Videolu Anlatımlar

Youtube İçerik Fikirleri: 20 Adet Öneri

Youtube içerik fikirleri, genelde Youtube’a yeni yeni başlamayı düşünen ve hangi kategoride video çekeceğini bilmeyen kişiler tarafından aratılıyor. Bu kişiler ya bu fikirleri direkt olarak alıyor, ya da onlardan ilham alarak yeni fikirler üretiyorlar. Bu makalede paylaşacağım listeyle, yeni başlayanlara Youtube içerik bulma konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Aşağıda paylaşacağım Youtube video fikirleri, pek tabii başka kanallar tarafından benimsenip üstüne içerik üretilmiş fikirler olabilir. Tam aksine, aralarında Türkiye’de olmayan Youtube içerikleri de olabilir. Bu gerçeği bilerek fikirleri incelemenizi ve eğer o fikir size tam olarak uygun değilse ufak değişiklikler yapmanızı tavsiye ederim. Şimdi listeye geçebiliriz.

Youtube İçerik Önerileri – Birbirinden Güzel 20 Fikir

Aşağıda göreceğiniz içerik tavsiyelerini yukarıdaki mantaliteyle değerlendirirseniz, bu tavsiyeler size Youtube içerik üretme konusunda bir hayli yardımcı olacaktır. Okurken beyninizi esnek tutun.

1. Şehir Tanıtımları

Youtube Kanal Fikirleri 2021 - Şehir Tanıtımları
Youtube Kanal Fikirleri 2021 – Şehir Tanıtımları

Yaşadığınız şehri tanıtan videolar çekmek, beğendiğim Youtube içerik tavsiyelerinden biri. Özellikle ülkenin büyük şehirlerinden birinde yaşamıyorsanız videolarınız daha ilgi çekici olabilir çünkü diğer illere gelecek insanlar bir tanıtıma ihtiyaç duyabiliyor. Yine de her halükarda içerik üretmek pek de zor değil, özellikle gezmeyi seviyorsanız.

Peki şehirlerle ilgili ne anlatabilirsiniz? Yeme içme yerlerinden başlamanızı tavsiye ederim. Bulunduğunuz ile yeni gelen insanlar hangi popüler yeme içme yerlerini ziyaret etmeli? Bu sorunun cevabından birçok video çıkarabilirsiniz. Onun dışında popüler kafeler, kalınacak en nezih yerler ve turist açıdan mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar gibi pek çok açıdan bulunduğunuz şehri tanıtabilirsiniz.

2. İmza Konunuz Hakkında Bir Kanal Açın

Youtube İçerik Önerileri - İmza Konunuzda Kanal Açma
Youtube İçerik Önerileri – İmza Konunuzda Kanal Açma

Kişiye göre değişmesi sebebiyle Youtube farklı içerik fikirleri kategorisinde bulunduğunu düşündüğüm bu fikir, tamamen sizin kontrolünüzde. Hayatınızda ”şu konu hakkında konuşsam sabaha kadar konuşurum” dediğiniz ve bu dediğinizi destekleyecek kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşündüğünüz bir konu varsa bu konuyla ilgili Youtube kanalı açabilirsiniz.

Burada tabii ki biraz da şans faktörü var. Sizin çok iyi olduğunuzu düşündüğünüz konu insanların ilgisini hiç çekmiyor olabilir ki bu büyük bir handikap olur. Bu Youtube kanal fikrinin değerinin tamamen size göre değişmesinin en temel sebebi bu. Fikrin size göre değişmesini, Youtube özgün içerik fikirleri arayışınızda bir avantaj olarak da değerlendirebilirsiniz.

3. Biyografi Videoları

Youtube İçerik Fikirleri 2021 - Biyografi Kanalı Açma
Youtube İçerik Fikirleri 2021 – Biyografi Kanalı Açma

Tarihteki büyük şahsiyetlerin hayatları, insanların her zaman ilgisini çekmiştir. Eğer sizin de ilginizi çekiyor ve biyografilerle ilgili araştırma yapmaktan keyif alıyorsanız bu fikri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Tek yapmanız gereken biraz araştırma ve basit bir video edit bilgisine sahip olmak. Söz konusu ile ilgili fotoğraflar videoda akarken arkadan seslendirme yapabilir ve gerekirse altyazı koyabilirsiniz. Bu formatla süreklilik sağladığınızda başarıya ulaşmak şaşırtıcı olmayacaktır.

4. Dizi ve Filmlerle İlgili Yorum Yapmak

Youtube Özgün İçerik Fikirleri - Dizi ve Film Konulu Kanal
Youtube Özgün İçerik Fikirleri – Dizi ve Film Konulu Kanal

Eğer dizi ve filmlere ilginiz varsa ve kendinizi iyi bir izleyici olarak tanımlıyorsanız, bu Youtube içerik fikrini mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Elbette her kategoride olduğu gibi bu kategoride de rakip birkaç kanalınız olacak ancak kendinize ait bir tarz yakalayabilirseniz bir kitle toplayabilirsiniz.

Dizi ve filmlerle ilgili izleyip sonra yorumlama gibi videolar çekebilirsiniz. Bu, en popüler formatlardan biri ancak bundan da ilgi çekeni bana göre ”X dizisi ile ilgili bilmediğiniz 10 gerçek” tarzı videolar. Bu formatta içerik üretmek için dikkatli bir izleyici olmanız sizi belirli bir yere kadar götürebilir. Ekstra maddeler ve yakalayamadığınız noktalar için yabancı Youtube kanallarını takip edebilirsiniz.

5. Yurt Dışında Yaşadığınız Ülkeyi Tanıtmak

Youtube İçerik Tavsiyeleri - Ülke Tanıtımları
Youtube İçerik Tavsiyeleri – Ülke Tanıtımları

Şehir tanıtımları ile ilgili hemen hemen benzer formatta olsa da bu formatın daha da ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Bunun en büyük sebebi tabii ki Türk gencinin büyük bir kısmının gelecekte yurt dışında yaşama hayali kurması.

Yaşadığınız ülke ile ilgili çekebileceğiniz içeriklerin zirvesinde fiyatlar yer alacaktır tabii ki. Araba fiyatlarını, market fiyatlarını, ev fiyatlarını ve bunun gibi çeşitli fiyatlar ile ilgili bilgilendirici videolar yapabilirsiniz. Bunun dışında yaşadığınız ülkede asgari ücretle geçim ile alakalı bilgi veren içerikler de üretebilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak aklıma gelen diğer formatlar şöyle: Meslekler ve maaşları, aylık harcamalarınız ve elinizde kalan para, faturalar gibi küçük ama düzenli masrafların ücretleri, haftalık çalışma saatleri, iş çeşitliliği ve iş bulma kolaylık-zorluğu ile ilgili videolar.

6. Para Kazanma Yöntemleri

Youtube'da İçerik Fikirleri - Para Kazanma Yöntemleri
Youtube’da İçerik Fikirleri – Para Kazanma Yöntemleri

Benim de blogumda oldukça önem verdiğim bir konu olan internetten para kazanma içerikleri, Youtube için de oldukça ideal. Tabii siz sadece internet ile sınırlı kalmayıp günlük hayattan farklı para kazanma yöntemleri de sunabilirsiniz. Bu kategoride içerik üretmek için de araştırmayı seviyor olmanız gerekiyor ancak konu para olunca kim sevmez ki diyor ve tavsiye vereceğim bölüme geçiyorum.

Youtube üzerinde bu konuyla ilgili de içerik üreten pek çok kanal mevcut. Burada size verebileceğim tavsiye, para kazanma yöntemlerini ”şu şudur bu budur” tarzı baştan savma bir şekilde anlatmamanız olacak. Gerekirse her yöntemi kendiniz deneyip 1. ağızdan ele almanız, izleyicilerinize yapabileceğiniz en büyük faydalardan biri olur ve kemik bir kitle kazanırsınız.

7. Ekonomi ve Finans

Youtube İçerik Üretme Fikirleri - Ekonomi ve Finans
Youtube İçerik Üretme Fikirleri – Ekonomi ve Finans

Youtube video içerik fikirleri için oldukça spesifik bir seçenek olan ekonomi, sadece bu alanda uzmansanız içerik üretebileceğiniz bir kategori. O nedenle bu başlık altında çok konuşmayacağım, ekonomi ve finans konusuna hakim olduğunuzu düşünüyorsanız içerik üretmeye başlayabilirsiniz. Bu kategorideki bir kanalın tutması, analizlerinizin doğru olması ve söylediklerinizin gerçekleşmesi ile mümkün olur. Bu şekilde bir kemik kitleyi arkanıza alıp içerik üretmeye devam ederek iyi yerlere gelebilirsiniz.

Ekonomi ve finansa ek olarak, kripto para grafiklerinin teknik analizine hakimseniz bu alanda da içerik üretebilirsiniz. Bildiğiniz gibi oldukça revaçta olan bir kategori.

8. Dersler ve Sınav Konusunda Tavsiyeler

Youtube İçerik Bulma - Ders ve Sınav Tavsiyeleri
Youtube İçerik Bulma – Ders ve Sınav Tavsiyeleri

Özellikle sınavlarda belirli başarı etmiş öğrenciler için Youtube içerik üretme fikirleri arasında bulunan dersler ve sınavlar, dişe dokunur sayıda içerik üretmeye müsait bir kategori.

YKS’de (Şimdiki sistemin üniversiteye giriş sınavı) dereceye girmiş bazı öğrenciler, Youtube kanalı açarak deneyimlerini aktarıyorlar. Bu kanalları inceleyerek fikrin kafanızda tam olarak oturmasını sağlayabilirsiniz.

Benim aklıma gelen ve bu fikir için kullanılabilecek alt içerik fikirleri şunlar: Derece yapma öykünüz, kendinize has çalışma stratejileriniz, kaynak önerileriniz, sınav anı kontrol tavsiyeleriniz, sınav haricinde yaptığınız aktiviteler ile ilgili videolar.

9. Karşılaştırma Videoları

Youtube Video Fikirleri - Karşılaştırmalar
Youtube Video Fikirleri – Karşılaştırmalar

Karşılaştırma videoları, Youtube içerik fikirleri için en popüler adaylardan biri. İnsanlar daima iki ya da daha fazla ürünün karşılaştırmasını izlemekten hoşlanırlar. Bunun için de güçlü bir araştırma ruhu ve karşılaştırma yapacağınız ürünlerle ilgili biraz ön bilgi gerekiyor.

Video formatı olarak karşılaştırma sitelerindeki formatı videonuza aktarabilir ve arkadan seslendirme yapabilirsiniz. Sizi diğer kanallardan öne çıkarabileceğini düşündüğüm tavsiye ise herkesin bütçesine göre tavsiyede bulunmanız olacak. Genelde insanlar iki şeyin karşılaştırmasını izliyorsa ve bunlar ürün kategorisindense, muhtemelen ikisinden birini satın alacaklardır. Onlara bütçelerine göre hangi ürünün daha mantıklı olacağını söyleyin, sonuç odaklı olun.

Ürün dışında iki futbolcunun yahut tarihteki iki insanın da karşılaştırmasını yapabilirsiniz tabii ki. Kategori içi seçimler size kalmış.

10. Ürün İnceleme Videoları

Youtube Kanalı için İçerik Fikirleri - Ürün İncelemeleri
Youtube Kanalı için İçerik Fikirleri – Ürün İncelemeleri

Youtube’da içerik fikirleri arayan herkesin mutlaka değerlendirmesi gereken bir seçenek olan ürün inceleme videoları, ilgi alanınıza göre rahatlıkla şekillendirebileceğiniz bir kategori.

Örneğin çok fazla teknolojik alet alış-verişi yapan biriyseniz ekstra bir yüke girmeden bunların incelemesini yapabilirsiniz çünkü zaten günlük hayatınızda da satın alıyorsunuz. İnceleme tarzınıza ve verdiğiniz hap bilgilere göre kemik bir kitle kazanıp büyürseniz, markalardan sadece inceleme için ürün temini yapabilirsiniz ki bu durum markaların da oldukça işine geliyor.

11. Edebi Eserler Üzerine Konuşmak

En İyi Youtube İçerik Fikirleri - Edebi Eserler Üzerine Konuşmak
En İyi Youtube İçerik Fikirleri – Edebi Eserler Üzerine Konuşmak

Eğer edebi eserler hakkında bilginiz varsa ve Youtube yeni başlayanlar için video fikirleri arıyorsanız işte size harika bir kombinasyon! Bilgiden kastım biraz üstüne konuşacak kadar bilgi elbette ve bu bilgi için edebi eserleri severek çok okumanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Format olarak eserle ilgili olabilecek fotoğrafları videonuza koyup arkadan seslendirme yapabileceğiniz gibi, direkt kendinizi kameraya çekip konuşabilirsiniz. Bu kısım size kalmış. Bu kategori için içeriğinizin monoton olmaması önemli, eserle ilgili ilgi çekici detayları ve beğendiğiniz bölümleri paylaşabilirsiniz. Kendiniz gibi edebi eserleri seven bir kemik kitle yakalayabilir ve bu kitleyle büyüyebilirsiniz. Tarzını bu potansiyel kitlenize bir kez kanıtlarsanız sonraki eser videoları için de sizi tercih edeceklerdir.

12. Tarih Üzerine Videolar

Youtube İçerik Önerileri - Tarih Konulu Videolar
Youtube İçerik Önerileri – Tarih Konulu Videolar

Tarihteki olaylara ilginiz varsa ve tarih üzerine konuşmayı seviyorsanız, bu özelliklerinizi bir Youtube kanalında değerlendirebilirsiniz. Tarih hakkında halihazırdaki bilginizi ve sevginizi araştırmayla birleştirirseniz ortaya güzel şeyler koymanız pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Format olarak anlattığınız tarihi olayla ilgili görselleri arkaya koyup mevcut olayı sesli bir şekilde anlatabilirsiniz ki bence uygun format budur. Video boyunca kendinizi kameraya çekip koymak, bu kategori için pek mantıklı olmayabilir çünkü insanlar söz konusu olayla ilgili görselleri eş zamanlı görmek ister. İlla yüzünüzü göstermek isterseniz videoda ara ara görünebilirsiniz.

13. Spor ve Fitness

Youtube Yabancı İçerik Fikirleri - Fitness ve Spor
Youtube Yabancı İçerik Fikirleri – Fitness ve Spor

Eğer spora ve fitnessa ilginiz varsa mutlaka gözden geçirmeniz gereken bir fikir olan spor ağırlıklı kanal, halihazırdaki ilginiz ve bilginizle rahatlıkla yürütebileceğiniz bir kanal olacaktır.

Ancak oldukça fazla rakibinizin olacağını daha kanala başlamadan hatırlatayım. Burada sizi öne çıkaracak olan şey, spor konusunda verdiğiniz tavsiyelerin insanlar tarafından uygulanıp sonuç alınması. Bunun için de iyi bir bilgiye sahip olmanız ve bunu etkili bir şekilde aktarmanız gerekiyor.

14. ”En” leri Paylaşın

Youtube Özgün İçerik Fikirleri - En İyileri Sıralama
Youtube Özgün İçerik Fikirleri – En İyileri Sıralama

Dünyada kendi alanında ”en iyi, en kaliteli, en güçlü, en…” şeyleri paylaşacağınız bir kanal fikri, sonuç verecek Youtube fikirleri arasında olabilir. Bunun sebebi, insanların ”Dünya’nın en güçlü 10 hayvanı, Dünya’nın en büyük su kaydırakları, Dünya’nın en tehlikeli yerleri” gibi içerikleri oldukça sevmesi.

Format olarak tahmin edebileceğiniz gibi resimlerin sıralandığı bir video ve arkadan seslendirme önereceğim. Eğer çevrenizde ”en iyiler” listesinden bir maddeyi canlı gözlemleme şansınız varsa yapabilirsiniz. Örneğin ”En Büyük 10 Otel” videosu yaptınız ve bu otellerden biri sizin yaşadığınız yerde. Böyle bir durumda, izin alarak gidip o otelin incelemesini yapabilirsiniz.

15. Eğitim Seti

Youtube Farklı İçerik Fikirleri - Eğitim Seti Yayınlama
Youtube Farklı İçerik Fikirleri – Eğitim Seti Yayınlama

Popüler Youtube video fikirleri arasında olan ”Eğitim Seti” temalı içeriklerin en temel püf noktası, anlatılan konunun konuya hakim bir kişi tarafından ele alınması. Hakim olmadığınız bir konu hakkında basit bir araştırmayla 5-10 dakikalık videolar çıkarabilirsiniz ancak konu detaylı bir konuysa bu yetersiz olabilir. O nedenle konunuza göre bilginizi tartın ve ona göre bu kanal fikrini değerlendirin.

Örneğin ”Adobe Photoshop Üzerinden X İşlemi Nasıl Yapılır?” konusu, sizce Photoshop’a hakim olmayan biri tarafından anlatılabilir mi? Belki evet. Ancak bir de şunu düşünün: O işlemle ilgili size ”şu adımdaki işlemi yapmasaydık ve öyle devam etseydik ne olurdu?” gibi bir soru geldi. Şimdi ne olacak? Sürekli her soruya ve her konuya araştırmayla devam etmemek için, ciddi anlamda hakim olduğunuz bir konu hakkında kanal açın.

16. Makyaj ve Kişisel Bakım Videoları

Youtube Yeni Başlayanlar için Video Fikirleri - Makyaj ve Kişisel Bakım
Youtube Yeni Başlayanlar için Video Fikirleri – Makyaj ve Kişisel Bakım

Özellikle kadınların ilgisini çekecek Youtube kanal içerik fikirleri arasında olan kişisel bakım kategorisi, biraz önbilgi üstüne araştırmayla yürütülebilecek bir kategori. Özellikle konuya ilgili biri tarafından ”hem öğrenme hem içerik üretme” tarzına indirgenebilir, bu da sürekliliği sağlar.

Kişisel bakımlarla ilgili: Makyaj yapımı, cilt bakımı, parfüm önerileri, saç bakım tavsiyeleri, nemlendirici tavsiyeleri, saç kremi tavsiyeleri gibi içeriklere değinebilir ve hatta moda kısmına da atlayabilirsiniz.

17. Meslek Tanıtımları

Youtube Üzerinden Meslek Tanıtımı Yapma
Youtube Üzerinden Meslek Tanıtımı Yapma

Meslekler, pek çok kişinin ilgisini çeker. Sizin de ilginizi çekiyor ve bu konuda araştırma yapıp bu araştırmaları Youtube’a dökebileceğinizi düşünüyorsanız bu fikre tutunmanızı tavsiye ederim.

Mesleklerin çalışma şartları, hangi bölümden mezun olunca söz konusu mesleğin olunabileceği, mesleklerin ortalama maaşları, sektördeki doluluk oranları ve haftalık çalışma saatleri gibi detayları içeren kompleks videolar yapmak pek de zor değil. İnternet ile pek çok veriye erişebiliyoruz, tek yapmanız gereken sıkı araştırma yapıp bu araştırmaları videoya dökmek.

18. Yemek Videoları

Youtube'da Yemek Kanalı Açma
Youtube’da Yemek Kanalı Açma

Youtube üzerinde bu kategori ile alakalı yayın yapan pek çok kanal var ancak eğer ilginiz varsa ve farklı tarifleriniz olduğunu düşünüyorsanız bu sektöre girmekten çekinmeyin.

Size tavsiyem yemek kategorisini biraz daha kısıtlamanız olacak. ”Sporcular için yemekler, diyet yapanlar için yemekler ve kilo almak isteyenler yemekler” gibi alt kategorilerde yayın yapmanız, hem işinizi kolaylaştırır hem de kanalın popülerleşme oranını arttırır. Genel bir kitle yerine küçük bir kitleye hitap etmek kimi durumlarda avantajdır.

19. Nasıl Kullanılır Temalı Videolar

''Nasıl Kullanılır?'' Temalı Videolar
”Nasıl Kullanılır?” Temalı Videolar

Çeşitli ürünlerin nasıl kullanıldığını anlatan kısa kısa videolar çekmek, bana göre oldukça mantıklı Youtube fikirleri arasında çünkü her videoda spesifik bir kitleye hitap edebiliyorsunuz.

Bu kategorideki içerik imkanları ise uzayıp gider, klima kumandasının nasıl kullanılacağını bile anlatabilirsiniz ki örnekleri var.

20. Hata Çözümleri

Youtube Üzerinden Hata Çözüm Anlatımı Yapmak
Youtube Üzerinden Hata Çözüm Anlatımı Yapmak

Bilgisayarla aranız iyiyse hata çözüm videoları çekebilirsiniz. Bu kategorideki içerik imkanlarının büyüklüğünü ise belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum çünkü yüzlerce kategoride yüzlerce hata bulabilirsiniz.

İçerik bulmak için bilgisayar ağırlıklı sitelerde hata konularını gezebilir ve daha sonra bunları Youtube videosuna çevirebilirsiniz. Nasıl kullanılır fikri gibi her videoda oldukça spesifik bir kitleye hitap edeceğiniz için oldukça fazla video çekmeniz gerek.

Umarım, bu 20 Youtube içerik fikri size biraz olsun ilham verebilmiştir. Youtube, milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı için ”Youtube’da yapılmamış içerikler” gibi jenerik bir kategoride veri sunamadım ama bu fikirler de yapan kişiye göre oldukça özgün formatlara çevrilebilir.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir