Videolu Anlatımlar

Blogger Temaları – SEO Uyumlu +10 Tema

Seo uyumlu ucretsiz blogger temalari

Ücretsiz ve kaliteli Blogger temaları, Blogger (Blogspot) üzerinde site sahibi olanların sitesini belirli bir düzene sokmak için ihtiyaç duyduğu kritik elementlerdendir. Piyasaya baktığınızda yüzlercesini hatta binlercesini görebileceğiniz bu temalar; birbirinden çok farklı optimizasyon sonuçlarına, kategorilere, SEO uyumluluğuna sahiptir.

Temalar arasında bu denli farklılık olunca, en iyi blogger temaları arayanlar neye göre tema seçimi yapacaklarını merak etmektedirler. Bu makalede, hem tema seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere değineceğim hem de en güzel Blogger temaları arasında değerlendirebilecek +10 tema paylaşacağım.

Tema Seçiminde Dikkate Alınması Gereken Kriterler

Blogger (blogspot) üzerinde tema seçerken, aşağıda listede vereceklerim ve buna benzer kriterlere dikkat etmenizi öneririm. Bu kriterlerin süzgecinden geçirip seçtiğiniz bir tema, otomatik olarak kaliteli ve modern Blogger temaları arasında yer alacaktır.

  • Kategori Uyumluluğu: Hali hazırda dikkate alıyor olduğunuz kriterlerden biri olabilir. Sonuçta, kimse emlak sitesi varken bu siteye Blogger film temaları arasından bir tema seçmek istemez. Blogger platformu için binlerce tema kodlandığı için çeşit çeşit kategoride temalar bulmanız mümkün ve bu noktada yapmanız gereken basit. Kişisel bir siteniz varsa kişisel Blogger temaları arasından, yemek tarifleri siteniz varsa Blogger yemek temaları arasından seçim yapacaksınız.
  • Responsive Uyumluluk: Tema seçerken bunu responsive Blogger (Blogspot) temaları arasından yapmalısınız çünkü artık bu özellik olmazsa olmazlardan. Siteyi her cihaza, her tarayıcıya ve her çözünürlüğe uyumlu bir hale getiren responsive özelliği, kullanıcı deneyimine ve dolaylı olarak SEO’ya etki ediyor.
  • Hız: Hız, Google’ın Core Web Vitals ile daha çok önem verdiği bir özellik. Arama sonuçlarında hızlı siteleri öne çıkaran Google, adeta site sahiplerini hızlı siteler yapmaya teşvik ediyor. Hal böyle olunca, ister WordPress temaları ister Blogger temaları arıyor olun, hızlı ve optimizasyon oranı yüksek temalar seçmeniz gerekiyor.
  • Kullanıcı Deneyimi: UX (Kullanıcı Deneyimi), Google’ın aslında bütün kriterleriyle odaklandığı büyük resim. Örneğin, yukarıda hız örneğini verdim ve Google’ın hızlı siteleri sevdiğini söyledim. Peki neden? Çünkü hızlı siteler kullanıcıya istediğini daha hızlı verip daha hızlı bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Dürüst olalım, hangimiz (eğer çok spesifik bir durum yoksa) bir sitenin açılmasını 10 saniye bekleriz? Kullanıcı deneyimini sağlamanın pek çok yolu olsa da, genel olarak bütün yollar temadan geçiyor diyebilirim. O nedenle kullanıcı deneyimi uyumlu bir Blogger teması seçmek, sitenize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri olabilir. Bu kritere uygun temaları, SEO uyumlu Türkçe blogger temaları gibi kategoriler arasından seçebilirsiniz.
  • Spesifik Kriterler: Eğer tema seçerken ekstra bir özelliği olsun istiyorsanız, filtrelemenizi buna göre yapmalısınız. Örneğin, Google Ads (eski adıyla Adsense) gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız Adsense uyumlu blogger temaları arasından seçim yapabilirsiniz.

SEO Uyumlu Ücretsiz +10 Blogger Teması

Bu listedeki temalar, üstte belirttiğim kriterler dikkate alınarak seçildi. Aralarında ücretsiz Blogger temaları da bulunuyor ücretli Blogger temaları da. Bunun açıklamasını her tema için ayrı ayrı yapacağım.

1. Kaplan Blogspot/Blogger Teması

Blogger Ücretsiz Blog Temaları - Kaplan
Blogger Ücretsiz Blog Temaları – Kaplan

Kaplan teması, Colorlib tarafından kodlanan ve kendilerini tarafından ”açık ara sahip olduğumuz en iyi Blogger teması” olarak tanımlanan, tamamen ücretsiz Blogger temaları arasında yer alan bir tema.

Çoklu kullanıma açık olan bu tema; haber, magazin, moda, otomotiv gibi pek çok amaç için kullanılabilir.

Tema her ne kadar ücretsiz olsa da, footer bölümündeki yapımcı bilgilerini kaldırma iznine sahip değilsiniz.

Yapımcı: ColorLib

Demo | İndir

2. Minimal Blogspot/Blogger Teması

Ücretsiz Sade Blogger Temaları - Minimal
Ücretsiz Sade Blogger Temaları – Minimal

Yine yapımcısının Colorlib olduğu temalardan biri olan Minimal, adından da anlaşılabileceği gibi sade Blogger temaları arasında yer alıyor.

Görünüşüyle büyüleyici olan bu temanın bunu hafif bir kod yüküyle yapması, hız ve optimizasyon açısından harika bir olay.

Yapımcı: ColorLib

Demo | İndir

3. FutureMag Blogger/Blogspot Teması

Blogger Magazin Temaları - Future Mag
Blogger Magazin Temaları – Future Mag

Sitenizi başka bir seviyeye taşıyacak bedava Blogger temaları arasında yer alan FutureMag teması, birkaç özellik eklemenizle birlikte Blogger portal temaları arasında değerlendirilebilecek bir tema.

Birkaç widget alanı, reklam boşlukları ve slider ile oldukça hoş bir görünüme sahip olan bu tema; yine ücretsiz Blogger temaları arasında yer alıyor.

Yapımcı: ColorLib

Demo | İndir

4. Pixel Blogger/Blogspot Teması

Blogger Google Adsense Temaları - Pixel
Blogger Google Adsense Temaları – Pixel

Adsense uyumlu Blogger temaları arasında yer alan Pixel, minimalliğin ve bu özelliğin buluştuğu tamamen ücretsiz Blogger temaları arasında yer alıyor.

Temada widgetler ve Google Ads gibi firmaların reklam kodları için birçok alan bulunuyor. Bu alanlara reklam kodlarınızı ekleyerek Ads gelirlerinizi optimize edebilirsiniz.

Yapımcı: ColorLib

Demo | İndir

5. Newcon Blogger/Blogspot Teması

Ücretsiz Blogger Haber Temaları - Newcon
Ücretsiz Blogger Haber Temaları – Newcon

En iyi Blogger haber temaları arasında yer alan Newcon teması, haberlerinizi en verimli sunabileceğiniz temalardan biri. Sadece haber de değil, magazin ve moda gibi kategorilere yönelip temayı ona göre de şekillendirebilirsiniz.

Tamamen SEO uyumlu ve hızlı bir tema olan Newcon, içeriklerin temiz bir şekilde sunulması için üstünde çalışılmış bir tema.

Temayı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz ancak footer bölümünü kaldırmak isterseniz 9.95$ gibi bir ücret ödeyip kaldırabiliyorsunuz.

Yapımcı: ThemeXpose

Demo | İndir

6. Sora One Blogger/Blogspot Teması

Ücretsiz Blogger Haber Temaları - Soraone
Ücretsiz Blogger Haber Temaları – Soraone

Teknoloji Blogger temaları kapsamında değerlendirilebilecek temalardan biri olan Sora One, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz temalardan biri.

Sora One’ın responsive ve mobil uyumlu Blogger temaları arasında yer almasının yanı sıra, modern sosyal medya ikonları, iletişim formları ve açılır menü gibi özellikleri de mevcut.

9.95$ gibi bir ücret ödeyerek, temayı sınırsız domainde kullanma ve footer bölümündeki yapımcı bilgilerini kaldırma gibi özellikleri elde edebiliyorsunuz.

Yapımcı: Sora Templates

Demo | İndir

7. Morpho Blogger/Blogspot Teması

Blogger Çok Amaçlı Temalar - Morpho
Blogger Çok Amaçlı Temalar – Morpho

Ücretsiz ve premium Blogger temaları arasında yer alan Morpho, responsive olması ve minimal bir biçimde içerikleri sunabilmesiyle premium kalitesini taşıyor. Minimalliğin ve modernliğin bir arada buluştuğu ender temalardan biri olan Morpho, kullanıcı deneyimi baz alınarak kodlanan bir tema.

Morpho temasını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz ancak diğer temalarda olduğu gibi footer bölümünde düzenleme yapmak, ekstra destek hakkına sahip olmak ve temayı birden fazla domainde kullanmak istiyorsanız premium versiyonu almanız gerekiyor. Premium versiyonu ise makalenin yazım tarihi itibariyle ücretsiz olarak sunuluyor.

Yapımcı: Blossom Theme

Demo | İndir

8. PaperMag Blogger/Blogspot Teması

Ücretsiz Blogger Magazin Temaları - Papermag
Ücretsiz Blogger Magazin Temaları – Papermag

Listemdeki en modern temalardan biri olan PaperMag teması, basit Blogger temaları arasında değerlendirilebilecek olmasına karşın oldukça şık ve çekici bir görünüme sahip.

SEO uyumluluk, hız optimizasyonu, responsive dizayn ve kullanıcı deneyimi yüksekliği gibi özellikleri kendisinde barındıran PaperMag teması; bunları ücretsiz olarak sunmasıyla hanesine bir puan daha yazdıran temalardan.

Yapımcı: Templates Yard

Demo | İndir

9. Everyday Blogspot/Blogger Teması

Blogger Magazin Temaları - Everyday
Blogger Magazin Temaları – Everyday

Ağırlıklı olarak Blogger kişisel blog temaları arasında değerlendirilebilecek temalardan biri olan Everyday, hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin rahatlıkla şekle sokabileceği bir tema. Minimal ve basit görünümüyle ile ziyaretçilerinize içeriğinizi öne çıkaracak olan tema, dolaylı yoldan sitenizin sunduğu kullanıcı deneyimini arttıracak.

Son trendlere göre kodlanmasının yanı sıra daha birçok özelliğe sahip olan Everyday teması, kişisel blogun yanı sıra sıradan Blogger blog temaları arasında da değerlendirilebilir. Yani temayı ister oyun blogu, ister magazin blogu, ister ise yemek blogu olarak kullanabilirsiniz.

9.95$ ödeyerek footer bilgilerini kaldırma ve ömür boyu premium destek gibi özelliklere sahip olabiliyorsunuz. Ancak ödemediğiniz takdirde de temayı olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Yapımcı: ThemeXpose

Demo | İndir

10. NewsLog Blogspot/Blogger Teması

Blogger Haber Temaları - Newslog
Blogger Haber Temaları – Newslog

Adından da anlaşılabileceği gibi Blogger haber teması amaçlı kullanılabilecek bir tema olan NewsLog, bu amaç dışında magazin ve çeşitli amaçlar için de rahatlıkla kullanılabilecek bir tema.

İçeriğinizi düzgün bir biçimde çevreleyen ve ziyaretçilerinize sunan NewsLog teması, göz alıcı bir tasarıma sahip. Bu göz alıcı tasarıma sahip olmayı minimal bir yükle başardığı için, kullanıcı deneyimi de doğal olarak yüksek olmuş oluyor.

Yapımcı: Sora Templates

Demo | İndir

11. SportsMag

Blogger Spor Haberleri Temaları - Sportsmag
Blogger Spor Haberleri Temaları – Sportsmag

Adını kullanım amacından alan temalardan biri olan SportsMag, Blogger üzerinde spor haberleri yapan sitesi olanların kullanabileceği en uygun temalardan biri.

Performansa ağırlık verilen temalardan biri olmasına rağmen, göze hitap etme kısmında da kendinden ödün vermeyen temalardan biri olan SportsMag, günün güncel spor haberlerini derli toplu bir biçimde gösteren bir ana sayfaya sahip. SEO uyumluluk, responsive dizayn ve hız gibi detaylara hiç girmiyorum, SportsMag hepsinde oldukça kuvvetli.

9.95$ ödeyerek footer bilgilerini kaldırma hakkına ve ömür boyu desteğe, 30$ ödeyerek ”videolu rehber, ömür boyu güncelleme desteği, sınırsız domainde temayı kullanma” gibi özelliklere 9.95$ paketine ek olarak sahip olabilirsiniz.

Yapımcı: ThemeXpose

Demo | İndir

12. Alpha

Blogger Ücretsiz Blog Temaları - Alpha
Blogger Ücretsiz Blog Temaları – Alpha

En iyi ücretsiz Blogger temaları arasında bulunan Alpha teması; yapımcısı Blossom Theme tarafından ”kodladığımız en iyi temalardan biri” olarak nitelendirilmesinin yanı sıra, sizlerden de oldukça yorumlar alacak.

Hızlı yüklenme oranlarına sahip, kullanıcı dostu ve responsive bir tema olan Alpha teması, magazin ve herhangi bir blog kategorisi için çok rahat bir biçimde kullanılabilir.

Yapımcı: Blossom Theme

Demo | İndir

13. PhotoMag

Blogger Ücretsiz Fotoğrafçılık Temaları - Photomag
Blogger Ücretsiz Fotoğrafçılık Temaları – Photomag

İsminden de anlaşılabileceği gibi spesifik olarak fotoğraf sunumu üzerine kodlanmış bir tema olan PhotoMag teması; yazılara video embed kodu gömülmesi takdirinde Blogger video temaları arasında de değerlendirilebilir (Videonun kapak fotoğrafını da yazınızın öne çıkarılan görseli yaparak ana sayfada görünmesini sağlayabilirsiniz).

Yüksek kullanıcı deneyimi ve optimizasyon oranı, SEO uyumluluğu ve içeriklerin temiz sunumu gibi özelliklere sahip PhotoMag teması; tam ekran bir slidera, yapışkan bir üst menüye, birkaç katmana kadar açılır menü gibi özellikleri de ayrıca bünyesinde barındırıyor.

Yapımcı: ColorLib

Demo | İndir

Bu 13 tema içinde elbette ki her kategoriyi çevreleme şansım yoktu ancak olabildiğince çoklu-kullanıma uygun temaları seçmeye çalıştım. Listedeki temaların bazılarını, spesifik teması yer almayan ”Blogger tanıtım temaları, Blogger alışveriş teması” gibi kategoriler için de kullanabilirsiniz.

Listedeki temaları kurunca hemen demo görünümü elde etmeyebilirsiniz. Ancak birkaç işlemden sonra temalar hazır Blogger temaları haline gelebilir.

Blogger Temaları Nasıl Yüklenir?

  • Blogger panelinize girip sol kısımdan ”Tema” yı tıklayın.
  • Geldiğiniz sayfanın sağ üstündeki ”Yedekle/Geri Yükle” butonuna basın.
  • Buradan indirdiğiniz temanın dosyasını yükleyebilirsiniz.
  • Blogger temaları, indir komutu verildiğinde genellikle .zip olarak iner. İndirdiğiniz temayı .zip’den çıkarıp içerideki XML dosyasını seçip yüklemeniz gerekiyor.

Umarım bu makale ”ücretsiz blogger temaları Türkçe” gibi sorgularınız için de size yardımcı olur, evet Türkçe tema kullanmadım ancak kaynak kodlarından Türkçeleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir