Videolu Anlatımlar

En Çok Tıklanan Blog Konuları

Bazı kişiler için eğlenceli, vakit geçirebileceği bir hobi bazıları içinse ek gelir kapısı olarak görünen blog siteleri; elde etmiş oldukları trafiği (ziyaretçi) reklam verenlere sunarak yüksek kazançlar elde etmektedir. Blog yazarak para kazanmak için site açma düşüncesi yerine ilginizi çekecek, zevkle yöneteceğiniz ve fazla ilgi gören bir konuda blog açmak zamanla yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır.

En çok tıklanan blog konuları

Blog sayfaları her zaman insanların dikkatini çekmeyi başaran, hemen hemen her konu üzerine açılabilen, aranılan bilgiyi kaliteli bir şekilde sunan siteler olmuştur. Elbette internetin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte birçok blog sayfası açılmış ve rekabet giderek kızışmıştır. Bu nedenle iyi bir sıralama elde etmek için ince ve detaylı bir çalışma yürütmeniz gerekmektedir. En çok tıklanan blog konuları sitenizin içeriğini belirleme konusunda elbette etkili olacaktır fakat; seçeceğiniz konudan daha önemli olan bir konu ise sunacağınız içeriğin boş olmamasıdır. Her zaman en iyi konuları seçiyor olabilirsiniz. Fakat seçmiş olduğunuz bu konuları kaliteli bir içerikle desteklemez, içeriğinde ne olduğuna dikkat etmez ve yazmak için yazarsanız bu sizi geriye doğru itecektir. Yine de; içeriklerinizi oluştururken kaliteli bir seçim yapmak ve en çok tıklanan konulardan seçim yapmak, başarı şansınızı artıracaktır.

 BAŞLAMADAN ÖNCE!  Blog yazmak istediğiniz konuya karar verdiyseniz fakat bir blog sitesini nasıl açacağınızı bilmiyorsanız Blog Nasıl Açılır yazımı okuyarak adım adım blog açma aşamalarını öğrenebilirsiniz.

Size yazabileceğiniz, rekabet oranı daha düşük blog konularından önce Türkiye’de en çok tıklanan blogları bulmak için en popüler sitelerin listesini bir inceleyelim. Belki bu siteler sizin içinde bir ilham kaynağı olabilir.

En Çok Tıklanan Blog Konuları – 2020

1- Google.com : Arama motoru sitesi
2- Youtube.com : Video izleme sitesi
3- Google.com.tr : Arama motoru sitesi
4- Facebook.com : Sosyal medya sitesi
5- Sahibinden.com : Satış sitesi
6- Ensonhaber.com : Haber Sitesi
7- Hepsiburada.com : Alışveriş sitesi
8- Trendyol.com : Alışveriş sitesi
9- Hurriyet.com.tr : Haber Sitesi
10- Netflix.com : Ücretli Film ve Dizi izleme servisi

# Türkiye’de En çok tıklanan İlk 10 sitenin 3 tanesinin alışveriş sitesi olması E-Ticaretin önemini gözler önüne seriyor.

11- Live.com : E-Posta servisi
12- N11.com: Alışveriş sitesi
13- Memurlar.net : Kamu personeli Haber Sitesi
14- Eksisozluk.com : Herkesin her konuda fikrini yazdığı bir sosyal sözlük blogu
15- Turkiye.gov.tr : Devletin çeşitli kurumlarının işlemelerinin yapıldığı site
16- eba.gov.tr : Korona sürecinde uzaktan eğitim için kullanılan, devlet kaynaklı eğitim sitesi
17- Milliyet.com.tr : Haber sitesi
18- Sozcu.com.tr : Haber sitesi
19- Instagram.com : Resimlerle sosyal paylaşım blogu
20- Yeniakit.com.tr : Haber sitesi

# En çok tıklanan bloglar arasında ilk 20 ye geldiğimizde haber siteleri öne çıkıyor.

21- Wikipedia.org : Her konuda bilgiye ulaşabileceğiniz dünyanın en büyük çevrim içi ansiklopedisi.
22- Mynet.com : Haber sitesi
23- Kizlarsoruyor.com :  Farklı bakış açılarından her türlü soruya cevap veren bir sosyal paylaşım blogu
24- Twitter.com : Sosyal paylaşım blogu
25- Twitch.tv : Oyunlar üzerine canlı yayın platformu
26- Haberturk.com : Haber sitesi
27- Aksam.com.tr : Haber sitesi
28- Sabah.com.tr : Haber sitesi
29- Neoldu.com : Sosyal içerik ve Haber blogu
30- Blogspot.com.tr : Blog oluşturma aracı

# Evet en çok tıklanan bloglar sıralamasında 30’a geldiğimizde Haber siteleri ağırlığını gösteriyor ve neredeyse tüm listeyi işgal ediyor.

31- Stackoverflow.com : Yazılımcılar için faydalı soru&cevap blogu
32- Gittigidiyor.com : Alışveriş sitesi
33- Yenisafak.com : Haber sitesi
34- Yahoo.com : Haber ve E-posta servisi
35- Microsoft.com : Microsoft firmasına ait birçok servisin yer aldığı adres
36- Sporx.com : Spor haber sitesi
37- Yemek.com : Yemek tarifi blogu
38- Zoom.us : İnternet üzerinden konferans uygulaması
39- Whatsapp.com : Çevrimiçi mesajlaşma uygulaması
40- Haberzamani.com : Haber Sitesi
41- Haberler.com : Haber sitesi
42- Udemy.com : Online eğitim & kurs blogu
43- Meb.gov.tr : Kurum blogu
44- 720pizle.org : Film izleme servisi & blogu
45- Haber7.com : Haber sitesi
46- Fullhdfilmizlesene.com : Film izleme servisi & blogu
47- Donanimhaber.com : Teknoloji ve Bilim Portalı (Haber içerikli)
48- Amazon.com : Alışveriş sitesi
49- Onedio.com : Değişik içerikler sunan bir haber sitesi
50- Amazon.com.tr : Alışveriş sitesi

Ülkemizde en çok tıklanan 50 site incelendiğinde en fazla trafiği haber sitelerinin aldığı görülüyor. Haber sitelerini sosyal paylaşım platformları takip ediyor. Blog yazmak konusunda son kararınızı vermek ve konu belirlemek için ilk 50’yi değerlendirmek biraz iddialı olur kanısındayım. Çünkü bu listede yer alan sitelerin tamamı geniş ve profesyonel ekipler tarafından yönetiliyor. Yine de ben sıralamada yer alan tüm siteleri incelemek istiyorum diyorsanız Alexa Türkiye linkinden diğer sitelere de göz atabilirsiniz.

Rekabet Oranı Düşük En Çok Tıklanan Blog Konuları Neler?

Ne, Nasıl, Kim? Konuları: Günümüz internet kullanıcıları tarafından gerçekleştirilen aramaların sonuna çoğu zaman; nedir, nasıl, kimdir gibi kelimeleri koydukları görülmekte. İnsanlar çoğu zaman karşı tarafa bir soru soruyormuşcasına bir sorgu gerçekleştirir. Bunu bir fırsata çevirmek ise bloggerların elinde. Açacağınız yeni blog sayfasında insanlara aradığı bilgiyi sunmaya çalışır, merak ettiği konular hakkında örnekler sunar ve sorularına yanıt verebilirseniz yüksek oranda ziyaretçi çekmeyi başarabilirsiniz. Trafiğinizi artırmak gelirinizi doğrudan etkileyecek ve daha önce hayaliniz olan paraları kazanabileceksiniz. Bu tarz blog siteleri günümüzde en fazla ilgi gören, ziyaretçi çeken örneklerdir. Aşağıda bu konuda yayın yapan bir sitenin Türkiye sıralamasını görebilirsiniz.

en çok tıklanan bloglar 1

Gördüğünüz gibi bu site Türkiye’de en fazla ziyaret edilen 512. sırada.

Sosyal Medya: Son yıllarda sosyal medya platformları üzerinden fenomen olmayı başaran insanların sayısı giderek artış gösteriyor. Bu durumu fırsata çevirmek ise sizin elinizde. İnsanların sosyal medyaya olan ilgisini değerlendirmek ve sosyal medya araçları ile ilgili paylaşımlar & incelemeler yapmak. Örneğin; Twitter’da nasıl mavi tik alırım ya da instagram mavi tik alma gibi sorulara yanıt verebileceğiniz paylaşımlar ile insanların ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca takipçi kazanma yöntemleri ya da uygulamaları ile ilgili paylaşımlar yaparak insanların sayfanızı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle paylaşmış olduğunuz bu içerikleri Facebook gruplarında paylaşmak ciddi bir trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

Müzik Hakkındaki Bloglar: Bağlama, gitar veya herhangi bir enstrüman çalıyorsanız, bunu avantaja çevirmek sizin elinizdedir. Bildiğiniz kadarıyla kısa videolar çekip, yazıyla da destekleyeceğiniz nasıl çalınır veya çalmak için ne yapmalıyım gibi içerikler paylaşmanız, sizlere büyük etki sağlayacaktır. En çok tıklanan blog konuları arasında da yer aldığını görebilirsiniz.

en cok tıklanan blog konuları 2

Bu sitenin Türkiye sıralaması 1900lerde ancak siz bunu genel bir müzik sitesine uygularsanız okuyucu sayısının artacağı düşüncesindeyim.

Mekan İncelemeleri: Bir şehir veya ülke belirleyerek, alkollü veya alkolsüz olan mekanları ayırıp, insanların ilgisini çekecek ve olumlu/olumsuz yönlerine ulaşacakları bir rehber hazırlayabilirsiniz. Mekanlar kapanmadığı sürece, sizlere gelecek olan ziyaretçi de kesilmeyecektir.

Yabancı Dil Öğrenme Blogu: Ülkemizdeki insanlar ana dilimiz olan Türkçe dışında başta İngilizce olmak üzere birçok dile karşı ilgi duymaktadır. Gerek iş hayatında gerekse günlük hayatın belirli bölümlerinde sık sık karşımıza çıkan yabancı diller üzerine bir blog sayfası oluşturabilirsiniz.

Son olarak paylaşmak istediğim notlar; belirlemiş olduğunuz konu ne olursa olsun, insanların ilgisini çekmeyi başaracağınız ve kalıcı bir takipçi kitlesi oluşturmanın yolu kaliteli içeriklerden geçmektedir. Her zaman için içeriklerinizi güncel tutmalı ve onları hazırlarken özen göstermelisiniz. Daima konuyla ilgili mümkün olan en iyi içeriği oluşturmaya çalışmalı, yazıyı ziyaret eden kişilere aradığını sunmalıdır.

Seçmiş olduğunuz konu oldukça önemli bir yere sahip olsa da; seçmiş olduğunuz konunun en iyi olması başlı başına yeterli olmayacaktır. En iyi konuya yakışır şekilde içeriğinin de en iyi şekilde doldurulması gerekir. En çok tıklanan blog konuları ile etkileyici bir sonuç almakta, seçeceğiniz konuları ölümsüz yapmakta, yine yazarların yani sizin elinizde. Bu nedenle, konularınızı seçerken, gerçek anlamda kaliteli içerikler üretebilip, üretemeyeceğinize de dikkat etmelisiniz.

 Blog konuları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz. 

#Popüler blog konuları
#Para kazandıran blog konuları
#Yüzbir blog konuları  ve fikirleri
#En çok okunan blog konuları
#İlginç blog konuları
#Blog konusu önerileri

Bu yazıları inceleyerek blogger olmak için farklı alternatifleri de değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

2 Responses

  1. Merhaba bakmış olduğunuz liste Alexa sırlamalarıdır. Alexa sıralamaları bir çok farklı değişkeni hesaba katarak hesaplanan bir sıralamadır. Belirttiğiniz web siteleri içerisinde blog sitelerinin sayısı neredeyse bir kaç tane. Alexa sıralamalarında alexa toolbar önemli bir faktördür. Bİr yorum için oldukça uzun oldu. Ama emeklerinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir