Videolu Anlatımlar

Preply Hakkında Yorumlar Ve Tavsiyeler

preply

Online eğitim platformu Preply hakkında edindiğiniz kulaktan dolma bilgileri unutabilir ve preply’nin ne olduğu konusunda tüm detaylara yer vereceğim, preply yorum ve tavsiyelerinde bulunacağım bu yazımı inceleyebilirsiniz. Preply nedir, nasıl çalışıyor ve ödemelerin nasıl yapıldığı gibi aklınıza takılan temel soruların yanı sıra birçok detayı ve bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağım. Preply üzerinden ne gibi eğitimler alabileceğinizin yanı sıra, eğitmen seçimlerinizi nasıl yapmanız gerektiği gibi çok önemli noktalara da değineceğim.

Çevrimiçi olarak geliştirilmiş bir eğitim platformu olan Preply sayesinde yeni bir dil öğrenebileceğiniz gibi hobileriniz hakkında uzmanlardan tavsiyeler, püf noktalar konusunda tüyolar alabilirsiniz. Ayrıca bilime karşı ilgi duyanlar içinde alanında uzman kişilerin eğitim verdiği Preply, kendinizi geliştirebilmeniz adına 185 ülkeden 29000 eğitimcinin olduğu önemli bir platform.

preply hakkında

Preply Nedir?

Preply, çevrimiçi olarak yeni bir dil öğrenebilmek için eğitmenlerle bağlantı kurabileceğiniz, bilim alanında olan ilginizi geliştirmek ve bir üst seviyeye taşımak adına eğitimler alabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca Preply üzerinde hobileriniz hakkında profesyonel kişilerinde yer aldığını görebilir ve hobilerinizi hobi olmaktan çıkararak bir uğraş, iş veya gelir kaynağına çevirebileceğiniz detaylarını öğrenebilirsiniz.

#Özel ders alabileceğiniz yabancı diller

Preply Nedir
Preply Nedir? – Diller

#Özel ders alabileceğiniz alanlar

Preply nedir fen
Preply Nedir? – Fen

#Özel ders alabileceğiniz programlama dilleri

Preply nedir programlama
Preply Nedir? – Programlama

üzerinde birçok kategori ve bu kategorilerin alt kategorileri yer almaktadır. Bu kategorilerin her birisi farklı bir eğitim alanı ve eğitmenlerin yer aldığı anlamına gelmektedir. Örneğin yeni bir dil öğrenmek istiyor ya da kendinizi geliştirmek istiyorsanız öğrenmek istediğiniz dille ilgili sayfaya giriş yapabilirsiniz. İngilizce öğrenmek için bir dil kursuna yazıldığınız takdirde hocanızı seçme şansınızın olmadığı gibi her gün kurs merkezine gitmeniz ve çok yüksek ödemeler yapmanız gerekebilmektedir. Fakat Preply sayesinde size dil öğretmesini istediğiniz öğretmeni kendiniz belirleyebilir, çok uygun fiyatlar üzerinden ders almaya başlayabilirsiniz.

Preply, 2013 yılında Ukrayna’nın Kiev şehrinde kurulmuş olan ve günümüzde on binlerce eğitmenin ders verdiği bir platform haline gelmiş durumda. Yüz binlerce öğrencinin yer aldığı platformda her gün on binlerce insan özel ders alarak kendini farklı alanlarda geliştirmektedir.

Preply Nasıl Çalışıyor?

Biliyorum birçoğunuzun aklına takılan soruların başında “Preply nasıl çalışıyor?” olmalı. Bu konu hakkında size kısaca bazı detaylar paylaşacağım ve umuyorum ki bu bilgiler kafanızda yer edinen bu soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yetecektir. Fakat aklınızda yine bazı soru işaretleri kalması halinde yorum alanından bana sorabilirsiniz.

Preply, çevrimiçi bir eğitim platformu olarak hizmet verdiğini söylemiştik. Bu platform üzerinde on binlerce eğitmen uzman olduğu alanlarda ilanlar oluşturarak öğrencilerin kendisiyle iletişime geçmesini beklemektedir. Sistem üzerinde yer alan eğitmenlerin birçoğu sertifikalı olup bazı testler sonucunda kabul edilmektedir.

#1 İlk olarak Preply.com sitesine giriş yapıyoruz. Eğitim almak istediğiniz konu hakkında site üzerinde arama gerçekleştirdiğiniz takdirde bu konuda size ders verebilecek öğretmenler listelenmektedir. Bu öğretmenler hakkında ihtiyacınız olan tüm detaylar profillerinde yer almaktadır. Doğum yeri, uzmanlık alanları, konuşabildiği diller ve bu dilleri hangi seviyede konuşabildiği.

#2 Eğitmenler arasından sizin için uygun olanı seçmeniz ardından saat başı ücretlendirilen dersler için öğretmeninizden bir randevu saati almalısınız. Sipariş aşamasında öğretmenin uygun olduğu saatler listelenecek olup sizin içinde uygun olan ortak bir saatte anlaşma sağlayabilirsiniz.

#3 Eğer öğretmeninizden ilk dersinizde memnun kalırsanız bir paket halinde ders satın alabilir ve 5-10-20 saat gibi toplu rezervasyonlar yaparak ders saatlerinde öğretmeninizle dersinizi işleyin. Dersler dünya genelinde aktif bir kullanıma sahip olan Skype platformu üzerinden görüntü ve sesli olarak gerçekleştirilmektedir.

Şunu unutmadan eklemek istiyorum, eğer ders aldığınız öğretmenden memnun kalmazsanız Preply tarafından para iade imkanı da sunulabiliyor. Bunun yanı sıra öğretmeninizi değiştirmek de tamamen sizin elinizde on binlerce öğretmen arasından daha detaylı inceleyerek size uygun bir öğretmen seçebilirsiniz.

preply geri ödeme

Preply Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Preply üyeliğinizi tamamlamanız ardından bir konuda eğitim almaya karar vermeniz ve eğitmeninizi belirlemenizin ardından ödeme aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Ödeme aşamasında herhangi bir problem yaşamadan 3D güvenlik önlemleri dahilinde kredi kartınız veya PayPal kullanarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Öğretmen size uygun değilse veya ders olmazsa, ödenen tutarın % 100’ünü iade eder veya bir başka öğretmenle ilk dersiniz için ödeme yaparız.

preply ödeme yöntemleri

Öğrenciler için rahat ve güvenli bir ortam oluşturmayı hedefleyen Preply, ödemeleriniz sırasında herhangi bir problem yaşamamanız için üst düzey güvenlik önlemleri ve alt yapılarla çalışma sağlıyor. Bunun yanı sıra bankanızın kredi kartınıza bağlı olarak sanal kart oluşturmanıza izin veriyor olması halinde sanal kartınız ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Paypal ödeme platformunu kullanarak da ödeme yapmanız mümkün. Fakat Paypal bu yazının yayımlandığı tarihte maalesef Türkiye’de kullanıma açık değil.

Preply Tavsiye Öğretmenler

Öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi ise kuşkusuz öğretmen seçimi. Çünkü parasının boşa gitmesini istemeyen herkes gerçekten iyi bir eğitim sunabilecek bir öğretmenden eğitim almak isteyecektir. Preply bu konuda bizlere gereken tüm desteği sunuyor ve 1 ders ardından öğretmenden memnun kalmadığınız takdirde binlerce alternatif öğretmenden birini seçme şansı tanıyor. Bunun yanı sıra gerçekten yetersiz olduğunu düşündüğünüz eğitmenler içinse yine Preply sizlere para iadesi yaparak mağduriyetinizi gideriyor.

Preply tavsiye edilen öğretmenler her geçen gün değişiklik göstermekle birlikte, doğru öğretmeni seçebilmeniz için dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır.

İngilizce konusunda Preply tavsiye öğretmen seçimi:

Bu konuda seçiminizi belirlemede bir kaç önemli faktör var:

Ana dili ingilizce olan kişilerden ders almak isteyenler, dilin telafuzunu doğru öğrenmek isteyenler, pratik yapmak isteyen ingilizce öğretmenleri aşağıdaki ülkeleri özellikle tercih etmelidirler.

Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya doğum yeri olan kişilerden aldığınız derslerden daha fazla memnun olacağınıza eminim. Bu kişilere bu listeden bakabilirsiniz. Ancak bu ülkelerde saatlik ücretler biraz pahalı olabilir. Eğer ingilizceyi profesyonel olarak öğrenmek, dilin konuşma kurallarını ve telafuzlarını hatasız öğrenmek istiyorsanız bu ülkelerdeki kişilerden ders almanızda fayda olacağı kanısındayım.

Fiyat konusunda biraz daha uygun olsun, telafuzda da çok sıkıntı olmasın diyenler için
İrlanda, Kuzey İrlanda, Hollanda, Malta gibi ülkelerde çok iyi öğretmenler bulunabilir. Bu kişilere bu listeden bakabilirsiniz. Özellikle İrlanda konusuna odaklanmanızı tavsiye ederim. İngiltere’dekiler kadar iyi öğretmenler bulabilirsiniz.

Ucuz olsun sadece basit bir pratik yapmak istiyorum diyenler için yine ingilizce konuşulan ülkeler seçilebilir. Bu ülkelerin çoğu ingiliz sömürgesi olduğundan bu ülkelerdeki çoğu kişi ingilizceyi sorunsuz konuşabilmektedir.

Hindistan, Pakistan, Filipinler, Sinagapur, Sri lanka, Amerikan Samoası, Fiji, Guam, Kiribati, Tonga, Tuvalu, Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki öğretmenlere bakabilirler bu bölgelerde resmi dil ingilizce olduğundan konuşurlar ama ciddi bir aksan farkı vardır. Yukarıdaki ülkelerdeki eğitimcilere bu listeden ulaşabilirsiniz.

Diğer branş konularında ders alacaklar için tavsiye:

Öncelikle seçeceğiniz öğretmenle matematik, fizik, kimya gibi alanlarda ders alacağınız için iletişim kurabileceğiniz ortak bir dil biliyor musunuz? Çünkü aynı dili bilmediğiniz bir öğretmenden eğitim almanız bir hayli güç olabilir. Örnek vermek gerekirse, bilim alanında bir ders almayı tercih ettiniz ve tercih ettiğiniz eğitmenle aranızda ortak bir dil bulunmuyor. Maalesef bu durumda eğitmen ne kadar iyi olursa olsun size gerekli bilgiyi doğru bir şekilde aktaramayacaktır. Bu yüzden öncelikle ortak bir dil seçmeli ve daha sonrasında diğer kriterlere dikkat ederek eğitmeninizi seçmelisiniz.

Genel tavsiye:

Eğitmenin kişisel bilgilerini, açıklamasını dikkatlice okuyarak gerçekten bu konuda yeterince bilgiye sahip olup olmadığını incelemelisiniz. Gerekirse öğretmenle iletişime geçerek aklınıza takılanları kendisine sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizden önce o öğretmenden ders almayı tercih etmiş kullanıcıların değerlendirmelerine dikkat etmelisiniz. Değerlendirme puanı çok düşük bir öğretmenden ders almak büyük bir hata ve mutsuz son olabilir.

Preply‘deki En Popüler Öğretmenler

Preply sistemini kullanan eğitmenler arasında popüler olan kişilerden birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu öğretmenler ihtiyacınız olan konularda eğitim verdikleri takdirde rahatlıkla seçebileceğiniz birçok kullanıcı tarafından olumlu yorum yapılmış kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Preply‘deki en popüler öğretmenlerden bazıları ise şunlar;

# Kanadalı Al T. şimdiye kadar Preply.com’da 6082 saat ders vermiş bir eğitmendir.

preply öğretmen tavsiye 3

# Pat S. 4541 saatlik özel ders tecrübesi ile en fazla tercih edilen öğretmenlerden biri olmuş.

preply öğretmen tavsiye 4

# Amerikalı Jesse B. 3542 saat ders vererek preply’deki popüler öğretmeneler arasına girmiştir.

preply öğretmen tavsiye 2

# Mark T. eğitim alanında bir çok sertifikaya sahip Amerikalı bir eğitmen Preply üzerinde 3178 saat eğitim vermiş.

preply öğretmen tavsiye

#İngiltereli olan Danny H. 1628 saat ingilzce özel ders saati ile öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen öğretmenlerden biri.

preply öğretmen tavsiye 1

Preply Yorum Yazanları Dikkate Alın

Eğer Preply aracılığıyla gerçekten bir şeyler öğrenmek ve kaliteli bir ders almak istiyorsanız yorumları es geçmemelisiniz. Çünkü Preply üzerinde eğitmenlerin profilleri ve ilanlarına yapılmış olan yorumlar sizden önce ders almış diğer öğrencilerin görüşlerine yer vermektedir. Bu yorumlar bir eğitmen seçerken sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Diğer birçok değerlendirme kriterinden de önemli bir konuma sahip olan yorumlar, öğretmen hakkında konuya ne kadar hakim olduğu ve ders anlatış biçimi gibi birçok detaya yer verebilmektedir. Bunlardan bir kaç örneği aşağıya ekledim.

preply şikayet yorum 1

Segah adlı kullanıcı 5 aydan beri Mark ile çalıştığını ve memnun olduğu söylemektedir.

preply şikayet yorum 2

Olga adlı kullanıcı Preply’deki çalıştığı öğretmenin çocuklar için uygun olmadığından bahsetmiş.

preply şikayet yorum 4

Cepren adlı kullanıcı öğretmenin 40 dakika geç kaldığından bahsetmiş.

preply şikayet yorum 3

Sizden önce ders almış öğrencilerin eğitmen hakkında olumlu ya da olumsuz fark etmeksizin tüm yorumlarını değerlendirmelisiniz. Olumsuz yorum yapmış bir öğrenci neden olumsuz yorum yapmış ve hangi konuda memnun kalmamış bunlara dikkat edebilirsiniz. Memnun kalan öğrencilerin ise hangi açıdan öğretmeni beğendiği ve olumlu yorum yaptığına dikkat edebilir ve bu özelliklerin sizin ihtiyacınızı karşılamaya yetip yetmediğini inceleyebilirsiniz. Bir eğitmen seçerken sizin en büyük destekçiniz diğer öğrencilerin yorumları olacaktır.

Preply Şikayet Edenler Var Mı?

Preply kullanıcıları arasında şikayet edenler var mı? Bu konu gerçekten oldukça fazla merak ediliyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim, elbette şikayet edenler olacak ve olmalı. Çünkü kimse şikayetçi olmuyorsa orada bir sorun var demektir. Kimse şikayetçi olmuyorsa muhtemelen şikayetler gizleniyor anlamına gelir. Preply bu konuda öğrencilere sonuna kadar yardımcı oluyor ve tüm imkanları sunuyor. Para iadesi, öğretmen değiştirme şansı gibi birçok seçenek sunarak bizleri memnun etmek için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Genel anlamda Preply kullanıcıları sistemden ve eğitmenlerinden memnun. Preply hakkında yorumlar çoğunlukla olumlu olmakla birlikte bazı öğretmenler hakkında yetersiz bilgi seviyesinden dolayı olumsuz yorumlar yer alabiliyor. Bu nedenle öğretmeninizi seçerken sizlerle paylaştığımız tüm detaylara dikkat etmelisiniz. Öğretmenin daha öncesinde çekmiş olduğu videolar, tanıtım içeriklerini dikkate alın. Tanıtım videoları ve öğretmen hakkında yapılmış tüm yorumlar sizin memnun kalmanız ve şikayetçi olmamanız için oldukça etkilidir. Aynı zamanda doğru bir eğitim ve öğrenmek istediğiniz konuya hakim olabilmeniz açısından da önemlidir.

Preply İndirim Nasıl Alınır?

Preply’nin bizlere sunmuş olduğu en güzel özelliklerden birisi ise indirimli ders alma fırsatları. Bu fırsatların yılın her günü ve saatinde olması ise sistemin en güzel yanlarından birisi. Eğer bir öğretmenden memnun kaldıysanız ve ders almaya devam etmek istiyorsanız şanslınız. İndirimli bir şekilde ders alımınızı devam ettirmek için tek yapmanız gereken 5,10 veya 20 saat gibi sizler için oluşturulmuş özel ders paketlerinden birini almak. Toplu ders saati alarak indirimli bir şekilde eğitmeninizden ders almaya hak kazanabilirsiniz. Üstelik bu paketlerin en güzel yanı ise 20 ders saati alsanız dahi ders saatlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani uygun olduğunuz saatleri seçerek öğretmeniniz ile randevulaşabilir, randevu saatinizin gelmesi halinde öğretmeniniz ile bağlantı kurarak dersinize başlayabilirsiniz.

Son olarak unutmadan belirtmek istiyorum, bir öğretmeni denemek ve nasıl ders işlediğini görmek adına ilk dersi ücretsiz alabileceğinizi biliyor musunuz? Merak ettiğiniz öğretmen için bir deneme ders saati talep ederek ücretsiz bir şekilde ilk dersinizi alabilirsiniz. Bu sayede öğretmenin öğrenmek istediğiniz konuda bilgi ve tecrübesini test edebilir buna göre eğitiminize devam edebilirsiniz.

preply hakkında 1

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

4 Responses

  1. Merhaba okadar güzel bilgilendirme yapmışsınız ki aklimuzdaki bütün sorulari duyar gibi cevaplamış siniz bunun için size cani gonulden teşekkür ediyorum.11 yaşında kızım için 40 saatlik ders planlarım Amerikalı bütün yorumları dikkatli okuyup seçtiğimiz bir öğretmen ve enerjisi oldukça yüksek fakat bu bizim ilk deneyimmiz 4 ders aldık henüz derslerimiz devam ediyor . Kızım birşey ogrenemedigini soluyor yeni olduğu ucinmi yoksa buzmi yonledirmeliyiz öğretmeni .Aslında sormak istediğim şu,dersi öğretmeni birakmaliyiz yoksa buzmi öğrenmek istediğiniz konuyu söylemeliyiz ,bir diğer takildigim şey ise derleri daha kalıcı kmak için ne yapmalıyız

  2. Trial dersinden sonra öğrenci isterse öğretmenden tek ders satın alamıyor mu? Sadece paket mi almak zorunda 5,12,20 saat olan tercihlerden? Ya da paket aldıklarında toplam tutar mı çekiliyor? yoksa her ders sonrası mı mı çekiliyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hiç bir makalede bu bilgiye rastlamadım.

    Yağmur,

  3. Uzun süredir preply dan Arapça ders alıyorum. Gerçekten çok memnunum.Sorunları en kısa zamanda çözüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir