve E – Kitapları Yayınlayın

Eğer alanınızda uzmansanız, online kurslar yayınlamaya veya e – kitap yazmaya biraz vaktinizi ayırabilirsiniz. Olabildiğince kaliteli içerikler üretin, insanlar değerli içerikleri satın almaya her an hazır olacaklardır. Tabii paranın sizler için önemli bir unsur olmadığı zamanlarda ücretsiz olarak da içerik yayını yapabilirsiniz.

Zaten siteniz popüler oldukça sizde blog yazarak para kazanma olayını çözeceksiniz.

#62 Blog Yorum Kısmınızda Gravatar Görsellerini Açın

Blogunuzda Gravatar görüntülerini açarak gerçek bir sohbet yapın (tıpkı benim blogumda olduğu gibi).

#63 Portföyünüzü Oluşturun

Portföy, vitrin deneyimi kazanmanın en mükemmel yoludur. Bu, sadece sanatçıların ve fotoğrafçıların kullanabileceği geniş bir efsanedir. Örneğin kodlamasını yaptığınız uygulamalar gibi, gerçekleştirmiş olduğunuz projelerin bir portföyünü oluşturun.

#64 Kendi Gündelik Yazı Dilinizde Yazın

Bilinin tüm sistematik kuralları unutun ve yazılarınızda her gün kullandığınız ifadeleri kullanmaya çalışın. Bu, yazılarınızı daha eğlenceli hale getirmenizde ve buna bağlı olarak öne çıkmanızda çok büyük rol oynayacaktır.

#65 Yemek Tarifleri Paylaşın

Ne hakkında paylaşım yapacağını bilmiyor musun? O halde favori yemek ve tatlılarınızın tariflerini paylaşmayı deneyin.

#66 Bir Şeyin Avantaj ve Dezavantajları Hakkında Yayın Yapın

Hiçbir şey tamamen mükemmel veya tamamen zararlı değildir. Ayrıca dünyada sütten çıkmış ak kaşık olarak nitelendirilebilecek bir şey bulmak imkansızdır. Her şeyin her zaman eksikleri bulunacaktır.

güvenlik konusu#67 Başkalarına Bloglarını Nasıl Güvenli Hale Getireceklerini Gösterin

Bu aynı zamanda fazlasıyla kullanışlı ve ilginç bir şey. Çok kısa süre önce “WordPress Ele Geçirilirse” başlıklı bir infografik yayınlamıştım.

#68 Yapacağınız Gönderiyle Bir Konferans veya Web Semineri Düzenleyin

Gelecek cumartesi saat 9.00’da bir “grup” toplantısı yapın. Eminim ki, blogunuz üzerinden canlı bir etkinlik düzenlerseniz buna katılan insanlar olacaktır.

#69 Blogunuz Hakkında Genel Bir Geribildirim İsteyin

Bazen okurlarınızın istekleri yönünde giderek blogunuzu ciddi anlamda geliştirebilirsiniz. Sitenize daha fazla trafik getirebilecek ve geri dönüş yapan takipçilerin istediği bazı küçük çaplı değişikliklerle, blogunuzun değerine değer katabilirsiniz.

#70 Başkalarının Çalışmalarını Özetleyin

Daha önceden yayınlanmış yazıların en önemli noktalarını ortaya çıkarmak için küçük özetler hazırlayın. Böylelikle, karışık ve önemli bilgileri araştıran okuyucuların fazlasıyla zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır.

#71 En Başarılı Sosyal Medya Gönderilerinizin Listesini Yayınlayın

Daha önce hiç kitlesel re – tweeting, beğenme ya da paylaşma gibi unsurlarla başarı elde ettiniz mi? Tweet ve gönderilerinizi başkalarıyla paylaşın.

#72 Yaptığınız İşte Bulunan Yaygın Hataların Listesini Derleyin

Birçok kişi bazı şeylerin temellerini bilmedikleri için yaygın hatalar yapıyorlar. Bu gibi yanlış anlamaları önlemeye yardımcı olacak öğretici yazılar yazın.

#73 Bir Manifesto Yayınlayın

Buradan örnek bir tane görebilirsiniz.

#74 Gelecek Planları Hakkında Bir Gönderi Hazırlayın

Beş yıl içerisinde birinci sınıf bir analist veya bir girişimci olmanın hayalini mi kuruyorsunuz? Üniversite okumaya mı başlamak istiyorsunuz? Aklınızdaki planların tümünü yazın. Onları daha sonradan okumak oldukça ilginç olacaktır ve diğer insanlara da ufuk kaynağı olacaktır.

#75 Son Derece Uzun Bir Blog Yorumu Yazın

Bu sayede okuyucularınıza, onların yorum ve görüşlerini değerli bulduğunuzu göstermiş olursunuz. Bu da kullanıcıların yorum yapma isteğini artıracaktır. Blog sitesi seo çalışmasında faydası olacaktır.

#76 Sizi Takip Ettikleri İçin Takipçilerinize Teşekkür Edin

Onlara saygılı olduğunuzu gösterin.

#77 Aslında Neden Bloga Başladığınızı Yazın

Basit bir şekilde takipçilerinize bu işe nasıl başladığınızı söyleyin. Nasıl blog konuları ve blog fikirleri bulduğunuzu blog açma işlemlerinizi anlatın.

blog terketme konuları#78 Bir Hafta Blogunuzu Terk Edin ve Onların “Size Ne Olduğunu” Düşünmelerini Sağlayın

Bakılacak olursa, blogu terk etmek oldukça risklidir fakat ünlü bir blog yazarıysanız bu size büyük bir yankı uyandıracaktır. Blog konuları bulmada sorun yaşadığınızda denenebilir.

#79 Ölmeden Önce Yapmak İstediklerinizin Listesini Hazırlayın

Daha önce hiç kitapçılarda “Ölmeden önce ziyaret edilecek 1001 yer, yenilecek yiyecekler, dinlenecek sanatçılar…” gibi kitap başlıkları dikkatinizi çekti mi? Siz de kendi listenizi oluşturun ve bunu başkalarına özendirmeye çalışın.

#80 Bazı Şeylerin Nasıl Son Derece HIZLI Yapılabileceğini Gösterin

Herkes yaptıklarını en hızlı şekilde bitirmekten hoşlanır. Bildiğiniz gibi, zaman hayatımızın en kıymetli unsurudur. Örneğin David Risley size hızlı blog yazmayı öğretir.

#81 Hicivli Bir Yazı Yazın

Hiciv asla eskimez, fakat bunu yaparken de kesinlikle aşırıya kaçmayın. Bu yazılar kolayca viral olabilir, ancak tepki vermeye hazır olduğunuzdan emin olduktan sonra paylaşımınızı gerçekleştirin.

#82 Bir Dizi Blog Yazısı Yazın

Okuyucularınızın sürekli olarak blogunuzla etkileşim halinde olmasını sağlamak için, bir blog yazı dizini başlatmanızı öneririm. İşte blog yazı dizinine mükemmel bir örnek: Bir WordPress Plugin’i Nasıl Oluşturulur?

#83 Bir Soru Cevap Gönderisi Yayınlayın

Örneğin “Pazartesi Soruları” adı altına bir paylaşım hazırlayın. Takipçilerinizin size yönelttiği soruların hepsini cevaplayacağınıza söz verin. 

#84 Bir Alıntı Yazısı Gönderin

İnsanlar kendilerini düşünmeye ve motivasyonlarını artırmaya yönelik alıntılara bayılırlar. Bu nedenle onları akıllıca kullanmalısınız.

en iyi konuları#85 En İyi Blog Yazılarınız Hakkında Ücretsiz Bir E – Kitap Hazırlayın

Blogunuzda en çok görüntülenen ve ilgi gösterilen yayınları bir araya getirerek, bunları Amazon veya diğer online kitapçılarda yayımlanabilecek bir e – kitap haline getirin.

#86 Blog Gönderilerinize Facebook Aracılığıyla PPC Kampanyası Uygulayın

Aslında bakılacak olursa, bu biraz masraflı olacaktır. Ancak bu yöntemi uygulamak demek, en basitinden birçok yeni takipçi ve yüksek trafik oranı demektir.

#87 Özelleştirilmiş Blog Yazısı Tasarımını Güncelleyin

Büyük blog siteleri, okuyucunun siteyi tekrar ziyaret etmesini sağlamak için mükemmel bir tasarıma ihtiyaç duyarlar. Fakat bir tasarımcı değilseniz, kesinlikle Photoshop’ta “bir şeyler” yapmaya kalkışmayın.

#88 Hata Sayfalarına Oyun Yerleştirin

İnsanların sayfanızda daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak için eğlenceli bir yol. Buradan dersleri incele…

#89 El Yazısı ile Bir Yazı Yazın ve Fotoğrafını Çekerek Yayınlayın

Elle yazılmış metinler inanılmaz derecede harika görünür ve bunun yanı sıra en az yaratıcılığınız kadar karakterinizi de sergilemiş olursunuz.

#90 Nihai Bir Blog Gönderisi Hazırlayın

Balıkçılık ile mi uğraşıyorsunuz? Marangoz musunuz? Bunun için en kullanışlı kaynakların bir listesini yayınlayın.

#91 Uzmanları Yayınlarınızı Yorumlamaya Davet Edin

Meşgul insanlar elbette ki fazlasıyla çalışıyorlar. Ancak onlara kendinizden değer katarsanız, her an size yardımcı olmaya hazır olacaklardır. Onlara soracak olursanız; oldukça nazik davranın ve bunu neden yapmaları gerektiğini açık bir şekilde belirtin.

#92 Bir Gönderiyi Ses Dosyası Olarak Yayınla

Yazınızı yazdıktan sonra bir ses dosyası olarak kaydedin. Bu, okuyucuların blogunuzu faal olarak takip etmelerini sağlayacaktır. İhtiyacınız olan tüm her şey, bir akıllı telefon veya bir mp3 çalar.

#93 Takip Etmeniz Gereken İlginç ve Yararlı Kişilerin Listesini Yapın

Bu, “En İyi” kategorisinden sonraki başka bir fikirdir. Harika bilgiler veren yararlı kişileri listeleyin. Bu kısa süre içerisinde viral bir konu haline gelecektir. Blog fikirleri maddeleri içinde viral olmaya en uygun blog konularından biri diyebilirim.

#94 Farklı Bloglar Hakkında Nostaljik Gönderiler Listeleyin ve Web Arşivi Kullanarak 2000’den Bu Yana Nelerin Nasıl Değiştiğini Gösterin 

Özellikle web tasarım ve gidişatı fazlasıyla değişti. İnsanlar web sitelerinin dot.com zamanlarında ne kadar çirkin olduğunu gördüklerinde harika bir WOW efekti oluşuyor.

#95 İnsanları Şaşırtan Nişinizdeki Yeni veya İlginç Patentlerle Bağlantı Kurun

Apple’ın akıllı telefon ve tabletlerindeki iki parmak hareketini patentlediğini daha önce hiç duymadınız mı? İşte parlamak için bir şans…

#96 Bazı Milyonerlerden Sizler İçin Bir Şey Yazmalarını İsteyin

Bu insanlar genellikle cevap vermek için aşırı yoğun olduklarından, şöhretlerinin keyfini sürüyorlar. Başarısız olsanız bile, bu denemeye değer.

#97 Sizi Gerçekten Rahatsız Eden Bir Şey Hakkında Söylenin

İnternette söylentiler bazen anlamsızdır, ancak iyi tartışılmış mesajlar çok fazla ilgi görür.

#98 Yararlı Bulduğunuz Çevrimiçi Araçların Bir Listesini Oluşturun

Kullandığınız veya kullanmak istediğiniz araçların listesini oluşturabilecek onlarca araç var. Bu hayatınızı gerçekten çok daha kolay hale getirebilir.

#99 Okuyucularınıza Bir Şeyler Yapmaya Cesaret Edin

Ve sonra onlardan nasıl gittiğine dair rapor vermelerini isteyin. Bir kaç raporu birleştirerek hoş bir blog yazısı yazın.

#100 Kullandığınız online araçların bir listesini yayınlayın

Eminim online işlerinizde kullandığınız onlarca faydalı program veya web sitesi araçları vardır. Bunları listeleyen bir yazı yazabilirsiniz.

#101 Okuyucularınızın size bir şeyler yaptırmasını sağlayın

Yazılarınızın altındaki yorumları iyi takip edin. Bazı durumlarda okuyucularınız sizden bazı isteklerde bulunabilirler. O isteklere göre yeni yazılarınızı şekillendirin.

#102 Okuyucularınızla Birlikte Oyun Oynamayı Deneyin

Emin olduğum bir şey var ki hemen hemen hepimiz oyun oynamaktan gerçekten zevk alıyor. Oyun oynamanın bir yaşı olmadığının farkına varın ve okurlarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir oyun bulun.

#103 Okurlarınıza Kendilerini Tanıtabilecekleri Bir Köşe Yaratın

Sanıyorum ki blog sayfanızda kendinizden fazlasıyla bahsettiniz. Sayfanızı sıkı takip eden okurlarınız sizi oldukça iyi tanıyor. Peki, siz onları ne kadar tanıyorsunuz? Kim bilir, belkide okurlarınız arasında keşfedilmeyi bekleyen gizli bir yetenek bulunuyordur.

#104 Okurlarınızla Birlikte Bir Etkinlik Düzenleyin

Tamam, biliyorum kulağa biraz garip geliyor olabilir ama okurlarınızla birlikte bir hafta sonu kahvaltı yapmaya ne dersiniz? Eminim ki bu etkinlik sonrasında birbirinizi daha yakından tanıma fırsatı bulduğunuz okurlarınızdan bazılarının paylaşmaya değer hikayeleri bulunuyordur.

#105 Evcil Hayvanınızı Dahil Edin

İçerik üretme konusunda zorlandığınız dönemlerde bir evcil hayvanınız bulunuyorsa sayfanıza onu da dahil etmeyi deneyin.

blog fikirleri son aşama

Blog Fikirleri Son Aşama

Blog sayfanda paylaşabileceğiniz  yüzü aşkın blog fikri paylaştım. Sen halen bir blog sahibi değil misin? Bir blogun yok mu? Peki, Sen de bir blog açmak ister misin?

Blog nasıl açılır veya wordpress site kurmak adlı yazılarımı okuyarak SIFIR bilgi ile dilediğin zaman blog açabilirsiniz. Nasıl yapılır tüm detaylar verdiğim linkte. Teşekkür ederim. 🙂

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

24 Responses

  1. blog acmayı dusunuyorum ama ne konuda olduguna karar veremıyordum bu yazınızla en azından kafamda sekıllendırdım 

  2. Yeni bir blog açtım (fatihkabaca.com) açıkcası daha nedir ne değildir neyi nasıl yazacağım hengamesi içinde dolaşırken ulaştım siteye ve genelin aksine her sitede aynı olan gezi blogu – teknoloji blogu – yemek blogu gibi sabit sıradan listeler yerine mükemmel kurgu ve örneklerle oluşturulmuş bir yazı gerçekten emeğinize sağlık.

  3. Teşekkürler. Yeni başladığım blogumda önerilerinizi göz önünde bulunduracağım.

  4. Çok önyargılı yaklaşmıştım bu yazıya fakat çok emek verilerek ve düşünülerek hazırlanmış bir yayın. Çok beğendim ve hatta bloğumda uygulamak için notlar aldım. Teşekkürler paylaşımınız için.

    1. Ben teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Umarım bir çok blogger arkadaşın işine yarar. Sosyal medyada yazıyı paylaşarak destek olursanız sevinirim bu arada:)

  5. Birçok blog yazısı ve makale var bu başlık ve mantık çerçevesinde. Fakat birçoğu sektör ve kategori sıralamanın takipçisi. Yalnız sizin bu yazınız ilk defa hoşuma gitti. Gerçekten ışık tutan bir yazı olmuş. Her bir maddeyi özenle ve sabırla okudum. Teşekkürler.

  6. Çok güzel, faydalı bir yazı olmuş, paylaşımlarınız için teşekkürler. Hepsini yapabilir miyim bilmiyorum ama birçoğunu denemeyi düşünüyorum.

    1. Müjde Hanım zaten bu yazdıklarım yazımın başında da belirttiğim gibi sizi 1 yıl kadar idare edecek konulardır. Umarım faydasını görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir