Videolu Anlatımlar

2023’in En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ucretsiz stock fotograf siteleri

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri, sitesinde ya da herhangi bir sosyal mecrada kullandığı görsellerde telif hakkı sorunu yaşamak istemeyenlerin tam da ihtiyaçlarını duyduğu şeyler. Bu yazının telif hakkı olmayan görsel nasıl bulunur merak edenler için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Wallpaper (duvar kağıdı) indirme siteleri gibi spesifik siteler, belirli amaçlar için telifsiz ücretsiz fotoğraflar sunabiliyorlar ancak ”belirli” kelimesine dikkat edelim. Bu siteler görselleri ticari amaçlar ve benzeri senaryolar için kullanmanıza izin vermez.

Size aşağıda sunacağım siteler, istediğiniz amaç için kullanabileceğiniz telifsiz hd fotoğraflar içeriyor olacak.

Telif Hakkı Nedir?

”Telif Hakkı Nedir?” sorusunun kısaca cevabını istiyorsanız şu tanımı sunabilirim: Kişinin her türlü fikri emeği ile meydana getirdiği ürünler üzerinde hukuken sağlanan haklardır. (https://www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Hakki-Nedir)

Bir kişi bir fotoğrafın ya da görselin yaratıcısıysa, otomatik olarak söz konusu görselin telif haklarına sahip olur. Örneğin bir fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştıysanız (sizin içinde olmanız gerek yok) o fotoğrafın telif hakları sizdedir.

Ancak birisi bir fotoğraf çektiyse ve farkında olmadan siz de fotoğrafın içinde yer aldıysanız telif hakkı durumundan söz edemeyiz.

Telif Hakkı Ödemeleri
Telif Hakkı Ödemeleri

Fotoğraflar, telif hakkı özelinde böyle şekilleniyor. Sıfırdan kendiniz tasarladığınız grafikler ve resimler için de aynı şey söylenebilir ancak bunlarda telif hakkı içeren herhangi bir icon ve font gibi materyaller kullanmamanız gerekiyor.

Eğer telif hakkı içeren bir görseli sitenizde kullanırsanız, telif hakkı sahibi tarafından davalık olabilirsiniz. ”Bu Paylaşımlara Telif Hakkı Davası Açılıyor” başlıklı haberde bu tarz bir olayı aktarmıştım, o makalede birkaç tane ücretsiz stok fotoğraf sitesi sundum ama bu makalede biraz daha kapsamlı ele alacağım.

Bir Resmin Telif Hakkı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Aslında bütün olay bu soruda yatıyor gibi öyle değil mi? Hangi görsellerin telif hakları olduğunu bilirseniz o görselleri sitenizde kullanmazsınız ve iş biter. Ancak maalesef her görselde alın yazısı gibi ”bunda telif hakkı vardır” gibi ibareler mevcut değil.

Size aşağıda sunacağım tüyolar ile bir resmin telif hakkı olup olmadığını anlama konusunda ilerleme kat edebilirsiniz:

  • Görselin üzerinde herhangi bir imza, site adresi vs. görüyorsanız her ihtimale karşı uzak durmanızı tavsiye ederim.
  • Eğer görseli kişisel bir sosyal medya hesabından ya da web sitesinden alıyorsanız riske girmemek en mantıklısıdır. Yukarıda da bahsettiğim gibi bir resmin telif haklarına sahip olmak için fotoğrafı çeken kişi olmak yeterli.

Buradan verimli sonuçlarla çıkmak için olayın diğer tarafına bakmak gerekiyor. Evet ”bir resmin telif hakkı olup olmadığını nasıl anlarız?” sorusunun cevabını net olarak vermek zor, ama ”telifsiz fotoğraf nasıl bulunur?” sorusunun cevabı kolay.

Bir Resim Telif Hakkı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Resim Telif Hakkı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Fotoğraf bulmada sadece size aşağıda vereceğim siteleri kullanırsanız, telif hakkı riskinden büyük ölçüde korunmuş olursunuz. Örneğin Google Görseller, telif hakkı konusunda oldukça riskli bir bölüm çünkü kim sitesinde hangi görselleri kullandıysa index olarak onu görüyorsunuz. Google, telif hakkı olmayan görseller de içeriyor tabii ki ama bunu ayırt etmek zor.

Bütün bu nedenlerden dolayı en mantıklı seçim, görselleri aşağıda gördüğünüz ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden almak. Bu siteler, telifsiz fotoğraflar arayışınızda size çok yardımcı olacak.

Stok Fotoğraf Siteleri – 15 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Bu siteler kullanılarak birçok stok fotoğraf ücretsiz olarak elde edilebilir. Ücret ödemeden elde edeceğiniz bu görsellerin hakkını vermek isterseniz, sitelerin pek çoğunda bulunan bağış bölümünü kullanabilirsiniz.

UnSplash

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - UnSplash
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri – UnSplash

UnSplash, bir çevrimiçi pazarlama firması olan Crew’in yan projesi olarak hayatına başlamış bir ücretsiz stok görsel sitesidir.

UnSplash üzerindeki ”Made with” bölümünde, ücretsiz telifsiz görseller bulmanın yanı sıra, kullanıcılar tarafından tasarlanıp sunulan grafik tasarımları da bulma şansınız var.

Her ne kadar hayatına bir yan proje olarak başlamış olsa da UnSplash, şu anda en popüler ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında.

https://unsplash.com/

Made with Bölümü: https://madewith.unsplash.com/

Freerange

Telif Hakkı Olmayan Görseller Bulma - Freerange
Telif Hakkı Olmayan Görseller Bulma – Freerange

Freerange’e bir kez üye olduğunuzda, binlerce yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf parmaklarınızın ucunda olacak. Bu binlerce resim, kişisel ve ticari amaçlar için gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Bu binlerce fotoğrafa ek olarak Freerange, yaklaşık 20.000 adet CC0 (Creative Common) lisanslı fotoğrafı da bünyesinde barındırır.

https://freerangestock.com/

Pexels

Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi - Pexels
Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi – Pexels

Pexels, 2015’te yayım hayatına başlayan ve tasarım sektöründeki insanlara yardım etme misyonuna sahip bir site.

Pexels; sadece kendi barındırdığı resimleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda https://littlevisuals.co/ gibi yüksek kaliteli kaynaklardan da resimler sunuyor.

En beğendiğim taraflarından biri de oldukça yüksek çözünürlüklü telifsiz hd fotoğraflar sunması. Son olarak, Pexels üzerinden telif haksız videolar da edinebilirsiniz.

https://www.pexels.com/tr-tr/

Flickr

Ücretsiz Stok Fotoğraf Bulma - Flickr
Ücretsiz Stok Fotoğraf Bulma – Flickr

En popüler ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan Flickr, on binlerce fotoğrafı insanların kullanımına sunuyor.

Doğru filtrelerle ücretsiz telifsiz görselleri rahatça elde edebileceğiniz Flickr, kullanıcı deneyimine önem veren ve daima yeni özelliklerle onların karşılarına çıkan bir site.

https://www.flickr.com/

StockSnap

Telifsiz Ücretsiz Fotoğraflar - StockSnap
Telifsiz Ücretsiz Fotoğraflar – StockSnap

StockSnap, telif hakkına tabi olmayan görseller arayanlar için harika bir kaynak. Her hafta yüzlerce telif haksız görsel eklenen StockSnap, barındırdığı her görseli yüksek çözünürlükle ve telif haksız sunmasıyla biliniyor. İnanın bana, StockSnap gibi detaylı bir kaynak daha bulmakta zorlanacaksınız.

https://stocksnap.io/

Life of Pix

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Life of Pix
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri – Life of Pix

İçerisine bir kez girdiğinizde vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir stok fotoğraf sitesi olan Life of Pix, Montreal’de bir reklam ajansı olan LEEROY tarafından kurulmuştur.

Yüksek çözünürlüklü telifsiz görseller arayanlar için adeta bir cennet olan Life of Pix, diğer sitesiyle telif hakkı içermeyen video da sunmasıyla birlikte hanesine bir puan daha yazdıran sitelerden.

https://www.lifeofpix.com/

Video Kısmı: https://www.lifeofvids.com/

Pixabay

Telif Hakkına Tabi Olmayan Görseller - Pixabay
Telif Hakkına Tabi Olmayan Görseller – Pixabay

Pixabay de, listedeki diğer siteler gibi kaliteli ücretsiz stok fotoğraflar sunan bir site. Diğer stok fotoğraf siteleri ile farkı ise kamera ile aramaya imkan tanıyor olması. Pixabay ile 2.3 milyon telif hakkı içermeyen görsele erişebilirsiniz.

https://pixabay.com/

Wikimedia

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Wikimedia
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri – Wikimedia

Wikimedia, insanlara etkileyici görseller sunan bir site. Ağırlıklı olarak tarihsel olaylardan kaliteli fotoğraflara erişebileceğiniz Wikimedia; kullanıcılara 34 milyon resim, ses, video gibi medya materyaline erişim şansı tanıyor.

https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

Burst

Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi - Burst
Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi – Burst

UnSplash ile benzer bir arayüze sahip olan Burst; sadece arayüzüyle rahatlık sağlamakla kalmaz ve kullanıcılara geniş bir skalada görsel seçim imkanı sunar.

Hem düşük hem de yüksek kalitede telif haksız görseller bulabileceğiniz bir stok fotoğraf sitesi olan Burst, bu görselleri kullanım amacınıza göre (web siteye ekleme ve grafik tasarımda kullanma gibi) sınıflandırmanıza olanak sağlıyor.

https://burst.shopify.com/photos

KaboomPics

Telif Hakkı Olmayan Resim Bulma - KaboomPics
Telif Hakkı Olmayan Resim Bulma – KaboomPics

KaboomPics, UI tasarımlarından yıldız resimlerine kadar harika telif hakkı olmayan resimler bulabileceğiniz bir web sitesi.

Kullanıcı deneyimine oldukça önem verdiklerini, renk paleti ile arama olanağı sunmasından anlayabilirsiniz. Bu arama seçeneği sayesinde, istediğiniz kategoride istediğiniz renk tonlarında resimlere rahatça erişebilirsiniz.

https://kaboompics.com/gallery

Gratisography

Stok Fotoğraf Sitesi - Gratisography
Stok Fotoğraf Sitesi – Gratisography

İlginç ve telif hakkı içermeyen görsellere ihtiyacınız varsa, Gratisography tam da size göre! Oldukça pratik bir kullanımı olan site, kullanıcılara pek çok görsele hızlıca erişme fırsatı sunuyor.

https://gratisography.com/

Vintage Stock Photos

Telifsiz HD Fotoğraflar - Vintage Stock Photos
Telifsiz HD Fotoğraflar – Vintage Stock Photos

Freerange sitesinin arkasındaki takım, aynı zamanda Vintage Stock Photos isimli bir projeyi yürütüyor. Sitedeki içerikler eskiden ücretli olsa da, şu an binlerce dolar değerindeki içeriğe ekstra masraf ödemeden erişebilirsiniz.

Siteye bir kez girdiğinizde ciddi zaman harcayıp görseller arasında kaybolacağınız bir başka stok fotoğraf sitesi olan Vintage Stock Photos, adından da anlayabileceğiniz gibi ağırlıklı olarak eski olmak üzere birçok görseli barındırıyor.

https://vintagestockphotos.com/

Libreshot

Telif Hakkı İçermeyen Fotoğraflar - Libreshot
Telif Hakkı İçermeyen Fotoğraflar – Libreshot

Libreshot, Martin Vorel’in kamerasından çıkan harika görsellere erişebileceğiniz bir internet sitesi. Vorel, emek verip ortaya çıkardığı bu harika çalışmaları ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor.

Mantığı göz önünde bulundurulduğunda diğer ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden farklı olan Libreshot, Martin Vorel’in harika çalışmalarını bulabileceğiniz bir platform.

https://libreshot.com/

Reshot

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri - Reshot
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri – Reshot

Eğer gerçekten telifsiz hd fotoğraflar bulmak istiyorsanız ilk durağınız Reshot olmalı.

Reshot’un arkasındaki geliştirici ve içerik kısmıyla ilgilenen ekip, sadece ciddi anlamda kaliteli parçaları siteye ekliyorlar. Sadece bir sorgu yaptığınızda kaliteyi fark edeceksiniz. Bu kaliteli resimler, pek tabii kullandığınız yerde de kendini gösterecektir.

https://www.reshot.com/

Negative Space

Telifsiz Fotoğraf Nasıl Bulunur? - Negative Space
Telifsiz Fotoğraf Nasıl Bulunur? – Negative Space

Negative Space, kullanıcılara kapsayıcı kategorilerde binlerce telif hakkı içermeyen görsel sunan bir site. Diğer bazı ücretsiz stok fotoğraf siteleri gibi, Negative Space üzerinde de renk araması yapabilirsiniz. Bu sayede, arama terimine ek olarak renk ile seçeneklerinizi daraltmış olur ve etkili görsel seçim şansınızı arttırırsınız.

https://negativespace.co/

Telif Hakkı Olmayan Görsellerin Lisansı Nedir?

”Bir resmin telif hakkı olup olmadığını nasıl anlarız?” kısmında bahsettiğim gibi, fotoğrafı çeken ya da üreten sizseniz otomatik olarak telif hakkına sahip oluyorsunuz. Facebook resmi yardım departmanı kaynağını baz olarak elde ettiğim bu bilgide, herhangi bir lisanstan vs. bahsedilmemiş. Ancak telif hakkı olmayan görseller bir lisansa sahipler.

Bu lisansın adı ise Creative Common (CC0) lisansı. Yani eserin üreticisinin, eserin telif haklarından feragat edip eseri bir kamu malı haline getirdiği bir lisans. Eser kamu malı olduğu için de ortak kullanıma açık olabiliyor ve herhangi bir telif hakkı şartı aranmıyor.

Yukarıda listelediğim 15 stok fotoğraf sitesi CC0 lisansını destekleyen siteler. Hepsinde ücretsiz görseller bulunsa da reklamlarda vs. premium görseller dolaşabiliyor. O nedenle bir görseli indirirken dikkatli davranmanızı ve sitenin özel bir teklifi içinde bulunmadığınızdan emin olmanızı tavsiye ederim.

Umarım bu makale, daha önce internetten ”Google telifsiz fotoğraflar, telif hakkı olmayan görseller” gibi aramaları yapanlar için faydalı olmuştur. Bir sorunuz varsa yorum kısmından sorabilir, eklemek istediğiniz ücretsiz stok fotoğraf siteleri varsa yine yorum yaparak ekleyebilirsiniz.

Bahsettiğim Telif Hakkı Sahipliği ile İlgili Bilginin Kaynağı: https://tr-tr.facebook.com/help/1020633957973118/

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir