Videolu Anlatımlar

Blogunuz için Online Video Düzenleme

Online Video Düzenleme

Blog yazarları için video içerik üretmek artık bir zorunluluk haline geldi. Video içerikler son birkaç yılda çok fazla ilgi gördü ve hızla arttı. Online video düzenleme programları bu aşamada bizim gibi blog yazarlarının yardımına koştu diyebilirim.

Blogunuzun çok daha iyi yerlere gelmesini istiyorsanız o zaman video içerik üretmeniz artık bir zorunluluk. Çünkü birçok kişi video içeriği izlemeyi makale okumaya tercih ediyor.

Blog ile birlikte vlog oluşturma, web sitenize trafik çekmenin ve hedef kitlenizle etkileşim kurmanın en iyi yollarından biri diyebilirim..

Video içeren blog yazılarının, video içermeyen blog gönderilerinden daha fazla gelen bağlantı içermektedir. Yani çok daha fazla kişi tarafından linklenmektedir.

Marka veya blog bilinirliğini artırmak ve olası satışları çoğaltmak için vlog oluşturmaya hazır mısınız? Ama önce vlog kavramını detaylı bir şekilde anlayalım.

Video bloglama yani Vlog nedir?

Videolar yardımıyla oluşturulmuş bilgilerin metin, hareketsiz veya hareketli görüntüler kullanılarak paylaşıldığı video içeriklerine video bloglama yani vlog denir. Video bloglama hedef kitlenizle anlamlı bağlantılar kurmanın sağlam bir yolu olduğu için bu günlerde çok popüler hale geldi.

İçinde bulunduğunuz iş türü ne olursa olsun, işinizi büyütmek ve hedef kitlenizle etkileşime geçmek için vlog çekmeye başlamanız önemli. Videolar ilgi çekici ve büyüleyici içerik oluşturmak için en iyi içerik formatıdır.

Ayrıca web sitenizde yazı içlerinde videolarınız varsa Google’daki kalite puanınızı yükseltecek ve bu da sonunda sitenize gelen trafiği artırmaya yardımcı olacaktır.

Video Blog Yazmaya Başlamak İçin İpuçları

online video düzenleme ipuçları
Online Video Düzenleme İpuçları

Video blog oluşturmaya başlıyorsanız kullanabileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları burada sizin için sıralamaya çalıştım. Bu kriterlerin hepsini aynı anda karşıladığınızda video içeriklerinizin başarılı olma şansı artacaktır.

Kaliteli Ürün Seçimi

Ses, video bloglarından hayati bir rol oynadığından video oluşturmak için yüksek kaliteli bir mikrofon satın almanız önemli. Kaliteli bir mikrofon video çekerken zaman kaybetmemenizi sağlar. Ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı kriterler.

  • Kullanılabilirlik – En az teknik bilgi ile kullanmak
  • Amaca Uygunluk – Stüdyo kayıt için mi? Yoksa Video kayıt için mi?
  • Frekans Tepki Süresi
  • Dinamik, Kondansatörlü vs.

Video bloklamayı ciddiye almak ve başka bir düzeye taşımak istiyorsanız kaydedeceğiniz sesin kalitesinin iyi olması gerekir. Videoyu kaydetmeye başlamadan önce ses seviyesini mikrofonla dengelemeyi unutmayın.

Ses ve mikrofon konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, yazılarınızı sese dönüştüren programlar kullanabilirsiniz.

Aydınlatma

Videolarınıza profesyonel bir görünüm kazandırmak için aydınlatmaya odaklanmak önemli. Bu konuda bazı terimleri öğrenmeniz video kalitenizi üst seviyeye çıkaracaktır.

  • Ters Işık
  • Sert Işık
  • Işığın Derecesi
  • Işığın Yönü

Gün içinde çekim yapıyorsanız ve yeterli doğal ışığa sahipseniz fazladan ışığa ihtiyacımız olmayabilir.

Ancak kapalı alanlarda çekim yapacaksanız yapay ışıklandırma kullanabilirsiniz. Bu ışıklandırma elemanlarına çok para harcamanıza gerek yok bir gece lambasını bile aydınlatmada kullanabilirsiniz.

Bu konuda sadece ekran görüntüsü kaydederekte video içerikler üretebilirsiniz.

Kamera

Video blogları oluşturmak için temel faktörlerden biri iyi bir kameradır. Çok profesyonel videolar oluşturmak istiyorsanız bunun için iyi bir kameraya ihtiyacınız olacaktır.

Ancak blog içeriklerinizi oluştururken ekran kaydederek de içeriklerinizi YouTube gibi kanallara aktarabilirsiniz.

Yüksek Kaliteli Video

Videolarınızı kaydederken muhakkak en yüksek kalitede kaydetmeye çalışın. Günümüzde 8k kalitesinin olduğunu düşündüğünüzde kaydedeceğiniz görüntülerin en az 1080p olmasına özen gösterin.

İzleyicilerin sıkılmaması için içeriklerinizi çok uzatmamaya çalışın.

Kapak Fotoğrafı ve Altyazı

Videolarınıza dikkat çekmek için izleyicileri videolarınızı açmaya ikna edecek akılda kalıcı kapak resmi tasarlamanız gerekir. Ayrıca, herkes videoyu sesi açık izlemediğinden videonuza altyazı eklemeyi unutmayın. Video içeriklere altyazı eklendiğinde videonun daha yüksek etkileşim oranları aldığı gözlemlenmiştir.

Facebook’taki videoların %80‘inden fazlasının sessiz olarak izlendiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle altyazı eklemek, marka bilinirliğini ve olası satışları artırmasına yardımcı olacak daha fazla görüntüleme almanıza yardımcı olabilir.

Online Video Düzenleme

Video çekmek kadar önemlidir. Çektiğiniz videoları birleştirirken iyi bir video düzenleyiciyi seçmeniz çok önemlidir. Video düzenleme programı önceden hazırlanmış şablonlar, gelişmiş özellikler ve özelleştirme seçenekleri ile işinizi çok kolaylaştıracaktır. Ben videolarımda bu tarz programları kullanıyorum. Hatta oluşturduğum bazı videoları da kanalımda görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/BlogAçmak

Sadece popüler olduğu için bir video düzenleyiciyi tercih etmek yerine gereksinimlerinizi ve bütçenize uygun bir düzenleyici ile çalışın.

Hatta önce ücretsiz video düzenleyici programını seçin, özelliklerini beğenirseniz premium plana geçersiniz.

Düzenli İçerik Oluşturun

Videolarınızı yayınlamak için bir program hazırlayın. Her gün 1 video yayınlamak mümkün olmadığından haftada en az 2 video yayınlamaya özen gösterin. Düzenli içerik üretmek hem YouTube’da görünürlüğünüzü arttıracak hem de izleyicileri kanalınıza bağlayacaktır.

Özet

İşletmeniz, blogunuz veya YouTube kanalınız için video hazırlamak zor görünebilir. Ancak doğru online video düzenleme programları ile çok kısa sürede içerikler üretebilirsiniz. İçerik üretmek için ücretsiz bir çok siteyide kullanabilirsiniz. 

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir