Videolu Anlatımlar

Site Açmak

Site Açmak

Site açmak ve internet sitesi kurmak ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değil misiniz? Yeni bir internet sitesi açmayı planlıyor fakat internet sitesi nasıl açılır bilmiyor musunuz? Bu rehberimizde sizlere yeni bir web sitesi nasıl yapılır, web sitesi açmak için neler gerekiyor ve web sitesi açmadan önce yapmanız gereken hazırlıklar gibi tüm konularda bilgilendirme yapacağız.

Makalede Neler Var?

Site kurmak isteyen kişiler için oluşturduğumuz bu rehber içerisinde hiçbir adımı atlamadan, sıfır bilgiye sahip bir kişinin site açmak hakkında merak ettiği her şeyi paylaşacağız. Hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan, web sitesi yönetmek konusunda en ufak bir fikrim dahi yok diyenler içinde açıklayıcı olduğuna inandığımız yazımıza yavaştan geçelim isterseniz.

Site Açmak İstiyorum

site açmak istiyorum
Site Açmak İstiyorum

Günümüzde bir internet sitesi açmanın birçok amacı olabilir. Kurumsal bir firma web kimliğini oluşturmak amacıyla kurumsal bir internet sitesi açabilirken, bireyler kendilerini ve bildiklerini insanlarla paylaşmak için bir kişisel blog sitesi kurabilir. Amacınız ne olursa olsun bir site açmak istiyorum diyorsanız bu işi kolay ve güvenilir yoldan nasıl yapacağınızı sizlerle paylaşacağım.

Bir web sitesi oluşturabilmek için dünya genelinde değişiklik göstermeyen bazı standartlar ve şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar hangi kaynağı veya yöntemi tercih ederseniz edin, kesinlikle değişmeyecek gereksinimlerdir diyebiliriz. İsterseniz bunları kısaca şu şekilde maddeleyelim;

  1. Kesinlikle ama kesinlikle bir alan adına ihtiyacınız var. Elbette bazı durumlarda alan adı olarak karşınıza çıkan adreslerin yerine direkt olarak sunucu IP adresi üzerinden yayın yapılabiliyor. Fakat, genel anlamda bunlara verilen isim alan adıdır ve IP adresi yerine bir isim (örn: blogacmak.com) kullanmak daha akılda kalıcı ve kolaydır.
  2. Elbette internet sitemizi 7/24 yayında tutacak ve verileri kullanıcılara iletmek amacıyla görevlendirilecek bir hosting / sunucuya ihtiyacımız bulunuyor. Sunucuların temel görevi ise sitemizin yayın yapması için gerekli dosya ve diğer içeriklerin sürekli olarak sitemize bağlantı kuran kullanıcılara aktarılmasını sağlamakla görevli bir bilgisayar diyebiliriz. Hosting çeşitleri farklılık göstermekle birlikte yerli host arayanlar için en iyi hosting firmaları makalemi incelemerini tavsiye ederim.

Bu gereksinimlerin karşılanması ardından istediğiniz konuda ve amaca hizmet eden bir internet sitesini kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Öyle ki bu internet sitesi bir E-Ticaret sitesi dahi olabilir. Gelişen sistemler sayesinde kısa sürede oldukça güvenilir, hızlı ve kaliteli bir siteye sahip olabilirsiniz. WordPress olarak isimlendirilen ve dünya genelinde en fazla kullanıcı sayısına ulaşmış içerik yönetim sistemi sayesinde her şekle girebilen gelişmiş ve güvenilir bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi blog nasıl açılır başlığını verdiğim yazımı inceleyebilir ve basit bir WordPress sitesinin kurulumunu dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında web sitenizi geliştirerek kurulum sonrasında ayarlamalar, tema seçimleri ve eklentilerin kurulumu gibi adımları tamamlayarak şık, modern ve amacına uygun bir web sitesi yayına alabilirsiniz.

Com lu Site Açma

com lu site açmak
Com lu Site Açma

Daha önce kısaca bir site veya blog açmak için yapmanız gerekenlerin yanı sıra ihtiyaçlarınızdan bahsetmiştik. Merak eden ve bu konuda yeterli bir bilgiye ulaşmayı başaramamış kişiler için com lu site açma konusuna kısaca değinmek istedim.

Standart bir internet sitesi tüm dünyadan ziyaretçilerin erişimine açılabilmesi için bir alan adına ihtiyaç duyar. Bazı durumlarda IP adresi üzerinden yayın yapması mümkün olsa da bu konuya şimdilik daha teknik ve karışık olmasından dolayı değinmeyeceğiz. Blogacmak.com gibi bir com uzantısı taşıyan adres üzerinden yayın yapmak için alan adı kaydı yapmalı ve bu alan adınızı Hosting yani barındırma hizmetinize yönlendirmelisiniz. Alan adı bazı internet siteleri ve sayfalarda karşınıza “Domain” olarak da çıkabilmektedir. Eğer istediğiniz alan adınızın kaydını nasıl yapacağınızı nasıl com lu site açma işlemi yapılacağını merak ediyorsanız daha öncesinde hazırlamış olduğum domain nasıl alınır yazısını inceleyebilirsiniz.

Google Site Açma

google site açmak
Google Site Açma

Yeni bir site açmak istiyor ve alt yapınızı sağlam tutmak istiyorsanız Google site açma yöntemini deneyebilirsiniz. Google’un tüm dünyaya sunmuş olduğu ücretsiz bir servis olan blogspot.com sayesinde birçok avantaja sahip olabilirsiniz. Fakat elbette bu hizmetin avantajları yanı sıra birçok dezavantajının da bulunduğunu sizlere söylemek isteriz. Ücretsiz platformlar aracılığı ile oluşturulmuş internet siteleri gerçekten çok iyi bir noktaya gelene kadar genellikle reklam platformları tarafından kabul edilmezler, SEO konusunda sınırlı erişim sağlar, her türlü temanın kurulmamasına izin vermezler, sizden izinsiz sitenizde reklam yayını yaparlar, domain uzantısının siteadiniz.blogspot.com şeklinde olur, bu sebeplerden dolayı da çoğunlukla ciddi bir web site olarak görülmezler. Zaten siinde göreceğiniz gibi en iyi bloglar yazımda incelediğim blogların hepsi ücret ödeyerek kurulan bloglardır.

Ben yine de Blogger üzerinden bir site açmak istiyorum diyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir Google hesabı. Google site açma işlemi için ücretsiz blog açmak adlı yazımdaki blogspot.com bölümünü takip edebilirsiniz. Daha sonrasında açmayı planladığınız blogun konusuna karar vermeniz gerekiyor. Bu aşamada sizlere blog konusu önerileri başlıklı yazımız yardımcı olabilir. Açmak istediğinizin blogun konusu ve ismini kararlaştırmanızın ardından Blogger üzerinden uygunluğunu kontrol ederek kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında Blogger tarafından sunulan ücretsiz tasarımlar arasından kendinize en uygun şablonu seçerek ilerleyebilirsiniz. Tüm adımları tamamladığınız takdirde yeni blogunuz artık yayına açılmış olacaktır.

Google’a ait blogger hizmeti sayesinde ücretsiz bir şekilde “adresiniz.blogspot.com” şeklinde bir adrese sahip olabilirsiniz. Sitenizi yönetebileceğiniz bir panel, ücretsiz barındırma hizmeti gibi detaylar oldukça cezbedici. Bunun yanı sıra güvenlik konusunda canınızı sıkacak pek bir durum yaşamanız olası görülmüyor çünkü sistemin alt yapısı ve güvenliğini bizzat Google sağlamaktadır.

Google site açma yöntemi, bir internet sitesi açmak ya da blog yazmak istiyorsanız başlangıç için oldukça iyi bir tercih olabileceği gibi ileriye dönük ve bu işi ciddiye alarak yapmayı planlıyorsanız sizi yarı yolda bırakabilecek bir sistemdir. Ücretli servisleri tercih ederek sitenizin kontrolünü tamamen elinize alabilir ve özgürce geliştirebilirsiniz. Blogunuzun bir hobi olmaktan daha ileriye gidebilmesi ve blog yazarak para kazanmak için WordPress gibi gelişmiş ve size özgürlük tanıyan kendi sunucunuzda barındıracağınız sistemleri tercih etmeniz oldukça önemli. Yıllık ortalama 100 TL gibi bir ücretle birisine bağlı olmaktan kurtulabilirsiniz.

İnternette Site Açmak

internette site açma
İnternette Site Açmak

İnternette site açmakiçin bir alan adı ve Hosting ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Bu işlemleri tamamlayarak daha sonrasında sitenizi yayına almak için belirli bir yazlım alt yapısı kullanmanız gerekmektedir. Bu konuda günümüzde internet kullanıcıların hizmetine sunulmuş birçok sistem bulunmaktadır. Bu sistemler arasından güvenilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayanı seçmenizin ardından kullanmaya başlayabilirsiniz. Şahsi tavsiyemi merak ediyorsanız eğer kendimde kullandığım ve dünyanın en çok tercih edilen sistemi olan WordPress’i kullanmanızı öneririm. Bu içerik yönetim sistemi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız wordpress nedir başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Eğer site kurmak hakkında kafanıza takılan konular bulunuyor ve bir türlü site açmak için kendinize sebep oluşturamıyorsanız sitemde yer alan yazıları inceleyebilir, internet sitesi sahibi olduğunuz takdirde elde edebileceklerinizi kısaca değerlendirebilirsiniz.

Bedava .com Site Açmak

bedava site acmak
Bedava .com Site Açmak

Bir web sitesi açmaya karar vermenizin ardından maliyetleri düşürebilmek adına acaba ücretsiz olarak bunu almamın bir yolu var mı diye araştırmalar yapmaya başlamış olmalısınız. Elbette bu konuda çok haklısınız, bir şeyi ücretsiz olarak alabilmek varken neden para ödeyesiniz ki? Fakat, birçok internet sitesi ve sayfa gibi sizleri kandırmak, “bedava .com uzantılı site açmak mümkün”  gibi vaadler vererek boş yere umutlanmanızı sağlamak istemiyoruz. Dünya genelinde alan adları standartları gereği ve belirlenmiş bir ücret bulunmasından dolayı bedava .com site açmak mümkün değildir. Bunun nedenini merak edenleriniz olabilir kısaca şu şekilde açıklayabiliriz;

Dünya genelinde alan adı kayıtlarını yönetmekle yükümlü ICANN ismi verilen kurum tarafından tüm alan adları için belirli ücretlendirmeler ve kiralar belirlenmektedir. “.com” uzantısının da kontrolünü elinde bulunduran ve bu uzantılardan birisine sahip olmak isteyen bireyler veya kurumlar için kiralama işlemleri gerçekleştiren ICANN, bu işlem için belirli bir yıllık ücret almaktadır. Bu ücret bazı aracı şirketlerde daha uygun ya da pahalı olabilmektedir. Bu ICANN ile şirket arasında gerçekleştirilen özel anlaşmalar ve komisyonlar tarafından belirleniyor diyebiliriz. Haliyle ücretsiz bir şekilde .com uzantısına sahip olmanız maalesef mümkün değildir. Bu bilgi doğrultusunda bir alan adı kaydetmek isterseniz ve isim konusunda kararsın kalırsanız daha önce hazırlamış olduğum blog isim önerileri başlıklı yazımı inceleyebilir, doğru ismi nasıl seçebileceğiniz konusunda tavsiyelerimi okuyabilirsiniz.

Bedava Site Açmak

Biraz önce bedava yani ücretsiz bir şekilde .com uzantısına sahip olamayacağınızdan bahsetmiştik. Peki, bedava site açmak mümkün mü? Birçoğunuz önceki başlığımı okuduktan sonra bu sorunun cevabının hayır olduğunu düşünüyor olabilir fakat bedavaya site açmak mümkün. Eminim birçoğunuz “nasıl yani?” sorusunu şuanda içinizden geçirdi. Daha önce bu konuda sizlere ücretsiz blog açmak başlığı altında nasıl bedava site açabileceğinizi anlatmıştım. Ücretsiz bir şekilde cebinizden 1 kuruş dahi çıkmadan site açmanızın elbette bazı şartları ve eksileri bulunuyor. Bunların en başında kuşkusuz tam yönetim ve özgürlüğünüzün bulunmuyor olması gösterilebilir. Bu eksilerden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Bedava siteler üzerinde tam yetki ve özgürlüğünüz bulunmaz. Çoğu zaman site içerisinde hizmeti sağlayan kişi veya kurumun ismi, reklamına yer vermek zorundasınız.
  • Sitenizi istekleriniz ve yer alsa daha iyi olurdu dediğiniz özelliklerle donatmanız mümkün değil. Yalnızca sağlayıcı tarafından izin verilen özellikler ve limitler doğrultusunda hareket edebilirsiniz.
  • Elbette bedava .com bir adrese sahip olmanız mümkün değil. En azından ücret ödemediğiniz sürece mümkün değil diyebiliriz. Genellikle “siteisminiz.blogacmak.com” gibi size bu hizmeti sağlayacak sitenin adresi öncesinde sizin istediğiniz adres yer alacaktır. Bu durum ziyaretçileriniz için ulaşılması güç bir durum oluşturacaktır. Adresinizi elle girmek için oldukça uzun bir yazı yazmaları gerekebilir.

gibi öne çıkan eksileri bulunuyor olmasına rağmen ücretsiz bir şekilde site açmak mümkün olduğundan, kendinizi geliştirmek ve internete giriş için oldukça faydalı olan bu internet siteleri tercih edilebilir. Ücretsiz platformlar üzerinden yayın yaparak başarı elde etmiş kişilerin örneklerini vermekte mümkün. Fakat bu sayı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az diyebiliriz. Zamanla ücretsiz servisleri kullanan birçok internet sitesi sahibi sitelerini ücretli sürümlere geçirerek (bu geçiş aşaması çok problemli bir süreç olmaktadır), kendilerini daha fazla geliştirmek adına adımlar atmaktadır.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

3 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir