Videolu Anlatımlar

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır? Ücretli Yazarlık

Blog Yazarlığı

Blog yazarlığı, insanların duygularını paylaşabilecekleri sanal bir günlük oluşturmak ya da ilgi duydukları alanlarda insanlarla bilgilerini paylaşmak istediklerinde karşımıza çıkan bir kavram olarak bilinir. Peki bu kişiler yazılarını Blog dediğimiz alanlarda paylaşırlar. Genel anlamda Blog, kişilerin ilgi duydukları alanlar üzerine paylaşımlar gerçekleştirmek, fotoğraf ya da video paylaşımları gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuş web tabanlı sayfalara denir. 

Blog yazarları kişisel içeriklere yoğunluk verdikleri web tabanlı bir sayfa oluşturmaları halinde genellikle günlük tarzında bir içerik oluşturmayı tercih ederken, aslında “blog” kavramı hemen hemen her konuya hitap edebilecek genel bir kavramdır. Blog yazarlığı yaparak kişisel içeriklerden ziyade belirli konulara yoğunluk vererek bu konularla ilgilenen kişilerin ilgisini çekebilecek içerikler oluşturabilir.

İnsanlar tarafından çoğunlukla bir hobi olarak karşılanıyor olmasına karşın blog yazarlığı bir meslek haline getirilerek bir gelir kapısı olabilecek meslek gruplarından birisidir. 

Ücretli blog yazarlığı yapmak için blog yazarlığı iş ilanları nerelerde yayınlanır ve siz bunlara nasıl ulaşabilirsiniz detaylı bir şekilde değineceğim bu yazımda; genel anlamda blog yazarlığı hakkında aklınıza gelebilecek her konuya değineceğim.

Kendinize ait bir blog nasıl açılır merak ediyorsanız geniş kapsamlı wordpress site kurmak adlı rehberime göz atmanızı tavsiye ederim. Sizin bu yazıyı okuduğunuz dakikalarda +700 kişi sizler için oluşturduğum ücretsiz rehberimi kullanarak bir blog sahibi oldu bile.

Blog Yazarlığı Ne Demek ?

Detaylara geçmeden önce blog yazarlığı ne demek hakkında biraz daha açıklama yapmak istiyorum. 

Blog yazarlığı: isminden de tahmin edebileceğiniz üzere ücretli ya da ücretsiz bir şekilde Blog” olarak isimlendirilen internet sitelerinde içerik üreten ve bu içeriklerin girişini sağlayan hobi / meslek grubuna denir.

Blog yazarları, ilgili içeriklerin yayınlanacağı blog sayfasının hitap ettiği kategoriye bağlı olaraktan blog yazarları tarafından ziyaretçilerin ilgisini çekecek profesyonel, bilgilendirici ve doğru yazılar oluşturularak paylaşımını gerçekleştirir.

Blog yazarlığını tek bir cümle ile özetlemek gerekirse; belirli bir konu ya da birçok konu hakkında devamlı olarak bilgi paylaşımı gerçekleştirmektir.

Blog yazarlığının ne olduğunu kısaca sizlerle paylaştık fakat aklınıza “Blog” kelimesinin tam olarak ne anlama geldiği ve ne için kullanıldığının takılmış olabileceğini düşündük. Bunun için daha öncesinde yayınlamış olduğumuz Blog nedir isimli yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Blog Yazarlığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Blog yazarlığı nasıl yapılır? Bu başlık altında sizlere bu konu hakkında aklınıza takılabilecek hemen hemen her konuya değineceğim. Bunu yapmak için en uygun yöntemin basit anlamda maddeleştirilerek açıklamak olduğunu düşündüm. Bir blog yazarı olabilmek için bu adımları takip edebilir ve kendinizi geliştirerek zamanla alanınızda bir uzman olarak anılabilirsiniz.

 • Blog Yazarlığı için Uygun Konunun Belirlenmesi

Blog yazarlığı nedir konu seçimi

İçerik oluşturmaya başlamak için ilgi alanınıza giren ve üzerinde araştırmalar gerçekleştirerek yazılar yazarken sıkılmayacağınız konuları belirlemeniz blog yazarlığı yapabilmek için en önemli adımdır. Eğer başlangıç olarak ilginizi çekmeyen konuları belirlerseniz çok çabuk soğuyabilir ve içerik üretmekte zorlanabilirsiniz. Konu seçimini nasıl yapacağınız veya hangi konuların yer alıyor olabileceğini merak ediyorsanız blog konusu önerileri paylaştığım yazıma göz atabilirsiniz. Bu aşamada doğru kara vermek aslında sizin için çok önemli bir başlangıç olacaktır.

Ne hakkında yazabileceğinize karar verdiyseniz, şimdi ikinci aşamaya bakalım.

 • Belirlenen Konu Hakkında Detaylı Araştırma

blog yazarlığı nasıl yapılır detaylı aramaİlk adımda belirlemiş olduğunuz konu veya konular hakkında detaylı bir araştırma gerçekleştirmelisiniz. Rakip blogları detaylı bir şekilde araştırmalı, bilgi ve birikiminizin yetersiz geldiği başlıklar hakkında bilgilendirici içerikler okumalısınız. İçerik üretebileceğinizi düşündüğünüz bilgi seviyesine ulaşmanız ardından rakiplerinizi doğru bir şekilde analiz etmeli ve kendinizi bir okuyucuyu yerine koyarak içeriklerinizi oluşturmalısınız. Okuyucuların sizin yazınızı okuduktan sonra akıllarında bir soru işareti kalmaması ve rakip blog sayfalarına da göz atma ihtiyacı kalmaması gerektiğini unutmayın.

 • İçerik Oluşturmaya Hazırsınız, Peki Şimdi Ne Olacak?

blog yazarlığı nedir karar vermeKendinizi belirlediğiniz konular hakkında yeterli bilgiyi sunabilecek içerikler oluşturmaya hazırladığınıza göre şimdi ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu içeriklerle bir site açabilir, bulduğunuz konularda yazabilir misiniz?  Sadece harçlık çıkarmak için yazmak yerine buradan ciddi paralar kazanmak mı istiyorsunuz? Bu sorulara cevabınız “Evet” ise 
kendiniz için blog açmak sizin için doğru tercih olacaktır.

Bu içerikleri bir kaç kez yazdığınızda artık devamını getiremeyecek misiniz?  Ben sadece harçlık çıkarmak istiyorum mu diyorsunuz? Bu sorulara cevabınız “Evet” ise  ücretli blog yazarlığı sizin için doğru karar olacaktır.

Ama son kararı vermeden aşağıdaki detaylı açıklamaları okuyun derim.

Kendi Blogunu Açmak

Blogger olmak yolunda atmış olduğunuz bu ilk adımda blogacmak.com internet sitesi gibi kendinize ait bir site sahibi olabilirsiniz. Bu internet sitesinin konusunu ilk maddelerde belirlemiş olduğunuz ilgi alanlarınızdan oluşturmalı ve buna uygun bir isim düşünmelisiniz. Bunun için blog isimleri ya da web site domain önerileri yazılarına bakabilirsiniz.

Blog açarken iki yol bulunmakta: Bunlardan ilki ücretli kendinize ait domaini olan (xxxx.com), içine reklam alabileceğiniz türde olan bloglar. (Bu konuda açtığım wordpress site kurmak adlı rehberi inceleyebilirsiniz) İkincisi de ücretsiz blog açmak dediğimiz yol. Bu seçenekte sadece içine yazı yazabileceğiniz reklam vs alamayacağınız bloglar.

Blogunuzu kendinizi yansıtacak şekilde özgürce düzenleyebilmek, kısıtlamalara takılmamak istiyorsanız ücretli bir blog sahibi olmak doğru karar olacaktır. Özellikle blog işinden para kazanmayı düşünen kişiler muhakkak kendi bloğunu ücretli bir şekilde açmalıdır. Blog nasıl açılır yazımı okuyarak nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

web site kurmak

Bloğunuz için belirleyeceğiniz ismin ne kadar önemli olduğunu sizlere küçük bir örnekle açıklamak istiyoruz. Arama motorları aracılığıyla “havucun faydaları” hakkında bir bilgi araştıran bir kişi hayal edin. Bu kişinin karşısına çıkan 2 farklı sorguya ait internet sitelerinin birisinin ismi “sebze ve meyve bloğu” diğerinin ismi “film inceleme ve analiz bloğu” olsun. Sizce bu kişi hangi siteyi ziyaret edecektir? Elbette hiç düşünmeden sebze ve meyveler üzerine oluşturulmuş, konusu bu olan bir blog sayfasını ziyaret edecektir. Film incelemeleri alanında uzmanlığı bulunan ya da ilgisi olan kişi tarafından oluşturulmuş bir site bu konu hakkında ne kadar yeterli içerik sunabilir düşüncesi aramayı gerçekleştiren kişinin aklında yer edinecektir. Bu nedenle, bloğunuz için isim bulmakta zorlanıyorsanız blog isim önerileri başlıklı yazıma bir göz gezdirebilirsiniz.

Peki, bloğumuz için bir isim belirledik, içerik oluşturacağımız konu ve kategorileri de planladık geriye ne kaldı? Elbette bir blog açmak 🙂 Bir site kurmak için ihtiyacınız olan her şeyi sizler için internet sitemizde detaylı rehberler halinde sunarak anlatmaya çalıştım. Yeni bir sekmede ana sayfayı açarak bir blog nasıl açılır detaylıca öğrenebilirsiniz. Fakat öncelikli olarak bu yazımızı sonuna kadar incelemenizi ve blog yazarlığı hakkında aklınıza takılan en ufak bir şey kalmadığından emin olmanızı öneririm.

Ücretli Blog Yazarlığı

Eğer seçiminizi kendinize ait bir blog oluşturmaktan ziyade halihazırda blog sahibi kişiler için içerik üreticiliği gerçekleştirme yönünde yaptıysanız bu işe kendinizi ne kadar adayacağınıza bağlı olarak bir hobi ya da meslek edindiğinizi söyleyebiliriz.

cretli blog yazarlığıÖncelikle kısaca ücretli blog yazarlığı nedir açıklayalım. Belirli bir ücret karşılığı (genellikle kelime başı hesaplanır) blog veya site sahipleri tarafından belirlenen bir konu üzerine içerik hazırlanmasıdır. Çoğunlukla bir ek gelir arayışı içerisinde olan kişilerce tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte makale yazarlığı olarak da tanımlanmaktadır. Bu yazarlık yöntemi ile birlikte aslında siz iş alımı gerçekleştiren bir firmaya iş başvurusunda bulunursunuz. Kendi işinizin patronu olmayı düşünüyorsanız bu seçenek sizin için uygun değil.

Ücretli Blog Yazarlığı yaparak kazanacağınız tutar tamamen sizin kişisel performansına bağlı olarak artacak ya da azalacaktır. Ortalama 100 kelime için 1 – 2 TL aralığında bir ödeme tarafınıza yapılacaktır. Sizinle birlikte binlerce yazarın bu işi yaptığını hesaba katarsak düzenli olarak yüksek kazançlar sağlayabileceğiniz sipariş almanız mümkün olmayacaktır. Bu yöntemin kendince bazı olumlu yönleri olmasına karşın hep başkalarına bağlı olarak bir kazancınız olacaktır bu nedenle kabaca bir tutar belirlemek mümkün olmayacaktır.

Ücretli Blog Yazarlığının Olumlu Yönleri

 • Dilediğiniz zaman çalışabilirsiniz, çalışmadığınız zaman kaybedeceğiniz bir şey olmaz.
 • Ne kadar çalışırsanız o kadar kazanırsınız.
 • Hemen hemen her konuda içerik hazırlamanız gerekeceği için genel kültürünüz gelişecektir. 

Ücretli Blog Yazarlığının Olumsuz Yönleri

 • İlginiz olsun ya da olmasın hemen hemen her konu hakkında içerik siparişi alacak ve hazırlamanız gerekecektir.
 • Bilmediğiniz konularda sipariş alınması halinde uzun araştırmalar yaparak ekstra çaba göstermeniz gerekecektir.
 • Müşteriniz kendisini net bir şekilde ifade edememiş olsa da onu anlayıp isteğine uygun bir içerik hazırlamanız gerekecektir ve gerekirse revize yapmanız gerekecek.
 • Bazı zamanlar emeğinizin karşılığını almadığınızı düşüneceksiniz.

Blog Yazmak Para Kazandırır Mı?

Birçok kişinin blog yazarlığı konusuna sıcak bakması ve bu işe yönelmeleri ardında yatan en önemli nedenlerden birisi ise elbette internetten para kazanmak istemesi. Evet, blog yazarak para kazanmak ya da blog yazarlığı yaparak para kazanmak mümkün. Çevrenizde bu sektör hakkında bilgisi bulunmayan ve kulaktan dolma bilgilerle bunun mümkün olmadığı ve yazı yazarak para kazanmanın yalnızca kitap yazmak, gazeteci olarak gazete yazısı yazmaktan ibaret olduğunu söyleyebilirler. Fakat ben daha önceden hazırlamış olduğum yazılarımda sizlerle blog yazarlığı yöntemiyle para kazanabileceğinizi ve bu yöntemle para kazanan birçok kişiyi verilere dayanarak paylaşmıştım.

Blog yazarlığı ile para kazanmanın püf noktalarından birisi ise kendinize ait bir blog sayfası oluşturmak olacaktır. Evet, alternatif olarak site ve blog sahibi kişiler için içerikler üretebilir ve üretmiş olduğunuz bu içeriklerden belirli bir miktarda kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat kendinize ait bir siteye içerik girişi yaparak ilk zamanlarda parasal anlamda hemen geri dönüş alamasanız da istikrarlı bir şekilde içerikler girmeye devam ederseniz birkaç ay içerisinde yavaş yavaş kıpraşmalar başlayacak ve 3-4 ayı aşmış bir siteden beklediğiniz kazancı elde etmeye başlayacaksınız. Öyle ki doğru bir strateji ve konu belirlemesiyle birlikte kazanabileceğiniz para binlerce liraya ulaşabilecektir.

Peki, Reklam Anlaşmalarını Nasıl Sağlayacağım?

Muhtemelen sitenizin belirli bir başarıya ulaşması ardından size reklam vermek isteyen kişilere nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bunun için Google tarafından sunulan reklam ağına katılabilir ve hiçbir şey yapmadan sizin için Google’ın devamlı yeni reklam verenlerle anlaşmasını sağlayabilirsiniz. Google para kazanma yöntemi olarak sizlerle paylaştığım Google Adsense platformu sayesinde aylık on binlerce lira kazanç sağlayan takipçilerimiz mevcut. Elbette kazanç sağlayabileceğiniz tek yöntem bu değil. Yazımızda sizlere konu seçimi konusunda seçici davranmanız gerektiği ve konu seçiminin öneminden biraz bahsetmiştik.

Blog içeriğinize uygun olarak sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekebilecek bağlantılı ürünlerin satışını gerçekleştiren platformlar ve markalarla satış ortaklığı sistemi kurabilir ve siteniz aracılığıyla bu ürünleri alan ziyaretçinin alışveriş tutarı üzerinden komisyon alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi imalatınız ile ürün geliştirme yapabilir, el işi ürünler yapabilir ve bu ürünlerin satışını siteniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Belirli bir popülariteye ulaşmış bir internet siteniz olması ardından sitenizde yer alan İletişim bölümü öncelikli olmak üzere birçok farklı site sahibi ve firma sizinle kendiliğinden bağlantı kuracak ve reklam vermek istediğini belirtecektir. Alternatif olarak bu reklamları yayınlayabilir ya da tanıtım yazıları yayınlayarak ekstra bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Blog Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Blog yazarak ne kadar para kazanılırsorusu bu yazıyı okuyan hemen hemen herkesin kafasında yer edinmiş temel sorulardan birisi. Burada kazancınızı etkileyen birçok etken olması sebebiyle genelleme yaparak şu kadar kazanç sağlamanız mümkün demek mümkün olmayacaktır. Bunun yerine sizlere detaylı bir inceleme ve örneklerle kafanızda ortalama bir kazanç hesaplamanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle kendisi için blog yazmak isteyen kişilerin aşağı yukarı bir hesaplama yapabilmeleri için örnek verecek sonrasında ücretli yazarlık yapmayı düşünenler için bir örnek sunacağım.

Blog Yazarlığı Maaşı Ne Kadardır?

Genel anlamda moda ve giyim üzerine hazırlanmış bir blog siteniz olduğunu varsayalım. Kategori ve konu seçiminde hangisinin daha fazla kazandırabileceğini belirlemekte güçlük çekiyorsanız para kazandıran blog konuları hakkında hazırlamış olduğum yazıya bakabilirsiniz. Belirli aralıklar ile güncelliğini koruduğunuz bu blog sayfanız artık kendince bir ziyaretçi kitlesine ulaşmaya başlaması ardından ne kadar kazandıracağını merak ediyorsunuz.

Basit bir hesaplamayla düzenli olarak her gün içerik girmiş olduğunuz bir siteniz bazı hatalar yapmadığınız sürece 6 aylık bir sürecin ardından ortalama 300-500 tekil ziyaretçiyi günlük olarak ağırlamaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra sitenizden artık geri dönüşler almaya başlamak amacıyla Google Adsense reklamlarını yerleştirmeniz için uygun olacaktır. Elbette zamanla marka veya markalarla anlaşmalar yaparak kazancınızı arttırmanız mümkün fakat biz aşağı yukarı geri dönüş alacağınız en düşük kazanç miktarını hesaplamaya çalışacağız. Şimdi örnek sitemizin değerlerine bir bakalım;

 • Günlük ortalama 1000 ziyaretçi,
 • Günlük ortalama %3 – %10 reklam tıklama oranı,
 • Reklam tıklama başına kazanç 0,10 – 2 TL değişken,
 • Günlük ortalama kazanç 11 – 70 TL,
 • Aylık ortalama kazanç 330 – 2100 TL.

Aşağı yukarı yeni sayılabilecek bir blog sitesi için günlük ve aylık ortalama kazanç tutarlarını sizlerle paylaşmak istedim. Elbette bu tutar sitenizin konusu, sizin göstermiş olduğunuz ilgi ve içeriklerinizin kalitesine bağlı olarak artış ya da düşüş gösterebilmektedir. Burada örnek vermiş olduğumuz blog sitesi giyim ve moda ile ilgili hizmet sağlayan ve ürün satışı gerçekleştiren firmalar ile satış ortaklığı gerçekleştirerek bu hizmet ya da ürünlerin tanıtımını sitesi üzerinden yapabilir ve site aracılığıyla gerçekleşen satışlardan komisyon alarak kazancını aylık 2.000 TL üzerine çıkarabilir. İlerleyen yıllarda ziyaretçi sayısında yaşanan artışla birlikte bu kazancı katlama imkanı ise yine ilgili blog sitesinin sahibi yani sizlerin elinde olan bir durum olacaktır. Eğer blog yazarak para kazanmak istiyor ve bu şekilde kazanç sağlayan kişilerin örneklerini incelemek istiyorsanız ilgili başlığı taşıyan yazıma bir göz atabilirsiniz.

Ücretli Yazarlık Yapan Bir Kişi Ne Kadar Kazanabilir ?

Ücretli blog yazarlığı yapmayı planlıyor ve ortalama kazancınızın ne kadar olacağını merak ediyorsanız bunun için hazırlamış olduğum ve aşağıda yer alan tabloya bir göz atabilir ve kafanızda aşağı yukarı bir tutar belirleyebilirsiniz. Bu alanda kazancınız neredeyse size bağlıdır denebilir. Kendinizi ne kadar geliştirebilir ve daha çok kişi ya da kuruma hizmet vermeye başlayabilirseniz kazancınız bu oranda artış gösterecektir.

100 Kelime Ücreti Makale Sayısı x Kelime Sayısı  Kazanç
1,0 TL 10 adet x 100 kelime 10 TL
1,5 TL 10 adet x 100 kelime 15 TL
2,0 TL 10 adet x 100 kelime 20 TL
2,5 TL 10 adet x 100 kelime 25 TL

Tabloyu detaylı olarak incelediğimizde başlangıç seviyesinde bir yazarın ortalama 1 – 1,25 TL arasında ödeme alacağını düşünürsek gün içerisinde güzel bir kazanç elde edebilmek için saatlerce içerik hazırlaması gerekecektir. Bunun yanı sıra bu içeriklere ihtiyaç duyacak alıcı bulması gerekmektedir. Elbette bu konuda belirli bir birikim ve tecrübeniz bulunuyorsa alıcı bulmanız oldukça kolaylaşacak ve kelime başı talep edeceğiniz ücrette fazla olacağı için daha az zamanda daha yüksek kazanç elde edebileceksiniz. Burada kimseye günde 5 TL ya da 100 TL kazanırsın gibi bir cümle kurmamız maalesef mümkün değildir çünkü siz ne kadar çalışmak isterseniz ve sipariş almayı başarırsanız ona göre kazancınız değişecektir.

Blog Yazarlığı İş İlanları Siteleri

Freelancer olarak makale yazmak isteyen ve blog yazarlığı iş ilanları takip ederek blog ve site sahipleri için içerik üretmeyi düşünen kişiler için oluşturulmuş birçok platform vardır. İşveren kişilerin ilan oluşturarak ya da burada içerik hazırlayabileceğini belirten yazarlar ile iletişime geçerek sipariş oluşturabildiği bu platformlar aracılığıyla kendinizi geliştirebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik aktif siparişiniz bulunmadığı zamanlarda ilgi alanınız ya da en çok tıklanan blog konuları hakkında hazırladığım yazıya göz atarak konu seçimi yapabilir ve içerikler üreterek hazır makale satışı alanlarında içerik ilanlarınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayede devamlı bir kazanç sağlayabilir ve acil içerik ihtiyacı olan alıcılara ulaşabilirsiniz. Peki, alıcılara ulaşabileceğiniz en aktif platformlar hangileri?

 1. İcerik.net – İçerik Servisi

Alanında uzman ve kendini geliştirmek isteyen içerik yazarları ve hemen hemen her konuda içerik ihtiyacı bulunan kişilerin bir arada yer aldığı bu platform sayesinde güvenli bir şekilde ticaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek ve kurumsal bir kimlik kazanabilmek adına başlangıç ve ileri seviye de tercih edilebilecek bu platform sizin yerinize müşterilere ulaşarak platforma davet etmektedir. Blog yazarlığı iş ilanları arayan içerik yazarları için oldukça avantajlı fırsatlar sunan internet sitesi düşük komisyon oranıyla potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz gelişmiş bir sisteme sahip. Dikkat çekici bir ilan oluşturmanız ardından alacağınız siparişleri zamanında teslim ederek alıcıları memnun etmeyi başarabilir ve referans sayınızı arttırabilir. Referans sayınızın artmasıyla birlikte site içerisinde öne çıkan bir kullanıcı (yazar) olabilirsiniz.

Hazır Makale satış sistemi sayesinde boş vakitlerinizi değerlendirebilir ve hazırlayacağınız içerikleri satışa çıkararak siz bilgisayar başında olmasanız dahi 7/24 alıcıya ulaşarak anında satışı sizin yerinize sistemin gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar için oldukça iyi bir sistem olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Blog yazarlığı yapmak isteyen ve bu işe yeni girmiş bir kişi aktif bir şekilde devamlı müşteri bulmakta zorlanabilecektir. Yeterli referans sayınıza ulaşana kadar boş vakitlerinizde kendinizi geliştirmek ve kazancınızı devamlı hale getirmek için bu sistemden yararlanabilirsiniz.

Makale.net çalışma prensibi konusunda icerik.net’e benzemektedir. Ödeme konusunda da, güvenilirlik konusunda da her iki sitede herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Freelancer olarak hizmet veren kişiler için geliştirilen bu platformda hemen hemen her konuda ilan oluşturabilirsiniz. İçerik yazarlarının oldukça aktif bir şekilde sipariş aldığı ve potansiyel müşteri kitlesinin oldukça yüksek olduğu bu platform sayesinde satış sayınızı arttırabilirsiniz. Sadeceon hem satıcı hem alıcılar için güvenli bir ödeme sistemi sunmakla beraber her iki tarafında mağdur olmaması için gerekli durumlarda siparişlere müdahale edebilmektedir.

Kendinizi geliştirmek ve devamlı olarak içerik ihtiyacı olan büyük kurum, kuruluş ve site sahiplerine ulaşabileceğiniz bu platform sayesinde performansınıza bağlı olarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Zaman zaman site yönetimi tarafından birçok platforma verilen reklamlar içerisinde performans ve müşterilerinizin yorumlarına bağlı olarak ilanınız ön plana çıkarılarak satış rakamlarınızı arttırmanıza yönelik desteklemeler yapılmaktadır. Sizin ekstra hiçbir masraf yapmadan reklamınızı her platformda yayınlatma fırsatı sunulması freelance olarak hizmet sağlayanlar için güzel bir özellik. Blog yazarlığı ilanları için oluşturulmuş gelişmiş bir kategori ve alt kategorileri yer almaktadır. Bu sayede hizmet vermek istediğiniz alanı doğru belirleyerek, sunmuş olduğunuz hizmetle ilgilenen kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bionluk sitesinde aynı sadeceon.com sitesindeki gibi bir çok alanda ilan açabilirsiniz. Özelikle bloglara içerik yazmak isteyenler için güzel bir müşteri bulma sitesi diyebilirim. Diğer tüm özellikleri sadeceon’a benzemekte.

Blog Yazarlığı Başvurusu

Blog yazarlığı iş ilanları yayınlanan sitelerin yanı sıra blog yazarlığı için başvuruda bulunabileceğiniz bir diğer adres ise Blogacmak yani halihazırda ziyaret etmiş olduğunuz bu blog. Sitemde paylaşmak üzere içerik üretebileceğinizi düşünüyor, paylaşım yapmamı istediğiniz içerik tavsiyeleriniz bulunuyor ve kendinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi merak ediyor ve aklınıza takılan her şeyi sormak için “ blogacmakcom@gmail.com “ E-posta adresi üzerinden benimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Sıfırdan blog kurulumu ve bir blog açarak başarıya nasıl ulaşabileceğiniz konusunda tüm deneyimlerimi alabilmek, profesyonel anlamda bir Blog yazarlığı yapabilmek için nelere ihtiyacınız olduğu, kendinizi geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız benimle bağlantıya geçmekten çekinmeyin. Kendi deneyimlerinizi benimle paylaşmak, blog yazarlığı ve başarı hikayenizi benimle paylaşmak ve blog yazarlığı yapmaya istekli tüm dostlarımızla paylaşarak onları teşvik etmek istiyorsanız da iletişime geçmekten çekinmeyin.

Blog Yazarı Örnek Konular

Blog yazarlığı yapabileceğiniz konuları belirlemekte güçlük çekiyorsanız size yardımcı olabilirim. Yıllardır bu sektör içerisinde çalışmalar gerçekleştiren birisi olarak tecrübelerime dayanarak oluşturmuş olduğum sektör ve konu seçimi yazılarım sayesinde ihtiyacınız olan konuyu belirleyebilir, blog yazarlığı konuları hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Blog yazılarınızda kullanabileceğiniz tam 101 farklı blog fikri yayınlamış olduğum blog konuları yazısına bir göz atarak araştırmanıza başlayabilirsiniz. İlgili yazı içerisinde hemen hemen her sektörden bir fikre rastlayabilir ve kendinize uygun bir blog fikri seçerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Makyaj Blogları

Son yıllarda makyaj alanında birçok marka ve ürünün piyasaya girmesiyle birlikte tüketicilerin hangisine güvenebileceği, hangisinin isteğini karşılayabileceği konusunda seçim yapmaları bir hayli zorlaşmış durumda. Durum böyle olunca makyaj blogları hızlı bir yükselişe geçerek, tüketicilerin ürünler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmesi ve incelemeler neticesinde kendisine uygun ürünü bulmalarını sağlamakta. Bilhassa bayanlardan tarafından tercih edilen makyaj blogları ile birlikte hızlı bir yükseliş sağlayabilirsiniz ve zamanla makyaj malzemeleri üreten firmaların sponsorluklarını alarak incelemesini yapacağınız ürünleri ücretsiz olarak temin edebilir, satış ortaklığı sistemleri sayesinde yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek ve bu alanda hizmet veren profesyonel blogları takip ederek başarılı olabilmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız en iyi makyaj blogları hakkında hazırladığım yazıya göz atabilirsiniz. Bu yazıda sizlere makyaj blogları ile ilgili birçok püf noktayı paylaştım. Rakiplerinizi doğru analiz etmeli ve onların başarılı olduğu noktaları örnek almaktan çekinmemelisiniz.

Diğer Popüler Blog Konuları Hangileri?

Yeni bir blog açmayı düşünen kişilerin en temel problemi hangi konu üzerine yoğunlaşmaları gerektiğidir. Ziyaretçi sayısının yüksek olmasını ve başarılı bir site sahibi olmayı eminim hepiniz istiyordur. Sizler için analiz ve verilere dayanarak en popüler blog konuları hangileridir araştırarak paylaşımını gerçekleştirdim. Bu araştırmalar neticesinde ulaşmış olduğum konulardan bazıları ise şunlar;

 1. Sağlık ve Fitness: Günümüzde bilhassa gençler tarafından spora olan ilgi büyük oranda artmış durumda. Doğal olarak bu konular üzerine yoğunlaşan blog ve sitelere olan ilgi de artmış durumda. Sağlıklı yaşam ve özellikle vücut geliştirme üzerine doğru bilgiler paylaşmanız halinde ilgi görmemeniz neredeyse imkansız.
 2. Teknoloji Blogu: Teknoloji hayatımızın hemen hemen her anında bizlerle birlikte. İnsanların teknolojik ürünlere ve genel anlamda teknolojiye olan ilgileri giderek artıyor. Teknoloji üzerine paylaşımlar gerçekleştiren bloglar günümüzde en fazla ziyaretçi çeken sayfalar diyebiliriz.
 3. Yemek Tarifleri: Kendinize has tariflere yer verebileceğiniz, yörelere özgü lezzetleri insanlarla paylaşabileceğiniz yemek tarifi blogları son yıllarda oldukça revaçta. Güzelce dizayn edilmiş ve insanların ilgisini çekmeyi başaracak başlık seçimleri yaparak oldukça yüksek ziyaretçi çekebilirsiniz.
 4. Onedio Tarzı: Sanırım Onedio platformunu hayatınızın bir bölümünde ziyaret etmişsinizdir. Belki düzenli olarak takip ediyor dahi olabilirsiniz. Bu gibi platformları yönetmek diğerlerine oranla daha zor olsa da yeterli ilgi ve aktiflik sağlanması halinde en fazla ziyaretçi çekmeyi başaracak blog stili kuşkusuz günümüzde budur.

Tüm bu popüler konulardan sizin ilginizi çeken ve ilgili alanda başarılı olabileceğinize inandığınız konuya yoğunlaşmalısınız. Sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilmek için neler yapmanız gerektiğinden emin değilseniz site hiti arttırmak için yapabileceğiniz 34 farklı yöntemi sizlerle daha önce paylaşmıştım.

Mehmet Erbay
Mehmet Erbay

Özet geçiyorum :) Blogger baba, bilgisayar teknisyeni, 10 yıldır online dünyada.

Nereden Başlanmalı?

Blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır?

Adım adım blog veya web sitesi açmanızı sağlayacak bir rehber. 2020 Yılı için google uyumlu bir site/blog nasıl açılır?

blog yazarak para kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak kendi blogunuzdan ne kadar para kazanırsınız? 1000 kişi sitenizi ziyaret etse kazancınız ne olur?

Son Yazılar

Hangi Konuda Yardıma İhtiyacın Var?

blog nasıl açılır

Site/Blog Açmak

Tüm Detaylar

wordpress güvenlik

Site Güvenliği

Siteni Koru

Wordpress hatalar

Wordpress Hatalar

Hata Kodları

wordpress site hızlandırma

Wordpress Hız

Daha Hızlı olmak

Wordpress Seo

Wordpress Seo

Google 1. Sayfa

internetten para kazanmak

Para Kazanmak

Tüm Detaylar

Rehber Makaleler

Bilgi paylaştıkça güzel :) Yazılarımın başkalarına ulaşmasını aşağıdaki paylaş butonları ile yaparsan çok sevinirim.
Mehmet Erbay
Mehmet Erbay
Blogger

34 Responses

 1. Blog açarak para kazanmak için cok guzel bilgiler öğrenmiş olduk,umarım bende kazanmaya başlarım,teşekkür ederim değerli bilgileriniz icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir