Videolu Anlatımlar

2023’ün 10 En İyi Hosting Firması (Hız Testleri)

En iyi hosting Türkiye Lokasyon

En iyi hosting firmaları arasından Türkiye içinde hizmet veren doğru firmayı seçmek gerçekten çok zor olsa da sizin için piyasada bulunan en iyi firmaları incelemeye çalıştım. Bu incelemelerde sizinde göreceğiniz gibi bir çok farklı yöntemle site hızları ve hosting firmaları test edilmiştir.

Makalede Neler Var?

İnternet üzerinde Türkiye lokasyon en iyi hosting firmasını ararken özellikle bazı sitelerde onlarca host firmasından bahsedildiğini görmüşsünüzdür. Ben bu yazımda sadece yıllardan beridir bu sektörde olan gerçekten en iyi hosting firmalarını kendi arasında kıyasladım.

Aksi halde sadece Türkiye lokasyon olarak olaya baksaydım yüzlerce host firmasını buraya yazmam gerekirdi. Bu da hem zaman kaybı olur hem de sizi yanıltabilirdi.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki bu yazımdaki tüm hosting firmaları tarafımdan da 10 yıllık web tecrübem sırasında bir çok kez kullanılmıştır.

#Bu arada henüz domain veya host alımı yapmadıysanız blog nasıl açılır sayfamı inceleyerek kendinize bir yol haritası (doğru site içeriği seçimi, domain seçimi, sitede neler yazılabilir, hit için ne yapmalıyım vs..) çıkarabilir, blog veya sitenizi nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz.

Okuyacağınız bu yazıdaki değerlendirmeler kendi tecrübelerim ve araştırmalarımın yanı sıra internet üzerindeki tüm kaynakları birer birer incelemem sonucu 2023 yılı için güncellenerek oluşturulmuştur.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

YASAL UYARI: Bu yazı tamamen benim kendi tecrübelerime göre hazırlanmıştır. İyi veya kötü firma şeklinde herhangi bir sıralama yapmak doğru değildir. Burada alınan sonuçlar değişkendir. Firmaların değerleri değişebilir. Bu onların kötü veya en iyi olduğunu göstermez. 

En İyi Hosting Firması Nasıl Seçildi?

En iyi hosting incelemesi
En iyi hosting inceleme

Yerel ve Yurtdışı Hız Analizlerini yaptık.
Fiyat Analizlerini yaptık.
Kurumsal Yapılarını inceledik.
Müşteri Hizmetlerini kıyasladık.

Yazımın devamında hangi hosting firmasının nasıl seçildiğini çok daha detaylı olarak anlattım.

 !  Herhangi bir plana karar vermeden önce hosting firmasına karar vermeniz gerekir.

Yeni Google Güncellemesi ile: Artık GOOGLE için önemli olan sitenin ne kadar hızlı sürede açıldığıdır. Bu yüzden önemli olan SERVER lokasyonu değil, önemli olan sitenizin barındığı serverların hızıdır.

 !  Kısaca sitenizin hedef kitlesi ister dünya ister sadece Türkiye olsun önemli olan sitenin açılma hızıdır (nokta) 

Bu kapsamda sizler için sektörde ismi duyulan, Türkçe hizmet veren, Türkiye’de olan aşağıdaki en iyi hosting firmalarını çok ayrıntılı bir şekilde inceledik. Bunun sonucunda en iyi hosting firmalarını aşağıdaki listeye göre sıraladık.

ÖNEMLİ : En iyi hosting firması ile nasıl blog veya web sitesi açacağınızı, Google’a nasıl ekleyeceğinizi blog nasıl açılır yazısında anlattım. İncelemenizi tavsiye ederim.

En İyi Hosting Firması Değerlendirme Sonuçları (Genel Ortalama)

1. Hostinger
2. Turhost
3. Güzel Hosting
4. Netinternet
5. Veridyen
6. Hozzt
7. Alastyr
8. Natro
9. Netdirekt
10. Markum
  • Buradaki sıralama test anında alınan sonuçlara göre yapılmıştır. Sonuçlar değişkenlik gösterebilir. Sıralama asla bir başka firmanın kötü olduğu anlamına gelmemektedir.

Türkiye En İyi İlk 3 Hosting Firması

10 yıllık tecrübeme dayanarak size aşağıda özetlediğim 3 firmayı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Hosting arayanların %100 memnun kalacağından eminim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Aşağıda yapılan analizlerimle birlikte uzun zamandır İnternet sitesi hosting hizmeti alma tecrübemi de birleştirdiğimde sizler için en iyi üç hosting firmasını belirlediğimi düşünüyorum. Analiz detaylarını yazının devamında inceleyebilirsiniz.

1. HOSTINGER

Birinci sıradaki en iyi hosting seçimimiz; Türkiye’de şubesi olan, yer sağlayıcı belgesi bulunan, lokal ve yurtdışı hızı en iyi seviyedeki, canlı destek müşteri hizmetleri bulunan ve fiyat olarak da ilk üçte yer alan Hostinger firması.

 İndirim:  Kampanya linki + “NEWCUSTOMERS” kuponu ile sepette çıkan fiyata %15’e varan indirim. Yıllık > 13 Dolar (Tekil Hosting Paketi)

+ SSL Sertifikası ömür boyu ücretsiz olarak verilir. (Google sıralama kriteridir. Sitenin güvenli olduğunu gösterir Google’a)

Canlı destek hemen cevap vermiyor bekletiyor.

2. TURHOST

İkinci sıradaki en iyi hosting firması tercihimiz merkezi Türkiye’de olan, yer sağlayıcı belgesi bulunan, lokal hızı İyi seviyedeki, canlı destek müşteri hizmetleri olan, telefonla iletişim kurabileceğiniz ve fiyat olarak da ortalama seviyede bulunan Turhost firmasıdır.

 İndirim:  Kampanya linki + “WPTR” kuponu ile %10 indirim. Yıllık > 21 Dolar (Bireysel Başlangıç)

+ Canlı destek hızlı cevap veriyor.

SSL Sertifikası ücretli (Aylık $1.63)

3. GUZELHOSTING

Üçüncü sıradaki en iyi hosting firması merkezi KKTC’de. Ancak sunucuları İstanbul‘da olan  olan, yurtdışı lokasyonda gayet başarılı, Türkiye yerel teste üçüncü en iyi seviyedeki, canlı destek müşteri hizmetleri olmasa da forumlarda müşteri hizmetleriyle ilgili olumlu yorumlar bulunan ve fiyat olarak da uygun bir fiyat veren Güzelhosting firmasıdır.

 İndirim:  Kampanya linki + “ZA0LMQ6T9T” kuponu ile ilk alışta %30 indirim. Yıllık > 17 Dolar (İdeal Paket)

+ Canlı destek hızlı cevap veriyor. (Teknik destek canlı destek ile verilmiyor)

SSL Sertifikası ücretli (Yıllık 40 TL)

En İyi Hosting Firmaları – 1.Aşama – Hız Analizi

Yavaş web siteleri, hızlı olanlar kadar iyi sıralama alamazlar. Google düzenli olarak “iki saniyenin altında” kuralını tekrar tekrar belirtiyor ve genel olarak 500ms’nin altını hedefliyor. Bu kapsamda hem ziyaretçilerinize iyi bir hizmet vermek hem de reklam gelirlerinize etki edecek olan internet sitenizin hızı önemlidir.

#Hosting firmasının hızı başka neyi gösterir?

Firmalardan eğer size özel bir sunucu hizmeti almıyorsanız (ki bunun bedeli yüksek olacaktır ve ortalama bir internet sitesi için gereksizdir) firma sizin siteniz ile birlikte birçok hosting hizmeti alan siteyi aynı sunucu içinde barındıracaktır. Böylece birçok farklı internet sitesi ile aynı Ram ve Disk kullanılacağınızdan internet sayfanıza erişim hızı aynı sunucuda çok fazla internet sitesi barındırmadan dolayı olumsuz etkilenebilir. Yapılan hız analizlerinde başarılı olan en iyi hosting firmalarında böyle bir donanımsal sorunla karşılaşmayacağınızı da dolaylı olarak anlamış olursunuz. Bu bakımdan hızlı bir site imkanı sağlayacak olan en iyi hosting firmasıyla anlaşmanız gerekmektedir.

GLOBAL Hız Analizi

https://www.bitcatcha.com/ sitesi aracılığıyla dünyanın farklı ülkelerinden yapılan hız analizinde en iyi performansı Hostinger +A” olarak almıştır. İkinci olarak GüzelhostingA” değerini almış diğer hosting firmalarınada “D” değerini alabilmişlerdir..

Not: Google için önemli olan hız olduğunda server yurt içi ve yurt dışı olmuş bir önemli yoktur. 

YEREL Hız Analizleri

Kendi yerel sunucumuzdan yaptığımız hız sorgulamasında Hostinger minumum 2 ms maksimum 3 ms ile büyük bir farkla birinci olmuştur. Turhost hız konusunda ikinci, Güzelhosting firması üçüncü olarak listeye girmiştir. Yani Türkiye sınırları içine hitap eden bir internet siteniz varsa sitenizin kullanıcılar tarafından en hızlı erişimini Hostinger sağlayacaktır.

En Hızlı Hosting Firmaları Ortalama
*Hostinger (genel ortalama 1.si)  2ms
*Turhost (genel ortalama 2.si)  8ms
*Güzel Hosting (genel ortalama 3.si) 20ms
Alastyr 20ms
*Netinternet (genel ortalama 4.sü) 20ms
Veridyen 21ms
Netdirekt 22ms
Hozzt 52ms
Markum Teste Kapalı
Natro Teste Kapalı
  • Buradaki sıralama test anında alınan sonuçlara göre yapılmıştır. Sonuçlar değişkenlik gösterebilir. Sıralama asla bir başka firmanın kötü olduğu anlamına gelmemektedir.
Fiyat Performans Analizi

Farklı Paketlerdeki Hosting hizmetlerinin ücretleri değişkenlik gösterse de genel olarak tercih edilen ve bizim de ortalama bir internet sitesi için tavsiye edebileceğimiz Linux hosting ekonomik limitsiz paketleri arasında sizler için yapmış olduğumuz Fiyat araştırmasında en uygun fiyatların Hostinger ve Netinternet firmasında olduğunu gördük.

En İyi Hosting Firmaları Fiyat Detaylar
*Hostinger (G.O. 1.si) $13 (Tekil Web Hosting Paketi)  İncele
*Netinternet (G.O. 4.sü) $13 (Başlangıç Paketi)  İncele
*Güzel Hosting (G.O. 3.si) $17 (İdeal paket) İncele
Veridyen $18 (WepVim Paketi) İncele
Alastyr $19 (Mega Paket) İncele
Netdirekt $19 (Php Paket) İncele
*Turhost (G.O. 2.si)  $21 (Bireysel Başlangıç Paketi) İncele
Markum $21 (Cloud Paketi) İncele
Hozzt $24 (Süper Paket) İncele
Natro $36 (Web Expert Paketi) İncele

*G.O. = Genel Ortalama

DİKKAT: Hostinger firmasının sunduğu host paketini Kampanya linki ile gidip kupon olarak “NEWCUSTOMERS” kullandığınızda %15 indirimle 2023 yılı için indirimi alabilirsiniz (İndirim dahil yıllık 13 Dolar).

Veridyen, Netinternet firmasının ve Netdirekt firmasının anasayfalarında kendi indirimleri bulunmaktadır. Herhangi bir kupona ihtiyaç yoktur.

Turhost için kampanya linkinden gittiğinizde %10 indirim aktif olacaktır (İndirim dahil yıllık 21 Dolar). Güzelhosting için kampanya linkinden gidip “ZA0LMQ6T9T” kuponunu kullandığınızda %30 indirim aktif olacaktır (İndirim dahil yıllık 20 Dolar).

(Fiyat konusunda, ihtiyaçlarınıza göre olan koşullarda fiyatları incelemenizi tavsiye ederiz. Ortalama fiyatları görmeniz açısından yapmış olduğumuz bir çalışmadır. Birbirine benzer paketler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Listelediğimiz en iyi hosting firmalarının fiyatları 2022 Ocak tarihli olup dolar kuruna göre değişiklik gösterebilir.)      

 En İyi Hosting Firmaları – 2.Aşama – Güvenilirlilik

 Yer Sağlayıcı Belgesi Var Mı? 

btk kaydıGünümüzde herhangi bir kurumsal yapısı olmayan kiraladığı sanal sunucular üzerinden firma görünümlü hosting yapanlardan uzak durmanız gerekir. Çünkü güzel bir internet sitesi yaparsınız belli bir seviyeye getirirsiniz, her şey yolunda derken birden güvendiğiniz, hosting firması sandığınız hostinginiz yok olmuş veya sanal sunucularında yaşanan bir sorun nedeniyle tüm sitenize ait veriler uçmuş, tabi yedekleme de söz konusu olmadığından mağdur hostingzede haline gelmiş olursunuz. Peki bunun önüne geçmek için ne yapmanız gerekir? Öncelikle https://www.btk.gov.tr/ticari-amacli-hizmet-verenler-yer-saglayici-listesi adresinden hosting firmasının “Yer Sağlayıcı Belgesinin” olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir.

İnceleme yaptığımız Türkiye en iyi hosting firmalarının “Yer Sağlayıcı Belgelerinin” olup olmadığını sizler için araştırdık.

Yer Sağlayıcı Belgesi BTK Resmi internet sitesinde VAR gözükenler :

hostinger belgeturhost logo  markum logo  netdirekt logo  netinternet logo  alastyr logo verdiyen logo

Yer Sağlayıcı Belgesi BTK Resmi internet sitesinde YOK gözükenler :

hozzt logo guzelhosting logo    natro logo

En İyi Hosting Firmaları – 3.Aşama – Müşteri Hizmetleri

Hosting hizmeti veren bir firmada dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de ulaşılabilirlikleridir. Yani mesela gece saat 03.30’da internet sitenizle ilgili cpanel de ciddi bir sorun yaşadınız. Ne olacak? İşte tamda bu noktada hosting firmasının kalitesi ortaya çıkmaktadır. 7/24 ulaşılabilir olmasından hem kurumsal yapısının olup olmadığını hem de firmanın güvenilirliğini anlayabilirsiniz.

Hosting firma araştırması yapanlar bu durumu gözardı edip genelde ücretine odaklansa da belkide en önemli konulardan birinin anında hosting teknik ekibine ulaşabilmek olduğunu tecrübe ederek acı bir şekilde öğrenmek zorunda kalmaktadırlar. Genelde yapılan hosting firmalarında bulunan  ticket uygulaması olarak ifade edilen sorunu yaz gönder,bir ara bakalım şeklinde olmaktadır.

#Neden canlı destek önemli?

Sitenizi kurduğunuzu, işlerin gayet iyi başladığını düşünün, tam işler yolunda derken birden siteye erişim hatası vermeye başladı. Ne yapacaksınız? Hemen firmaya ticket yazdınız. Onlar da size genelde “sorununuz teknik servis departmanına iletilmiştir.” Yazacaktır. Saatler geçer size dönüş yapan olmaz, mesai saatleri dışında olduğu için telefonla ulaşamazsınız vs. Yaşayabileceğiniz bu stresi hayal ettiniz mi? İşte hosting firmasının 7/24 canlı destek vermesi (Telefon ile bu desteği verenler bu yazımda sadece 7/24 iletişim kurulabilenler şeklinde geçmiştir) destek bu noktada çok önemli. Bu hizmeti verenlerde genelde teknik personelini vardiya yöntemiyle gece gündüz çalıştırmaktadır. Bunu da yapanlar kurumsal yapısı gerçekten oturmuş olan, tecrübeli firmalardır.

Sizler için hosting firmalarının müşteri hizmetlerini, kurumsal yapılarını, yedekleme hizmetlerini tek tek inceledik.

Canlı Destek Hizmeti Veren En İyi Hosting Firmaları

Canlı Destek Hizmeti firma yetkilileri ile anında chat yoluyla iletişim kurabilmenizi ifade eder.  Canlı Destek Hizmeti veren firmalar genel olarak teknik personelini vardiya usulüyle çalıştırdığı için günün hangi saatinde olursa olsun karşınızda size yardım edebilecek bir firma yetkilisi teknik eleman olacağı anlamına gelmektedir.

hostinger belge

2004 Yılında kurulmuş 29 milyon kullanıcısı olan firma 150’den fazla ülkede hizmet vermektedir. Türkiye şubesi HOSTİNGER Bilişim hizmetleri ticaret limited şirketi olarak İzmir/Buca da faliyet göstermektedir. 7/24 Canlı destek ve Ticket sistemi ile hizmet veren firma 30 gün para iadesi garantisi vermektedir. Bir çok web sitem bu firmanın serverlarında barınmaktadır.

En iyi hosting turhost.com

2004 kurulmuş olan İzmit merkezlidir ve Aerotek Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ. nin bir markasıdır.“Yer sağlayıcı Belgesi” Aerotek üzerinedir. 60.000 den web sitesine hizmet vermektedirler. Türk Telekom altyapısını kullanmaktadırlar. Türk Telekom gibi Türkiye’nin en büyük alt yapılarından birini kullanmaktadırlar. 7/24 Canlı Destek, Ticket Sistemi ve Telefon İletişimine açıktırlar. 5 gün para iade garantisi vermektedir. Veri merkezi altyapısını Türk Telekom İstanbul Gayrettepe VM’den almaktadır.  Kurumsal kimliği ve hizmetleri ile Türkiye en iyi hosting firmaları listesinde yer almaktadır.

En iyi hosting hozzt

www.hozzt.com 2006  yılında kurulmuş olan KKTC Merkezli bir firmadır. 15 gün para iade garantisi,  %99.9 kesintisizlik garanti, Günlük/Haftalık Yedekleme Garantisi veriyorlar. Ayrıca ofisten görüntüler de mevcuttur. Canlı Destek (Chat) dahil müşteri hizmetleri aktiftir. Bizzat sizler için Cumartesi günü Canlı Destek hizmetleri test edilmiştir. Yaklaşık 3 dk’da dönüş yaptılar. Merkezi KKTC iken sunucularının hepsi İstanbul’dadır. Kurumsal kimliği ve sunduğu hizmetler sebebiyle Türkiye’eki en iyi hosting firmaları listesinde yer almaktadır.

En iyi hosting Natro

www.natro.com 1999 yılında İstanbul merkezli kurulmuş bir firmadır. Canlı Destek(chat) hizmeti vermektedir. Gündüz ve Gece Ekibi bulunmaktadır. %99,98 uptime garantisi vermektedir. İstanbul’da Çizgi Telekomünikasyon A.Ş. datacenterını kullanmaktadırlar.

15 gün koşulsuz iade garantisi  olmakla birlikte,internet sitesine girdiğinizde ofisden fotoğraflar yer almaktadır. Ayrıca firma ile ilgili şeffaflıkları dolayısıyla bu işi kurumsal olarak yaptıklarına kanaat getirilebilmektedir. Kurumsal kimliği ve sunduğu hizmetler ile Türkiye en iyi hosting firmaları listesinde yer almaktadır.

Canlı Destek Hizmeti Bulunmayanlar

netinternet logo

www.netinternet.com.tr 2006 yılında Denizli’de kurulmuş bir firmadır. Pamukkale Üniversitesi Teknokent içinde donanımsal faaliyetini yürütmektedir. Müşteri hizmetleri ilişkisinde  7/24 esasına dayalı çalışan operasyonu birimi bulunmaktadır. Mail, telefon, iletişim formu yoluyla iletişime geçebilirsiniz, canlı destek hizmeti bulunmamaktadır. Verilerinizi yedekleme garantisiyle ilgili bir bilgiye ulaşamadık. 15 gün para iade garantisi vermektedir. Tüm bu hizmetler firmayı yerel en iyi hosting firmaları arasında olmasını sağlamıştır.

guzelhosting logo

www.guzel.net.tr 2008  yılında kurulmuş olan KKTC merkezli bir firmadır. 7/24 telefon, ticket, mail ile iletişim mümkündür. Canlı Destek yoktur. Ticket sistemi ile sorunlara cevap vermektedirler. %99 uptime garantisi vardır. Kıbrıs merkezli bir firma olmasına rağmen sunucuları İstanbul’dadır. 35 bin civarında aktif internet sitesine hosting hizmeti sağlamaktadır. Benim de uzun süre kullandığım bu firma en iyi hosting listesine girmeyi kesinlikle hak ediyor diyebilirim.

verdiyen logo

www.veridyen.com 2016 yılında İzmir’de kurulmuş olan genç bir firmadır. 7/24 destek birimi vardır. Ancak telefon ile iletişime 09:00 – 18:00 saatleri arasında açık olmaları bir handikaptır. Bu saatler dışında e-mail üzerinden iletişim sağlanabilmektedir. Ayrıca internet sitenizle ilgili ulaşılabilirlik garantisi vermektedir. 7 gün koşulsuz para iade garantisi vardır. Telefon ile görüşmenin sadece mesai saatlerinde olması çok hoş olmasada genel olarak sağladığı hizmetler ile en iyi hosting firmaları arasında yerini alıyor.

netdirekt logo

www.netdirekt.com 2009 yılında İzmir’de kurulmuş bir firmadır. İstanbul, Ankara ve Frankfurt lokasyonlu veri merkezleri bulunmaktadır. 7/24 Telefon, Ticket, E-mail üzerinden ulaşım garantisi vermektedir. Hosting hizmetlerinde mail yönlendirme (forwarding) ve mail grubu özelliği bulunmamaktadır. Önemli bir husus, kullanıcı başına işlemci ve bellek kullanımı %15 ile limitlenmiştir. Yedekleme işlemlerini haftalık olarak network üzerinden farklı bir yedekleme sunucusuna yapmaktadırlar. Sunduğu hizmetler Türk en iyi hosting firması listesinde yer alır.

alastyr logo 1

www.alastyr.com 2012 Yılında kurulmuş olan KKTC Merkezli bir firmadır. İzmir ve ABD’de ofisleri bulunmaktadır. “Mevcut yapımızda mesai saatleri içerisinde müşterilerimize dönüş süremiz 5 ile 30 dakika arasındadır.” “7/24 Destek talepleri operatörlerimiz tarafından düzenli bir şekilde kontrol edilmektedir” ifadeleri biraz kafamızı karıştırsa da Alastyr ile müşteri hizmetleri konusunda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Bunlara ek olarak 7 gün koşulsuz para iade garantisi sunmaktadır. Trafik limiti aşıldığında sitenizin yayınını otomatik olarak durdururlar. Genel olarak sunduğu hizmetler ile Alastyr Türkiye en iyi hosting listesinde yerini almaktadır.

markum logo

www.markum.net 2002 yılında kurulmuş İstanbul merkezli bir firmadır. 50.000’in üzerinde müşterisi vardır. Türkiye’de 3 farklı ilde sunucu lokasyonları bulunmaktadır. Hollanda – Amsterdam’da da yatırımları vardır. Telefon desteğini belirli saatlerde verebilmektedir.

Bu saatlerin dışında sadece ticket sistemi üzerinden 7/24 sorulara cevap vermektedirler. Kurumsal kimliğini ispatlayacak önemli kurum ve kuruluşların referansları bulunmaktadır. Kurumsal kimliği ve hizmetleri ile Markum en iyi hosting firması listesinde olmayı hak ediyor.

Türkiye En İyi Hosting Firmaları Yazım Hakkında

Bu yazıda yapılan tüm çalışmalar kendi yaptığım analizlerin sonucudur. Firmaların sunduğu diğer hizmetler hakkında fikir sahibi yapamaz. Türkiye hosting firmaları hakkında yazdığım tek bir yazı ile firmanın tüm hizmetlerini değerlendirilemez ve bu onu en kötü hosting firması ilan etmez. Kaldı ki yaptığım analizler dahi o anlık sonuçlar olup en iyi hosting analiz sonuçları  konuma, sizin internet hızınıza göre farklılık gösterebilir. 

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

30 Responses

  1. kişi ve organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanıyan, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmeti hakkında gercekten tüm sorularımıza yanit bulduk cok tesekkur ederim

  2. İşinde profesyonel bir ekiple çalışmak isterseniz tamda adresi ndersiniz Web site ve Blog acma uzmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir