Videolu Anlatımlar

İnstagramdan Para Kazanmak

instagramdan para kazanmak

instagramdan para kazanmak mı istiyorsunuz? Tam olarak doğru makaleyi okuyorsunuz diyebilirim. Bilgisayar ve bilişim çağı olan günümüzde internet kaynaklı platformlar gün geçtikçe büyümekte ve sosyal medya yediden yetmişe her yaştan insanın hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Hal böyle olunca da instagram başta olmak üzere sosyal medya ve internetten para kazanmak oldukça cezbedici hale gelmiştir.

(?) Peki aslında bir çok farklı sosyal medya uygulaması varken instagram neden para kazanmak konusunda diğer sosyal medya araçlarından daha fazla öne çıkmıştır.

 • Bunun birinci nedeni instagramın görsele dayalı bir uygulama olmasıdır. Maalesef ki hepimiz okumayı çok da sevmiyoruz ve bir şeyleri okumak yerine resimlere bakmak bizlere daha kolay geliyor.
 • İkinci neden ise instagramın sahip olduğu 15 saniyelik videolar yükleyebilme özelliği. İnstagramın bu özelliği sayesinde bu platformu ekmek teknesi olarak kullanan kullanıcılar yapmış oldukları işleri daha iyi pazarlama fırsatı bulabilmişlerdir.

Siz de instagramdan para kazanmak istiyor ve bunun için size yol gösteren bir rehber arıyorsanız, yapabileceğiniz iş fikirlerini ve başarılı olmanın yollarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

instagramdan para kazanmak için fikirler

instagram para kazanma yöntemlerini uygulamadan önce doğru bir planınızın olması kanısındayım. Aşağıdaki resimde de paylaştığım yol haritasını uygulayarak %100 satışlarınızı artıracağınızdan emin olabilirsiniz.

instagramda para kazanmak için fikir
instagramdan para kazanamak – Satışı Arttırma Taktiği

Bu yol yabancı sitelerden derlemelerim sonucu oluşturulmuş, bir çok ünlü instagram bloggerları tarafından denenmiştir. Dünya’daki en fazla satış yapan instagram hesaplarından bir kaç örnek ekliyorum.

 Ünlü İnstagram Kullanıcıları 1

 Ünlü İnstagram Kullanıcıları 2 Ünlü İnstagram Kullanıcıları 3

 Ünlü İnstagram Kullanıcıları
instagramdan para kazanamak – Ünlü İnstagram Kullanıcıları

Bu yol haritasında sizinde fark ettiğiniz gibi bir web sitesine sahip olmanız hem sizin diğer instagram satıcılarından ayrılmanızı sağlayacak hem de müşterilerinize bir site üzerinden alış veriş yaptıkları için bir güven verecektir. Bunun sonucunda satış oranlarınız ciddi şekilde artacaktır.

 #Nasıl bir site açabilirim? Site açmak için tek yapmanız gereken nasıl blog açılır sayfamdaki anlatımı takip etmek. 20-25 dakikada sitenizi açabilirsiniz.

Bu arada site açmanızdaki asıl amaç site üzerinde satış yapmak değil sadece sizin instagram hesabınıza giren kişilere güven vermek, ürünler hakkında daha fazla bilgi almalarını sağlamak, alışveriş yapmaya teşvik etmek olacaktır. Tabi isterseniz ilerleyen zamanlarda kredi kartı ile ödeme vs. da eklenebilir.

Gelin şimdi instagramdan para kazanma yollarını inceleyelim:

 1. İnstagram Üzerinden Ürün Satarak Para Kazanmak

Şüphesiz ki instagramdan para kazanma yollarından en popüler olanı ve herkesçe en bilinen yöntemi instagram üzerinden ürün satmaktır. İnstagram üzerinden üç farklı yöntemle satış yapabilirsiniz:

 • Satış ortaklığı yapmak: Affiliate Marketing adı da verilen bu sisteme aslında hepimiz internetin bu kadar yayılmasından öncesinde aşınayız. Özellikle kozmetik sektöründe oldukça yaygın olan bu yöntemde, zaten var olan bir markanın ürünlerini satar ve sattığınız ürün başına komisyon ücreti alırsınız. Geniş çevrelere ulaşabileceğinizi düşünüyor ve azimli çalışacağınıza inanıyorsanız bu sistemi mutlaka denemelisiniz.
 • Kendi imalatınız olan ürünleri satmak: Eğer el becerinize güveniyorsanız ve kendinize ait mükemmel tasarımlarınız olduğuna inanıyorsanız, tasarladığınız/ürettiğiniz ürünleri instagram üzerinden satmayı deneyebilirsiniz. Bu konuda kendinizi illa ki sıra dışı şeyler yapacağım ve onları satacağım diye sınırlamanıza gerek yok. Basit ve şık takı tasarımları, el örgüsü hırka/yelek/bebek takımları, düğün/kına hediyeleri instagram satışı oldukça ilgi gören ürünler arasında yer almaktadır. Siz de başlayacağınız yolu bularak bir an önce işe başlayabilirsiniz.
 • Toptan/yurt dışından satın aldığınız ürünleri satmak: Dünyanın hiçbir ülkesinde her ürüne ulaşmak veya uygun fiyatta ulaşmak ne yazık ki mümkün değildir. Siz de eğer yurt dışına çok seyahat eden veya yurt dışı çevresi geniş olan bir insansanız yurt dışından getireceğiniz ürünleri instagram üzerinden satabilirsiniz. Her ne kadar insanların ilgi duymayacağını düşünseniz de göreceğiniz ilgiye şaşıracaksınız.
 1. İnstagram Üzerinden Hizmet Satışı Yaparak Para Kazanmak

Eğer hizmet sektöründe çalışan bir insansanız instagram aslında sizin için tam da bir bulunmaz nimet. Bir web tasarımcı, bir kuaför veya bir makyaj artisti olabilirsiniz. Hali hazırda bu işinizi yapmaya bir ofiste devam ediyor ya da işinizi evde yapıyor olabilirsiniz. Yaptığınız/yapacağınız hizmeti instagram üzerinden akıllıca tasarlanmış reklamlarla duyurmanız iş hacminizi oldukça genişletecektir.

 1. İnstagramdan Reklam Alarak Para Kazanmak

Bu yöntemle instagramdan para kazanmak için geniş kitlelere hitap eden takipçi sayısı bol bir instagram hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için sıradan fikirler sıradan paylaşımlarda bulunmak yerine farklı ve dikkat çekici paylaşımlarda bulunmak takipçi sayınızın daha da hızlı artmasına neden olacaktır. Takipçi sayınız reklam verecek firmaların dikkatini çekecek seviyede arttığında eğer hesabınız yeterince aktif bir hesap ise bu tür firmalar sizi bulacak ve size paylaşım başına etkileşim alanınızla orantılı olarak bir ücret verecektir. Bu yöntemin en güzel yanı ise kimseye ürün satmak gibi bir zorunluluğunuzun olmamasıdır.

 1. İnstagramdan Mekan veya Ürün Tanıtımı Yaparak Para Kazanmak

İnstagramdan para kazanmanın en popüler yollarından birisi de ürün/mekan tanıtımım yapmaktır. Bunun için öncelikle kendinize bir konu belirlemeniz belli bir kitleye hitap edebilmeniz sadık takipçiler kazanabilmeniz açısından önemlidir. Daha sonra belirlediğiniz konu ile ilgili olarak farklı ürün ve mekanlara gidip oralarda fotoğraflar ve kısa videolar çekerek hesabınıza yükleyebilirsiniz. Bu yöntemdeki en cezbedici nokta ise hesabınız zamanla yayıldıkça ve takipçi sayınız arttıkça ilgi odağına aldığınız konu ile ilgili çalışan firmaların sizi bulması ve instagram hesabınıza reklam vermesidir. Bu çalışmaya örnek vermek gerekirse @izmirmekanrehberi instagram hesabı bunu gayet güzel başarıyor.

Mekan Tanıtımları
instagramdan para kazanmak – Mekan Tanıtımları

İnstagramda takipçi arttırmak / Popüler olmak için yapılması gerekenler

instagramdan para kazanmak için en önemli etkenlerden birisi de ulaşabildiğiniz kitle, yani takipçi sayınızdır. Takipçi sayınız ne kadar fazla ise sesinizi duyurmanız ve farklı firmalar/kişiler ile iletişime geçebilmeniz bununla da bağlantılı olarak daha fazla para kazanmanız o kadar mümkündür. İnstagramdan para kazanmak ve instagram üzerindeki takipçi sayınızı arttırmak için aşağıda verilen kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Profesyonel bir hesap açın.

Öncelikle bu iş için kişisel hesabınızdan ayrı profesyonel bir instagram hesabı açmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız hesabınız sadece içeriği ile değil profil fotoğrafı ve biyografi kısmıyla da takipçileri kendi üzerine çekebilecek profesyonel bir hesap olmalıdır. Hatta daha profesyonel bir imaj yaratmak için bir logo bile tasarlayabilirsiniz. Biyografi yazınızda ise oldukça açıklayıcı ve karizmatik, takipçiyi kendine çeken ifadeler kullanmanız insanların sizi takip etmelerini sağlamak için oldukça önemlidir. İnsanlar sizi takip ettikçe siz de instagramdan para kazanmak konusunda ilerleyeceksiniz.

 • Sabırlı ve istikrarlı olun.

İstikrar instagramdan para kazanmak isteyenler için oldukça önemlidir. Bir süre paylaşımda bulunup daha sonra ara vermek sizi takip eden insanların sayısının azalmasına ve takipçi sayınızın daha yavaş artmasına neden olacaktır. Bu nedenle hesabınıza istikrarlı bir şekilde fotoğraf ve videolar yüklemeniz oldukça önemlidir.

 • Kaliteli fotoğraflar/videolar paylaşın.
kaliteli fotoğraflarar
instagramdan para kazanmak – Kaliteli Fotoğraflar Çekilmeli

Hesabınızda yayınlamış olduğunuz fotoğrafların kalitesi ne kadar yüksekse geniş kitlelere ulaşma ihtimaliniz de o kadar yüksek demektir. Net olmayan, karanlık ortamlarda çekilmiş fotoğraflar insanların dikkatini çekmeyeceği için hesabınız ilgisini kaybedecektir. Fotoğraflarınız kalitelerini arttırmak onları daha dikkat çekici hale getirmek için fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Uzmanlıklarınızı konuşturun.

Uzman olduğunuz veya ilgi duyduğunuz alanlarda paylaşım yapmaya özen gösterin. Bu durum hesabınızın düzenli paylaşımlarda bulunması için oldukça önemlidir. Uzmanı olduğunuz veya ilgilenmeyi sevdiğiniz bir konuda paylaşımlarda bulunmak bir süre sonra sizi bunaltmayacaktır. Bu sayede de hesabını aksatmama ve düzenli paylaşımlarda bulunma ihtimaliniz artmaktadır. Daha önceki maddede de bahsettiğimiz gibi düzenli paylaşımlarda bulunmak oldukça önemlidir. Ayrıca iyi bildiğiniz/ilgi duyduğunuz bir alanda paylaşımlarda size bulunmak yaratıcılığınızı daha iyi konuşturma ve takipçilerinizden gelen soruları daha kolay ve doğru yanıtlama imkanı verecektir.

 • Farklılığınızı konuşturun.

Standart, basit paylaşımlarda bulunmak yerine insanların dikkatini çekebileceğini düşündüğünüz paylaşımlarda bulunmaya dikkat edin. Yaratıcı paylaşımlar insanların ilgisini daha çok çekip merak duygularını uyandırmakta ve sizi takip etme ihtimallerini büyük oranda arttırmaktadır.

 • Samimi ve içten olun.

Samimi olmak sizin için en önemli kurallardan birisi haline gelsin. İnternet dünyasının gün geçtikçe yükselmesinin en büyük dezavantajlarından biri de insanların birbirlerine olan güveninin gün geçtikçe azalmasıdır. Hesabınızda samimi ve güven veren paylaşımlarda bulunmanız takipçilerinizin size güven bağı ile bağlanmasına ve sizi sürekli takip etmekle kalmayıp çevresine de önermesine yani kalıcı takipçi sayınızın artmasına neden olacaktır.

 • Takipçilerinizle etkileşim halinde olun.
takipçiler ile etkileşim
instagramdan para kazanmak – Takipçiler ile İletişim Önemli!

Sadece instagram değil tüm internet camiasında popüler olmak yolunda en önemli adımlardan birisi de takipçilerinizle etkileşim halinde olmaktır. Onların size sorduğu sorulara, yaptıkları yorumlara ve attıkları mesajlara elinizden geldiğince cevap vermeye çalışın. Bu durum takipçilerinizin kendisini önemli hissetmesine sizi kendisinden biri gibi görmesine neden olacaktır. Kendini önemli gören takipçi ise sizinle daha da etkileşim haline girecek, gönderilerinizi daha az sorgulayarak beğenecek ve daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacaktır. O nedenle takipçilerinizi asla aksatmayın.

 • Takipçi satın almayın.

Şunu unutmayın ki instagram üzerinden para kazanmak için en önemli ihtiyaç yaptığınız paylaşımları beğenen ve yorum yapan yani sizinle etkileşim içerisinde olan gerçek takipçilerdir. İnternet üzerinden satın alınan takipçiler ise genellikle robot hesaplardan oluşmaktadır. Bu robot hesaplar sizin gönderilerinizi beğenmez veya yorumda bulunmaz bu nedenle de hesabınızı geliştirmek için bir faydaları olmaz. Unutmayınız ki takipçi sayısı kadar kazandığınız beğeniler de önemlidir. O nedenle robot hesaplara yapmış olduğunuz yatırım aslında pek de mantıklı bir yatırım olmayacaktır.

 • Sadık takipçiler edinmeye gayret edin.

Hesabınızın sizi takip etmeye başlayıp sayfanızda bir süre dolandıktan sonra takibi bırakan bir takipçi sizi yükseklere taşımayacaktır. O nedenle size sadık, sizin gönderilerinizi sürekli takip edip beğenen takipçiler kazanmanız oldukça önemlidir. Unutmayın ki sizi daha da yükseklere taşıyacak olan sadık takipçilerinizdir.

 • Etiket (hashtag) kullanın.

Etiket kullanımı her ne kadar size gereksiz bir iş gibi görünse de aslında iş sandığınız gibi değildir. Doğru bir şekilde ve kararında kullanılmış etiketler gönderilerinizin doğru insanlar tarafından keşfedilmesini ve hesabınızın daha çok ilgi çekmesini sağlayacaktır. Aşağıda instagram’da en fazla kullanılan hashtaglara bakabilirsiniz. Bazen ingilizce kelimeler kullanmak da takipçilere ulaşmak için işe yarıyor.

En Fazla Kullanılan Etiketler
instagramdan para kazanmak – En Fazla Kullanılan Etiketler

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de doğru sayıda etiket kullanmaktır. Çok fazla veya çok az etiket kullanmamaya dikkat edin. Doğru etiketler kullanmak için gönderilerinizi paylaşmadan önce mutlaka araştırma yapın. Unutmayın ki doğru etiket doğru insana ulaşmakla eşdeğerdir.

 • Yenilikleri takip edin.

Basmakalıp ve eski moda şeyleri takip etmek hiçbir insanı mutlu etmez. Bu durum takipçilerinizi bir süre sonra sıkıp sizden uzaklaşmalarına neden olacaktır. Bu durumun sonu takipçilerinizin sizin gönderilerini artık beğenmemesine ve hatta sizi takibi bırakmasına bile neden olabilir. Yenilikleri takip edip güncelliğinizi korumanız ise sizi daha ilgi çekici yapacaktır. O nedenle yenilikleri takip edin en son gelişmelerden haberdar olmayı ihmal etmeyiniz.

 • Doğruluktan sapmayın.

Sahte ve yalancı insanlar sadece internet camiasında değil gerçek hayatta da sevilmezler. Bir ürünü veya hizmeti sadece alacağınız para için övmeniz durumunda takipçileriniz bu durumu hemen anlayacak ve rahatsız olacaktır. Böyle bir durum sizi sevmeyen hatta size karşı olan bir kitlenin de oluşmasına neden olacaktır. Söylemiş olduğunuz bir yalan yıllarca emek verdiğiniz hesabın yerlere düşmesine neden olabilir. O nedenle her zaman doğruyu söyleyin ve kendinizi mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde ifade edin.

İnstagramdan ne kadar para kazanılabilinir?

instagramdan ne kadar kazanılır
instagramdan para kazanmak – Ne Kadar Kazanılır?

Bu sorunun cevabını vermek oldukça zordur. Çünkü bu sorunun cevabı sizin instagrama ne zaman girdiğinizle ve izlediğiniz taktiklerle de ilgili olabilir. İnstagramdan hiç para kazanamayacağınız gibi ayda 10.000-20.000 TL gibi yüksek miktarlarda kazançlar elde edebilmeniz de mümkün. Tabi bu yabancılarda kazanç rakamları ciddi derecede yüksek. Dünya’daki en fazla para kazanan instagram kullanıcılarının kazançlarından bir kaç örnek vereyim;

@Selena Gomez – 122 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $550,000
@Kim Kardashian – 100 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $500,000
@Cristiano Ronaldo – 104 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $400,000
@Kylie Jenner – 95 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $400,000
@Kendall Jenner – 81.7 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $370,000
@Khloe Kardashian – 68 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $250,000
@Kourtney Kardashian – 57.8 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $250,000
@Cara Delevingne – 40.4 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $150,000
@Gigi Hadid 34.7 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $120,000
@Lebron James – 30.7 milyon takipçi ile tek paylaşım için istediği ücret $120,000
@weworewhat hesabının tek paylaşım için istediği ücret $15.000
chiaraferragni hesabının 1 yıllık kazancı $8.000.000
wendyslookbook hesabının 1 yıllık kazancı $1.000.000

#Sizinde göreceğiniz gibi ünlülerin bile çoğunun instagram profillerinde bir web sitesine link çıkışı verilmekte. Yukarıda da bahsettiğim gibi instagramdan para kazanmak istiyorsanız ilk önce bir blog (web siteniz) olmalı. Bu konuda blog nasıl açılır sayfasına bakmanızı öneririm.

instagramdan para kazanmak konusunda asıl farkında olmanız gereken nokta öncesinden güzel bir duyurunuz veya reklamınız yapılmadıysa maalesef ki yüksek rakamlar kazana ihtimaliniz çok düşük. Ancak sabırlı olmaya devam edin. Zaman ilerleyip sosyal medyada tanınır hale geldikçe, takipçi sayınız arttıkça kazanmaya başladığınız miktar artacaktır. Bu işe ilk girdiğinizde ne kadar para kazanacağınızın hesabını yapmak yerine kendimi insanlara nasıl sevdirebilirim, bu camiada nasıl daha kalıcı olabilirim diye düşünüp buna yönelik çalışmalar yapmanız başarıya daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yalnız şunu unutmayın ki internet ortamı her zaman istediğiniz gibi düzenli bir şekilde ilerleyen bir ortam değildir. Değişikliklere ayak uydurmalı ve iyi bir gözlem yaparak para kazanmak için karşınıza çıkabilecek fırsatları kaçırmamalısınız.

İnstagramdan para kazanmak için sermayeye ihtiyaç var mıdır?

Bu soru da yine karşımıza oldukça sık çıkan sorulardan birisidir. Yine bu soru da cevaplaması zor sorulardan bir tanesidir. Hiç sermayeye ihtiyacınız olamayacağı gibi ufak da olsa bazı yatırımlar yapmanız gerekebilir. Bu durum sizin ilgilenmek istediğiniz konu ile yakından ilgilidir.

intstagram sermaye
instagramdan para kazanmak – Sermaye Gerekli mi?

(!) Örneğin fotoğraf paylaşımı yapan ve o şekilde dikkat çekmek isteyen bir hesap oluşturacaksanız güzel ve kaliteli fotoğraflar çekebileceğiniz bir fotoğraf makinesine sahip olmalısınız. Ya da eğer bir kozmetik hesabı açacaksanız elinizde takipçilerinize gösterebileceğiniz belirli kozmetik ürünleri bulunmalı. Bunlar gibi başlarda küçük yatırımlar yaparak instagram camiasına atılmanız mümkündür.

İnstagramdan para kazanmak için kaç takipçiye sahip olmak gerekir?

instagram takipçileriinstagramdan para kazanmak dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen ne kadar fazla takipçiye sahip olursanız o kadar fazla para kazanacağınızdır. Ancak iş hiç de sandığınız gibi değildir. Çünkü instagram üzerinden size reklam verecek firmalar için sizin takipçi sayınız önemli değildir. Onlar için önemli olan gönderilerinizin ne kadar beğeni aldığı ve ne kadar ilgi gördüğüdür. Hatta bazı firmalar beğeni ve yorum başına ücret ödemektedir. Ancak bu takipçi sayısının hiç önemli olmadığı anlamına da gelmemektir. Takipçi sayınızın çokluğu ise ulaşabileceğiniz kitlenin genişliğini belirttiği için önemlidir. Burada instagramdan para kazanmak için odaklanmanız gereken nokta ise çok takipçi değil, sadık ve doğru takipçiler elde etmektir.

Her ne kadar sizi çok fazla uğraştıracak, yoracak ve karmaşık şeyler gibi görünse de belirli birkaç kurala dikkat ettiğiniz zaman emekleriniz karşılığını mutlaka alacaksınızdır. Asla pes etmeyin ve istikrarlı olun. Unutmayın ki başarı çok kolay elde edilen bir şey değildir.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

4 Responses

 1. instagramda donen para cok buyuk ama yogunlasman lazım yan gelır olarak bakarsan basarılı olamassın 

 2. bot hesaplarla fenomen olamaya çalışanlarla dolu sosyal medya bot almayın yeter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir