Videolu Anlatımlar

En Çok Okunan Blog Konuları 2019

en çok okunan blog konuları

Bir blog sitesinin çok fazla okunması için, ya insanların bir ihtiyacına sürekli cevap vermesi gerekir; ya da oldukça farklı ve ilginç bir konu üzerine kurulmuş olması gerekir. Sıradan ve özensiz hazırlanmış bir blog sitesinin milyonlarca tıklanması veya ciddi bir takipçi kitlesine sahip olması mümkün değil. 2019 yılında en çok okunan blog konuları, genel anlamıyla belli bir kitleye hitap eden, her zaman kişilerin öğrenmek istedikleri farklı bilgileri ortaya koyan, ihtiyaçlarına cevap veren içeriklere sahip olanlardır. Blog siteleri, bir veya birkaç yazarın birlikte içerik oluşturduğu ve belli zaman aralıklarında paylaşımlarda bulundukları kişisel veya genel sitelerdir. Günümüzde en fazla okunan blog sitelere ve konulara değinmeden önce kısaca bir düşünmenizi istiyorum. İnternette bir gün içinde yaptığınız aramaların kaçında blog sitelerine rast geliyorsunuz? Farklı bir şekilde sormak gerekirse, kurumsal ve kesin bilgi paylaşılan konular dışında blog sitelerinden ne kadar yararlanıyorsunuz? Bu sorunun cevabına ulaştıktan sonra, en çok okunan blog konuları ilginizi bir kat fazla çekebilir.

 BAŞLAMADAN ÖNCE:   Henüz blogunuzu veya sitenizi açmadıysanız ve nasıl blog açılır bilmiyorsanız blog nasıl açılır yazımı okuyarak, hiçbir bilgiye sahip olmasanız dahi sitenizi açabilirsiniz. Hatta belki hobi olarak başlayacağınız bu işten blog yazarak para kazanmak yazımı okuyarak para kazanmaya da başlayabilirisiniz.

En Çok Okunan Blog Konuları – 2019

Teknoloji Blogları: Bu konuda yeterince tatmin eden birçok web sitesi ve büyük kurumsal firmalar olsa dahi; kişisel bloglarda yer alan incelemelere ve teknolojik aletlere ve yeni çıkan oyunlara ait birkaç incelemeye ihtiyaç duyulabiliyor. Haliyle, kaliteli olan blog siteleri de, teknoloji konularında ciddi miktarda hit çekmeyi başarıyor. Ancak rekabet çok büyük bunu unutmamak lazım.

Yemek Blogları: Ev hanımlarının, yeni evlenen çiftlerin ve farklılık isteyen insanların sıklıkla başvurduğu yemek blogları, kaliteli ve farklı lezzetteki yemeklere ulaşmak için yemek blogları tercih etmektedirler. Bu konuda başarılı olanların sayısı da bir hayli fazladır.

yemek blogları

Yani rekabetin yüksek olduğu konu olan yemek blogları, bloggerlar için ciddi anlamda önemli bir hit kaynağıdır. Eğer farklıysanız, bu konularla başlayabilirsiniz. Aksi halde yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi ciddi anlamda rekabetin olduğu bir sektöre girmek üzeresiniz.

yemek blogları instagram

Bu blogları muhakkak instagram hesabınızla desteklemeyi unutmayın. Malum kadınların çoğu insagramı aktif olarak kullanıyorlar. En çok okunan blog konuları kategorisinde bence instagram yüzünden sektördeki yeri biraz azalıyor diyebiliriz yemek bloglarının.

Moda ve Yaşam Blogları: Dünya’da en çok okunan bloglar arasında kadın blogları yer alıyor. Ancak bir şeye talep ne kadar çoksa rekabet oranıda o kadar artıyor. Ancak bu konuda yenilik isteyen bloggerlar ünlülerin giydikleri kıyafetleri marka, fiyat ve uyum yönünden inceleyerek diğer moda ve yaşam bloglarından farklı olabilirler. Özellikle kadın bloglarında reklam tıklama oranları yüksek olduğundan da bu tarz içerikli bloglar bloggerlar tarafından ciddi talep görmektedir.

Onedio Tarzı (Listeleme) Bloglar: Sosyal medyada muhakkak karşılaşmışsınızdır bu tarz sitelerle. “Dünya’nın en iyi otelleri”, “Dünya’da görülmesi gereken 10 yer” gibi bir çok konuda yazılar bu tarz sitelerden çıkıyor. Bir çok insan da bu yazıları okumaktan zevk alıyor. Sizde bu tarz bir siteyi sağlık, moda, gezi, teknoloji gibi bir konuya uyarlayabilirsiniz. En çok okunan blog konuları kategorisinde bu tarz siteler ciddi anlamda iş yapıyor. Bence bu sektörde biraz daha spesifik (tek bir konu üzerine) konuda bu işi yaparsanız güzel bir site ortaya çıkabilir.

liste tarzı blog konuları

Kişisel Bloglar: Bir insanın hayatını merak etmeniz, paylaştığı yazıları sevmeniz, yazım tarzını ve cümlelerinden hoşlanmanız, bir kişisel blogu takip etmeniz için yeterli olacaktır. Farklı konulardaki incelemeler, uzmanlık alanlarıyla ilgili yazılar ön plana çıkan kişisel bloglarda, insanlar hoş vakit geçirmektedir. En çok okunan blog konuları sıralamasında hiç yerini kaybetmeyecek bir konu bence kişisel bloglar.

Seyahat Blogları: Türkiye nüfusundaki son yıllardaki pasaport alımları oldukça artması da yurt dışına çıkacak insanların sayısının artığını gösteriyor. Bu sebeple bir çok kişi yurt dışına çıkmadan önce gideceği yerle ile ilgili bilgiler okumak istemekte. Bu sebeple aynı içerikteki bir çok web sitesini gezmekte. Hatta bunla ilgili bir haberi incelediğimizde 1 yılda (2016) bu oran 9.2 milyon kişiye ulaşmış.

yurt dışına çıkma oranı

Aslında bu gezi blogu açacaklar için büyük bir avantaj demek. Çünkü normalde insanlar bir konuda google’da araştıracakları zaman genelde bir veya iki siteyi inceleyip geçerler. Ancak gezi planlayacak kişiler ise daha fazla bilgi sahibi olmak için aynı konudaki neredeyse tüm siteleri tararlar. Bu da o kişilerin sitenize uğrama olasılığını artırmakta. Seyahat günlükleri veya gezilecek görülecek yer rehberi olarak ortaya çıkacak olan seyahat blogları bu yüzden diğerleri kadar popüler ve tıklanma sayıları yüksek bloglar arasındadırlar. Tabi tüm ülkeleri gezme şansımız olmadığını varsayarsak sizde kaliteli bir inceleyici, anlatımı hoş olan bir yazarın paylaştıklarından faydalanarak kendi gezi blogunuzu oluşturabilirsiniz.

 Blog konuları hakkında daha detaylı bilgiler istiyorsanız, şu yazılarıma da bir bakın derim: 

Popüler Blog Konuları
Blog Konuları Arayanlara YÜZBİR Farklı Fikir
Para Kazandıran Blog Konuları
Blog Konusu Önerileri

Şimdilik sizlere sunacağımız, hem fikir anlamında; hem de bilinçli arama yapmak isteyenler için oldukça kaliteli blog siteler ve konu başlıkları şimdilik bunlar. En çok okunan blog konuları her zaman insanların tercihlerine göre değişmektedir. Bu yüzden ben de bu sayfayı blog yazmak isteyenler için düzenli olarak güncelleyeceğim.

En Çok Okunan Blog Konuları Nasıl Bulunur?

Bu konuda ileriyi görerek “en çok okunacak” blog konuları bulmak sanırım daha faydalı olacaktır sizin için. Bunun için en iyi yöntem youtube. Evet aslında mantık şöle youtube sayfasına gidiyoruz. Son izlenen, trend olan videolara bakıyoruz. Özellikle son günlerde en fazla izlenenleri inceliyoruz. İşte bu videolar size yazacağınız yazı hakkında veya açacağınız blog hakkında ipuçları verebilir. Yani insanların bugünlerde hangi haberlere ilgi duyduğunu neyin insanların ilgisini çektiğini öğrenebilirsiniz.

en çok okunan blog konularını bulma ipucu

Kafanızda blog konusunu belirlediyseniz blog açmak için artık hazırsınız sayılır. Kolay Gelsin!..

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

10 Responses

  1. Abi,ben Azerbaycanda blog yazmak istiyorum. Motivasyon ve kişisel gelişim hakkında yazmak istiyorum. Sence çok çalışırsam tutarmı. Yani bu tarz bloglar okunurmu?

  2. bilgilendirdiğiniz paylaşımınız için teşekkürler.  Kesinlikle verdiğiniz maddelerde yazılar daha çok ilgi görüyor

    1. Olabilir, bu yayınladıklarım genellikle yabancı siteler, forumlar ve Google Adwords istatistiklerini içermekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir