Videolu Anlatımlar

Makale Yazarak Para Kazanmak

makale yazarak para kazanmak

Gün geçmiyor yeni bir iş stili ortaya çıkmasın. Geçmişte yalnızca gazete yazarları ve kitap yazarlarının yer aldığı dünyamızda teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren internet birçok yeni iş imkanını doğurdu. Bunlardan bir tanesi ise birçoğunuzun merak ettiği makale yazarak para kazanmak. Peki, gerçekten makale yazarak para kazanabilir misiniz?

Sizlere kişisel deneyimlerim ve bilgim dahilinde blog açmak üzerine paylaştığım geniş çaplı anlatımlarımda olduğu gibi makale yazmak ve makale yazarak para kazanmak üzerine hiçbir bilginiz olmasa dahi, kendi oluşturduğunuz blog sayfaları ya da farklı kişilerin sahip olduğu internet siteleri, blogları için makale hazırlayarak para kazanmanın tüm detaylarını paylaşacak, bu alanda hizmet verebileceğiniz, müşterilere ulaşabileceğiniz tüm site ve platformları paylaşacak, kendinizi geliştirmeniz gereken alanlar ve dikkat etmeniz gereken noktaları paylaşacağım. Evet, makale yazarak para kazanmak mümkün üstelik biraz tecrübe ve çevre edinmenin ardından çoğu asgari ücretli işe göre daha az zamanda çok daha yüksek kazançla.

Bu yazı internette karşınıza çıkacak birçok yazının aksine çok daha uzun ve değinilmemiş birçok detaya değinilerek hazırlanacak. Bu içeriği sizlere sunmadan önce makale yazarlığını meslek edinmiş, bu işten çok yüksek kazançlar elde eden kişilerin de görüş ve fikirlerini alarak hazırladım. Kaliteli bir içerik üretebilmeyi başardığınız yani işin hakkını verdiğiniz sürece müşterilerin sıraya dizileceği yüksek kazanç sunan bir iş imkanı arıyorsanız yazıyı sonuna kadar dikkatlice okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Makale Yazarak Para Kazanmak 2019

Makale yazarak para kazanmak için neler yapmanız gerektiğine değinmeden önce sizlere kısaca burada “makale” olarak tanımladığımız içeriğin ne olduğu ve bu mesleğin internette tam olarak neye karşılık geldiğini açıklamak istiyorum. Yeni bir işe başlamadan önce işyeri sahibi tarafınıza çalışma öncesinde işin tanımını yaparak konuya dair ne kadar bilgiye sahip olduğunuzu ölçecektir. Bu nedenle, bilmediğiniz bir işe kabul edilmeniz oldukça düşük bir ihtimal olacağı için bu mesleği ciddiye alarak oldukça güzel paralar kazanmayı düşünüyorsanız tüm detaylarıyla öğrenmeli profesyonelce çalışmalısınız.

Sözlük anlamı olarak ele alındığında tamamen bambaşka bir anlam taşıyor diyemeyecek olsak da sözlük ve benim size anlatmakta olduğum makale internet dünyasında farklı anlamlar taşımaktadır. Aslında “web site içeriği” olarak adlandırabileceğimiz bu yazılar daha kısa ve basit olması nedeniyle “makale” olarak tanımlanmış ve herkes tarafından kabul görmüştür. Peki, bizim kastettiğimiz makale nedir? Makale, bir kişi tarafından çoğu zaman internet sitelerinde paylaşılmak üzere hazırlanmış yazılara denir. Sizin şu anda okumuş olduğunuz bu yazıda bir makale örneğidir. Elbette bu yazıların edebiyat dünyasında net bir şekilde makale olarak tanımlanması ve sizlere bu içeriği hazırlamış olan kişi olarak benimde makale yazarı olarak görülmem beklenemez. Fakat biz edebiyat için bir yazı hazırlamadığımız, kastedilen makale kelimesinin farklı anlamlar taşıyor olması göz önünde bulundurulmalıdır.

 #Başarılı Bir Makale Yazarı Olmak İçin Neler Gerekli? 
 1. Araştırmacı Ruhu

Her şeyden önemlisi araştırmacı bir yapıya sahip olmalısınız. Çünkü, hemen hemen her sektörde içeriğe yer veren internet siteleri olması sebebiyle size iş verecek kişilerin hangi alanda içerikler talep edeceği belirli olmayacaktır. Sizden üst düzey akademik yazılar istenmeyecek olup üstün körü genel kültür niteliği taşıyacak bilgiler hazırlamanız istenecektir. Bu nedenle bilginiz olmayan konular hakkında internet üzerinde daha önce paylaşılmış yazılara bolca göz gezdirmeniz ve kendi içeriğinizi oluşturmanız gerekecektir.

makale yazarı olmak

 1. SEO Kelimesini Daha Önce Duymuş Muydunuz?

SEO kavramını mümkün olduğunca fazla kaynaktan araştırmalı ve anlayabilmek için çaba göstermelisiniz. Günümüzde en önemli arama motoru olan Google’da ön sıralarda yer alabilmek için site sahipleri büyük bir yarış içerisindedir. Bu nedenle bu SEO olarak adlandırılan kavram onlar için çok önemlidir ve buna uygun yazılar hazırlamanız hemen hemen her müşteriniz tarafından istenecektir.

 1. Yaratıcılık

Yaratıcılık bir makale yazarının olmazsa olmazıdır. Özgün içerikler üretebilmek ve kopyadan uzak olmanın temel ihtiyacı yaratıcılıktır. Eğer yaratıcı bir kişi değilseniz mümkün olduğunca benzersiz içerikler hazırlamakta zorlanacaksınız.

 1. Kelime Dağarcığı

Bazen bir konuyu anlatmak için tek bir kelime dahi yeterli olacakken o durumu izah edecek kelime karşılığını bilmiyorsanız işiniz bir hayli zorlaşabilir. Bu nedenle kelime dağarcığınıza güvenip güvenmediğiniz çok önemli. Fakat bu durum sizi korkutmasın zamanla yapacağınız birçok araştırma ve okuyacağınız yazılar sebebiyle kelime dağarcığınız ve genel kültürünüzün ne kadar genişlediğine inanamayacaksınız.

Makale Nasıl Yazılır ?

Eğer, makale yazarak para kazanmak konusunda ciddiyseniz bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Mümkün olduğunca her detaya değinerek geniş bir başlık oluşturmuş olup, sizlere makale yazarken dikkat etmeniz gereken hemen hemen her şeyi belirtecek, başarılı bir yazar olma yolunda ilk adımı atmanızı sağlayacağım.

 1. İmla (Yazım) Kurallarıyla Aranız Nasıl?

Türkçe veya hangi dilde makale yazarlığı yapmayı düşünüyorsanız ilgili dilin yazım kurallarına hakim olmalısınız. En basit örneği virgülün nerede kullanılması gerektiği gibi birçok detaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aktarmaya çalıştığınız düşünce yanlış anlaşılabilir. Bunun en güzel örneklerinden birisi öğrenim hayatımızda hemen hemen her Türkçe öğretmeni tarafından aktarılan örnekle vermek istedim; “Yaşlı, ağacın altına uzanmıştı.” Cümlesinde yaşlı bir kişinin ağacın altına uzanmış olduğundan bahsedilmektedir. Eğer virgül konulmasaydı; “Yaşlı ağacın altına uzanmıştı.” şeklinde bir cümle oluşacak ve ağacın yaşlı olduğuna vurgu yapılmış olunacaktı.

 1. Sıkıcı Olmayın, Okuyucu İçeriğe Bağlayın

Zamanın ne kadar değerli bir kavram olduğunu aklınızdan çıkarmayın, insanlar internette uzun ve sıkıcı cümleler okumaktan hoşlanmaz. Anlatılmak isteneni daha kısa ve öz cümlelerle karşı tarafa aktarmaya çalışın. Gereğinden uzun yazılar ziyaretçilerin gözünü korkutacağı için birçok işveren bu tarz siparişlere yanaşmayacaktır. Ziyaretçinin konuyu anlamasına yardımcı olmayacak, gereksiz ve ekstra bilgiler vermektense en kısa yoldan konuya girmeye özen gösterin. Eğer konunun net bir şekilde anlaşılabilmesi için uzun bir yazıya ihtiyaç duyuluyorsa mümkün olduğunca tekrardan kaçının ve konu düzenine özen gösterin.

 1. Yazıyı Parçalara Ayırın ve Başlık(lar) Kullanın

Okuyucunun konuyu daha iyi anlayabilmesi ve sıkılmaması adına doğru ve etkili başlık kullanımı oldukça önemlidir. Yazıyı parçalara ayırın ve gerekli gördüğünüz yerlerde başlık kullanımından çekinmeyin. Okuyucuyu bağlamak ve etkileşimi artırmak için başlıklar oldukça önemli. Acelesi olan ve doğrudan aradığı bilgiyi bulmak isteyen bir okuyucu başlıklar sayesinde yazıya hızla göz gezdirerek doğru bölümü bulacaktır. Ayrıca doğru başlık kullanımı SEO açısından da önemli bir kriterdir.

 1. Kendiniz Olun, Kendi Cümlelerinizi Kullanın (Kopya Yapmayın)

Makale yazarak para kazanmakisteyen kişiler yazımızın ilerleyen bölümünde paylaşacağımız para kazanma siteleri üzerinden sipariş alarak bu hizmeti vermektedir ve çoğu sistem özgünlük kontrolünü otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Şimdi uzun uzadıya bir yazı hazırladım arada birkaç cümleyi kopya kullansam ne olacak diye düşünebilirsiniz. Fakat günümüzde her internet sitesi sahibi Google gibi arama motorlarında ilk sıralara gelmek için büyük bir yarış içerisinde ve bu arama motorları özgün içerik sunmayan siteleri listenin en arkalarına atmakta. Bu nedenle dikkatli bir müşteri denk gelmeniz halinde müşteriniz o birkaç cümle için tüm siparişi iptal etme hakkına sahip olacaktır. Bu nedenle kendi cümlelerinizle içerik oluşturmaya özen gösterin.

 1. Son Bir Kez Gözden Geçirin

Hazırladığınız makaleleri teslim etmeden önce en az 1 kere gözden geçirin. Baştan sona tekrar okuyarak gözünüzden kaçan hataları ve anlam bozukluklarını giderin. Bu sayede hizmet verdiğiniz platformlar üzerinde daha fazla olumlu yorum alacak, referans sayınızın artmasıyla birlikte daha büyük işler almaya başlayacaksınız. Mümkün olduğunca kusursuz içerik hazırlamaya özen gösterin.

 #Kendinizi Geliştirmeye Öncelik Verin 

Makale ihtiyacı bulunan birçok kişi sektörde kendisinin en iyi makaleyi yazdığını iddia eden ya da profesyonel bir makale yazarı olduğunu söyleyen kişiler arasından eleme yapmak, deneme yanılma diyebileceğimiz ufak ufak sipariş vererek karşısında ki yazarı test etmektedir. Bunun temel sebebi bu işi profesyonel olarak yaptığı ve SEO, anahtar kelime başta olmak üzere ihtiyacı olan her detayı karşılayabileceğini iddia etmesine rağmen çoğu zaman kopya içeriğin üzerine bir şeyler koyamamaktadır. Bunun temel nedeni ise kendini geliştirmeye ihtiyaç duymayan yazarlar rakiplerinin daha yüksek ücrete çalışıyor olması sebebiyle kendisini de onun yerine koyarak yüksek ücret talep etmesidir.

Blog yazmak ya da bir web sitesi için içerik oluşturmak düşündüğünüz kadar küçümsenecek ve basit bir iş değildir. Evde iş fikirleri arasında en ideal ve herkesin yapabileceği bir meslek olmasına rağmen yeterince tecrübe edinmez ve kendinizi geliştirmeye yanaşmazsanız iş bulabileceğiniz birçok adres ve çevreden olumsuz tepki çekerek temelli olarak bu işten uzaklaşmanıza neden olacak olumsuz referanslar edinebilirsiniz. Başlangıç için şahsi olarak ilginizi çeken konulara öncelik vererek bolca deneme içerik hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız bu yazıları önce kendiniz sonrasında yakın çevrenizden birkaç kişiden göz atmasını rica edebilir, nasıl geliştirebileceğiniz konusunda görüşlerini alabilirsiniz.

Eğer, başarılı bir yazar olmak istiyorsanız ilk yazılarınızda yer alacak hata ve anlam bozukluklarını göz ardı etmeyi bilmeli ve yeni içeriklerinizde bunları yapmamak için ekstra özen göstermelisiniz. Yazı yazmaya yeni başlayan bir kişiden kusursuz içerik beklemek bir bebeğin televizyon masasını kaldırmasını beklemeye eş değer olacaktır bu nedenle kesinlikle hevesinizin kırılmasına izin vermemelisiniz. Kendinizi geliştirmek ve denemek amaçlı yazılar yazmalı gerekirse bunu forumlarda insanlarla paylaşarak eksik ya da hatalı olan yönleriniz hakkında onların görüşlerine başvurabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak için Ne Yapılmalı?

Makalenin ne olduğu ve nasıl hazırlanması gerektiği konusunda genel bilgileri sizlerle paylaştığımıza göre artık nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istiyor olmalısınız. Bu işi bir hobi olarak yapma imkânınız olmasına karşın bir meslek edinmeniz halinde çoğu işe oranla daha fazla kazanç vaat eden bir sektör olduğuna dikkat çekerek hızlı bir şekilde makale yazarak para kazanmak için en iyi 10 yöntem nedir paylaşıyorum.

 1. Blog Açmak İyi Bir Başlangıç Olabilir

Hazırlayacağınız içerikler üzerinden kazanç elde etme gibi bir düşünceniz varsa kişisel bir blog oluşturmaktan ziyade bir fikir, konu üzerine yoğunlaşan bir blog sitesi oluşturun. Blog açmak ve blog nasıl açılır merak ediyorsanız ilgili yazılarıma göz gezdirebilirsiniz. Örneğin hayvanlara karşı ilgi duyuyor ve bir hayvan dostuysanız araştırmacı ruhunuzu harekete geçirerek birçok evcil hayvan hakkında detaylı araştırmalar yapabilir ve bunları insanlara daha anlaşılabilir şekilde sunan bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.

Kendiniz için hazırlayacağınız blog sitesinin ilgi alanlarınızdan birisi olması çok önemli aksi takdirde bir hevesle açmış olduğunuz projenizi devam ettirmek istemeyecek, sıkılmaya başlayacaksınız. Bu nedenle kendinizi yeterince geliştirmediğiniz sürece ilgi alanınız dışında blog siteleri oluşturmamalısınız. Elbette kendiniz için hazırladığınız yazılar için kendinize ödeme yapmayacaksınız bu durumda Google para kazanma yöntemi olan Google Adsenseplatformuyla tanışacaksınız. Daha fazla ziyaretçi çekmek için ise Google ilk sayfada çıkmak isteyeceksiniz ve SEO kavramını detaylı bir şekilde araştıracaksınız. Bu sayede hem makale yazma deneyiminizi geliştirebilir hem SEO alanında kendinizi geliştirerek başka siteler için rahatlıkla ücret karşılığı içerik üretebilir hale geleceksiniz.

 1. Başka Siteler için İçerik Üretin

Elbette yalnızca Blogger olmak makale yazarak para kazanabileceğiniz bir yöntem değil. Öyle ki kendinize ait bir blog sitesine sahip olmanıza dahi gerek yok. Farklı kişiler için ücret karşılığı makale yazarak para kazanabilirsiniz. En popüler ve yüksek kazanç sağlayan makale yazım yöntemlerinden birisidir. İnternet sitesi sahipleri yeterli vakit bulamamaları veya daha fazla içeriğe ihtiyaç duymaları nedeniyle sık sık dışarıdan makale alımı gerçekleştirmektedir. Çoğu zaman 300-600 kelime aralığında makaleler yazmanız istenecektir.

Bu yöntem ile kazancınız hazırlayacağınız içeriğin kelimesi sayısı üzerinden hesaplanmaktadır ve ortalama 100 kelime için 1,5 – 2,0 TL ödeme yapılmaktadır. Elbette tecrübe, bilgi ve SEO konusunda uzmanlığınıza bağlı olarak bu rakamlar çok daha yukarlara çıkabilmektedir. Peki, içerik ihtiyacı duyan siteleri ve kişileri nasıl bulacağım mı diyorsunuz? Yazımın devamında “Makale yazarak para kazandıran siteler” başlığına ulaşabilir ve tüm detaylarıyla müşterileri nasıl bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 1. Dergi ve Yerel Gazeteler İçin Yazılar Hazırlayın

İnternet hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle birlikte bireylerin yazılı olarak almış oldukları dergi ve gazete sayısında büyük oranda azalma olurken, herkesin özgür bir şekilde düşük yayın masraflarıyla birlikte bir gazete, dergiyi internet üzerinden yayına alabilmesi sonucunda yerel birçok gazete ve dergi hayatımıza girmiştir. Bu dergi ve gazeteler yalnızca çalışanları değil aynı zamanda dışardan part time olarak nitelendirebileceğimiz freelancer içerik üreticilerinin de yardımıyla içerik üretmektedir. Bu gazete ve dergilerle bağlantıya geçerek onlar için ilgi çekici ve güncel içerikler üretebileceğinizi belirterek para kazanabilirsiniz.

 1. Seyahatlerinizi Anlatın

Seyahat yazarı olarak bolca ülke, şehir ve mekân gezebilir ve bu gezileriniz sırasında yaşadıklarınızı yazıya dökebilirsiniz. Gezip yeni yerler keşfetmekten keyif alıyorsanız her gittiğiniz yerde bolca farklı açılardan görüntü kaydetmeyi unutmayın. Çekeceğiniz görüntüler ve başınızdan geçenlerin yanı sıra deneyimlerinizi de birkaç farklı şekilde yazıya dökmeyi başarırsanız eş zamanlı olarak farklı blog ve sitelere yazılarınızı satabilir ve bolca para kazanabilirsiniz.

 1. Yabancı Dilinizi Kullanın – Tercümanlık ve Çeviri Yapın

Eğer farklı dilleri akıcı bir şekilde konuşabiliyor, Türkçe yazabildiğim gibi İngilizce veya farklı bir dilde daha yazılar yazabilirim diyorsanız bu bilginizi kullanmaktan çekinmeyin. Hazırlayacağınız İngilizce ve diğer dillerde içerikler içinde rahatlıkla alıcı bulabilirsiniz. Üstelik Türkçe içeriklere oranla neredeyse iki kat kazanç sağlamak mümkün.

Bilgisayarda Yazı Yazarak Para Kazanma

Bu işin en güzel yanlarından birisi ise bir ofise veya teferruatlı bir çalışma ortamına ihtiyacınız olmaması. Tek ihtiyacınız halihazırda çalışan bir bilgisayar. Evet, sadece bir bilgisayarınızın olması makale yazarak para kazanmakiçin yeterli bir etken. Günümüzde hemen hemen her evde bir bilgisayar olduğunu varsayarsak bu meslek herkes için uygun demek yanlış olmaz. Fakat, bu işle uğraşan çok fazla kişi olduğu ve yeterince müşteri bulamayacağınız gibi bir algıya kesinlikle düşmeyin. Her bilgisayarı olan kişinin bu işi yapabilecek olması bu işi yaptığı anlamını taşımıyor. Sektör henüz yeni yeni gelişmekte olup birçok kişinin halen habersiz olduğu yüksek kazanç sağlamaktadır. Üstelik devamlı artan talebi yazarlar karşılamakta zorlanmaktadır. Bu nedenle makale yazarlığı halen oldukça değerli ve kısa sürede yükselebileceğiniz yüksek kazanç vaat eden bir sektördür.

Daha öncesinde yazım ile ilgili yeterince deneyimi bulunmayan kişiler için makale yazarlığı başlangıçta biraz zorlayıcı ve sıkıcı bir iş olarak gelebilir. Fakat, zaman içerisinde birçok alanda hazırlayacağınız yüzlerce içerik sayesinde genel kültürünüzün nasıl genişlediğini ve sistemin işleyişi hakkında genel mantığı kavramanızla birlikte aslında düşünüldüğü kadar zor olmadığını göreceksiniz. Üstelik giderek basitleşmesiyle birlikte sıkıcı gelmeyecek yeni bilgiler öğrenmek zamanla hoşunuza gidecektir.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

İnternetten para kazanmak isteyen herkesin yapabileceği bir iş olan makale yazarlığı aynı zamanda iş bulma konusunda hiç zorlanmayacağınız bir sektördür. İş bulabileceğiniz ve kendinizi kanıtlayabileceğiniz internet sitelerinin hangileri olduğunu merak ediyorsanız gelin bu listeye bir göz atın;

icerik.net

Türkiye içerisinde son yıllarda en aktif şekilde makale alım ve satımı gerçekleştirilen internet sitelerinin başında icerik.net gelmektedir. Güvenli bir platform oluşturan yönetim hem alıcı hem de satıcıların haklarını savunarak her iki tarafında mağdur olmaması adına geliştirmiş oldukları havuz sistemi, yorum ve derecelendirme sistemi sayesinde ihtiyaç duyulan her özelliği sunuyor. Burada yapacağınız satışlar sayesinde referans sayınızı artırabilir, boş zamanlarınızda hazırlayacağınız içerikleri “Hazır Makale” bölümünü kullanarak satışa çıkarabilirsiniz. Bu sayede halihazırda elinizde bir iş olmasa dahi devamlı bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Sistemin en güzel yanlarından birisi ise ödemelerin müşterinizin siparişi onaylaması ardından 24 saat içerisinde gerçekleştiriliyor olması. Havuz sistemi kullanan birçok sistem 1 hafta belki de daha uzun bekleme süresi talep ederken icerik.net ekibi 24 saat içerisinde ödemeleri aksatmadan hesabınıza yatırmaktadır. Sistem üzerinden kendinize bir yazar profili oluşturabilir, yazarlık başvurunuzu gerçekleştirerek yeteneklerinizi profil alanınıza girerek insanların dikkatini çekebilirsiniz.

Bionluk.com

Bionluk ülkemizde Freelancer’lar tarafından en aktif olarak kullanılan platformların başında geliyor. Makale alım ve satım işlemlerinin oldukça aktif olduğu bu platformda bireylerin yanı sıra birçok kurumsal firma da sipariş vermektedir. Daha fazla sipariş alabilmek için benzer platformların hepsinde ilan oluşturmanız gerektiğini düşünürsek Bionluk kesinlikle gözden kaçırılmamalı.

Bionluk üzerinde minimum 10 TL değerinde sipariş alabilirsiniz bu nedenle ilanınızı buna göre oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Havuz sistemi sayesinde ödemeler güvenli bir şekilde Bionluk ekibi aracılığıyla alınmaktadır ve sipariş tamamlanması ardından genellikle 24 saat içerisinde hesabınıza yatırılmaktadır.

R10.net – WMAraci.com – iyinet.com

Makale yazarak para kazanmak isteyen kişiler için en önemli platformlardan birisi ise kuşkusuz forumlar. Bilhassa Webmaster forumları bu konuda oldukça aktif bir şekilde işliyor diyebilirim. R10 ve WM Aracı bu konuda en aktif forumlar olarak gösterilebilir. Forumda bu konu üzerine açılmış kategorileri sıkı bir şekilde takip ederseniz bolca sipariş alabilirsiniz.

Kendi ilanlarınızı oluşturarak daha fazla müşteri çekebilir, makale yazarlığı konusunda tecrübe ve birikiminize bağlı olarak 100 kelime için 1,5 TL ya da 2,0 TL gibi bir fiyat belirleyebilirsiniz. Forumlar üzerinde aktifliğiniz ve referans sayınızın artmasıyla birlikte çok daha fazla sipariş almaya başlayacak zamanla bu siparişlere yetişemeyeceğiniz düşüncesiyle bazılarını geri çevirmek zorunda dahi kalacaksınız. Makale yazarlığı ile para kazanmak için en ideal platformlar bu adreslerdir diyebilirim.

SadeceON.com

Bionluk sitesinden bahsetmiştim. SadeceON ‘da buna benzer bir sistem olmakla birlikte sahip olduğunuz tüm yeteneklerinizi bu platform üzerinde benzer şekilde listeleyebilirsiniz. Bionluk da minimum 10 TL değerinde ilanlar oluşturabilirken makale yazarları SadeceON üzerinde minimum 30 TL değerinde bir ücretlendirmeye gidebilirler bu nedenle ilanınızda bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Ödemeler ise siparişin tamamlanması ardından geçen 7 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Kariyer.net – Yenibiris.com

Bu internet siteleri dünya ve Türkiye çapında oldukça aktif ve büyük şirketlerin dahi sık sık takip ettiği internet siteleridir. Burada bir kurum / şirket çalışan ihtiyacı olması halinde ilan oluşturarak ilgili işi üstlenecek bir personele ihtiyaç duyduğunu duyurmaktadır. Sizde burada kendi profilinizi oluşturabilir ve yapabileceğiniz işleri belirterek firmaların size teklif sunmasını bekleyebilir ya da ilgili alanda çalışan açığı bulunan firmalara başvuruda bulunabilirsiniz.

iyimakale.com

icerik.net ile benzer bir sisteme sahip olan iyimakale.com çok daha eski ve köklü bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Her iki platformda benzer bir mantıkla alıcı ve satıcı yani içerik ihtiyacı bulunan kişiler ile yazarları bir araya getiren bir platform. İyiMakale üzerinde yazarlar halihazırda yazmış oldukları makaleleri hazır makale bölümünden satışa çıkarabilecekleri gibi müşteriler tarafından oluşturulmuş sipariş ilanlarına teklif sunarak da iş alabilirler.

Kendi içerisinde yer alan entegre özgünlük kontrol sistemi sayesinde alacağınız ve satacağınız tüm makaleleri teste sokabilir ve özgün olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Dergilere Yazı Yazarak Kazanma

Dergi ve gazeteler için içerik yazarlığı yapma düşünceniz var ise bu yöntem makale yazarak para kazanmakisteyen kişiler için en zorlayıcı yöntem olacaktır. Zira, birçok dergi halihazırda birikimi bulunan ve bolca referans sunabilecek, belirli bir başarı elde etmiş kişilerden içerik alımı yapacaklardır. Türkiye çapında yayın yapan büyük dergiler dışarıdan yazar ve içerik alımını çok nadir yapmakla birlikte, bulunduğunuz bölgede yayın yapan yerel dergi ve gazeteler o bölgede yaşayan ve bölgeyi tanıyan içerik yazarlarıyla oldukça sık bağlantı kurmakta ve içerik alımı gerçekleştirmektedir. Eğer dergiler için içerik oluşturma düşünceniz varsa şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Belirli bir bilgi ve birikime sahip olmalı,
 • Özgün içerik üretebilmeli,
 • Okuyucunun ilgisini çekmeyi başarmalı,
 • Akıcı bir dil kullanabilmeli,
 • Yazım hatası yapmamalı / minimum seviyede yapmalısınız.

Dergi ve gazeteler çoğunlukla yalnızca yayına alan içerikler için size ödeme yapmakla beraber göndermiş olduğunuz yazıların yayına alınma garantisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kendinizi yeterince geliştirmediğiniz sürece dergilere yönelmenizi önermiyorum.

Makale ile Ne Kadar Para Kazanılır ?

Makale yazarak para kazanmak isteyen kişilerin akıllarını karıştıran temel sorulardan birisi kuşkusuz ne kadar kazanç sağlayabilecekleri. Burada sizlere daha açıklayıcı olabilmek ve kafa karışıklığını giderebilmek adına bir tablo ile örneklendirme yapacağım. Fakat, bu iş ile kazanabileceğiniz para miktarı tamamen kişisel performansınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Elbette size sipariş verecek müşterileriniz de bir etken olacaktır fakat zamanla kaliteli içerikler üretmenizle birlikte müşteri bulma konusunda yaşadığınız sorunların üstesinden gelecek yalnızca kişisel performansınıza bağlı kazanç sağlayacaksınız. Ortalama bir makale yazarı başlangıç için 100 kelime başına 1,5 TL ödeme almaktadır ve tabloyu buna göre oluşturmuş bulunmaktayım.

Gün İçerisinde Hazırlayacağınız Makale Sayısı Ortalama Günlük Kazancınız Ortalama Haftalık Kazancınız Ortalama Aylık Kazancınız
1 7,5 TL 52,5 TL 225,0 TL
2 15,0 TL 105,0 TL 450,0 TL
3 22,5 TL 157,5 TL 675,0 TL
4 30,0 TL 210,0 TL 900,0 TL
5 37,5 TL 262,5 TL 1.125 TL
6 45,0 TL 315,0 TL 1.350 TL
7 52,5 TL 367,5 TL 1.575 TL
8 60,0 TL 420,0 TL 1.800 TL

Not:İlgili tablo 100 kelime için 1,5 TL ve her makale başına ortalama 500 kelime baz alınarak hesaplanmıştır.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

6 Responses

 1. Bu işte en önemli iş sabır ve yaratıcılık bence bu ikisi olunca başarı da kendisi geliyor.

 2. kelime haznesi geniş olan insanların muhteşem tercihi makale yazmak. Gerçekten sıkılmadan okudum konuyu admin çok faydalı bilgiler teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir