Videolu Anlatımlar

Web Site Örnekleri: 12 Kategori 23 Site Örneği

Web Site Örnekleri

Web sitesi örnekleri, yeni web sitesi sahibi olmuş kişilerin genellikle ilham almak istediği için tam da ihtiyaç duyduğu şeylerdendir. Mantıken kategoriye göre spesifik site örnekleri daha faydalı olsa da, farklı kategoride sitelerden de bir şeyler kapmak mümkün. Ben bu makaledeki her siteyi ayrı ayrı incelemenizi tavsiye ediyorum, böylelikle hangi altyapıların nasıl çalıştığını ve neleri mümkün kıldığını daha iyi anlamış olacaksınız.

Bu makalede göreceğiniz web site örnekleri, farklı kategorilere ayrılarak hazırlandı. Böylece, spesifik bir altyapı ya da sektör için örnek arıyorsanız daha rahat ulaşabilirsiniz. Kategorileri ”Wordpress, Joomla, PHP, Weebly, Wix” gibi altyapısal olarak belirleyeceğim. Bu alt başlıkların içinde emlak site örnekleri, giyim site örnekleri ve bunun gibi çeşitli niche site örnekleri bulmanız mümkün.

Bu makaledeki web site örnekleri, herhangi bir reklam amacı taşımamaktadır ve bir sponsorluk anlaşması çerçevesinde yazılmamıştır.

PHP Site Örnekleri

PHP ile yapılmış site örnekleri kısmında hem özel scriptleri hem de sıkça bilinen CMS (WordPress, Joomla benzeri içerik yönetim sistemleri) örneklerini göreceksiniz. Birçok sitede PHP görsek de hepsini buraya almak istemedim, bundan bariz bir kategorileri varsa oraya topluyorum.

WordPress Site Örnekleri

WordPress, PHP altyapısıyla hazırlanmış en bilindik CMS’lerden biri. Aşağıda, farklı kategorilerden WordPress site örnekleri göreceksiniz. Eğer ”WordPress Nedir?” konusu ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili yazıya gidebilirsiniz. Zaten genel bir bilgim var ben WordPress site kurmak istiyorum diyenler de bununla ilgili rehberimi ziyaret edebilir.

1. bloggokhantekin.com

Kişisel Web Site Örnekleri
Kişisel Web Site Örnekleri – Gökhan Tekin

WordPress altyapılı kişisel web site örnekleri kategorisinde değerlendirilebilecek bir blog olan bloggokhantekin.com, yazarın dijital pazarlamadan covide kadar geniş bir kategori skalasında içerik paylaştığı bir yer. Sitenin tasarımına baktığımızda ise sade ve güzel bir tasarım görüyoruz ki içeriklerin etkili sunumunda bunun etkisi büyük.

Burada aslında kişisel sitelerin mantığına da biraz değinebiliriz. Gördüğünüz gibi her telden konu var çünkü bu bir kişisel blog. Yazar o an nasıl hissediyorsa, ne yazmak ve ne paylaşmak istiyorsa ona göre bir içerik yazabilir. Bu yönden kişisel blogların güzel bir avantajı var, kendinizi bir kalıba sokmuyorsunuz. Gördüğünüz gibi blog yazmak ile ilgili yazılardan tutun Covid-19’a kadar birçok konu var.

2. technopat.net

Wordpress Site Örnekleri
WordPress Site Örnekleri – Technopat

Türkiye’nin en büyük teknoloji sitelerinden biri olan technopat.net, WordPress altyapısı kullanan ünlü siteler arasında. WordPress blog site örnekleri bazında değerlendirebileceğim teknoloji ağırlıklı bir platform olan Technopat; ekran kartları, telefonlar, bilgisayarlar, işlemciler, oyunlar ve teknolojiyle ilgili birçok konuda içeriğe sahip ve oldukça fazla da ziyaretçi alıyor.

Aslında technopat.net, ”Wordpress tabanlı bir site ile neler yapılabilir?” sorusunun cevabı ki cevap da sitenin istatistikleri oluyor. WordPress tabanlı site açmak ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, Technopat gibi yüksek ziyaretçili siteleri inceleyip WordPress’in neleri mümkün kıldığını daha rahat anlayabilirsiniz.

3. gaming.gen.tr

Wordpress E-Ticaret Sitesi Örnekleri
WordPress E-Ticaret Sitesi Örnekleri – Gaming

WordPress tabanlı e-ticaret site örnekleri içinde yer alan gaming.gen.tr, WordPress’in e-ticaret ayağında nasıl çalıştığını görmeniz için örneğini verdiğim bir site. Gördüğünüz gibi site, oldukça seri bir arayüze sahip ve e-ticaret sistemi iyi oturtulmuş vaziyette.

WordPress’te WooCommerce eklentisi ile e-ticaret entegresini rahatça yapabiliyorsunuz, zaten gaming.gen.tr dışında pek çok e ticaret sitesi de WordPress altyapısını kullanıyor. Yani WordPress & WooCommerce ikilisini e-ticaret ayağında görmek çok nadir bir durum değil.

Eğer sizin de WordPress tabanlı bir e ticaret sitesi kurma niyetiniz varsa ve e-ticaret site tasarım örnekleri görmek istiyorsanız, WordPress e-ticaret temaları makalemi ziyaret edebilirsiniz.

Joomla Site Örnekleri

4. nintendo.dk

Joomla Site Örnekleri
Joomla Site Örnekleri – Nintendo

Nintendo’nun Danimarka sitesi Joomla kullanan siteler arasında. Kurumsal site örnekleri bazında değerlendirilebilecek bu siteyi, takdir edersiniz ki içerikleri bakımından vs. inceleme şansım yok. Peki neden burada yer alıyor? Joomla’nın da büyük siteler tarafından kullanıldığını anlamanız için. Bu siteyi inceleyerek, Joomla kullanan bir sitenin nerelere erişebileceği ve Joomla’nın neleri mümkün kıldığı hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

5. rogerfederer.com

Joomla Kişisel Web Site Örnekleri
Joomla Kişisel Web Site Örnekleri – Roger Federer

Joomla tabanlı kişisel web site örnekleri kategorisine alınabilecek bir site olan rogerfederer.com, ünlü tenisçi Roger Federer hakkında bilgilerin bulunduğu bir site. Bu sitenin, Roger Federer’in ”bugün bunu yaptım, yarın da şunu yapacağım” tarzı içini döktüğü bir blog olmadığını da göz önüne almamız gerekiyor. Bundan dolayı, bu site portfolio site örnekleri kategorisinde de değerlendirilebilir.

Hangi kategoride değerlendirilirse değerlendirilsin, Joomla tabanlı güzel site örnekleri bazında incelemenizi tavsiye ederim. Sunum şekline, site hızına, temaya ve genel olarak siteye şöyle bir bakarak Joomla hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Özel Kodlama PHP Tabanlı Site Örnekleri

6. mailchimp.com

PHP ile Yapılmış Web Siteleri - MailChimp
PHP ile Yapılmış Web Siteleri – MailChimp

WordPress email aboneliği oluşturma makalesinde kullandığım sistem olan MailChimp’in kendi sitesi de PHP tabanlı bir site. Burada PHP’nin neleri mümkün kıldığını anlamanız için sizi örneklere boğmama gerek yok, Facebook gibi dev siteler de PHP ile kodlanmış siteler.

MailChimp örneğinde siteyi biraz kurcalayarak PHP ile neler yapılabileceğini az çok anlayabilirsiniz. Elbette bu sizin kodlama yeteneğinize ve hayal gücünüze kalmış, PHP ile kodlanmış basit site örnekleri de vermek mümkün ancak ortaya Facebook ve MailChimp gibi kompleks siteler de çıkabiliyor.

7. istockphoto.com

PHP Site Örnekleri - iStock
PHP Site Örnekleri – iStock

GettyImages tarafından kurulan ve içinde 2000’den fazla stok materyal barındıran iStockPhoto da PHP tabanlı bir site. Belki içerisinde stok fotoğraflardan dolayı fotoğrafçı site örnekleri içerisinde de değerlendirilebilecek bir site olan iStockPhoto, yine PHP’nin nelere mümkün kıldığını kavramanıza yardımcı olacak bir site.

Stok fotoğraf siteleri kapsamında değerlendirilebilecek bir site olan iStockPhoto, alışverişe de imkan tanıyan bir platform. Beğendiğiniz görselleri para ödeyip satın alabiliyorsunuz. Uzun lafın kısası, PHP ile oldukça kompleks siteler yapmak mümkün.

Forum Site Örnekleri

8. r10.net

Forum Site Örnekleri - R10
Forum Site Örnekleri – R10

Backlink satarak para kazanma gibi makalelerde sıkça değindiğim popüler bir forum olan R10, PHP dili ile kodlanan vBulletin altyapısını kullanıyor. Burada vBulletin yazılımının gücünü kavramak isterseniz, r10.net’in popülerliğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Elbette her vBulletin tabanlı forum bu düzeye ulaşmıyor ancak birkaç site bile ulaşılabilirliği ispatlar.

Diğer Platformlardan Site Örnekleri

Wix Site Örnekleri

9. arbeitskleidung-augsburg.de

Wix Site Örnekleri
Wix Site Örnekleri – Arbeitskleidung Augsburg

Kaliteli Wix site örnekleri görmek istiyorsanız kafanızı biraz yurt dışına doğru çevirmeniz gerekiyor. Bu sitenin bu listede yer almasının da sebebi bu. Elbette sitenin içeriği ve tarihiyle ilgili bilgi vermeyeceğim, Wix’in çalışma mantığını bu siteyle inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu sitenin bir e-ticaret sitesi olduğunu ve bu seçimi bilerek yaptığımı da hatırlatayım. E-ticaret site örnekleri içinde yer alabilecek bu site, Wix’in e-ticaret sektöründe oldukça kuvvetli bir şekilde çalıştığının bir kanıtı.

10. hilaryoleary.com

Wix Fotoğrafçı Site Örnekleri
Wix Fotoğrafçı Site Örnekleri – Hilary O’Leary

Wix fotoğrafçılık site örnekleri kategorisinde yer alabilecek bir site olan Hilaryoleary, Wix ile güçlü siteler yapılabileceğinin diğer bir ispatı. Wix tabanlı bir sitede rahatça fotoğraflarınızı paylaşabilir ve bunları portfolio tarzı bir bölüm ile sunabilirsiniz. Bu sitede gördüğümüz tam olarak bu ve efektlerine vs. bakınca oldukça da modern göründüğünü söylersem yanlış olmaz.

11. theterraliving.com

Wix Mimarlık Site Örnekleri - Terra Living
Wix Mimarlık Site Örnekleri – Terra Living

Biyo-mimari içeriğiyle mimarlık site örnekleri kategorisinde değerlendirilebilecek Wix tabanlı bir site olan The Terra Living, Wix’in bu alandaki sunum kalitesini görmeniz için oldukça güzel bir örnek. Neticede burada sıra dışı bir proje yapılıyor ve bunun insanlara doğru aktarılması önemli, bu sitede de bunun doğru yapıldığını düşünüyorum. Bu listeye girmesinin sebebi de, bu örneğin bu siteyle benzer sunum amacında olan insanlara fikir vermesi.

Shopify Site Örnekleri

12. yaphane.com

Shopify Site Örnekleri - Yaphane
Shopify Site Örnekleri – Yaphane

Yaphane, küçük ev eşyaları gibi ürünleri kendiniz yapmanız için kitler satan bir site. Yetişkin, çocuk ve yılbaşı kitleri gibi kategorileri bulunan site, Shopify kullanıyor. Shopify’in e-ticaret tarafında nasıl olduğunu görmeniz için oldukça güzel bir örnek olan Yaphane, basit ve amaca yönelik bir tasarıma sahip. Sitede ürün sayfaları, satın alma sayfaları da oldukça sade ve kullanıcı deneyimi uyumlu. Bunun da satış oranlarını arttırdığını söylememe bile gerek yok diye düşünüyorum.

13. hobimdogada.com

Shopify Site Örnekleri - Hobim Doğada
Shopify Site Örnekleri – Hobim Doğada

Hobim Doğada; kampçılık, bisiklet ve balıkçılık gibi doğayla alakalı ürünler satan bir site ve Shopify altyapısını kullanıyor. Tasarımına baktığımızda iskelet olarak hemen hemen Yaphane’ye benzese de ufak tefek farklılıklar var. Ana sayfalarındaki sliderlar bu farklılıklardan birine örnek verilebilir. Bu site için de yine sade ve amaca yönelik bir tasarıma sahip diyebiliriz.

14. vegandukkan.com

Shopify Site Örnekleri - Vegan Dükkan
Shopify Site Örnekleri – Vegan Dükkan

Amazon’u andıran bir tasarıma sahip olan Vegan Dükkan, modern Shopify site örnekleri arasında yer alabilecek bir site. İçerisinde adından da anlayabileceğiniz üzere vegan ürünler yer alıyor. Buna ek olarak, temizlik ve kişisel bakım ürünleri de satılmakta. Herhangi bir kategoriye girdiğinizde sidebar kısmını solda görüyorsunuz ve sağdan ürünlerinizi seçiyorsunuz. Basit bir tasarım olsa da neredeyse bütün e-ticaret sitelerinde olay bu şekilde ve bu site özeline oldukça güzel uygulandığını söyleyebilirim.

Weebly Site Örnekleri

15. ryanjewellers.ca

Weebly Site Örnekleri - Ryan Jewellers
Weebly Site Örnekleri – Ryan Jewellers

Kuyumculuk kategorisinde Weebly site örnekleri içerisinde yer alan Ryan Jewellers, gördüğünüz gibi bir e-ticaret sitesi. Daha önceki yabancı örneklerimde olduğu gibi sitenin tarihine vs. inmeyeceğim ancak Weebly özelinde biraz konuşabiliriz. Açıkçası ben siteyi ve ürünlerin sunumunu oldukça beğendim, açılır menü ve ürün görseli efektleri de ayrı bir renk katmış. E-ticaret sitesi açmak istiyor ama hangi altyapıyı kullanacağınıza karar veremiyorsanız bu siteyi de bir inceleyin derim.

16. tampabaykitchen.com

Weebly Restaurant Site Örnekleri - Tampa Bay Kitchen
Weebly Restaurant Site Örnekleri – Tampa Bay Kitchen

Restaurant kategorisindeki Weebly site örnekleri arasında değerlendirebileceğimiz bir site olan Tampa Bay Kitchen, Weebly ile oluşturulabilecek restaurant ve yemek ağırlıklı sitelere güzel bir örnek. Bu sitede, mekan tanıtımları rahat ve açıklayıcı bir şekilde yapılmış. Eğer bir dükkanınızı ya da restaurantınızı tanıtmak istiyorsanız ve Weebly kullanma niyetiniz varsa bu siteyi inceleyebilirsiniz.

17. tourwithxuan.com

Weebly Gezi Sitesi Örnekleri - Tour with Xuan
Weebly Gezi Sitesi Örnekleri – Tour with Xuan

Tour with Xuan, ”En İyi Blog Siteleri” makalesinde çokça bahsettiğim gezi sitesi kategorisinden. Siteyi incelediğinizde, videoların ve resimlerin nasıl etkili sunulduğunu göreceksiniz. Buna ek olarak, özel turların paylaşıldığı kategori de oldukça güzel dizayn edilmiş. Yolculuk saati gibi detayları bu bölümde görebiliyorsunuz. İçerik bölümünü çok uzatmadan Weebly yorumuna geçmek istiyorum. Bence bu site, Weebly’nin hem blog hem de portfolyo tarzı sunumların bir arada yapılması için oldukça uygun olduğunu kanıtlıyor.

Diğer Dillerden Site Örnekleri

HTML CSS Site Örnekleri

18. rallyinteractive.com

Web Site Örnekleri Hazır Siteler - Rally Interactive
Web Site Örnekleri Hazır Siteler – Rally Interactive

Basit HTML site örnekleri arasında değerlendirilebilecek bir site olan Rally Interactive, HTML5 kullanılarak oluşturulmuş bir site. Maddeler arası geçişleri, ana sayfadaki animasyonlar ve bunlar gibi birçok efektiyle modernlik havası veren Rally Interactive, bir firmanın tanıtım sitesi. Eğer sizin de bu tarz dijital hizmet veren bir firmanız varsa ve etkili bir tanıtım sayfası istiyorsanız, HTML5’i mutlaka düşünmelisiniz. Evet basit diyebileceğimiz bir site ama bir o kadar da modern ve göz alıcı.

19. digitalhands.net

HTML5 Site Örnekleri - Digital Hands
HTML5 Site Örnekleri – Digital Hands

Yine bir firmanın tanıtım sitesi olarak göreceğimiz bir site olan digitalhands.net, HTML5 site örnekleri arasında. Bu siteyi de, tıpkı bir önceki gibi alıcı gözüyle inceleyebilirsiniz. Örneğin, gerçekten bu firmayla ilgili bilgiye ihtiyacınız olsa bu bilgiyi bu sunumla alabilir miydiniz. Bunun kritiğini yaparak HTML5’in modernliğini ve verimliliğini değerlendirebilirsiniz.

Bootstrap Site Örnekleri

20. medwest.plus

Bootstrap Site Örnekleri - Medwest
Bootstrap Site Örnekleri – Medwest

Bootstrap site örnekleri arasında değerlendirebileceğimiz ilk site Medwest.plus. Adına ve ana sayfasına şöyle bi’ baktığınızda bu sitenin medikal site örnekleri arasında da değerlendirilebileceğini fark edebilirsiniz ama buradaki asıl konu Bootstrap. Bootstrap ile medikal bir site nasıl sunulmuş, siz bilgi arayan biri olsaydınız bu sunumdan verim alır mıydınız gibi sorular sorup cevap aramanızı öneririm.

jQuery Site Örnekleri

21. quintavaledonamaria.com

jQuery Site Örnekleri
jQuery Site Örnekleri – Quinta Vale D. Maria

jQuery site örnekleri arasında verebileceğim en etkili sitelerden birisi, şaraplarla ilgili olan bu site. Bu siteye bakarak, jQuery potansiyelini görebilirsiniz. Sayfalar arası geçişler, resim yüklenme efektleri, şarapların yatay bir şekilde sıraya dizilme şeklini, ürün üstüne gelindiğinde oluşan efekti ve bunlar gibi yüzlercesini dikkatle inceleyin. Ayrıca, jQuery’nin bir JavaScript kütüphanesi olduğunu göz önüne alırsak, bu siteyi js site örnekleri arasında da gösterebiliriz.

Asp Net Web Site Örnekleri

22. dell.com.tr

Visual Studio Web Site Örnekleri - DELL
Visual Studio Web Site Örnekleri – DELL

En büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan DELL’in web sitesi, ASP.Net kullanılarak yazılmış bir site. Sitedeki içerikleri, içeriklerdeki ve diğer sayfalardaki detayları inceleyerek ASP.Net’in sınırlarını keşfedebilirsiniz. İnternet üzerinde bu dille yazılan yüzlerce site olmasına rağmen DELL örneğini vermemin sebebi, ASP.Net’in kurumsal sitelerde de kullanıldığını görmeniz. Ayrıca, ASP.Net tabanlı siteler genelde Visual Studio ile yapıldığı için siteyi Visual Studio örneklerine de dahil edebiliriz.

Dreamweaver Hazır Site Örnekleri

23. glamourmagazine.co.uk

Dreamweaver Site Örnekleri - Glamour
Dreamweaver Site Örnekleri – Glamour

Bir magazin sitesi olan Glamour Magazine, Dreamweaver ile kodlanmış bir site. Birçok insanda Dreamweaver ile kodlanan siteler tablo yapısına sahip ve basittir algısı olsa da, bu site tam aksini ispatlıyor diyebilirim. Herhangi bir içeriğe girdiğinizde içeriği okumanın rahatlığını ve sitenin modernliğini bir arada görebilirsiniz.

Umarım bu makaledeki siteler, size web site örnekleri konusunda faydalı olmuştur. Web site oluşturulabilecek neredeyse her platformla ve her dille ilgili örnek vermeye çalıştım. Tabii artık modası geçmiş flash site örnekleri gibi örnekler sunmadım. Başta da dediğim gibi, bu liste herhangi bir sponsorluk anlaşması sonucu hazırlanmamıştır ve bir reklam amacı taşımamaktadır.

Picture of Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir