Videolu Anlatımlar

Blog Konusu Önerileri

Blog veya site açmak isteyen, bu işe henüz yeni başlayan kişilerin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun ne üzerine blog açmalıyım ya da hangi konu hakkında blog açmalıyım sorularına tam bir cevap bulamamalarıdır. Yapacağım blog konusu önerileri size bu sorunu aşmada umarım yardımcı olacaktır. Hangi konuda blog açacağınıza karar vermenizi kolaylaştırcağını ve size geri dönüşü çok daha iyi olacağı kanısındayım. Umarım blog konuları hakkında bilgi sahibi olup blog açabilirsiniz.

blog konusu önerileri

Çağımızın öne çıkan problemlerinden birisi insanların yeni fikirler üretmekte zorluk çekmesi ve kendilerini yeni fikirler üretmek için yeterince odaklamıyor olmaları. Hemen hemen her iş alanında, her sektörde karşı karşıya olduğumuz bu problem blogger olmak isteyen birisinin karşı karşıya kalacağı en büyük sorunlardan birisi.

Yeni bir fikir bulmaya ihtiyacımız olduğundan kendimizi buna tam anlamıyla odaklamayı başarır ve zihnimizde dolanan onlarca şeyi bir süreliğine de olsa arka plana atmayı başardığımızda; onlarca benzersiz fikrin bir anda aklınızda belireceğini görebilirsiniz.

Blog konusu önerileri hakkında oluşturmuş olduğum bu yazı sizi farklı düşünmeye, insanların görmekte zorlandığı şeyleri görmeyi başarmanızı kapsayacak geniş çaplı bir rehberdir. Bu rehberde sizler için bir araya getirdiğim konuları detaylı bir şekilde değerlendirmenizi istiyorum. Bu değerlendirme sonucunda neye ne zaman ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Başarılı bir blog yazarı olmak zaman içerisinde kendiliğinden gelecek bir başarı öyküsüne sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yaptığım blog konusu önerileri, insanların talep ve istekleriyle doğru orantılı bir şekilde gelişen, sizin daha önce sunulmuş içeriklerden daha kaliteli yazıları ortaya çıkarmanızla ilişkili olarak başarıyı yakalamanızı sağlayacak konulardan oluşmaktadır.

Birbirinden farklı blog konularını bir araya getirip, insanların bu düşünceyi benimsemelerini ve onlara sunmuş olduğunuz kaliteli bir işleyiş tarzını görmeleri, sizi daha sıkı takip etmelerini sağlayacaktır. Şimdi sizlere en popüler olan veya sizin ilgi alanınıza yatkın olan blog açma önerileri vermeye çalışacağım. Genel bloglar için durum oldukça basit ve yeni bir blog yazmak isteyenler içinde bunun yol gösterici olacağını düşünüyorum.

Blog Konusu Önerileri 1. Bölüm

 Günümüzün en popüler ve en fazla rağbet gören blog önerileri: 

 Teknoloji Blogu:  Son yıllarda oldukça popüler olmuş ve yazı yazmayı bilen birçok kişinin tercih ettiği, alternatif & büyük teknoloji sitelerinde yer alan içerikleri özgünleştirerek ayakta tuttuğu bloglardır. Bu tarz bloglarda yapmış olduğunuz ürün incelemeleri oldukça popüler olmaktadır.

 Seyahat/Gezi Blogu:  Birkaç il gezen, birkaç araştırma yapan herkesin tercih ettiği bloglardır. Burada sizi alternatiflerinizden farklı kılacak temel nokta doğru çekilmiş fotoğraflar ve yardımcı bilgiler ile  sosyal paylaşımlarla sitenizi zenginleştirmek olacaktır.

 Spor Blogu:  Herhangi bir spor dalında uzmanlaşmış olmasa dahi; bazı spor müsabakalarını takip etmeleri ve yine özgünleştirmeyi başaranların tercih ettikleri bloglardır. Eğer bu alanda ilginiz yoksa bulaşmayın derim.

 Yemek Blogu:  Neredeyse her bloggerın uzaktan yakından alakası olan, birbirini tekrar eden ve yeni yemek fikirlerinin yayınlandığının savunulduğu bloglardır. Aklınıza bu bloglar bayanlar için daha uygun diye bir fikir gelmiş olabilir ancak yemek bloglarının sahipleri çoğunlukla erkeklerdir 🙂

 Sağlık & Diyet ve Beslenme Blogu:  Eğer bu konularda bir uzmanlığınız bulunuyorsa ya da yalnızca alanında uzman kişilerin açıklamalarını dikkate alarak paylaşımlar yapmayı planlıyorsanız bu tarz bir blog ilginizi çekebilir.

 Kişisel Blog:  WordPress kullanmayı bilip, ücretli veya ücretsiz bir hostinge sahip olan herkesin kişisel blogunun olduğunu görebilirsiniz. En pratik yazacak bir dolu konunun olduğu blog türleridir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum konularda blog açmak, açılabilecek blog konuları arasında kaynak bulmakta zorlanmayacağınız, yönetmesi en kolay bloglardır. Fakat bilmeniz gerekir ki; bu bloglardan birisini açarsanız, sizden önce açılmış ve konusunda iyi olan blogların gölgesinde kalmanız muhtemel. Sizden önce benzer içerikleri paylaşmış olan yüzlerce blog sitesi olduğunu ve insanların bu konuları görmekten usandığını bilmeniz gerekir.

Eğer daha önce paylaşmış olduğum gibi blogdan para kazanmak ve farkınızı ortaya koymak istiyorsanız, insanların yapmadığı bir şeyler harmanlamak veya çok daha fazla reklama önem verip, harcama yapmanız gerekir. Ancak, herkesin halihazırda yüzlerce farklı sitede yayınlamış olduğu bu konulardan uzaklaşmak ve farklı olmak adına tercih edebileceğiniz tarz ve konularda bloglarda bulunuyor.

Öncelikle, kendimizi belirli bir konuda uzmanlaşmak için konuşlandırmamız gerekmektedir. Yani, belirli bir konuda uzman olmayı kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu konuda size örnek olabilecek bazı fikir ve blog konuları hakkında alt tarafta bir paylaşım yapacağım. Umuyorum ki bunlar size fayda sağlayacaktır.

 Yeni, Yaratıcı Blog Konusu Önerileri:   Ne, Kimdir, Nasıl Yapılır?   İnsanların gerçekleştirdiği aramaların büyük çoğunluğunun soru şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ülkemizde, ‘’X Kimdir? X Nedir? X Nasıl Yapılır?’’ tarzdaki aramalar listelerin başında yer almaktadır.

Buradan yola çıkarsak, aklınıza gelebilecek her konuda ve şahısta bir içerik üretebileceğiniz geniş bir yelpazeye, bu tarzdaki blogla ulaşabilirsiniz. Günlük olarak bir adet ne, nasıl veya kimdir yazısı yazabileceğinize, insanları da bu yazılarınızda etkileyeceğinize inanmanızla birlikte, gelişmeniz hızlı ve sorunsuz olacaktır. Bu konuda İngilizce sektörde wikihow çok ciddi ziyaretçilere ulaşmaktadır.

nasıl yapılır sitesi

 Liste Tarzındaki Bloglar:  Bu fikri birkaç yıl önce vermiş olsaydık mükemmel paralara ulaşabilirdiniz. Nitekim; Listelist, OnediO tarzındaki sitelerin nasıl fırladığını hepimiz biliyoruz. Ancak geç değil. Sizlerde şimdi başlayarak farklı bir Liste sitesi oluşturarak, buraya her konunuzu farklı bir tarzda anlatımla mükemmel sonuçlar alacağınız bir arşiv oluşturabilirsiniz.
liste blog önerisi

 İş Fikirlerine ve Uzmanlıklarına Yönelik Blog:  Aklınıza gelebilecek her türlü iş fikri için, insanların kendilerini geliştirmeleri ve kaynak olarak alacakları bir blog oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir yazılımcı nerede hata yapar? Bir kasa görevlisi nasıl başarılı olur? Manav reyonunda dikkat edilmesi gerekenler veya bir pompacının müşterilerle nasıl bir iletişim kurması gerekir gibi birbirinden farklı, ilgi çekici ve insanların mesleklerine yönelik incelemeler yapabilirsiniz.

 Seri Olaylar/Hikayeler/Yazılar İçeren Blog:  Hayal gücünüzün oldukça kuvvetli olduğunu varsayarsak, -ki yazmak için hayal gücü her zaman gereklidir- bu iş oldukça kolay olacak. Aklınıza bir olay getirin ve seri şeklinde yazıya dökmeye başlayın. Antalya’daki tatilim, İşteki bir ayım, Askerliğim nasıl geçti tarzında yazılar içerek, 5 veya 10 yazıda tamamlayacağınız parça parça girilecek seriler oluşturabilirsiniz. Bu, hem okuyucuların dikkatini çekecek, hem de sizlere malzeme bulma konusunda yardımcı olacaktır.

 Tarihi Olaylar, İlginç Olaylar veya Gerçek Olup Olmadığı Tartışılan Olaylar:  Benzeri olabilir ancak en iyisi değiller. Sizler, bu gibi olayları içeren ve sürekli insanlara farklı ve yeni bilgiler sunacak farklı fikirdeki blog sitenizi doldurmaya başlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, dikkatli ve odaklanmış bir şekilde düşündüğünüz zaman ihtiyacınız olan fikrin kısa sürede zihninizde belirmesi fazlasıyla mümkün. Sizlerde yeni fikirler üretmek için kendinize biraz zaman tanımalı, gerekirse yakın çevrenizle birlikte bir beyin fırtınası yapmalısınız. Çevrenizdeki insanların tepkilerini de ölçerek mükemmel ve size özgü bir tarzda bir blog fikri ortaya çıkarabilirsiniz.

Blog Konusu Önerileri 2. Bölüm

Yeni bir blog açmak için hangi konuda içerik üreteceğinize karar verdiğinizi varsayalım, bundan sonra ne yapmalısınız? Örneğin, SPOR ya da MODA konularından birini seçtiğinizi düşünelim. Eğer bunlar hakkında bir tecrübeniz bulunmuyorsa muhtemelen aklınızda şu soru yer edinmiştir;

İyi de ben moda hakkında ne yazabilirim ki?

Bu aşamada size blog konuları ve fikirlerinden bahsettiğim yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda belirlemiş olduğunuz konuyla ilgili blog içeriklerini nasıl çoğaltabileceğinizi 101 farklı yolla anlattım. Bir konu belirlemek ve bu konuyla ilgili bir blog açmak için uzman olmanıza gerek yok. Sizde okurlarınızla birlikte bu konuyu öğrenebilir, giderek uzmanlığınızı artırabilirsiniz.

Blog Konusu Önerileri 3. Bölüm

Buraya gelene kadar sizler için hazırlamış olduğum ilk 2 bölümde kafanızda bazı şeylerin oturmuş olduğunu düşünüyorum. O kadar anlatımdan sonra sıra geldi en önemli aşamaya, blog açmak! Bu aşamada ihtiyaç duyacağınız en önemli şey sorunsuz bir hosting ve domain. Bunlar hakkında merak edilenleri ve nasıl bir blog açabileceğinizi adım adım nasıl blog açılır sayfasında sizler için anlattım.

Umarım hazırlamış olduğum bu yazı yararlı olmuştur ve nelere dikkat etmeniz gerektiği, neleri yapmalı & neleri yapmamalısınız az çok belirlemenizde yardımcı olmuştur. Sosyal medyada da konuları ve güncemleri takip etmeyi unutmayın muhakkak.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir