Videolu Anlatımlar

Garantili Bilgisayardan Para Kazanma Yolları

Bilgisayardan Para Kazanma

Bilgisayardan para kazanma yolları, ”bilgisayardan para kazanmak istiyorum” diyen birinin yaptığı ilk arama sorgularından biri. Bu para kazanma yönteminin cazipliği ve popülerliği düşünüldüğünde de bu konuyla ilgili kaynak bolluğu pek de şaşırtıcı değil. Şu an okumakta olduğunuz bu makale de, bilgisayardan para kazanma yöntemleri ile ilgili kaynaklar arasında yerini alacak.

Bilgisayardan para kazanmak, sanıldığı kadar zor ya da sanıldığı kadar kolay değil (tarafınızı siz seçin). İşin zor ya da kolay olması tamamen sizde bitiyor. Tavsiye olarak söyleyebileceğim tek cümlem var: Sadece size en uygun yöntemi seçip sonuna kadar gidin, biraz ondan biraz bundan tarzı stratejilerin size pek bir şey kazandıracağını sanmam. Zamanınızı ve emeğinizi en verimli yapabileceğiniz işe ayırın.

Aşağıda paylaşacağım bilgisayardan para kazanmanın yollarını, yukarıdaki düşünce yapısıyla değerlendirirseniz maksimum verimi alacağınızı düşünüyorum.

Yazıya başlamadan önce, para kazanma ile ilgili aşağıdaki içeriklerimi de incelemenizi tavsiye ederim.

Bilgisayar Üzerinden Para Kazanma Yöntemleri

Paylaşacağım yollarda hem sermayesiz para kazanma üzerine, hem de paradan para kazanmak üzerine kurulu yöntemler bulunuyor.

1. E-Kitap Seslendirmesi Yapmak

Bilgisayardan Para Nasıl Kazanılır? - E-Kitap Seslendirmesi Yapmak
Bilgisayardan Para Nasıl Kazanılır? – E-Kitap Seslendirmesi Yapmak

Günümüzde oldukça popülerleşmiş olan e-kitaplar, seslendirilmek için okuması ve tonlaması güzel olan kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Bu işi yapan firmalara ulaşarak başvuru yapabilir hatta bir deneme seslendirmesine katılabilirsiniz. İngilizceniz varsa İngilizce bazında iş imkanı daha fazla ve birçok firma deneme seslendirmesi kabul ediyor. Başta da dediğim gibi, bu işi iyi bir şekilde yapmak için telaffuzunuz düzgün olmalı ve tonlamalara dikkat etmelisiniz.

2. Online Ders Vermek

Bilgisayardan Para Kazanma Yolları - Online Ders Vermek
Bilgisayardan Para Kazanma Yolları – Online Ders Vermek

Özellikle Covid-19 ile birlikte online dersler iyice hayatımıza girdi ve bu durum yeni imkanları beraberinde getirdi. Bu imkanlara, özel ders vermek de dahil. Eğer halihazırda özel ders verecek kadar iyi olduğunuz bir konu varsa bunu online yapabilirsiniz. Online yapmanın avantajı ise kesinlikle zaman oluyor. Birine bir ders vermek için gidiş dönüş 1 saat yol gidiyorsanız o 1 saati bir kişiye daha online özel ders vermek için kullanabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz bir başka konu ise vereceğiniz özel dersin içeriği olabilir. İngilizce gibi özel dersler rahatça online verilebilir ancak matematik gibi muhakeme isteyen derslerde yüz yüze ders daha efektif olabilir. Bu, anlatıcıya ve öğreticiye göre değişen bir durum olduğu için kafanızdaki ders fikri neyse onu bir denemenizi tavsiye ederim.

3. Mining (Madencilik) Yapmak

Bilgisayar Çalıştırarak Para Kazanma - Mining
Bilgisayar Çalıştırarak Para Kazanma – Mining

Bilgisayar çalıştırarak para kazanma mantığında olan kripto para madenciliği için, güçlü ekran kartlarına sahip bir bilgisayarınız olması gerekiyor. Peki bu bilgisayardan para kazanma yönteminin mantığı nedir? Neden bilgisayar çalıştığında ve iyi ekran kartlarına sahip olduğunuzda para kazanıyorsunuz?

Kripto para borsasında tıpkı normal bankalar gibi başka hesaplara para gönderebiliyorsunuz. Kripto para yollamak istediğiniz kişi size IBAN gibi düşünebileceğiniz cüzdan kodunu atıyor. Bu kod genelde ”0x” ile başlayan ortalama 20 haneden oluşan bir kod. Bu kodu alıp doğru ağı seçiyor ve kripto parayı yolluyorsunuz. Siz yollama talimatı verdiğiniz an, bu işlem onlarca bilgisayarın onayından geçip öyle karşı tarafa ulaşıyor. Bilgisayarlar bu işlemi onaylamak için karmaşık matematik işlemleri çözmek zorunda, bunu da ekran kartlarının güçlü işlemcileri ile rahatça yapıyor ve sonucunda ödül olarak kripto para alıyorlar.

Güçlü ve daha fazla ekran kartının neden fazla kazandırdığını şimdi daha iyi anlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Oldukça cazip görünen ve ”bilgisayar 8 saat açık kalsın para kazan” gibi sloganlarla yükseltilen bu işi sağlam bir kurulumunuz yoksa yapmanızı tavsiye etmiyorum. Özellikle laptop gibi küçük kasalara sahip sistemlerde yaptığınızda kartlar ciddi anlamda ısınıp yanabilir. Bu iş için iyi bir soğutma tesisatı (ortamı) ve kartların doğru yapılandırılması gerekiyor. Yine de girmeyi düşünüyorsanız detaylı bir biçimde araştırmanızı tavsiye ederim.

4. Makale Yazmak

Bilgisayardan Çalışarak Para Kazanma - Makale Yazmak
Bilgisayardan Çalışarak Para Kazanma – Makale Yazmak

Makale yazarak para kazanma makalemde detaylıca bahsettiğim bir iş olan bu iş, az çok yazım bilginiz varsa herkes tarafından yapılabilir. Sadece satış yapacağınız yerleri ve yazım yapacağınız kategorileri doğru seçmeniz gerekiyor. İyi olduğunuzu ve rahatça içerik üretebileceğinizi düşündüğünüz bir konu varsa R10 gibi forumlara üye olup ilan açabilirsiniz. Piyasadaki ücretlendirme, 100 kelime başına ortalama 2,5 TL’dir. Bir önceki açık bilgisayardan para kazanma mantığının aksine bu iş, bilgisayardan çalışarak para kazanma kategorisinde yer alıyor yani biraz zaman istiyor.

5. Bilgisayardan Reklam İzleyerek Para Kazanma

Açık Bilgisayardan Para Kazanma - Reklam İzlemek
Açık Bilgisayardan Para Kazanma – Reklam İzlemek

Reklam izleyerek para kazanma kimilerine göre içi boş bir balon olsa da, bazı siteler bazında işin aslı öyle değil. İşin detaylarını anlatmaya gerek yok düşünüyorum, reklam izliyorsunuz ve firmanın reklam izleme başına verdiği ücrete göre ücretinizi alıyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar:

  • Firmanın ödeme yöntemleri: Bazı firmalar yurt dışı merkezli olduğu için ödeme konusunda PayPal tercih edebiliyor ki bildiğiniz üzere artık Türkiye’de faal olan bir firma değil. Seçtiğiniz firmanın ödeme yöntemlerini iyi araştırın ki paranız biriktiğinde ödeme alamadan ortada kalmayın.
  • Firmanın minimum ödeme tutarı: Firmaların çoğu reklam başına ücret verse de bu ücret çok düşük olduğu için çekim yapamazsınız. Size biriken paranızın minimum belirli bir tutara ulaşması takdirinde çekim imkanı tanınır. Bu miktarı bazı firmalar 200$ gibi yüksek seviyelere çekiyor ve kısa vadede çekim yapamamanıza neden oluyorlar. O nedenle işe başlamadan önce söz konusu firmanın çekim limitlerini araştırmanızı tavsiye ederim.
  • Firmanın güvenilirliği: İnternette reklam izleyerek para kazanma vaadi veren pek çok firma bulabilirsiniz. Bu firmalardan arasından seçim yapacağınız zaman firmaları iyi araştırmanızı tavsiye ediyorum. ”Firma ne zaman kurulmuş, ödeme yapıyor mu, merkezi nerede?” gibi soruları her firma için cevaplayın. Aşağıya ben de birkaç firma bırakacağım ve onları da iyi araştırmanızı tavsiye ediyorum, hiçbir şekilde herhangi birine kefil değilim.

Reklam izle para kazan sitelerine şunları örnek verebilirim: https://wad.ojooo.com/ , https://www.cashcrate.com/ , https://www.inboxdollars.com/

6. Bilgisayardan Anket Doldurarak Para Kazanma

Bilgisayar Üzerinden Para Kazanma - Anket Doldurma
Bilgisayar Üzerinden Para Kazanma – Anket Doldurma

Anket doldurarak para kazanma da tıpkı reklam gibi küçümsenen bir kazanç yöntemi ancak işin ehli sitelerden yaptığınızda fena olmayan kazançlar elde edebiliyorsunuz. Burada insanların çekindiği nokta ise anket sitelerinin araştırma için bazı kişisel bilgilerinize erişmek istemesi. Size özel anket yollamak için gerekli olan bu prosedür, doğal olarak pek çok insanı tedirgin ediyor. O nedenle eğer bu işi yapmak istiyor ancak içiniz bu kişisel veriler konular konusunda rahat değilse, bu işi uzun yıllardır yapan güvenilir firmalara kayıt olabilirsiniz. Yine de tercih sizin.

Reklam izleyerek para kazanma konusunda verdiğim tavsiyeleri birebir buraya da uyarlayabilirsiniz. Ödeme yöntemi, minimum ödeme tutarı ve güvenilirlik ile ilgili araştırmalarınızı iyi yapın. Bu yönteme özel bilgilerinizi doğru girmeniz gibi bir tavsiyede bulunacağım çünkü anketler o girdiğiniz bilgilere göre geliyor ve sizi ilgilendirmeyen bir anketi rahatça yapamazsınız. Kısacası bu, işin devamlılığı için de önemli.

İnternet üzerindeki en popüler anket doldurarak para kazanma siteleri şunlar (bu firmalara kefil olmadığımı ve yine iyi bir araştırma yapmanız gerektiğini hatırlatayım): https://www.swagbucks.com/ , https://tr.toluna.com , https://surveys.gobranded.com/

7. Veri Girişi Yaparak Para Kazanmak

Bilgisayardan Veri Girişi Yaparak Para Kazanma
Bilgisayardan Veri Girişi Yaparak Para Kazanma

SadeceOn gibi freelancer sitelerinde sıkça ilanlarına rastlayabileceğiniz veri girişi işi, ”veri” kelimesinin tanımı itibariyle oldukça kapsamlı ancak birkaç örnek vereceğim.

Örneğin A kişinin elinde 100 adet makale var ancak sitesine girilmesi gerekiyor, bu iş için vakti yoksa bu tarz freelancer sitelerine ilan açıyor ve veri girişi yapacak kişiler arıyor. Siz de başvurup işi aldığınızda makale başına bir ücret belirliyor ve girişlerini yapıyorsunuz. Gördüğünüz gibi herhangi bu iş, herhangi bir özellik istemiyor. Basit bilgisayar kullanımını bilen herkes yapabilir.

Bu işte de önemli olan zamanınız olması ve çok müşteri yakalayabilmek. 1-2 müşteriden elde edeceğiniz kazanç çok çok da az olmasa da ne kadar çok müşteri o kadar kazanç. Zamanınız el verdiği maksimum müşteri sayısına ulaşmak için pek çok yerde ilanınız olması gerekiyor. Hatta ortalama bir İngilizceniz varsa Fiverr platformunu da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

8. Artıway ile Para Kazanmak

Bilgisayardan Para Kazanma - Artıway
Bilgisayardan Para Kazanma Yolları – Artıway

Pc üzerinden para kazanma konusunda hiç uğraşmak istemiyor ve her şey akışında olsun istiyorsanız Artıway tam da size göre. Direkt olarak para kazanma yolu olarak sayılmasa da kazanç elde etmek mümkün.

Artıway, Hepsiburada gibi çeşitli e-ticaret platformlarından yapacağınız alışverişlere %1-2 gibi bonuslar veriyor. Eğer çok alışveriş yapan biriyseniz ve bunu kazanca dökmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir platform. Artıway bünyesindeki bonus verilen siteleri iyi inceleyip size uygun olup olmadıklarına karar verebilirsiniz.

Bonuslar direkt olarak hesabınıza aktarılıyor ve nakit alamama gibi bir durum yok (bazı bonus sitelerinde sadece hediye kuponu olarak vs. kullanabiliyorsunuz). Paranız belirli bir tutara ulaştığında çekim yapabiliyorsunuz.

9. Çeviri Yaparak Para Kazanma

Bilgisayardan Çeviri Yaparak Para Kazanma
Bilgisayardan Çeviri Yaparak Bilgisayardan Para Kazanma Yolları

Eğer yabancı diliniz varsa kaçırmamanız gereken bir iş imkanı olan çeviri yapmak, yine Freelancer sitelerinden iş bulabileceğiniz bir para kazanma yöntemi.

Bu yöntemde bildiğiniz dil – Türkçe, Türkçe – bildiğiniz dil ve bildiğiniz dil – diğer bildiğiniz dil arasında çeviri yapabilirsiniz. 100 kelime ve 1000 kelime başına ücretlendirmeler mevcut ancak işin spesifik detayları ücret konusunu kompleksleştiriyor.

Bu işte tavsiyem, kesinlikle ama kesinlikle yurt dışındaki Freelancer sitelerinde ilan açıp iş almanız. Bunun sebebi de pek çoğunuzun tahmin edebileceği gibi dövizle para kazanmak.

Sizlere tavsiye edebileceğim popüler yabancı Freelancer siteleri şunlar: Fiverr (veri girişi kısmında da bahsetmiştim) , https://www.upwork.com/

10. Amazon Mechanical Turk

Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanma
Amazon Mechanical Turk ile Bilgisayardan Para Kazanma Yolları

Amazon’un https://www.mturk.com/get-started adresinden ulaşabileceğiniz bir hizmeti olan Amazon Mechanical Turk’de, Amazon’un robotlara yaptıramadığı işler insanlara sunuluyor.

Sunduğu işlere araştırmalarım sonucu 2 örnek verebilirim:

  • Kısa bir video metninin transkriptini hazırlama
  • Bir alışveriş fişini yazıya dökme

Gördüğünüz gibi oldukça basit işler ancak orta düzey de olsa bir İngilizce gerekiyor. Ödeme alt limiti için ise belirli bir rakam yok, ilk 10 gününüz dolduğu zaman para çekim talebi yapabiliyorsunuz.

Eğer boş zamanınız varsa bir denemenizi tavsiye ederim çünkü basit işler mevcut, en azından bir ek gelir olur. Yukarıda verdiğim linke gidip ”Make Money” seçeneğini seçerek üye olabilir ve birkaç gün sürecek onay sürecinin ardından çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayardan para kazanma, 2021 yılında bu şekilde. Umarım bu makale ”Bilgisayardan Para Nasıl Kazanılır?” konusu ile ilgili açıklayıcı olmuştur. Bir sorunuz olması durumunda yorum kısmından her zaman sorabilir ve önerileriniz varsa önerilerinizi de paylaşabilirsiniz.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir