Videolu Anlatımlar

Hangi Konuda Blog Açabilirim?

Sıfırdan bir blog açmayı düşünen kişilerin kendisine sorduğu ilk soru; Hangi konuda blog açabilirim? Son zamanlarda aldığım birçok e-posta içeriğinde blog açmak istiyorum fakat açmayı düşündüğü bu blog sayfası için bir konu bulamıyorum şeklinde mesajlarla karşılaşıyorum. Hazırlamış olduğum bu yazıda maillere tek tek dönüş yapmak yerine toplu bir şekilde yanıt vermeye çalışacak ve ileride gelecek benzer soruları cevaplamaya çalışacağım.

hangi konuda blog açabilirim

Halihazırda blog konuları üzerine yazmış olduğum farklı bir yazımda 101’in üzerinde benzersiz fikir önerisinde bulunmuştum. Bu yazıda farklı olarak bu konular arasından hangisini seçmeniz gerektiğine nasıl karar vereceğinize odaklanacağım. Yüzlerce blog fikri arasından sizin için en uygun olan ve en çok para kazandıran blog konuları hangileridir.

#eğer bir firma için bu sorunun cevabını arıyorsanız;

1) ne satıyorsunuz?
2) kimin bu ürünleri almasını istiyorsunuz?

bu iki soruya cevap vermeniz yeterli. Bu sorulara vereceğiniz cevap doğrultusunda bir blog açmanız yeterli olacaktır.

#eğer kişisel bir site açıyorsanız bu soruya cevap vermek biraz daha kafa karıştırıcı olabilir.

Hangi konuda yazacağınız aslında sizin hayat tecrübelerinizle, ilgi alanlarınızla, blog yazmaktan beklentilerinizle doğru orantılı diyebilirim.

blog ve konu

Ancak şu unutulmamalıdır ki; amacı, bir konusu olan bloglar genel içerikli bloglara göre her konuda daha iyi performans gösterirler. Bunun en temel sebebi ise belirli bir kitle oluşturma şansınız daha yüksek olmasıdır.

Şimdi hangi konuda blog açabilirim diye düşünenler için yazdığım birkaç makalenin özetlerini burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hangi konuda blog açabilirim – 1. Bölüm

Hangi konuda blog açabilirim 1

En çok okunan blog konuları makalemde internet üzerinde en çok ilgi gören ve görüntülenen blog konularını detaylı bir şekilde inceledim. Sizinde ilgili yazımda görebileceğiniz gibi en çok oknun blog konuları sıralaması şu şekilde;

 • Teknoloji
 • Yemek
 • Moda ve yaşam
 • Gezi
 • Liste Bloglar (Onedio tarzı)
 • Kişisel

konuları çok yoğun bir trafiğe sahip olmakta. Bu konular üzerine açılmış bloglar günümüzde interneti kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğu tarafından takip edilen, bolca okuyucuya ulaşan blog konularıdır. Eğer sizde bu konulardan birisi hakkında yazarım diye düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Hangi konuda blog açabilirim 2

Eğer yeni bir blog açma amacınız yalnızca daha fazla para kazanmak ve konunun benim için önemi yok diyorsanız; Para kazandıran blog konuları yazım tam size göre. Bu yazımda sizin ilgi alanınızdan öte sadece daha fazla para nasıl kazanacağınıza odaklandım. Bu konuları sıraladığımda;

 • Ekonomi ve Finans
 • Estetik, Sağlık
 • Teknoloji

gibi konular öne çıkmakta. Teknoloji konusu her iki başlık altında da var. Bu konuda bilginiz var ise, hem tıklama oranı hem de reklam geliri olarak yüksek oranlara sahip, değerlendirebilirsiniz.

Hangi konuda blog açabilirim 3

Eğer yukarıda bahsettiğim konular ilginizi çekmediyse size ilginç blog konuları yazımdan birkaç detay vereyim. Bu konular arasında;

 • Ürün inceleme konuları
 • Trol haber sitesi
 • Dedikodu bloğu
 • Kitap önerileri, inceleme konuları
 • Android/Ios uygulamaları inceleme sitesi
 • Uzay, astroloji bloğu

gibi konular mevcut. Bu konulara ek olarak aklınıza gelen hemen her türlü ilginç blog konularını türetebilirsiniz. Hatta ilgili yazımın altına aklınıza gelen ilginç konuları yazarak listemi güncellememi sağlayabilirsiniz.

İçeriği nasıl doldurabilirim? – 2. Bölüm

Kafanızda birkaç tane konu belirlemeyi başardıysanız artık “Hangi konuda blog açabilirim?” konumuzun ikinci aşamasına geçebilirsiniz. Konuyu belirlemeniz ardından yapmanız gereken ilk şey bu konunun içeriğini nasıl dolduracağınıza karar vermek.

Bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda sizinle çok önemli bir bilgi paylaşacağım. Hatta bunu bir örnekle anlatmaya çalışacağım.

İçerik Oluşturmak

Örneğin; yukarıda paylaşmış olduğumuz konulardan “Teknoloji” konusunu seçtiğinizi varsayalım. Bu blog içerisinde “Elektrikli arabalar” adı altında bir kategori oluşturduğunuzu düşünelim.

Şimdi bu kategorinin içini doldurmak için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini belirleyelim. Bu aşamayı doğru bir şekilde yapmak içeriğimizle ilgilenen doğru ziyaretçiye ulaşmak için oldukça önemli. Bu aşamada bizim en büyük yardımcımız Google olacak.

hangi konularda blog açabilirim - araba

Google arama bölümüne “elektirikli araba” yazıyoruz ve Google bize bu kelimeye bağlı en fazla aranan kelime gruplarını sıralıyor. İşte bu kelimelerden “elektirikli araba motoru” kelimesini seçip tekrar arama motoruna yazdığımızda karşımıza yazacağımız makaleler çıkmaya başlıyor.

blog açılabilecek konular - elektirikli araba

Gördüğünüz gibi hangi konuda blog açabilirim konusunun yanı sıra belirlemiş olduğunuz konu hakkında nasıl içerik hazırlayabileceğiniz de paylaşmış oldum. Açacağınız blog konusunun yanı sıra bu blog konusunun içeriğini nasıl dolduracağınızı, içerikleriniz ile ilgili gireceğiniz yazıların başlıklarını da öğrendiğimize göre sıradaki aşama;

Blog açma işine başlamanız olacaktır. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız daha önce hazırlamış olduğum nasıl blog açılır veya wordpress site kurmak makalesine göz atabilir, nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir